Skrzynie

Dmitrij Czernyszew „Jak ludzie myślą”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego blogera Dmitrija Czernyszewa, poświęconą rozwojowi kreatywnego myślenia. Dla autora umiejętność tworzenia nie jest cudowną własnością geniuszy, ale procesem technologicznym, którego każdy może się nauczyć. Z jego książki zrobiliśmy kilka wskazówek, które mogą pomóc w generowaniu nowych pomysłów.

 

Dmitrij Czernyszew

Bloger, reklamodawca, 12 lat jako dyrektor kreatywny Sorec Media

Ucz się sam

Najważniejszym elementem twórczego myślenia jest Ty. Wasza wartość polega przede wszystkim na wyjątkowości. Dobra rasa chasydzka opowiada o rabinie Zusu. Przed śmiercią Zusya powiedział: „W innym świecie nie pytają mnie:„ Dlaczego nie byłeś Mojżeszem? ”. Zapytają mnie:„ Dlaczego nie byłeś Zusyą? ”

Przede wszystkim musisz się bardzo dobrze poznać. Wiedz, co kochasz i kiedy myślisz lepiej. Na przykład Schiller wprowadził w stan twórczy zapach gnijących jabłek, Zola przywiązał się do krzesła, Wagner lubił trzymać jedwab w rękach, Charlotte Bronte obrała ziemniaki, Agatha Christie umyła naczynia. Milton, Rossini, Leibniz, Kant i Kartezjusz pracowali, leżąc w łóżku, Beethoven nalał mu do głowy lodowatą wodę. Ktoś dobrze myśli podczas deszczu, ktoś - przy kominku.

Skorzystaj z mocy ograniczenia

Ta gra jest najlepszym sposobem na cieszenie się kreatywnością. Jeśli zaoferuje się dziecku ciągłe bieganie po polu z piłką od jednego gola do drugiego, niedługo się nudzi. Ale może grać w piłkę godzinami. Musisz więc przekształcić kreatywność w grę. Gra jest przede wszystkim zasadami. A zasady są ograniczeniem. Poprosić osobę, aby coś wymyśliła, jest dla niej myląca. Ograniczenia bardzo dobrze budzą fantazję. Hemingway wymyślił kiedyś historię składającą się tylko z sześciu słów: Na sprzedaż: buty dziecięce, nigdy nie noszone („Botki na sprzedaż, nienoszone”). I od razu stało się interesujące. Pojawił się cały gatunek takich historii.

Poszukaj nowych kombinacji

Upraszczając trochę, możemy powiedzieć, że cały świat składa się tylko z przedmiotów i metod ich łączenia ze sobą. Ponadto bardzo często metody komunikacji stają się ważniejsze niż same obiekty. Nigdy nie zaczynasz rozwiązywania problemu od zera. Całe poprzednie życie daje ci wiele algorytmów, które wprowadzisz w życie. Kiedyś rozważałem rysunki ze średniowiecznego bestiariusza. Wszystkie te gryfy, centaury i cefale filmowe. Uderzyło mnie, że te stworzenia to nic innego jak rozmontowane słynne zwierzęta, które zostały po prostu złożone w innej kolejności. W rzeczywistości jest to bardzo prosty konstruktor dla dzieci, z kilku prostych form, z których możesz stworzyć ogromną liczbę nowych stworzeń. Ale łącząc istniejące opcje, zawsze przekraczamy granice naszej wyobraźni.

Unikaj stereotypowych decyzji.

Stwierdzenie stanu problemu jest najbardziej niedocenianą rzeczą w procesie myślenia. I jeden z najważniejszych. Załóżmy, że mamy równanie: 2 + 2 = x. Może to, co powiem teraz, wyda ci się banalne, tymczasem jest to bardzo głęboka myśl. Lewa strona równania jest równa jej prawej stronie. Rozwiązanie problemu jest po prostu warunkiem problemu, napisanym w innej formie. Chciałbym, żebyś miał gęsią skórkę w tym miejscu. Sposób sformułowania problemu zależy od otrzymanego rozwiązania. Odpowiedź jest w pytaniu. Po prostu nie ma gdzie indziej. Im więcej sformułujesz pytanie, tym więcej będziesz mieć możliwych rozwiązań. Wynika z tego również, że jeśli rozwiązanie Ci nie odpowiada, musisz przeformułować stan problemu.

„W innym świecie nie pytają mnie:„ Dlaczego nie jesteś Mojżeszem? ”. Pytają:„ Dlaczego nie byłeś Zusey? ””

Jednym z najbardziej szkodliwych stereotypów podsycanych przez szkołę jest zaufanie do istnienia jedynej poprawnej odpowiedzi. 2 + 2 = 4. To wszystko! Problem został rozwiązany. Tymczasem fakt, że dwa plus dwa są równe cztery, jest tylko specjalnym przypadkiem matematycznym, co jest dość rzadkie w prawdziwym życiu. Dwie Antonowka i dwie Runety wciąż mogą dać nam cztery jabłka. Ale dwa wilki i dwa króliki dadzą nam dwa dobrze odżywione wilki. A dwa króliki i dwa króliki mogą dać dowolną liczbę królików. Ale jeśli ktoś jest przyzwyczajony do tego, że rozwiązaniem może być jedno, bardzo często znajduje jedno rozwiązanie, przynajmniej w jakiś sposób odpowiednie dla tego stanu i uspokaja się. Lub wybierz jedną lub dwie opcje. Tymczasem przestań wcześnie. Po przejrzeniu wszystkich oczywistych rezultatów z pewnością osiągniesz nowy poziom.

Nie bój się zaczynać od nowa

Wszyscy ludzie myślą podobnie. Jedyna różnica polega na tym, że jedna osoba w pewnym momencie przestaje myśleć, a druga kontynuuje. Nie spiesz się, aby się poddać. Ostatnio pojawił się termin - generacja resetu. Chodzi o młodych ludzi, którzy znajdując się w trudnej sytuacji, wolą nie szukać rozwiązań, ale podobnie jak w grze komputerowej naciśnij przycisk Resetuj (uruchom ponownie) i zacznij od nowa. Zawsze masz czas na poddanie się. Procent samej kreatywności w twórczości jest dość mały. Cała reszta to cierpliwość, wytrwałość, pewność siebie. I niezależność od opinii innych.

Spróbuj zmienić swój punkt widzenia

Nasz genialny fotograf Alexander Rodchenko napisał: „Weź historię sztuki lub historię malarstwa we wszystkich krajach, a przekonasz się, że wszystkie obrazy, z nieistotnymi wyjątkami, zostały namalowane albo z pępka, albo z poziomu oczu. Nie wyobrażaj sobie prymitywów i ikon jako punktu z „To tylko podniesiony horyzont, który pasuje do wielu postaci; ale każda z nich jest pobierana z poziomu oczu”. Wystarczy zmienić punkt widzenia na ten temat, aby zobaczyć to, czego dziewięć na dziesięć osób nigdy nie zobaczy. Spróbuj sobie wyobrazić, że to twój pierwszy raz w swoim rodzinnym mieście. A wyniki będą niesamowite. Jeśli to nie wystarczy - wyobraź sobie, że jesteś zwiadowcą z innej planety, po raz pierwszy jesteś nie tylko w tym mieście, ale także na tej planecie. Będziesz zaskoczony tym, w jakim interesującym świecie żyjesz. Starożytni Niemcy podjęli decyzję dopiero po dwukrotnym wysłuchaniu sprawy: przed i po wypiciu. Uważali, że na każde pytanie należy patrzeć z różnych punktów widzenia.

Naucz się relaksować

Często, aby rozwiązać problem, nie musisz się skupiać, ale raczej zrelaksować. Niech problem sam się rozwiąże. Porada Franza Kafki: „Nie musisz wychodzić z domu. Zostań przy stole i słuchaj. Nawet nie słuchaj, tylko czekaj. Nawet nie czekaj, po prostu milcz i bądź sam. Wszechświat zacznie błagać o ujawnienie, nie może być inaczej, to wierci się pijany przed tobą ”.

Starożytni Niemcy podjęli decyzję dopiero po dwukrotnym wysłuchaniu sprawy: przed piciem i po nim

Często nie musisz pilnie szukać działki, możesz dać działce możliwość znalezienia cię. Samuraja nauczono tego samego przed pojedynkiem: umysł powinien być czysty i czysty jak lustro zdolne do odzwierciedlenia najmniejszych zmian w umyśle wroga. A co najważniejsze, spokojna woda odbija księżyc. Amerykański psycholog John Gowan napisał o tym samym: „Zbyt długo rozważaliśmy mózg jako urządzenie do rozwiązywania problemów ... Bardziej słuszne jest uważanie go za urządzenie odbiorcze, które przy starannym dostrojeniu może odbierać sygnały, które są zawsze obecne, ale dostępne tylko dla najcieńszych urządzeń”.

Użyj siły wroga

Jedną z zasad japońskiej sztuki walki aikido jest to, że nie trzeba przeciwstawiać się sile. Jeśli, na przykład, potężny blok zostanie podany w karate przeciwko potężnemu uderzeniu, wtedy w aikido możesz opuścić linię ataku i, przeciwnie, popchnąć przeciwnika nieco do przodu. Skorzystaj z jego mocy. Aby rozwiązać problem, czasami wystarczy użyć siły już istniejącej na świecie. I po prostu dodaj do tego mały szczegół. Takie rozwiązania działają najlepiej. Spróbuję wyjaśnić na przykładzie. W jakiś sposób inżynierowie stanęli przed takim problemem: podczas transportu żywych ryb w zamkniętych ładowniach wypełnionych wodą nie poruszał się i zmarł z powodu uduszenia. Początkowo chcieli rozwiązać ten problem siłą: zainstalowali różne urządzenia do mieszania, ale ryba nie chciała się ruszać. I wtedy znaleziono proste rozwiązanie: kilka ładujących ryb zostało wprowadzonych do ładowni.

Sprawdź swoje pomysły na siłę

Wojna jest zawsze ciekawa do oglądania. Wojna Pepsi-Coli i Coca-Coli zwiększa sprzedaż obu firm. I ty sam możesz wybrać swojego przeciwnika, przeciwko któremu będziesz wyglądać lepiej. Biczowanie chłopca. W średniowieczu kobiety uwielbiały nosić mopsy - uważano, że sprzyjają urodzie. Każdy kontrast jest energią potencjalną. Tak więc elektrownia wodna działa z powodu różnicy wysokości. Im silniejszy kontrast, tym więcej energii można uzyskać.

Aby wynaleźć osobę, potrzebna jest inna osoba. Potrzebujesz sekundy. To jak gra: możesz uderzyć piłkę o ścianę, ale ciekawiej jest grać z przeciwnikiem. Patrząc z boku. Głównym problemem jest to, że dana osoba jest zbyt subiektywna w stosunku do własnych pomysłów. Jest dobre słowo „kalopsia” - iluzja, że ​​rzeczy wyglądają piękniej niż w rzeczywistości. Szczególnie często ludzie, którzy wpadają na coś nowego, są podatni na kalopsię. Nowy pomysł należy przetestować pod kątem siły. I porzucić go bez żalu, jeśli pomysł wpadnie lepiej.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej