Skrzynie

Tim Brown „Design Thinking in Business”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę Tima Browna, dyrektora jednej z najbardziej kreatywnych firm IDEO na świecie, na temat metody myślenia projektowego w biznesie.

Tim BROWN

Dyrektor wykonawczy
IDEO Design Studios od 2000 roku

Nie pytaj „co?”

Zapytaj „dlaczego?”

Każdy rodzic wie, jak pięcioletnie dziecko może się ciągle nudzić, ciągle powtarzając pytanie „dlaczego?”. Prawdopodobnie każdy dorosły raz czy dwa wycofał się do autorytarnego „ponieważ tak powiedziałem”. Dla projektanta pytanie brzmi „dlaczego?” - To okazja do przeformułowania problemu, zidentyfikowania ograniczeń, znalezienia bardziej innowacyjnej odpowiedzi. Zamiast zaakceptować ustawione limity, zadaj sobie pytanie: czy ten problem należy rozwiązać? Czy naprawdę potrzebujemy szybszych samochodów? Czy też chcemy zwiększyć wydajność sieci transportowej? Czy potrzebujemy telewizora z dodatkowymi funkcjami lub treściami rozrywkowymi lepszej jakości? Piękniejsze lobby hotelowe czy spokojny sen? Chęć zadania pytania „dlaczego?” wkurzy twoich kolegów w krótkim okresie, ale na dłuższą metę zwiększy twoje szanse na wydatkowanie energii na rozwiązywanie właściwych problemów. Nie ma nic gorszego niż znalezienie właściwej odpowiedzi na złe pytanie. Jest to tak samo prawdziwe w odniesieniu do zlecenia projektu lub opracowania nowej strategii dla firmy, a także w odniesieniu do zapewnienia znaczącej równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Otwórz oczy

Większość naszego życia nie zauważamy najważniejszego. Im bardziej znana sytuacja, tym bardziej normalna, którą uważamy, dlatego tylko krewny z daleka może nas odwiedzić Alcatraz, most Golden Gate lub wybrać się na weekend do Wine Country. Mój kumpel Tom Kelly uwielbia mówić, że „innowacja zaczyna się od obserwacji”, ale chcę pójść jeszcze dalej. Obserwatorzy dobrego designu. Wielcy myśliciele designu obserwują zwyczajność. Wprowadź regułę dla siebie: zatrzymaj się przynajmniej raz dziennie i pomyśl o najprostszej sytuacji. Spójrz na akcję i temat, który był oglądany tylko raz (lub nigdy), jakbyś był detektywem badającym miejsce zbrodni. Dlaczego pokrywy włazów są okrągłe? Dlaczego moje nastoletnie dziecko tak chodzi do szkoły? Jak możesz zrozumieć, jak daleko trzeba wstać od poprzedniej osoby w kolejce? Jak to jest być ślepym na kolory? Jeśli zanurzysz się w to, co Naoto Fukusawa i Jasper Morrison nazywają „nadmiarem”, możesz uzyskać najbardziej nieoczekiwane informacje na temat niepisanych zasad rządzących ludzkim życiem.

Wizualizuj

Wyrażaj swoje pomysły i obserwacje w formie wizualnej, nawet jeśli jest to tylko zgrubny szkic w notatniku lub zdjęcie w telefonie. Jeśli uważasz, że nie wiesz, jak rysować, co możesz zrobić, i tak rysuj. Każdy projektant, którego znam wszędzie, ma ze sobą ze sobą notatnik - tak jak lekarze noszą stetoskop. I wtedy rysunki stają się źródłem pomysłów. To samo dotyczy sposobu, w jaki ludzie rozwijają pomysły. Ludwig Wittgenstein był najbardziej intelektualnym filozofem XX wieku, ale jego motto brzmiało: „Nie myśl - patrz”. Wizualizacja pomaga spojrzeć na problem inaczej niż my, na podstawie liczb lub słów. Pomyślałem, że lepiej byłoby zwizualizować tę książkę w formie mapy asocjacyjnej, niż skomponować zwykłą treść. Mogłem więc zobaczyć całość, na co zwykła treść nie pozwala. Biolog Barbara McClintock mówiła o „odczuciu ciała”. Koledzy przestali wyśmiewać się z jej „zmysłowego podejścia” do nauki, kiedy otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Al Gore pomógł nam wizualizować topnienie lodowców na Grenlandii, a artysta Tara Donovan pomógł milionowi plastikowych kubków. Jedno zdjęcie może być warte tysiąca słów. A może więcej.

Rozwijaj pomysły innych

Wszyscy słyszeli o prawie Moore'a lub stałej Plancka, ale należy być nieco podejrzliwym wobec pomysłów, które są zbyt blisko związane z ludźmi, którzy najpierw pomyśleli o takich pomysłach. Jeśli pomysł stanie się własnością prywatną, prawdopodobnie z czasem zamrozi się i stanie się kruchy. Jeśli pomysł przyjdzie do organizacji, gdzie będzie przechodził ciągłe mutacje, zmiany i fuzje, rozkwitnie. Środowisko naturalne potrzebuje różnorodności ekologicznej, a korporacje potrzebują kultury konkurujących ze sobą pomysłów. Muzycy jazzowi i aktorzy improwizowani stworzyli sztukę ze swojej zdolności do rozwijania historii tworzonych w czasie rzeczywistym przez innych artystów. Nasza firma jest pełna „IDEO-izmów”, ale najbardziej podoba mi się zdanie, które często powtarzamy: „Razem jesteśmy mądrzejsi niż każdy z nas indywidualnie”.

Wymagaj opcji

Nie zadowalaj się pierwszym dobrym pomysłem, który przychodzi ci do głowy, nie trzymaj się pierwszego zaproponowanego ci dobrego rozwiązania. Skąd pochodzą, jest znacznie więcej. Niech sto kwiatów rozkwita, ale niech następnie zapylają krzyżowo. Jeśli nie nauczysz się wielu opcji, nie zapewnisz wystarczającej różnorodności. Twoje pomysły nie będą zawierały elementu innowacji, można je łatwo skopiować. Możesz mieć trudności. Poszukiwanie nowych opcji wymaga czasu, komplikuje sytuację, ale jest to droga do bardziej kreatywnych i skuteczniejszych rozwiązań. Chociaż koledzy mogą poczuć się zirytowani, a klienci stracą cierpliwość, w rezultacie wszystkim spodoba się wynik. Musisz tylko wiedzieć, kiedy przestać. Tej sztuki nie można się nauczyć, ale można się jej nauczyć. Ustalanie terminów jest jednym ze sposobów. Takie terminy nie tylko ograniczą czas poświęcony na znalezienie opcji, ale także zwiększą wydajność w miarę zbliżania się do nich. Przeklinaj daty, ile chcesz, ale pamiętaj: czas jest najbardziej kreatywnym ograniczeniem.

Ilustracje: Natalya Osipova

Obejrzyj wideo: Tim Brown urges designers to think big (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej