Skrzynie

Eugene napisał „System Kudrina”

H&F czyta jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę dziennikarza Jewgienija Pismennaya na temat centralnej postaci polityki gospodarczej Putina, Aleksieja Kudrina. Opowiadając historię byłego Ministra Finansów, autor odtwarza przełomowe wydarzenia rosyjskiej polityki ostatnich 20 lat z punktu widzenia ich bezpośredniego uczestnika. H&F wybrał najbardziej uderzające fragmenty z książki.

 

Eugene WRITTEN

Dziennikarz, pracował w Izvestii, rosyjski Newsweek, specjalny korespondent Vedomosti

O przyjaznych warunkach

Putin z łatwością przeszedł wybory prezydenckie, pilnie potrzebował jasnego kursu ekonomicznego. Postanowili porozmawiać o ogólnym kierunku w miłej atmosferze. W majowe wakacje 2000 roku liberałowie z Petersburga - Gref i Kudrin - udali się do Putina do kraju. Rozmowa była długa. Minister rozwoju gospodarczego niemiecki Gref wyciągnął gruby stos arkuszy. Odważny, można powiedzieć, desperacki program. Miał wszystko: reformy władzy, sferę społeczną, banki i giełdę, naturalne monopole, podatki, uproszczenie przepływów kapitału, ochronę praw własności, ograniczenie wydatków rządowych, deregulację działalności gospodarczej.

Putin nie ukrywał, że był słabo zorientowany w gospodarce, nie miał własnej strategii ekonomicznej. Ale kto ci powie, jeśli nie twoi koledzy? Putin słuchał uważnie: „pracował w recepcji”. „A co z innymi krajami?” zapytał, czy oferta wydaje mu się wątpliwa. Putin zgodził się, że musimy tchnąć nowe życie w gospodarkę, powinniśmy starać się ułatwić życie firmom i ludziom.

- Deregulacja? - Putin wyglądał na niepewnego.

- Słowo jest w jakiś sposób niezrozumiałe. Wybierzmy jeszcze jedno słowo, które będzie bardziej zrozumiałe dla naszych obywateli.

Gref i Kudrin spojrzeli na siebie. Nastąpiła pauza. Putin milczał przez chwilę i sam złożył propozycję:

- Zamiast „deregulacji” używajmy zawsze „biurokratyzacji”. Debureaucratization to taka debureaucratization. Uścisnąć dłoń.

Przyjaźń w rządzie

Obciążenie podatkowe należy znacznie i radykalnie zmniejszyć - wtedy wreszcie zaczną płacić podatki. Gregorowi spodobała się ta propozycja Yegora Gaidara. Należy zrobić coś pięknego, aby firma wierzyła w nowe życie i pozostawiła cienie. W tym czasie obowiązywały trzy stawki podatku dochodowego: 12%, 20% i 30%. W Centrum Badań Strategicznych wynaleziono 13% zryczałtowany podatek dochodowy. „13% to dobry znak”, śmiali się tam.

- Jak ci się podoba 13%? - Gref spojrzał na Kudrina z pustką.

„Zniechęcające” - Kudrin zacisnął usta. - Co jeśli nie zapłacą? A nie dochód?

- Więc Putin pyta mnie, czy jeśli spadniemy przychody, co się stanie?

- Co się stanie? - powtórzył pytanie Kudrin.

„Zrezygnuję” - odpowiedział Gref.

„Cóż, och, rezygnacja jest zbyt łatwa”.

- Więc Putin powiedział: „Źle pomyślałeś. Rezygnacja nic nie znaczy, musimy szukać zastępstwa”. Znajdź zamiennik?

- Wyszukiwanie jest gdzie. Usuniemy korzyści dla sił bezpieczeństwa, zwiększymy obciążenie pracowników przemysłu naftowego ”, zasugerował Kudrin.

Oczywiście wolniej zmniejszałby obciążenia podatkowe, ale odpowiedzialność za skarb państwa ponosi. „Ale nagle nie będzie szansy” - pomyślał i Gref poparł, choć z wahaniem.

- Wow, masz sugestie. Pożrą nas ”- śmiał się Gref.

Pracownicy naftowi byli wówczas najsilniejszym lobby w Dumie Państwowej, zdolnym do blokowania wszelkich inicjatyw legislacyjnych. Wtedy nikogo nie zdziwiło, że pracownicy spółek naftowych wymieniono na asystentów zastępców, a sami zastępcy nie ukrywali swoich powiązań z dużymi oligarchami.

- Pożrą. Pokrywamy się - odpowiedział stanowczo Kudrin.

O nieudanych dowcipach w Dumie Państwowej

W dniu 18 października 2004 r. Spotkanie prezydium frakcji Zjednoczonej Rosji było bardzo nerwowe. Wszyscy już rozumieli, że będą musieli przyjąć przepisy dotyczące monetyzacji, ale nikt tego nie chciał. Ponadto posłowie uparcie nie chcieli zgodzić się z Ministerstwem Finansów w sprawie podwyższenia płacy minimalnej do 700 rubli; Wielka Rosja nalegała na 900 rubli. Kudrinowi zabrakło już wszystkich argumentów. Nastąpiła pauza.

- Jeśli się zgodzicie, dołączę do Zjednoczonej Rosji.

- Świetnie.

Sekretarz generalny Zjednoczonej Rosji, trzeci członek Walerij Bogomołow, Kudrin z radością poparł. Wziął pod ręką ołówek i na kartce papieru napisał tekst wniosku o dołączenie do partii. Bogomołow podał ołówek Kudrinowi, to oświadczenie pomachało. Wszyscy się śmiali. Żart został doceniony. Decyzja rządu została zatwierdzona. Po zakończeniu Rady Generalnej Kudrin powiedział Bogomołowowi:

„Rozrywasz to oświadczenie”. Żartowali i dobrze.

- Tak, tak.

Jednak natychmiast po spotkaniu frakcji Bogomołow ogłosił, że minister finansów Aleksiej Kudrin złożył wniosek o przystąpienie do partii. Żart się nie powiódł, pomyślał Kudrin. I publicznie powiedział, że nie napisał oświadczenia o przystąpieniu, chociaż poparł partię jako całość: „Myślę, że Wielka Rosja wciąż musi stanąć na nogi, jeśli chodzi o zaufanie obywateli”. Historia z oświadczeniem po raz pierwszy pękła w relacji między Kudrinem a Zjednoczoną Rosją.

O poetyckim talencie Grefa

Wielu śmiało się z Grefa i Kudrina: powiedzieli, że są rosyjską gospodarką Tyanitolką. Kłócąc się ze sobą, patrzysz - coś się poruszy. Mówią, że w kolejnym sporze, który wybuchł na Kremlu, Gref zamiast kontrargumentów skomponował quatrains: „Wśród zakładów i taryf, / Tylko kłamstwa, legendy, wątpliwości / Walczymy gorętiej niż Scytowie / O odmienność błędów”. Kudrin przyjął argument.

O śnie w przeddzień aresztowania

Śnieg spadał i padał. Wydaje się, że jest jeszcze jesień, a pogoda jest jak w bajce noworocznej. Jak w bajce lub we śnie, pomyślał wiceminister finansów Siergiej Storchak, rudowłosy mężczyzna o niebieskich oczach. „Och, tak, sen. Był taki dziwny sen”, nagle przypomniał sobie. Dwa tygodnie temu śniło mu się, że szedł drogą z Kudrinem, kolczastym krzewem rosnącym na poboczu drogi. Kudrin nagle odwrócił się i skrzyżował kolczaste krzaki niewidzialną ścieżką. Storchak podążył za nim, ale złapał ciernie. Długi gramolił się, kombinezon rwał się na strzępy. Wszedł więc w poszarpanym garniturze, dogonił Kudrina. Kostium jest dobry, bardzo mu przykro. Dlatego sen został zapamiętany.

O przypowieści ekonomicznej

Kiedy światowy lider w branży inwestycyjnej Lehman Brothers ogłosił bankructwo, ekonomiści i biznesmeni zrozumieli, że szczyt kryzysu nie minął, tylko się zbliża i że Rosja nie jest wyspą stabilności. Ale rosyjski rząd nadal promieniował optymizmem. Biznesmeni potrzebowali informacji i przyszli posłuchać Kudrina. Gazeta biznesowa Vedomosti organizowała fora finansowe każdej jesieni, ale tym razem było więcej emocji niż na modnych premierach teatralnych. Kudrin otworzył forum:

- W Biblii jest przypowieść o Józefie. Jeśli ktoś pamięta, przywieźli Józefa do władcy Egiptu, który chciał być interpretowany jako sen - kiedy siedem chudych krów i siedem grubych krów pasą się na jednej łące. Żaden z otoczenia władcy nie był w stanie wyjaśnić tego snu, a Józef wyjaśnił, że Egipt czeka na siedem grubych, owocnych lat i siedem chudych, kiedy nie będzie żniwa. Joseph zasugerował, aby zgromadzić fundusz zbóż, który pomógłby w trudnych latach. W rzeczywistości jest to przypowieść o funduszu stabilizacyjnym. A także o cyklicznym rozwoju światowej gospodarki. Przypowieść jest bezpośrednio związana z tym, co dzieje się dzisiaj. Kompozytor Lloyd Webber napisał musical na temat tej przypowieści. On już chodzi po Londynie. Poszedłem i doradziłem ci.

Obejrzyj wideo: Boston Blitz Brawl. Chess. GM Eugene Perelshteyn (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Co kupić na rynku w listopadzie
Tak jak powinno

Co kupić na rynku w listopadzie

W ostatnich latach w Moskwie i Sankt Petersburgu wzrosło zainteresowanie rynkami i produktami rolnymi, dlatego zgodnie z tradycją, co miesiąc Życie wokół, z pomocą ekspertów, rozumie, na jakie produkty sezonowe należy teraz zwrócić uwagę. Tym razem dowiedzieliśmy się, co kupić na rynkach w listopadzie. Serwis prasowy moskiewskiego rynku mandarynek Teraz rynki są w środku sezonu mandarynek.
Czytaj Więcej
Co to jest kwas i jak go ugotować?
Tak jak powinno

Co to jest kwas i jak go ugotować?

Kwas jest jednym z głównych rosyjskich napojów, szczególnie istotnych latem. Powiedzieliśmy już szczegółowo, czym jest kwas i jak się pojawił, a teraz poprosiliśmy szefa kuchni restauracji Odessa-Mama, rodowitego obywatela Odessy Pavla Kolesnika, o wyjaśnienie, jak gotować kwas i z czym lepiej pić. Pavel Kolesnik, szef kuchni kawiarni Odessa-Mama. Kwas był nazywany kapuśniakiem, a na jego podstawie przygotowywano okroshkę, która była tak kwaśna.
Czytaj Więcej