Skrzynie

Vladislav Dorofeev "Yandex Volozh"

Co tydzień H&F czyta jedną książkę biznesową i publikuje ciekawe fragmenty z niej. Tym razem czytamy książkę Władysława Dorofiewa poświęconą stworzeniu i założeniu firmy Yandex.

Vladislav DOROFEEV

Dziennikarz, pisarz, tłumacz. Autor 20 książek

Biznes na nasionach

Przedsiębiorcze życie Arkadego Wołoża było sukcesem jeszcze przed Yandex. Miał szczęście, bez względu na to, co wziął, wszystko się udało. Przez 10 lat stał się inicjatorem czterech projektów biznesowych, każdy miał miejsce i nadal pracuje i osiąga zysk. A kariera przedsiębiorcza Wołożu rozpoczęła się całkowicie w stylu radzieckim, nawet komunistycznym. Od komitetu okręgowego CPSU instytut otrzymał instrukcje dotyczące utworzenia spółdzielni. Szef Wołożu uczynił go jednym z trzech współzałożycieli nowej spółdzielni, która w tym czasie zaczęła zaopatrować ZSRR w deficytowy personel.

Według wspomnień Volozha „szef działu miał znajomego, który eksportował nasiona dyni do krajów arabskich przez Austrię, pociągi jechały z Kubanu, waluty były przekazywane przez Austrię, a tam kupowano komputery”. W Austrii nasiona były smażone, a już produkt o wartości dodanej został sprzedany Arabom. Oznacza to, że po dość krótkim czasie grupie badaczy z inicjatywy udało się zbudować udany system handlu barterowego: komputery w zamian za żywność, przewóz nasion - za przewóz pracowników.

Volozh o drużynie

Wołoż nie lubi pracować sam. W każdym projekcie pierwszą rzeczą jest zawsze tworzenie zespołu. Ponadto dość szybko Arkady zdał sobie sprawę z jednej prostej rzeczy: aby wygrać, nie wystarczy być we właściwym miejscu we właściwym czasie, musisz skutecznie zrealizować swoją przewagę. Wołoż zawsze był osobą nie tylko towarzyską, ale także podmiotowo-komunikatywną. Wiedział, jak nawiązać niezbędne znajomości. Kiedy zaczął współpracować z Amerykanami w CompTek, nauczył się jednej ważnej rzeczy: „Musimy grać jako zespół, ale graj o wynik.

„I” oznacza, że ​​system jest powiązany z językiem rosyjskim.
To bardzo rosyjski list, nie jest
w żadnym innym alfabecie

Dla niektórych firma jest rozumiana jako gra o sumie zerowej. Jeśli coś wygrałem, ktoś musiał przegrać. W rzeczywistości biznes to gra o niezerowej sumie; zawsze jest to tworzenie czegoś nowego, z czego wszyscy korzystają. A i B zaczęli ze sobą współpracować, a ze współpracy stworzyli dodatkowy produkt - to magia biznesu. Biznesmen to taki, który widzi, gdzie może pojawić się ten nowy. Negocjacje biznesowe dotyczą sposobu dzielenia się tą wartością dodaną ”.

Parafia Segalowicz

„Przypadkowo skrzyżowaliśmy ścieżki z Arkadym, a ja powiedziałem mu:„ Wiesz, jestem również programistą, może znajdziesz dla mnie miejsce? A tak przy okazji, co tam robisz? ”-„ Cóż, szukaj ”-„ Boże, bzdury „Co to jest! Czy to nasza sprawa: równania integralne drugiego rodzaju, geofizyka”. Właściwie nadal uważałem, że jest dla mnie za mały, ale nie odmówiłem pracy, uwiedziony przez wtargnięcie ”- powiedziała Ilya Segalovich, która łączyła się przez około rok służba cywilna z hakiem u byłego kolegi z klasy, którego kiedyś dał odpisać. Tak więc w 1991 roku Wołożył zatrudnił Segalowicza, obiecując mu sześciokrotny wzrost miesięcznego wynagrodzenia, z 5 do 30 USD. Znalazł zamówienie w Wszechrosyjskim Instytucie Badań Informacji Patentowej - potrzebowali wyszukiwarki międzynarodowego klasyfikatora wynalazków - i zgromadził ludzi, którzy byli w stanie wyszukiwać i profesjonalnie znać język rosyjski. Wraz z pojawieniem się utalentowanego Segalowicza wyszukiwarka zaczęła działać znacznie szybciej, co pozwoliło na zwiększenie sprzedaży. „Wszystko stało się poważne wraz z nadejściem Eliasza”, zeznaje Wołoż.

„I” to najbardziej rosyjska litera

Jesienią 1993 r. Pojawiła się pierwsza wersja programu Yandex, która umożliwia włączenie szybkiego i wygodnego indeksatora do wyszukiwania. „Długo zastanawiałem się nad tą nazwą. Pisałem różne słowa, w ten czy inny sposób związane z naszym systemem. Więc doszedłem do jeszcze innego indeksu, to wyrażenie oznaczało„ indeks języka ”. I już Arkady wymyślił, aby zastąpić pierwszą literę w indeksie słów rosyjskim „I” oznacza, że ​​system jest powiązany z językiem rosyjskim. Jest to bardzo rosyjska litera, nie ma go w żadnym innym alfabecie ”, mówi Segalovich.

Na początku była Biblia

„Zaczęliśmy myśleć, że będzie więcej indeksowania”, zauważa Volozh o szczególnym punkcie zwrotnym w życiu projektu. „I zaczęliśmy Biblię. Jest to duży wachlarz nieustrukturyzowanych tekstów, a mianowicie tekstów wolnych, a nie baz danych. Wszystko jest poszukiwane w specjalny sposób. technologii, a następnie stał się Yandex. ” W rzeczywistości podstawą nowego projektu było ponad tysiąc lat doświadczenia w studiowaniu świętych tekstów Biblii, których poszukiwanie zawsze było najważniejszym zadaniem teologów. Właśnie w tym czasie Rosyjskie Towarzystwo Biblijne wydało nowe wydanie The Complete Symphony na temat kanonicznych ksiąg pisma świętego, które przypadkowo przykuło uwagę Segalovicha.

Opracowując nową zasadę wyszukiwania, Segalovich oparł się na symfonii biblijnej, która składa się również z uwzględnieniem morfologii

Słowa z Biblii zostały połączone w artykuły symfoniczne zgodnie z zasadą formalną (to znaczy według form słów). W rzeczywistości symfonia była wyszukiwarką. Pozostało tylko nauczyć się tego wielowiekowego doświadczenia i połączyć je z morfologicznymi poszukiwaniami już przetestowanymi w projektach Wołoży. Opracowując nową zasadę poszukiwań, Segalovich oparł się na symfonii biblijnej, która również składa się z uwzględnieniem morfologii. To właśnie takie podejście stało się później podstawą wyszukiwarki Yandex.

Runet na trzech serwerach

Yandex wciąż przechowuje płytę z 386 procesorem, na którym zostały uruchomione w 1997 roku. Ten rok został podzielony na dwie części. Pierwszy - przed internetem - naznaczony został stworzeniem dwóch nowych produktów: Yandex.CD, które pomogły znaleźć dokument na płycie CD-ROM, oraz Yandex.Lib, w pełni funkcjonalna biblioteka do osadzania w różnych aplikacjach i bazach danych. Aby ułatwić sprzedaż Yandex, jako przykład wykorzystano trzy wersje demonstracyjne pokazujące możliwości wyszukiwarki: Biblię, pełne dzieła Puszkina i ówczesnego Runeta. Ten drugi kierunek (jak się wtedy wydawało, nie był najważniejszy w marketingu) i determinował los Yandexoidów.

W 1997 roku Wołoży postanowił dokonać dużych inwestycji w stworzenie wyszukiwarki. Za 10 000 USD zakupiono trzy serwery z 1 GB dyskami twardymi. Wkrótce zarejestrowano na nich prawie wszystkie znane wówczas Runety. „Postanowiliśmy rozpocząć wyszukiwanie na naszej stronie w Internecie i nagle ktoś potrzebował tej usługi. Tak więc yandex.ru pojawił się we wrześniu 1997 r., A w 1998 r. Sprzedaliśmy już na nim pierwszy baner kontekstowy” - mówi Volozh. Zindeksowana kopia próbki Runet jesienią 1997 roku została umieszczona na jednym dysku SCSI na serwerze pod stołem jednego z programistów Yandex.

Projekt byka

Pierwsza wersja projektu Yandex została wykonana przez projektanta Artemy Lebiediewa. Jednak podobnie jak wszystkie kolejne. Oto jak sam wspomina tę współpracę: „Przyszli faceci, którzy handlowali sprzętem i mieli technologię wyszukiwania. Jakoś się spotkaliśmy, narysowaliśmy projekty, zjedliśmy bułeczki w kuchni. Nikt nie wiedział, co będzie Yandex był właśnie w jakimś instytucie badawczym, siedzieli tam mili ludzie i każdego dnia patrzyli na Ramblera, jak fajnie było i na linię poszukiwań: no cóż, nigdy nie dogonimy ich. wersja strony głównej Yandex miała lewą kolumnę o nazwie Hot News i została zilustrowana Wtedy wydało mi się, że to odpowiedni humor w Internecie, a na Yandex, tak jak teraz, 300 marketerów nie wstało, nie uderzyło trzystu pięściami w stół i powiedziało: „Kim jesteś? Dlaczego psujesz nasz jasny wizerunek? ? „Kiedy opublikowałem tę stronę 10 lat później, obrazili się i napisali do mnie, żeby usunąć babkę, bo to się nigdy nie zdarzyło. I on był.”

Książka wydana przez wydawcę Alpina.

Obejrzyj wideo: Union Dorofeev Vladislav (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego
Chmura wiedzy

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego

Początek Jeśli z jakiegoś powodu nie uczysz się angielskiego w szkole i na studiach, warto zacząć od kilku podstawowych kursów. Na przykład najpierw posłuchaj kursu opracowanego zgodnie z metodologią słynnego amerykańskiego językoznawcy Paula Pimslera, a następnie przejdź przez kilka poziomów kursów Assimil. Dzięki wstępnemu kursowi audio Pimslera możesz nauczyć się 500 podstawowych słów niezbędnych do codziennej komunikacji (łącznie 2000), położyć podwaliny pod poprawną wymowę i przyzwyczaić się do techniki powtarzania interwałów, której prawie wszystkie usługi używają do nauki języka.
Czytaj Więcej
Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat
Chmura wiedzy

Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat

Dokładnie 25 lat temu, w marcu 1989 roku, specjalista techniczny CERN Tim Berners-Lee, pracując nad wewnętrznym systemem wymiany danych instytutu naukowego, zaproponował koncepcję rozproszonego systemu hipertekstowego, który zapewnia dostęp do powiązanych dokumentów na różnych komputerach. Ta technologia, która później zostanie nazwana World Wide Web, radykalnie zmieniła nasze pomysły dotyczące dostępu do informacji, komunikacji, prowadzenia działalności gospodarczej i po prostu życia we współczesnym świecie.
Czytaj Więcej
15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”
Chmura wiedzy

15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”

Wspomnienia o oszustach napisane w więzieniu są idealnym materiałem do scenariusza filmowego. Jest tu wszystko: spowiedź „małego człowieka” i refleksje na temat prawdziwej natury „ciasta” oraz kpina z iluzorycznej stabilności systemu gospodarczego. Wszystko to doprawione jest naprawdę intensywną akcją w postaci chaotycznego ruchu indeksów giełdowych w górę i w dół.
Czytaj Więcej