Skrzynie

Mihai Chiksentmihayli „Stream”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego psychologa Mihai Chiksentmihaii poświęconą idei przepływu - optymalnym warunkom pracy i sposobom jej osiągnięcia.

Mihai CHIKSENTMIHAYI

Amerykański psycholog, autor 20 książek

Co to jest strumień?

Nasze postrzeganie życia jest wynikiem różnych sił, które kształtują nasze doświadczenia, wpływając na to, czy jesteśmy dobrzy, czy źli. Większość tych sił jest poza naszą kontrolą. Ale wszyscy musieliśmy przeżywać chwile, w których nie odczuwaliśmy uderzeń anonimowych sił, ale kontrolę nad naszymi działaniami, dominację nad własnym przeznaczeniem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, najlepsze momenty naszego życia przychodzą do nas nie w stanie relaksu lub biernej kontemplacji, ale gdy ciało i umysł są napięte do granic możliwości w dążeniu do osiągnięcia czegoś trudnego i wartościowego.

Natychmiastowe doznania odczuwane w tych momentach nie muszą być przyjemne. Uzyskanie kontroli nad własnym życiem nie jest łatwym zadaniem, czasem kojarzonym z bólem. Ostatecznie jednak takie doświadczenia są najbliższe temu, co zwykle nazywamy szczęściem. Ta teoria oparta jest na koncepcji przepływ -stan pełnego zaabsorbowania aktywnością, kiedy wszystko inne schodzi na dalszy plan, a przyjemność z tego procesu jest tak wielka, że ​​ludzie będą skłonni zapłacić tylko za to, by to zrobić.

Główni wrogowie strumienia

W rzeczywistości osiągnięcie takiego uporządkowanego stanu umysłu jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. W przeciwieństwie do zwykłych stereotypów chaos jest normalnym stanem świadomości. Bez odpowiedniego treningu i braku uwagi ze strony obiektu zewnętrznego ludzie nie mogą pozostać skupieni przez więcej niż kilka minut z rzędu. Sam, bez potrzeby koncentracji, przekonujemy się, że świadomość zaczyna pogrążać się w chaosie. Pozostawiony własnym urządzeniom zwykle zwraca uwagę losowo, pozostając przy nieprzyjemnych i niepokojących myślach.

Jeśli dana osoba nie wie, jak losowo zorganizować świadomość, uwaga nieuchronnie zatrzyma się na jakimś problemie, który go dręczy, na prawdziwym lub wyobrażonym bólu. W entropii nie ma nic radosnego ani pożytecznego, ale jest to naturalny stan świadomości.

Jeśli chodzi o pracę,
ludzie kierują się stereotypem kulturowym, że praca powinna być nieprzyjemna

Optymalnym stanem świadomości jest porządek wewnętrzny. Taki stan występuje, gdy nasza energia psychiczna (uwaga) ma na celu rozwiązanie konkretnego realistycznego zadania i kiedy nasze umiejętności spełniają wymagania dla tego zadania. Proces osiągania celu usprawnia świadomość, ponieważ koncentracja na realizacji bieżącego zadania odcina wszystko, co nie jest istotne.

Stan przepływu jest przeciwieństwem entropii mentalnej. W rzeczywistości nie trzeba walczyć ze sobą, ale z entropią, która wprowadza chaos do świadomości. Zasadniczo jest to bitwa o siebie, walka o kontrolę nad uwagą.

Paradoks pracy

Badania pokazują, że podczas pracy ludzie czują się szczęśliwsi, silniejsi i bardziej kreatywni niż w wolnym czasie, kiedy często się nudzą i nie wiedzą, co robić. Ale jednocześnie ludzie mają mniej pracy i więcej się relaksują. Jak wyjaśnić tę sprzeczność?

Jeśli chodzi o pracę, ludzie przestają ufać własnym uczuciom. Nie zwracają uwagi na swoje obecne doświadczenia, lecz skupiają się na zakorzenionym stereotypie kulturowym, zgodnie z którym praca powinna być nieprzyjemna. Uważają to za przymus, ograniczenie ich wolności, od którego należy dążyć do pozbycia się go wszelkimi środkami.

Ale jeśli ktoś zwraca uwagę na jakiekolwiek zadanie wbrew swojej woli, czuje, że jego energia psychiczna jest marnowana na próżno. Czas spędzony na tym postrzega jako skreślony z życia. Wiele osób uważa swoją pracę za zajęcie przymusowe, co uniemożliwia im cieszenie się życiem, nawet jeśli praca w tej chwili sprawia im przyjemność.

Warunki tworzenia strumienia

W wyniku naszych badań zidentyfikowano osiem głównych elementów doświadczania stanu przepływu. Po pierwsze, zadanie, które stawia sobie dana osoba, musi być dla niego wykonalne. Cokolwiek robi podmiot, jego umiejętności muszą odpowiadać złożoności zadania, które stoi przed nim. Radość rodzi się na pograniczu nudy i strachu przed nieumiejętnością radzenia sobie. Po drugie, powinien być w stanie się skoncentrować. Po trzecie i po czwarte, koncentracja z reguły staje się możliwa, ponieważ zadanie pozwala ci jasno formułować cele i natychmiast otrzymywać informacje zwrotne. Po piąte, entuzjazm badanego jest tak wysoki, że zapomina o codziennych zmartwieniach i problemach.

Powstaje radość z pracy
na granicy nudy i strachu nie da sobie rady

Po szóste, klasy w stanie przepływu pozwalają osobie poczuć kontrolę nad swoimi działaniami. Siódmą osobliwością tego stanu jest to, że świadomość własnej Jaźni w czasie akcji wydaje się zanikać, ale po zakończeniu odcinka transmisji staje się silniejsza niż przedtem. Wreszcie, postrzeganie upływu czasu zmienia się: godziny zamieniają się w minuty, a minuty mogą rozciągać się w godziny. Wszystkie wrażenia strumieniowe przenoszą człowieka do nowej rzeczywistości, która nie została jeszcze zbadana, napełniając go duchem odkrycia, poszerzając horyzonty jego umiejętności. Innymi słowy, zmieniają osobowość, czyniąc ją bardziej złożoną.

Znaczenie ustalania celów

W trakcie tego czy innego działania to właśnie ustawione zadania wspierają naszą koncentrację na wymaganym poziomie. Każda, nawet najbardziej elementarna akcja może przynieść wiele przyjemności, jeśli zostanie odpowiednio zmodyfikowana. Najważniejsze kroki w tym kierunku to:

Wyznaczanie głównego celu
oraz maksymalną możliwą liczbę powiązanych celów pośrednich

Limit stężenia
na temat tego, co się dzieje i jego ochrony

Znalezienie sposobu pomiar własny postęp w ramach wybranego systemu celów

Wzrost trudności zadania
gdy aktywność staje się nudna

Osiągnięcie celu usprawnia wysiłek danej osoby, ale niekoniecznie ułatwia jej życie. Pracując nad realizacją celów, jednostka może napotkać różne problemy. Ale porzucając cel, będzie musiał zapłacić za przyjemniejsze i wygodniejsze życie z pustą egzystencją pozbawioną jakiegokolwiek znaczenia.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej