Ludzie w mieście

Czas rozproszyć Deptrans: bojowych kierowców w walce z moskiewskimi urzędnikami

Jedną z najbardziej aktywnych politycznie kategorii Moskali są kierowcy. To oni nadal chodzą na wiece i organizują pikiety, nawet jeśli wydaje się, że cały protest jest połączony i pochowany, jeśli nie na zawsze, to przez długi czas. Głównym powodem oburzenia jest ciągłe powiększanie strefy płatnego parkowania, która zdołała już wyjść poza Trzeci Pierścień Transportowy. Ale są też inni. Na przykład ewakuacja samochodów i ograniczenia dla właścicieli pickupów. Obrażeni przez urzędników kierowcy odmiennie reagują na niepopularne działania: w ostatnich miesiącach w mieście odbyło się nie tylko kilka wieców, ale także „Kampania gryki” i orientacyjne karmienie świni w pobliżu budynku Departamentu Transportu. Ponadto kierowcy zauważyli, że zjechali z parkingu na północnym wschodzie miasta.

Życie wokół rozmawiało z najbardziej aktywnymi moskiewskimi kierowcami o ich walce z urzędnikami i dowiedziało się, co ostatecznie osiągnęli.

Siergiej

„Dla mnie wszystko zaczęło się od tego, że kiedyś granice mojego podwórka były pomalowane na żółto-zielony. To ulubiona kombinacja Siergieja Sobyanina. A potem zdałem sobie sprawę, że będę miał problemy z takim burmistrzem.

Potem była historia z zakazem opuszczania ciężarówek o ładowności ponad 12 ton na obwodnicy Moskwy i oset z znakami poszedł. Pojawiły się znaki „cegła”, a pod nimi znak z ciężarówką. Ale cegła, zgodnie z wszelkimi zasadami i przepisami, nie może działać selektywnie na niektóre rodzaje transportu. Panowie z Departamentu Transportu po prostu wymyślili nowy tablet, który oczywiście jest całkowitym naruszeniem i życiem zgodnie z koncepcjami. Jeśli pod rządami Jurija Michajłowicza Łużkowa prawo zostało naruszone w kilku oddzielnych momentach, teraz jest ono całkowicie łamane we wszystkich obszarach.

Więcej Według GOST każdy znak i tabliczka ma swój własny dozwolony rozmiar. Ale na Tverskaya pojawiły się ogromne nielegalne tarcze z napisem: „Ciężarówki o ładowności większej niż jedna tona są zabronione wjeżdżać do TTK”. Ponadto termin „udźwig” nie istnieje w przepisach drogowych. Co rozumieli przez niego urzędnicy, można tylko zgadywać. Prawdopodobnie chcieli powiedzieć, że każdy samochód ma dwie kategorie wagowe: maksymalną dopuszczalną masę i masę własną, a różnica między nimi będzie odpowiadać „ładowności”.

Cała ta demagogia jest, moim zdaniem, potrzebna do przejęcia kontroli nad małymi przewoźnikami. Próbują wjechać kierowcami na płatne parkingi, od dawna wszyscy znają transport publiczny, to samo można powiedzieć o taksówkarzach - to znaczy, że cały system transportu musi podlegać integralnej kontroli pewnej grupy zainteresowanych stron.

Jestem furgonetką. O ile mi wiadomo, podrywom, które są naruszane, do tej pory potajemnie zalecano nie dotykać. A policja drogowa przez bardzo długi czas nie zauważyła, jak jechaliśmy pod znakiem. Niestety trwało to tylko przez pierwszy rok, a kiedy kamery zaczęły działać, sytuacja natychmiast się zmieniła. Zwykły człowiek z trudem odróżnia jeepa od furgonetki. Ale kamera to komputer, program, który sprawdza parametr o dopuszczalnej masie maksymalnej, a gdy tylko maszyna ją przekroczy, otrzymamy karę. We wschodnim okręgu administracyjnym społeczności gazelowe od dawna narzekają na rekwizycje. Za każdy wpis pod znakiem płacą około 5 tysięcy rubli. Nikogo nie wskażemy palcem, ale policja drogowa przejdzie do połowy tego.

Deptrans stworzyło koalicję blogerów, który psychologicznie przetwarza populację. I tam poszedłem Ilya Varlamov - miejski faszysta

Alexander

„Osobiście nie dbam o to, ile kosztują parking. Często jeżdżę samochodem do pracy, a klient rekompensuje mi wydatki. Ale jestem oburzony stanowiskiem urzędników. I ona jest taka:„ Kupiłeś mieszkanie, ale nie kupiłeś garażu, więc musisz winić ”. Słowem, wszystko jest proste, ale oto przykład z mojego życia. Mieszkam w Mytiszczi. Budowa metra jest zawsze odkładana, a budownictwo mieszkaniowe zawsze jest budowane: zbudowano kilka tysięcy mieszkań, a parkingi zapewniono tylko dla 400 miejsc. W międzyczasie pojawiły się oznaki płatnego parkowania A gdzie przechowywać samochód?

Wcześniej cała Moskwa była w garażach z muszlami - gwarantowały miejsce i chroniły przed wandalami. Wtedy urzędnicy zdecydowali, że muszle zepsuły widok na miasto. Byli odważni, a na ich miejscu pojawiają się płatne parkingi. Powiedzieli, że bezdomni spędzają noc w tych skorupach - cóż za bzdury.

Jednocześnie w strefie płatnego parkowania czasami nie można znaleźć parkometru. I dlaczego powinienem biegać wzdłuż ulicy i szukać parkometru? W końcu mieszkam w tym mieście, tutaj płacę podatki. W tej samej Europie parkometr, gdziekolwiek wstajesz, każdy samochód ma. I podczas gdy ty przeszukiwasz jego poszukiwania i usiłujesz zapłacić - już nałożą grzywnę. Nawiasem mówiąc, te parkometry działają za każdym razem. Wiele przypadków miało miejsce, gdy połowa z tych, które znalazłeś, nie działała.

Mam furgonetkę. A teraz nie możesz odróżnić zwykłego samochodu osobowego. I nagle na nas spadły grzywny. Obiecali znieść kary za wybory burmistrza, ale jak tylko minęły wybory, kara znów do mnie dotarła. My wraz ze społecznością kierowców wielokrotnie kontaktowaliśmy się z Departamentem Transportu, gdzie udzielali nam niesamowicie czarujących odpowiedzi. Powiedzieli, że jeśli nie zrozumiemy znaków, powiesią specjalne billboardy z objaśnieniami. Dobrze, że my, Moskale, jesteśmy przyzwyczajeni do różnych wypaczeń. Ale co powinien zrobić nierezydent? Czy musiał tylko przyjść i stanąć na środku drogi, studiując tę ​​cudowną instrukcję?

Zamiast jednej ciężarówki które mogłyby mi obsłużyć dwa magazyny, cztery przeładowane „Largus” dla mnie. Tyle o walce z korkami.

Co do małej firmy, którą robię. Towary są najwygodniej transportowane ciężarówkami i mogą wjechać do miasta tylko w nocy. Ale rozładunek towarów jest hałaśliwym procesem, operatorzy krzyczą, przysięgają, więc często procesowi towarzyszy przybycie policji. Więc jestem zmuszony wyjść. Zatrudniłem prawdziwego jeźdźca. Jeździ po swojej gazeli, jak przystało na dżigit, i nikt go nie powstrzymuje. Ponieważ widzą liczby Dagestana. Kolejna chwila: zamiast jednej ciężarówki, która mogłaby mi obsługiwać dwa magazyny, pracują dla mnie cztery przeciążone „Largus”. Tyle o walce z korkami.

Uważa się, że Sobyanin i Liksutov zapłacili, że ich zadaniem jest podkopanie miasta. To takie przygotowanie do Majdanu. Przed nami czekają na bardzo złe rzeczy, chaos gospodarczy. Popełniliśmy błąd z prezydentem. Ale nie ma alternatywy dla Władimira Putina. Jeśli tron ​​potknie się, najpierw zagłosuję na niego.

Diabeł jest znany ze szczegółów. Wszystkie te centra danych to prawdziwe biura Sharashkin. Kto dał Sobyaninowi prawo do nadania centrum danych tak szerokich uprawnień? Przetwarzać dane osobowe, na przykład? Wiadomo, że numer samochodu jest przypisany do osoby. To po prostu nielegalne ”.

Andrey

„W zeszłym roku stałem się bardzo aktywny politycznie. Nasze władze muszą nawet podziękować: tworzą kontrowersyjne decyzje o społeczeństwie obywatelskim. Wszystko to doprowadzi do tego, że kiedy rząd będzie musiał zostać uratowany, nikt tego nie zrobi.

Nie grozimy, po prostu ostrzegamy. Chcemy z góry ostrzec urzędników, że nie będzie ich później, jak na Ukrainie. Oczywiście jestem przeciwny rewolucji. Ale sama siła zmusza ludzi. Mówią, że przeprowadzają reformy, ale z jakiegoś powodu wszystkie te reformy nie są na korzyść ludzi, ale na korzyść wewnętrznego kręgu Władimira Putina. Dlaczego powinniśmy płacić podatki wujkowi Wasyi?

Państwo rezygnuje teraz ze wszystkich zobowiązań społecznych. Medycyna, edukacja - wszystko się opłaca. Moc przenosi wszystko na ludzi. Ten pion nie jest zdolny do niczego innego.

Wszystkie te śmieci zaczęły się w ramach Sobyanin - programu masowego, który zostanie następnie rozprowadzony po całym kraju. Gdy rozpoczęła się historia o obwodnicy Moskwy i znakach, od razu stało się jasne, że wszystko pójdzie dalej, a pickupy po prostu znalazły się w dystrybucji. Gazele chciały go oswoić, ale tak naprawdę byliśmy w tym samym czasie. Nawiasem mówiąc, ponieważ gazele działają na gazie, są praktycznie nieszkodliwe.

Było powiedziane na stronie internetowej Deptrans - wszystko po to, aby ułatwić ludziom oddychanie. Ale my też jesteśmy ludźmi. A teraz Liksutov rozpoczął propagandę w mediach: wydaje się, że zbieracze nie rozumieją, czego chcą, faceci są źli pod każdym względem. Mówi, że to z naszej winy oczyściliśmy samochody. I nie uzyskaliśmy z tego żadnego zysku. Ogólnie 99% pickupów kupiono w Moskwie.

Zgadzam się, że korzystanie z płatnego parkowania jest nadal konieczne w niektórych miejscach. Na przykład w obrębie Boulevard Ring są one potrzebne i bardzo drogie dla wszystkich oprócz mieszkańców. W ramach TTK - to samo, oraz w miejscach specjalnych tłumów, takich jak centra handlowe. To znaczy lokalnie. I kategorycznie niepotrzebne dalej do obwodnicy Moskwy.

Istnieje opinia, że ​​rewolucja 1917 r. Przerwała naturalny bieg historii. Przed nią robotnicy zostali ukarani grzywną za wszystko; był to 12-godzinny dzień pracy. Wracamy teraz, do 1917 roku. Kraje europejskie przybyły tą drogą naturalnie iw pewnym sensie mają socjalizm. Tam nie pozwolą upaść mężczyźnie ”.

Zdjęcia: Yasia Vogelhardt

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie w mieście, Następny Artykuł

Księżycowe zaćmienie na Instagramie
Galerie

Księżycowe zaćmienie na Instagramie

Dzisiaj miało miejsce drugie zaćmienie Księżyca Czterech, które następują po sobie w krótkim czasie. Pierwszy miał miejsce 15 kwietnia, a ostatni 29 września 2015 r. Księżyc przeszedł w cień Ziemi, a potem wyszedł z niego w czerwonawym odcieniu. Krwawy księżyc obserwowali mieszkańcy Australii, Azji Południowo-Zachodniej i wybrzeża Pacyfiku.
Czytaj Więcej
Blast z przeszłości: jak wyglądaliśmy 10 lat temu
Galerie

Blast z przeszłości: jak wyglądaliśmy 10 lat temu

W tym roku Look At Media obchodzi pierwszą poważną rocznicę - w październiku 2007 roku Wasilij Esmanow, Aleksiej Ametow i Ekaterina Bazilevskaya uruchomili Lookatme.ru. Wkrótce łuki stały się jedynie dodatkiem do wiadomości, osobistych blogów, materiałów o muzyce, kinie i współczesnej kulturze. Życie wokół pojawiło się w części Look At Me.
Czytaj Więcej
Święto Dziękczynienia na Instagramie
Galerie

Święto Dziękczynienia na Instagramie

Święto Dziękczynienia, rodzinne wakacje i jeden z najbardziej pracowitych dni w roku dla Instagrama, który w swojej historii zajmował dwa rekordowe lata 10 milionów zdjęć dziennie z tagiem # Dziękczynienia, tradycyjnie obchodzony był 27 listopada w Stanach Zjednoczonych. W tym roku nie było możliwe pobicie rekordu, ale nie mniej inspirujące ujęcia - życie wokół obserwowało, jak Amerykanie świętują święto w domu i na procesjach ulicznych.
Czytaj Więcej
Godzina dla Ziemi w Moskwie na zdjęciach na Instagramie
Galerie

Godzina dla Ziemi w Moskwie na zdjęciach na Instagramie

# Chaszemli # chaszemlli2014 „Godzina dla Ziemi” to coroczna akcja ekologiczna. Jego istotą jest wyłączenie prądu na godzinę i odpoczynek na planecie. Moskwa uczestniczy w akcji od kilku lat. Życie wokół zgromadziło wybrane zdjęcia aktywnie działających na rzecz środowiska Moskali, którzy spędzili godzinę w ciemności.
Czytaj Więcej