Skrzynie

Scott Patterson „Quantums”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę i wybiera z niej przykładowe fragmenty. Tym razem czytamy powieść biznesową Scotta Pattersona o kwantach (matematycy zajmujący się transakcjami finansowymi), którzy zostali oskarżeni o kryzys finansowy z 2007 roku. Książka nie jest łatwa, obfituje w specjalne warunki i opisy złożonych schematów finansowych, ale czytana jest jednym tchem. Wybraliśmy fragment o pierwszym kwantowym, matematyku Edie Thorpe i teorii, która pozwoliła mu zarobić miliony.

Scott Patterson

Wysłany przez The Wall Street Journal

Kim są kwanty?

Wśród inwestorów są tytani specjalnej rasy, zwani kwantami. Tacy inwestorzy zaczęli dominować na Wall Street na początku 2000 roku, w dużej mierze dzięki przełomom naukowym, które umożliwiły szerokie zastosowanie modeli matematycznych na rynkach finansowych.

Quantum znalazło bardzo praktyczne i niezwykle opłacalne zastosowanie dla nowych rozwiązań: do obliczania schematów zmiany sytuacji na rynku. Próbowali przewidzieć zmiany wartości akcji spółki na podstawie przerażającej liczby zmiennych numerycznych: stosunku ich wartości do cen innych papierów wartościowych na rynku, stopy wzrostu lub spadku, kombinacji dwóch lub więcej wskaźników.

Ekonomiści w tym momencie mówili o nowej erze w gospodarce, kiedy zmienność (czyli gwałtowne skoki, które uderzają w psychikę i portfele ludzi) zostaną zakończone. A głównym tego powodem było „pogłębienie i komplikacja rynków finansowych”. Innymi słowy, kwanty pomogły ograniczyć zmienność rynku. Usprawnili chaos: za każdym razem, gdy rynek zaczynał tracić równowagę, ich superkomputery przybywały na ratunek, kupując spadającą cenę papieru i przywracając pokój w królestwie. Pieniądze wlewały się do rzeki, szalone pieniądze.

Sekret Warranta

Pewnego dnia w letni dzień 1965 r. Matematyk Ed Thorpe usiadł na leżaku, aby przeczytać o tajnym narzędziu Wall Street: nakazach inwestycyjnych. Zasadniczo, warranty to kontrakty futures, takie jak opcja kupującego, które inwestorzy mogą zamienić na akcje zwykłe. W tamtych czasach nakazy rzadko były przedmiotem handlu, biorąc pod uwagę ich dziedzictwo graczy i podejrzane biura, niejasny obszar handlu bez recepty. Nikt jeszcze nie wiedział, jak poprawnie ocenić ich wartość. Ustalenie ceny warrantu nie jest łatwe, ponieważ zależy to od szacunkowej wartości akcji bazowych w danym dniu w przyszłości. Thorpe opracował system, który pomógł mu przewidzieć przyszłą cenę akcji i ustalić, które obligacje zamienne były wyceniane nieprawidłowo.

rynek podlega losowej wędrówce. HE może wzrosnąć lub spaść, prawdopodobieństwo
Od 50 do 50

Pomógł mu w tym teoria, że ​​rynek podlega tak zwanemu losowemu spacerowi. Innymi słowy, kierunek ruchu rynku jako całości i każdego pojedynczego akcji lub obligacji jest jak odwrócona moneta: może wzrosnąć lub spaść, prawdopodobieństwo wynosi 50 do 50. Wykres wyników losowego ruchu jest znany jako krzywa w kształcie dzwonu: stopniowo podnosi się do zaokrąglonego szczytu, a następnie pod ten sam spadek w dół. Jeśli przerzucisz monetę 1000 razy, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że spadnie ona około 500 razy z orłem i 500 razy z ogonem (środek mapy) niż wtedy, gdy spadnie 900 orłów i 100 ogonów (drugi koniec krzywej).

Pierwsza kwantowa

Thorpe nie był w stanie przewidzieć, czy ceny akcji wzrosną, czy spadną w przyszłym tygodniu, ale mógł ustalić, jak prawdopodobne będzie ich wzrost lub spadek, powiedzmy, o 2,5 lub 10%. Wyobraź sobie, że masz nakaz IBM. W tej chwili udział spółki jest wart 100 USD. Nakaz, który wygasa za 12 miesięcy, będzie miał wartość tylko wtedy, gdy zapasy w pewnym momencie wzrosną do 110 USD. Jeśli potrafisz określić ich zmienność (jakie jest prawdopodobieństwo, że osiągną 110 w określonym czasie), to wiesz, jaka jest faktycznie cena warrantu. Gracze stale dokonują takich zakładów zależnych od czasu.

Po przeanalizowaniu setek nakazów Thorpe stwierdził, że większość z nich była przereklamowana. Z jakiegoś powodu inwestorzy byli optymistami i wierzyli, że nakaz będzie opłacalny: cena akcji IBM w ciągu najbliższych 12 miesięcy osiągnie pożądane 110 dolarów. Tak jak naiwni gracze stawiają na swoją ulubioną drużynę.

Obiecał wspaniałe możliwości. Thorpe może grać w obniżenie przeszacowanych warrantów, pożyczając je od strony trzeciej i sprzedając po bieżącej cenie innemu inwestorowi. Miał nadzieję, że później uda mu się je odkupić po niższej cenie i wziąć różnicę dla siebie. Istniało ryzyko, że nakaz ponownie wzrośnie. Dzieje się tak, gdy cena akcji bazowej wzrośnie. Jest to katastrofa dla inwestora, który gra jesienią, ponieważ teoretycznie nie ma ograniczeń dotyczących wzrostu akcji. Ale Thorpe miał w tym przypadku siatkę bezpieczeństwa: arbitraż.

Strategia arbitrażowa

W widmowym świecie nakazów Thorpe odkrył prawdziwą kopalnię złota, w której można znaleźć arbitraż. Mogą grać o obniżenie wartości przeszacowanych warrantów i kupić równoważną stawkę, aby zabezpieczyć swój zakład. Jeśli akcje nagle wzrosną, mogą pokryć koszty. Ta formuła pozwoliła również obliczyć liczbę akcji, które musisz kupić, aby bronić swojej pozycji. W optymalnej sytuacji cena warrantów powinna była spaść, a cena akcji powinna wzrosnąć. Jednocześnie wykluczono nieefektywność i obie operacje generowały dochód.

Strategia ta nazywa się arbitrażem na obligacjach zamiennych. Stała się jedną z najbardziej udanych i rentownych strategii handlowych, jakie kiedykolwiek istniały. Dzięki niej powstało wiele funduszy hedgingowych. Nadejdzie czas, a każdy bank na Wall Street i większość funduszy hedgingowych skorzysta z tej formy arbitrażu, która będzie nazywana „zabezpieczaniem delta”.

w chaotycznym świecie finansów
tam gdzie panika, mania i chaotyczne zachowanie tłumu mogą pokonać wszelkie racjonalne oczekiwania, nie ma jednej prawdy

Thorp rozumiał ryzyko związane ze swoją strategią. Ostrożność Thorpe'a graniczyła z paranoją. Zawsze bał się nieoczekiwanych wydarzeń, które mogłyby zagrać przeciwko niemu: trzęsienia ziemi w Tokio, bomby atomowej w Nowym Jorku, meteorytu, który uderzył w Waszyngton. Ale system działał. Maniakalna strategia zarządzania ryzykiem miała przynieść mu długofalowy sukces. Oznaczało to, że kiedy gra nabrała kształtu na jego korzyść, mógł zmaksymalizować swój zysk. I, co ważniejsze, mógł zbierać swoje żetony ze stołu przy pierwszym lekkim uderzeniu zimnej bryzy. Niestety następna generacja kwantów nie nauczyła się tej ważnej lekcji.

Słaby link

Główna cecha formuły wyceny opcji powraca do kwantów wiele lat później. Wykorzystanie ruchu Browna do pomiaru zmienności opcji oznaczało, że inwestorzy zwrócili uwagę na najbardziej prawdopodobne ruchy akcji - te, które są bliżej środka dzwonu na wykresie. Nie wzięto pod uwagę dużych skoków cen. Uważano ich za tak mało prawdopodobne, jak paryski pijak, który skoczył z dzwonnicy Notre Dame do budynku Sorbona po drugiej stronie Sekwany.

Ale świat fizyki i świat finansów - bez względu na to, jak podobne mogą się wydawać na pierwszy rzut oka - nie zawsze są identyczne. A wyłączenie możliwości dużych fluktuacji doprowadziło do tego, że kluczowa cecha zachowania cen rynkowych została zignorowana: natychmiastowe gwałtowne skoki. Nie wzięto pod uwagę ważnego czynnika związanego z samą ludzką naturą. Wielki skandal, lek, który nie działa, towary niskiej jakości prowadzą do paniki i ucieczki (inwestorzy znają tę histerię). Nieoczekiwane nagłe skoki podczas kursu były nieprzewidzianymi okolicznościami, o których nikt nie zadał sobie trudu.

Quantums uważały model za pełne odzwierciedlenie realiów rynkowych. Wkrótce jego użycie stało się tak naturalne, że - podobnie jak w pokoju z lustrzanymi ścianami - czasami trudno było odróżnić model od samego rynku.

Biada z umysłu

Przyczyną załamania giełdy była hipoteza o skutecznym rynku i kwantach. W pogoni za porządkiem matematycznym i dobrze wyważonymi modelami wpływowe środowiska gospodarcze nie doceniły znaczenia złych zachowań rynkowych i błyskawicznych wybuchów irracjonalności.

Innymi słowy, w chaotycznym świecie finansów, gdzie panika, mania i chaotyczne zachowanie tłumów mogą pokonać wszelkie racjonalne oczekiwania, nie ma jednej jedynej prawdy. Modele zbudowane na założeniu, że rynek jest przewidywalny i racjonalny, skazane są na niepowodzenie. Kiedy działają przy miliardach dolarów wysokiej dźwigni, katastrofa jest nieunikniona. Na niezamieszkanych otwartych przestrzeniach poza zakrzywionym dzwonem ciemne strony rynków, które prowadzą kwanty, są ukryte, jak koszmar z głębi podświadomości.

Obejrzyj wideo: Scott Patterson On His Favorite 'Gilmore Girls' Moments. TODAY (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej