Skrzynie

Chad Mureta „Imperium aplikacji”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę odnoszącego sukcesy dewelopera aplikacji, Chada Mooretta, o tym, dlaczego innowacje w jego firmie nie mają żadnej wartości, a także dlaczego tworzy się połączony ekosystem zamiast pojedynczych aplikacji.

 

Czad MURETA

Założyciel App Empire i Best Apps, twórca 40 aplikacji pobranych ponad 35 milionów razy

Podstawowa wiedza

Każdy może prowadzić działalność związaną z aplikacjami, nawet jeśli nic o tym nie rozumie. Po prostu zacznij. Przedsiębiorczość w tej dziedzinie jest jedną z najprostszych, ponieważ sam rynek mówi ci, co robić. Musisz tylko słuchać. Celem tego biznesu jest obserwowanie rynku, rozumienie go i dawanie użytkownikom tego, czego chcą.

Wszyscy główni gracze mają takie same szanse, jak wszyscy inni. Mają te same pytania i problemy, co ty i ja. Branża znajduje się na samym początku rozwoju i każdy może stworzyć taką aplikację.

W App Store istnieje wiele kategorii, takich jak gry, testy, narzędzia, ale w rzeczywistości istnieją tylko dwa rodzaje aplikacji: przeznaczone do rozrywki i do zwiększania wydajności. 75 ze 100 najlepszych płatnych aplikacji jest zabawnych. Tylko 10% ze 100 najbardziej rentownych aplikacji ma praktyczne znaczenie i myślę, że taki nierówny popyt utrzyma się przez długi czas.

Rozpęd

Jednym z powodów, dla których ludzie wydają tyle pieniędzy na pobieranie aplikacji i dlaczego spowolnienie gospodarcze raczej nie będzie miało poważnego wpływu na główny model biznesowy, jest fakt, że ich zakup jest natychmiastowy i wymaga mikrosumy. Łatwo jest działać impulsywnie, jeśli natychmiastowa przyjemność kosztuje tylko 99 centów, a pobieranie zajmuje pięć sekund.

Według konsumenta wydawanie 99 centów to bzdury i nie musisz o tym myśleć, zwłaszcza jeśli ludzie kupili już stosunkowo drogie urządzenie, takie jak smartfon. Zwykle kupujący potrzebuje 30 sekund, aby dowiedzieć się, czy kupić aplikację. Idealna aplikacja powinna być: zabawna, intuicyjna, wciągająca, uzależniająca, wirusowa, cenna, międzykulturowa (zrozumiała dla jak największej liczby odbiorców), mieć doskonałą grafikę i dźwięk.

Kradnij i ulepszaj

Moją strategią jest tworzenie prostych, niedrogich aplikacji tego samego typu, które odniosły sukces na rynku. Filozofia „znajdź coś wartościowego i popraw to” pojawiła się od niepamiętnych czasów i dzięki Bogu, w przeciwnym razie nadal żylibyśmy na drzewach. Nie zniechęcaj się, jeśli zobaczysz, że Twój pomysł został już wdrożony. Oznacza to tylko, że istnieje pomysł na ten pomysł, który powinien się podobać.

Jeśli dopiero zaczynasz, spróbuj budować aplikacje w obszarach o wysokim popycie.

Znajdź coś, co wydaje się przydatne lub zabawne dla dużej grupy ludzi, od nastolatków po dorosłych, zamiast obsługiwać określoną grupę. Zastanów się, czy istnieje sposób na poprawę funkcjonalności i marketingu istniejącej udanej aplikacji, aby zapewnić konsumentom większą wartość. Wybierz aplikacje o niskim stopniu ryzyka i wysokim prawdopodobieństwie sukcesu. Czy to oznacza, że ​​nie musisz dążyć do innowacji i próbować tego, czego wcześniej nie robiłeś? Cóż, ogólnie tak.

Nie pisz kodu

Nie wiem jak programować i nie chcę się tego uczyć. Możesz prowadzić tę działalność niezależnie od swoich umiejętności obsługi komputera. Jeśli potrafisz wymyślić pomysł na aplikację i przedstawić ją programistom i projektantom, zrobią dla ciebie całą pracę. Aby jasno wyjaśnić ten pomysł, rysuję go na papierze, moje rysunki są podobne do rysunków trzyletniego dziecka, ale nadal przekazują to, co próbuję zrobić. Ponadto pokazuję programistom aplikacje, które należy traktować jako podstawę.

Nawet jeśli wiesz, jak programować, radzę zatrudnić do tego innych ludzi, abyś mógł skupić się na zarządzaniu firmą. Ważne jest, aby nie stracić rozpędu i jak najwcześniej opublikować aplikację na rynku. Programowanie własnej aplikacji, zwłaszcza jeśli uczysz się bezpośrednio w tym procesie, zajmie dużo czasu. I bardzo prawdopodobne jest, że utkniesz i zrezygnujesz.

Graj sam

Większość mojego dobrobytu wynika z mojej wiedzy o rynku. Takie proste. Codziennie odwiedzam App Store. Aby zrozumieć, które aplikacje działają, a które nie, musisz sobie z nimi radzić codziennie, to znaczy pobierać je, bawić się nimi i oglądać, jak są reklamowane. Im więcej czasu na to poświęcisz, tym lepiej zrozumiesz typowe funkcje udanych aplikacji i funkcje, których szukają użytkownicy.

Im więcej myślisz jako konsumenci,
tym większy sukces

App Store oferuje najpopularniejsze płatne, bezpłatne i najbardziej dochodowe aplikacje w czasie rzeczywistym. Informacje te są bezcenne, ponieważ dostarczają nam wielu danych na temat rynku, modeli cenowych, projektowania i reklamy udanych aplikacji. Rzadka aplikacja kończy się przypadkiem. Pracując w tym obszarze, rozwiniesz w sobie szósty zmysł, który pomoże określić, co działa na rynku, a co nie. W przypadku każdej nowej i istniejącej aplikacji zapoznaj się z ikonami, nazwami, słowami kluczowymi, kategoriami, opisami i zrzutami ekranowymi skutecznych konkurencyjnych aplikacji w App Store.

Eksperymentuj ze szczegółami

Po pierwsze nie potrzebujesz dużo pieniędzy. Opracowanie prostej aplikacji kosztuje od 500 do 5000 USD. Pierwsza wersja dowolnej aplikacji rzadko kończy się powodzeniem. Twoim celem jest pozostanie obiektywnym i dostosowanie aplikacji, gdy tylko otrzymasz dane, które wyjaśnią sytuację w danym obszarze.

Jeśli nie będziesz elastyczny, zmarnujesz pieniądze i stracisz motywację. Jeśli stale ulepszasz produkt, masz większe szanse na sukces. Kiedy poprawisz coś, aby poprawić wydajność aplikacji, oceń wyniki przez około tydzień. Istnieje wiele poprawek, które nic Cię nie kosztują, na przykład zmiana nazwy, słów kluczowych, opisów i kategorii, zrzuty ekranu. Najpierw należy je wypróbować.

Zasada wyceny

Łatwiej jest zostać milionerem, sprzedając miliony kopii aplikacji za 99 centów niż 50 000 kopii za 20 USD. Im niższa cena, tym łatwiej sprzedać produkt, a wysokie miejsce w ocenach, które zapewnia dużą liczbę pobrań, sprawia, że ​​Twoja aplikacja jest bardziej widoczna. Chociaż płatne aplikacje nadal są głównym źródłem dochodów dla programistów, bezpłatne aplikacje omijały je pod względem dochodów. Darmowe aplikacje mogą zarabiać na kilka sposobów. Czasami mają tylko podstawowe funkcje i służą do reklamowania w pełni płatnych wersji. To narzędzie jest tak ważne, że nawet programiści Angry Birds używają bezpłatnych aplikacji do kierowania ruchu do płatnych.

Nieaktywny konsument - utracony konsument
musisz zachować zainteresowanie użytkowników

W pełni funkcjonalna darmowa aplikacja może przynieść pieniądze poprzez reklamę lub zakupy w niej zawarte. Jak można się domyślić, duża część sprzedaży w ramach bezpłatnej aplikacji może być znacznie bardziej opłacalna niż jednorazowa sprzedaż aplikacji.

Bezpłatne aplikacje ulegają awarii, gdy konsumenci się nudzą i przestają ich używać. Nieaktywny konsument to zagubiony konsument, dlatego musisz stale utrzymywać zainteresowanie istniejących użytkowników, oferując dodatkowe bezpłatne i płatne funkcje i korzyści. Jeśli dana osoba ma okazję chwalić się swoimi osiągnięciami na FB lub innych platformach, aplikacja ma szansę na rozprzestrzenienie się wirusa.

Ekosystem aplikacji

Podoba mi się wyrażenie „Człowiek nie jest wyspą”. Oznacza to, że ludzie nie mogą żyć w izolacji od siebie. Dotyczy to aplikacji. Możesz stworzyć jedną aplikację, która pokaże dobre wyniki, ale kiedy stworzysz dodatkowe programy i połączysz je ze sobą, będziesz na drodze do 100% realizacji potencjału finansowego swojego imperium aplikacyjnego. Jest to sieć połączonych ze sobą aplikacji, które wykorzystują aktywnych użytkowników do wzajemnej promocji.

Musisz rozważyć każdą aplikację jako źródło ruchu podobnego do strony internetowej. Sieć aplikacji to Twój własny kręgosłup, który konsekwentnie przekierowuje użytkowników poprzez irytujące okna i strony reklamowe w celu znalezienia tras, które generują największy zysk. Im więcej razy aplikacja zostanie pobrana i im większy będzie ruch, tym silniejszy będzie ekosystem aplikacji.

Książka wydana przez wydawcę Alpina

Obejrzyj wideo: Biblical Series I: Introduction to the Idea of God (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy
Skrzynie

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy

Dog Cleaning Matthew Osbourne stworzył Pooper-scooper.com w 1987 roku, a Matt Boswell, który otworzył Pet Butler w Kolumbii, podjął swój pomysł. Matthew pisze na swojej stronie, że zawsze interesowały go nowe pomysły biznesowe. „To zabawne, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że ktoś zaoferował psom gówno za określoną tygodniową kwotę, śmiałem się” - wspomina przedsiębiorca.
Czytaj Więcej
Susan Kane „Introwertycy”
Skrzynie

Susan Kane „Introwertycy”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najbardziej odkrywcze fragmenty. Tym razem czytamy książkę Susan Kane, konsultanta biznesowego, którego prezentację można było zobaczyć na TED. Książka jest taka, że ​​wbrew powszechnemu przekonaniu skromni introwertycy mogą tworzyć wielkie firmy i wymyślać pomysły, które mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej
Mihai Chiksentmihayli „Stream”
Skrzynie

Mihai Chiksentmihayli „Stream”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego psychologa Mihai Chiksentmihaii poświęconą idei przepływu - optymalnym warunkom pracy i sposobom jej osiągnięcia. Mihai CHIKSENTMIKHAYA Amerykański psycholog, autor 20 książek Co to jest przepływ Nasze postrzeganie życia jest wynikiem różnych sił, które kształtują nasze doświadczenia, wpływając na to, czy jesteśmy dobrzy, czy źli.
Czytaj Więcej