Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo. Do publikacji wybraliśmy odcinek opowiadający o sukcesie gry mobilnej Angry Birds.

 

Chris Stevens

Właściciel Atomic Antelope, twórca popularnej interaktywnej książki Alice na iPada

Start

Przyszli założyciele firmy Angry Birds Rovio, bracia Michael i Nicklas Heads, lubili gry wideo w dzieciństwie i stale dyskutowali ze sobą o swoich programach. Niklas preferował gry akcji, a nawet stworzył kilka z nich, którymi chwalił się swoim znajomym. Jego pasja programowania doprowadziła go na uniwersytet w Helsinkach, gdzie uzyskał stopień naukowy informatyki. Mikael, służąc w wojsku, wstąpił do szkoły biznesu i wyjechał na studia za granicę - najpierw do Europy, a potem do USA. Po ukończeniu studiów Niklas przekonał Mikael do założenia firmy, która opracuje gry na telefony komórkowe, które będą realizować zamówienia od wiodących producentów. Wtedy iPhone nie był jeszcze w projekcie. Każda umowa na stworzenie gry była szczegółowo omawiana i długo uzgadniana z dostawcami telefonii komórkowej. Z punktu widzenia logistyki był to prawdziwy koszmar i początkowo Michael uważał pomysł takiego biznesu za mało obiecujący. Jednak Niklas był w stanie nalegać na siebie. Zachęcony zwycięstwem w konkursie na stworzenie gry dla pierwszych wersji smartfonów, przekonał Mikaela, że ​​jego sukces pozwala mu podjąć kilka decydujących kroków na rynku gier mobilnych. Peter Westerbach, doświadczony specjalista, który pracował w Hewlett-Packard, również odegrał znaczącą rolę w podjęciu pozytywnej decyzji.

Tworzenie gry

Wiosną 2009 roku główny projektant Rovio Jaakko Iisalo otworzył Photoshop i zaczął szkicować nową grę. Ishalo często dawał zespołowi pomysły, a to był tylko jeden z wielu. Namalował kilka kolorowych ptaków, a następnie serię cegieł pomalowanych w tych samych kolorach. Początkowo pomysł polegał na tym, że ptak określonego koloru mógł wybić cegłę tego samego koloru ze ściany. Ten szkic był bladym cieniem obecnych Angry Birds, ale coś ciekawego było w tym czasie już widoczne (przynajmniej sam Iisalo). Isalo pokazała szkic braciom naczelnym.

Niklas i Michael natychmiast polubili gniewne twarze ptaków
i absurdalna trajektoria lotu.

Bracia postanowili dodać bohaterkom grę wrogów - zielone świnie (związane ze świńską grypą) i wymyślili historię, że świnie ukradły jaja ptakom, co było przyczyną agresywnych ataków.

Podczas testowania gry projektanci zauważyli, że zamiast naprawiać błędy lub pisać nowe kody, programiści siedzą i bawią się w kółko, nie mogąc się zatrzymać. „Kiedy znajomi lub krewni oceniali nasze pierwsze programy, zwykle patrzyli na ekran przez kilka minut, a następnie opowiadali nam zachęcające słowa”, wspomina Mikael, „ale w Angry Birds wszystko było inaczej: podnieśli iPhone'a, znaleźli cichy zakątek i zaczęliśmy grać - i godzinę i dwie, aż wyciągnęliśmy telefon z ich rąk ”. Gra była bardzo wciągająca.

Obce doświadczenie

Koncepcja Angry Birds (jak wiele innych wielkich wynalazków) nie była jednak całkowicie oryginalna. Rovio zdołał stworzyć niezwykłą kombinację znanych elementów. Angry Birds - dziedziczka gier, w których latające obiekty niszczyły budynki: pamiętaj przynajmniej o Crush Castle i jego poprzedniku Castle Cloud. Były gry, w których zwierzęta działały jak „skorupy” (najwcześniejszymi przykładami są: Jeż i Żółw podrzucający). Ale żaden z nich nie mógł się pochwalić unikalnym połączeniem wysokiej jakości skryptu, grafiki i rozwoju postaci charakterystycznego dla Angry Birds. Oczywiście Angry Birds wykorzystało elementy zapożyczone od swoich poprzedników (wskazując na to, niektórzy krytycy nie są nieśmiali w wyrażeniach), ale to ta gra z powodzeniem połączyła je w uniwersalnym i atrakcyjnym formacie dla graczy. Zespół Rovio był w stanie zrozumieć, co będzie najlepsze i jak zaprezentować grę klientom. Później Michael będzie mówił o Angry Birds jako „sumie wielu terminów”.

Pierwsza awaria

Przed rozpoczęciem sprzedaży Angry Birds pracownicy Rovio rozumieli, że jest to potencjalny hit. Niklas i Mikael byli przekonani, że gra pomoże ich firmie zrekompensować straty poniesione w latach chaosu i niepewności. Postanowili zainwestować nieco ponad 100 000 euro w ulepszenie i uruchomić sprzedaż Angry Birds za pośrednictwem AppStore pod koniec 2009 roku. W grudniu cały zespół Rovio wstrzymał oddech, oczekując, co będzie dalej. Ale gra się nie udała ...

Duże rynki - USA i Wielka Brytania - spojrzały na Angry Birds, wzruszyły ramionami i natychmiast o tym zapomniały. Pomimo szoku pracownicy Rovio zauważyli, że w małych krajach sprzedaż jest znacznie lepsza niż w Stanach Zjednoczonych. Dlatego postanowiono skoncentrować się na stosunkowo małych rynkach i dopiero wtedy pomyśleć o ponownym wejściu na duże. Na przykład, aby zająć pierwsze miejsce w fińskim sklepie AppStore, trzeba było sprzedawać tylko 100 kopii programu dziennie, a aby zostać liderem rankingu w USA, trzeba było sprzedawać go w tysiącach. Rovio zmienił podejście i był w stanie sprzedać 30 000 egzemplarzy Angry Birds w krajach europejskich, co pozwoliło firmie przekonać Apple do rozpoczęcia reklamowania ich gry. Rovio nie zaczął jednak kontaktować się z Apple w jego imieniu, ale zawarł umowę z ówczesnym niezależnym producentem gier Chillingo. Brytyjska firma Chillingo zdobyła już doskonałą reputację dzięki wysokiej jakości aplikacjom i połączeniom w Apple. Dzięki jej wsparciu Rovio otrzymała brakujący składnik sukcesu - gwarantowanego promotora Angry Birds w AppStore.

Triumf ptaków

Rovio i Chillingo podpisali umowę z Apple, że Angry Birds otrzyma gwarantowane miejsce w brytyjskim sklepie AppStore jako rekomendowana przez Apple gra miesiąca w drugim tygodniu lutego 2010 roku. Niklas i Michael uważali, że to jedyna szansa, aby pchnąć Angry Birds na szczyt listy przebojów. W międzyczasie bracia zaczęli pracować nad ulepszeniem programu: dodali ponad 40 nowych poziomów, stworzyli bezpłatną wersję, opublikowali zwiastun gry na YouTube, aby pokonać właścicieli iPhone'a w momencie, gdy Apple zaczął go wspierać. I tak się stało. W pierwszym tygodniu promocji Angry Birds ostro skoczył na listy przebojów i rzucił się na pierwsze miejsce. Główni bracia byli zszokowani. Ale to był dopiero początek triumfalnej wspinaczki: do kwietnia tego roku gra zajęła pierwsze miejsce w amerykańskim AppStore. Angry Birds stała się hitem i nic nie mogło zablokować jej drogi do sukcesu.

Gniewne ptaki stały się hitem
i nic nie może zablokować
jej droga do sukcesu.

Kolorowe ptaki urodzone w biurze Rovio w Helsinkach rozproszyły się po milionach ekranów iPhone'a. Prostota gry i rozsądny design podbiły serca graczy na całym świecie. „Pamiętam starą mądrość”, powiedział Mikael dla magazynu GamePro. „Dobra gra to gra, która jest łatwa do wyboru, łatwa do nauczenia, ale trudna do przejścia. Bardzo ważne jest, aby gracz od pierwszego obrazu na ekranie zrozumiał co trzeba zrobić. Angry Birds jest prosty w swej istocie, ale ma głębię, jest tak interesujący, że gracze do niego wracają raz po raz. ”

Rozszerzenie wpływów

Obecnie, według niektórych szacunków, roczne przychody Rovio przekraczają 80 milionów USD. Angry Birds stał się jedną z głównych historii sukcesu w świecie AppStore. Utorowała drogę popkulturze, a nawet Hollywood: Rovio zaproponował stworzenie wersji gry promującej kreskówkę „Rio” autorstwa 20th Century Fox. Tak więc w Angry Birds Rio oprócz zwykłych postaci są bohaterowie filmów animowanych. Ponad 10 milionów egzemplarzy gry zostało sprzedanych w ciągu 10 dni. W ten sposób Rovio, zawsze kompetentnie i ostrożnie podchodząc do sukcesu swojej popularnej gry, po raz kolejny przekonująco udowodnił wykonalność swojej polityki. „Większość firm chciała pójść w nasze ślady” - powiedział Mikael w wywiadzie dla CNBC. „Dlatego zastanawialiśmy się, jak rozwinąć pomysł Angry Birds, aby bardziej aktywnie penetrować przemysł rozrywkowy. Udaje nam się tworzyć dobre gry i na pewno nie ograniczymy się do Angry Ptaki, ale teraz mamy jasną strategię i nie musimy sprzedawać jednego produktu po drugim ”.

Lekcje Angry Birds

Sukces nie zawsze przychodzi natychmiast. Angry Birds nie dostało go w ciągu jednej nocy. Główni Bracia podjęli 52 próby przed utworzeniem aplikacji, która stała się popularna. Podczas gdy pracowali, firma była na skraju ruiny.

Musisz dążyć do prostoty. Twórcy gry Angry Birds przyjęli słynny pomysł - zamek i katapultę, zaprojektowane w celu jego zniszczenia - i po prostu go opracowali. Rezultatem jest gra, która jest atrakcyjna w swojej prostocie. Ale uproszczenie gry nie jest takie proste.

Nie próbuj przejąć sam rynek. Aby przenieść grę na szczyt rankingu, Rovio zwrócił się o pomoc do bardziej doświadczonego zespołu. Stworzenie doskonałej aplikacji to połowa sukcesu; równie ważne jest, aby zobaczyła ją jak najwięcej osób.

Tworzenie gry, musisz mieć pewność, że warto poświęcić czas i pieniądze wydane na jego promocję. W przeciwieństwie do filmowców, których Hollywood przy pomocy zręcznych reklam „karmi” nawet złe filmy, Twoi klienci są bardziej wymagający i niestabilni, ponieważ mają do dyspozycji tysiące aplikacji.

Odnieść sukces nie tylko w AppStore: twórcy gier podpisali umowę z producentami filmowymi, producentami odzieży i zabawek. Wirtualne postacie Angry Birds stały się dobrami materialnymi, przynosząc swoim twórcom znaczne zyski.

Nie musisz się bać zmień schemat monetyzacji. Kiedy Rovio doszła do wniosku, że użytkownicy Androida nie są gotowi zapłacić za grę, postanowiła bezpłatnie udostępnić wersję Angry Birds na Androida. Dzięki temu Rovio mógł zarabiać dobre pieniądze, reklamując się w nim.

Obejrzyj wideo: Face Reveal (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej