Skrzynie

Damir Chałiłow „Marketing w mediach społecznościowych”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę marketingowca internetowego Damira Chałiłowa na temat zasad organizacji kampanii SMM. Z niego wybraliśmy 10 sposobów promocji społeczności na VKontakte.

 

Damir KHALILOV

właściciel agencji GreenPR

Osadzaj widżety w swojej witrynie

VKontakte, podobnie jak większość popularnych sieci społecznościowych, ma specjalne widżety, które można osadzać na stronach osób trzecich. Racjonalne pytanie: jeśli klienci już odwiedzili witrynę firmy, dlaczego musimy wysyłać ich do społeczności? Faktem jest, że osoby zaangażowane w stronę są zwykle gośćmi tranzytowymi. Otrzymują informacje, może nawet dokonują zakupu, ale prawie nigdy nie wracają. Gdy ponownie będą potrzebować czegoś podobnego, w większości przypadków nie wrócą do tego sklepu, ale ponownie skorzystają z wyszukiwania. Dołączenie do społeczności rozwiązuje problem tworzenia puli lojalnych użytkowników, którzy dokonają wielokrotnych zakupów. Podczas pracy z tym narzędziem należy używać widżetu ze zdjęciami uczestników. Jeśli przyjaciele użytkownika są w społeczności, to przede wszystkim zobaczy ich twarze, a to jest społeczne potwierdzenie, że społeczność może być dla niego interesująca. Umieść widżet na wszystkich stronach witryny. Pokaż widżety użytkownika z kilku głównych sieci społecznościowych. Pozwoli mu to wybrać ten, w którym najczęściej się znajduje.

Używaj grup innych osób

Obecnie w VKontakte istnieje ponad 10 milionów grup, a większość z nich nie należy do żadnej firmy, ale jest tworzona i wspierana przez entuzjastów. W związku z tym możliwe jest promowanie własnych społeczności za ich pośrednictwem. Należy od razu zauważyć, że nie ma sensu umieszczać linków na ścianach, w dyskusjach lub komentarzach. To podejście dotyczy metod spamowych i jest nie tylko nieskuteczne (ponieważ prawie wszystkie linki zostaną usunięte), ale może prowadzić do utraty reputacji firmy.

umieść wezwanie do działania w tekście reklamy: „Dołącz do grupy”, „Dołącz!”

Aby opublikować link w społeczności, musisz skontaktować się z administratorami i omówić warunki, które będą korzystne dla obu stron. Co do zasady miejsce docelowe odbywa się na podstawie opłaty miesięcznej - co miesiąc (lub w różnych odstępach czasu) reklamodawca płaci administratorowi za miejsce ogłoszenia. Istnieją trzy główne formaty takich ogłoszeń: 1) stałe odniesienia (najlepiej z aktywnym linkiem) promowanej społeczności w mikroblogu; 2) link do promowanej społeczności w formie banera graficznego w wiadomościach; 3) link w formie zwiastuna tekstu (link tekstowy).

Kup oferty

Inną metodą promowania społeczności jest administrowanie siecią społecznościową. Osoby korzystające z popularnych aplikacji VKontakte mają w nich pewną premię - na przykład dodatkowe wartości gier, dostęp do płatnej funkcjonalności, podwyższenie poziomu. Jedynym warunkiem otrzymania takiej premii jest dołączenie do określonej społeczności. Ten format nazywa się „promocją ofert”. VKontakte ma umowę z administratorami popularnych aplikacji na umieszczanie w nich ofert. Reklamodawca może skontaktować się z działem reklamowym VKontakte, aby zamówić promocję swojej społeczności. Koszt każdej osoby, która wchodzi do społeczności, określają pracownicy VKontakte, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak tematy społeczności i poziom zawartości. Główna wada tej metody promocji jest oczywista: użytkownicy dołączają do grupy wyłącznie ze względu na bonus i nie są w żaden sposób zainteresowani dalszymi interakcjami. W związku z tym społeczności promowane tą metodą będą miały wysoki poziom opuszczenia przez uczestników, a także znaczny odsetek „martwych dusz” - użytkowników, którzy kiedyś weszli, ale nigdy nie powrócili.

Używaj ukierunkowanych reklam

Istnieją dwa modele płacenia za ukierunkowane reklamy w VKontakte: płacić za kliknięcia i płacić za wyświetlenia. W pierwszym przypadku reklamodawca płaci tylko za bezpośrednie transfery do społeczności (lub do witryny). W drugim przypadku płaci stałą kwotę za 1000 wyświetleń. Z reguły płatność za konwersje pozwala lepiej przewidzieć budżet kampanii, a także zarządzać nim w trakcie procesu. Cena jednego kliknięcia składa się z następujących elementów: głębokość targetowania, popularność odbiorców, współczynnik wyświetleń i kliknięć. Oprócz ceny kliknięcia należy również wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy użytkownik, który wejdzie do społeczności, stanie się jej członkiem: z reguły udział tych, którzy wchodzą do obserwowanych, wynosi 15-30%. W związku z tym koszt każdej wchodzącej osoby będzie 3-7 razy wyższy niż koszt kliknięcia.

aby dołączyć do grupy, użytkownik musi mieć wyraźny motyw

Istnieją metody, które mogą znacznie obniżyć koszty przyłączenia ze względu na wzrost CTR i zwiększenie konwersji od odwiedzających do uczestników. Najpierw przetestuj różne reklamy napisane w różnych formach i zmieniaj je regularnie, aby się nie zapoznały. Po drugie, spersonalizuj swoje reklamy. Po trzecie, w wezwaniu do działania umieść wezwanie do działania („Dołącz do grupy”, „Dołącz!”). Zwiększa to współczynnik konwersji uczestników o 15-20%.

Zrozum motywy użytkownika

Jeśli mówimy o pracy z własną społecznością, natychmiast pojawia się uzasadnione pytanie: „Dlaczego ludzie dołączają nawet do grupy poświęconej naszej firmie?” Rzeczywiście, aby wejść, użytkownik musi mieć wyraźny motyw. Praktyka pokazuje, że istnieją trzy główne motywy dołączania do grup. Po pierwsze, uzyskanie informacji na temat samej firmy i jej produktu lub na powiązane tematy. Po drugie, użytkownicy komunikują się ze sobą, a także z przedstawicielami firmy w społeczności. Po trzecie, otrzymywanie bonusów, na przykład rabatów w menu - w społeczności restauracyjnej, jedna darmowa lekcja - w społeczności klubu fitness.

Popraw grupę

W większości przypadków użytkownik decyduje, czy dołączyć do społeczności, na podstawie dwóch elementów: nazwy i logo. Po ich przejrzeniu albo zamyka stronę, albo dołącza do grupy i kontynuuje jej studiowanie. Nazwa powinna spełniać trzy podstawowe wymagania: zwięzłość (długie nazwy są trudniejsze do zauważenia), treść informacyjną (aby nazwa wyjaśniała, do czego jest dedykowana grupa), format nie reklamowy (filtry otworzą się dla uczciwych nazw reklamowych w umyśle użytkownika). Większość użytkowników VKontakte postrzega informacje fotograficzne, wideo i graficzne znacznie lepiej niż tekst.

Jednym z najbardziej skutecznych mechanizmów zarządzania społecznością są konkursy

Dlatego im bardziej jasne elementy wizualne znajdą się w interfejsie grupy, tym lepiej uczestnicy będą postrzegać jej materiały. Przykładem jest to, że zwykłe zastąpienie menu tekstowego graficznym zwiększa liczbę wyświetleń strony w grupie o 25–35%. Optymalna częstotliwość odświeżania mikroblogowania: 1-3 posty dziennie. Jeśli grupa jest aktualizowana rzadziej, uczestnicy przestają postrzegać ją jako stałe źródło informacji, ale jeśli codziennie publikowanych jest więcej niż pięć aktualizacji, użytkownicy postrzegają ją jako ważną i często zaczynają opuszczać społeczność.

Organizuj regularne konkursy społecznościowe

Jednym z najbardziej skutecznych mechanizmów zarządzania społecznością są konkursy. Pozwala rozwiązać kilka problemów jednocześnie. Najpierw „wzbudzić” publiczność. Angażując się w aktywne działania, użytkownicy częściej wracają do społeczności, a tym samym tworzy się rdzeń docelowych odbiorców. Po drugie, przyciągnij nowych członków do społeczności. Istnieje mechanika konkursowa zwana „Głosowaniem”: wygrywa ten, którego praca (lub opcja odpowiedzi) zdobywa maksymalną liczbę głosów. To zachęca uczestników do zapraszania znajomych do społeczności i rozpowszechniania informacji o konkursie tak szeroko, jak to możliwe. Po trzecie, wypełnij grupę treściami użytkowników. Często konkursy są budowane w taki sposób, że użytkownicy biorący w nich udział tworzą treści związane z samą firmą: na przykład robią zdjęcia z produktami lub logo, nagrywają wiadomości wideo. Wszystko to gromadzi się w społeczności, a tym samym zwiększa jej wartość dla uczestników.

Stymuluj dyskusje w społeczności

Same dyskusje z reguły się nie pojawiają. Zasadniczo użytkownicy częściej dołączają do trwających dyskusji niż do własnych. Dlatego administratorzy społeczności muszą przejąć inicjatywę. Praktyka pokazuje, że minimalny poziom aktywności, po którym użytkownicy zaczynają postrzegać społeczność jako „na żywo” i zostawiają wiadomości, to 15 tematów z 10 wiadomościami w każdym.

Doradzaj uczestnikom

Jeśli w grupie obecny jest ekspert, który okresowo odpowiada na pytania dotyczące tematu związanego z działalnością firmy, znacznie zwiększy to zainteresowanie użytkowników i posłuży jako dodatkowa zachęta do ich okresowego powrotu. I tutaj ważne jest przestrzeganie kilku warunków. Konsultant naprawdę musi być ekspertem w tym temacie. Konieczne jest wcześniejsze określenie zakresu zagadnień, w których możliwe są konsultacje. Odpowiedzi nie powinny mieć charakteru reklamowego, ale powinny być obiektywne i informacyjne. Termin udzielenia odpowiedzi na pytanie powinien zostać z góry określony.

Cały czas utrzymuj spam w czystości

Użytkownicy przestają chodzić do grupy, jeśli spam stale się w niej gromadzi. Optymalna częstotliwość moderacji to dwa razy dziennie.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej