Skrzynie

Joshua Foer „Einstein Walks on the Moon”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę dziennikarza Joshua Foera na temat sposobów trenowania pamięci. Sam Foer wygrał US Memorization Championship w 2006 roku. W książce opisuje rok poświęcony na przygotowanie się do mistrzostw oraz techniki, które pomogły mu wygrać.

Joshua Foep

Amerykański dziennikarz i pisarz

Korzystanie z linków

Wszystkie nasze wspomnienia są połączone w sieć stowarzyszeń. To nie jest metafora, ale odzwierciedlenie fizycznej struktury mózgu. Trzy funtowa masa, która równoważy się na szczycie kręgosłupa, wynosi około 100 miliardów neuronów, z których każdy jest w stanie ustanowić od 5000 do 10 000 połączeń synaptycznych z innymi neuronami. Na podstawowym poziomie fizjologicznym pamięć jest siecią połączonych ze sobą neuronów. Każde uczucie, każda nasza myśl zmienia nasz mózg, zmieniając połączenia w tym ogromnym systemie. Zanim dojdziesz do końca tego zdania, twój mózg już się fizycznie zmienił.

Jeśli słowo „kawa” kojarzy Ci się z czernią, śniadaniem lub goryczą - dzieje się tak dlatego, że impulsy elektryczne są kolejno przenoszone w twojej głowie przez rzeczywiste fizyczne drogi, w wyniku czego neurony kodujące pojęcie „kawy” są połączone z innymi neuronami związane z czernią, śniadaniem i goryczą. Jedno jest pewne: nieliniowa asocjacyjna natura naszego mózgu całkowicie uniemożliwia świadomie przywoływanie wspomnień we właściwej kolejności. Pamięć pojawia się na powierzchni tylko wtedy, gdy jest dobrze poruszona przez jakąś inną myśl lub przynajmniej niejasne uczucie - kolejny węzeł w prawie nieskończonej sieci możliwości.

Moc zdjęć

W procesie zapamiętywania nowych informacji mnemoniki wykorzystują obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć wzrokową i orientację w przestrzeni. Na pierwszy rzut oka wydaje się to nonsensem. Dlaczego mieliby tworzyć w swoich myślach pewien obraz, kiedy pamiętają trzycyfrową liczbę? Faktem jest, że eksperci świadomie tłumaczą informacje, które chcesz zapamiętać, na obrazy i umieszczają powstałe zdjęcia wzdłuż wyobrażonej znajomej trasy.

Zasadą pałacu pamięci jest
używaj dobrej pamięci przestrzennej
w celu uporządkowania i przechowywania informacji

Wszystkie techniki zapamiętywania oparte są na fakcie, że nasz mózg nie zapamiętuje wszystkich informacji równie dobrze. Pomimo tego, że wszyscy dobrze pamiętamy obrazy, słabo przechowujemy w pamięci inne informacje, takie jak duże grupy słów lub liczb. Istotą technik mnemonicznych jest przekształcenie tego rodzaju wspomnień, które nasz mózg ma trudności z zachowaniem, w te, dla których były przeznaczone. Ogólną ideą jest przekształcenie nudnej rzeczy, którą trzeba zapamiętać, w coś tak żywego, niesamowitego i niepodobnego do niczego, co widziano wcześniej, że po prostu nie można jej zapomnieć.

Pałac Pamięci

Chodzi o to, aby najpierw mentalnie odtworzyć przestrzeń, którą dobrze znasz i którą łatwo sobie wyobrazić, a następnie wypełnić to wyobrażone miejsce obrazami tego, co chcesz zapamiętać. Zasada pałacu pamięci polega na korzystaniu z dobrej pamięci przestrzennej w celu uporządkowania i przechowywania informacji stosunkowo trudnych do zapamiętania. Na przykład lista zakupów. Można sobie wyobrazić duży słoik marynowanego czosnku, stojący w miejscu, w którym powinien zaparkować samochód, ogromne, wielkości basenu pudełko ziarnistego twarogu przy drzwiach wejściowych, w którym unosi się naga Claudia Schiffer. Musisz ułożyć elementy z listy jeden po drugim na ścieżce, która zawinie się wokół domu. Kiedy musisz zapamiętać przedmioty z listy, musisz mentalnie powtórzyć tę ścieżkę.

Żarty o seksie

Ważne jest, aby pamiętać ten obraz, aby wywoływał skojarzenia związane z jak największą liczbą doznań. Im więcej wrażeń powstaje w związku z informacją, tym bardziej niezawodny jest wpleciony w sieć rzeczy, które już znasz, i tym dokładniej będzie przechowywany w pamięci. Zamień każdy dźwięk w połączenie kolorów i zapachów, tak jak robią to ludzie z synestezją.

Możesz sobie wyobrazić ogromne pudełko granulowanego twarogu wielkości basenu, w którym pływa naga Claudia Schiffer

Nasze wulgarne myślenie bardzo pomaga w tworzeniu obrazów. Ewolucja tak zaprogramowała nasz mózg, że fascynują go przede wszystkim dwie rzeczy: żarty i seks. Zwłaszcza żarty o seksie. Autor Retoryki dla Guerenius, antycznego podręcznika retoryki, który opisuje prawie wszystkie znane nam niuanse treningu pamięci, radzi czytelnikom stworzyć zabawne, nieprzyzwoite i dziwne obrazy dla pałacu pamięci - im bardziej niesamowite, tym lepsze. Zwykłe i powszechne rzeczy szybko się zapominają, ale jeśli zobaczymy coś wyjątkowego, wstydliwego, niezwykłego lub zabawnego, najprawdopodobniej zapamiętamy to na długo.

Wydzielanie

Chunking to sposób na zmniejszenie liczby zapamiętanych obiektów poprzez zwiększenie wielkości każdego z nich. Jest to powód, dla którego numery kart kredytowych są podzielone na cztery fragmenty, a numery telefonów na kilka części plus numer kierunkowy. I oczywiście porcjowanie jest bezpośrednio związane z tym, dlaczego mnemoniki mają tak dobrą pamięć. Aby wyjaśnić, jak działa zasada podziału na fragmenty, często zwracają się do liczb. 12-cyfrowy ciąg 120741091101 jest trudny do zapamiętania. Ale podziel go na cztery części - 120, 741, 091, 101 - i stanie się znacznie łatwiejszy. Podziel części na dwa fragmenty - 12/07/41 i 09/11/01 - i prawie niemożliwe będzie zapomnienie. Możesz nawet połączyć je w jedną informację, pamiętając jako „dwa największe nieoczekiwane ataki na terytorium Ameryki”.

Należy pamiętać, że podczas procesu dzielenia informacje, które wydają się bez znaczenia, są interpretowane w świetle tego, co zostało już zapisane w naszej pamięci długoterminowej. Jeśli chodzi o fragmentację - a szerzej o naszej pamięci - to, co wiemy, determinuje to, czego możemy się nauczyć. Nie pamiętamy odmiennych faktów, pamiętamy rzeczy w kontekście. Wszystko, co widzimy, słyszymy i czujemy, jest przez nas postrzegane w świetle tego, co widzieliśmy, słyszeliśmy i czuliśmy wcześniej.

Litery i dźwięki

Pamiętając liczby, użyłem techniki znanej jako „System główny”, wynalezionej w 1648 r. Przez Johanna Winkelmanna. Jest to prosty kod do przekształcania liczb w dźwięki fonetyczne. Dźwięki te można z kolei przekształcić w słowa, z których można uzyskać obrazy pałacu pamięci. Na przykład liczba 32 zmieni się w MN, 33 - w MM. Aby ta kombinacja liter była pełna znaczenia, musisz je uzupełnić innymi wybranymi literami. Tak więc 32 może zmienić się w MuzhchinyNy, a 33 - w MaMu.

Zanim dojdziesz do końca tego zdania, twój mózg już się fizycznie zmienił

Identyfikacja wzorców i struktur w otrzymywanych informacjach jest sposobem, w jaki nasz mózg wydobywa pojęcia i znaczenia ze świata, a rymując słowa i dodając do nich muzykę, nadamy naszej mowie jeszcze więcej struktury. Dlatego bardowie z czasów Homera śpiewali swoje epickie wiersze, dlaczego w Torze są nuty i dlaczego, ucząc dzieci alfabetu, uczymy ich specjalnej pieśni, a nie każdej litery z osobna. Piosenka jest uniwersalnym środkiem strukturyzacji mowy.

Książka wydana przez wydawcę Alpina

Obejrzyj wideo: Moonwalking with Einstein Summary Joshua Foer - 5 Keys to Improve your memory (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Otwarcie zaktualizowanej kolekcji Uniqlo w zimowej kolekcji „Gallery” i „Mouth to mouth”
Cotygodniowe rabaty

Otwarcie zaktualizowanej kolekcji Uniqlo w zimowej kolekcji „Gallery” i „Mouth to mouth”

Rabaty Yoox Kolejna promocja zagranicznego punktu internetowego: do 22 października włącznie, 25% zniżki na imponującą ilość towarów. Poszukaj produktów oznaczonych „dodatkowe 25% zniżki”, rabat aktywowany jest w sekcji „Moje zakupy”. Ponadto EMS jest nadal bezpłatny. Imago moskiewska marka odzieży damskiej w eleganckim formacie casual ogłosiła dwudniową kampanię z 40% rabatem na kolekcję jesienną.
Czytaj Więcej
Klasa ekonomiczna: sprzedaż na rynku masowym
Cotygodniowe rabaty

Klasa ekonomiczna: sprzedaż na rynku masowym

Co tydzień Life around dowiaduje się, co nowego w Moskwie i sklepach internetowych, i mówi o tym, gdzie możesz teraz skorzystać z rabatów i promocji. W nowym wydaniu - dziesięć niedrogich sklepów, w których można teraz znaleźć wyprzedaż sezonową. Zara Home - do 60% Zarahome.com Sprzedaż w Zara Home to już drugi miesiąc.
Czytaj Więcej