Skrzynie

Diana De Lonsor „Łatwy sposób, aby przestać się spóźniać”

Diana De LONZOR

Konsultant ds. Zarządzania czasem

Zrób wstępną inwentaryzację

Przeprowadź uczciwy i szczegółowy „spis” swoich działań w przeszłości. Pamiętaj i zanotuj wszystkie przypadki, gdy spóźnienie doprowadziło do najbardziej negatywnych konsekwencji dla Ciebie. Staraj się pamiętać o tylu nieprzyjemnych i niezręcznych chwilach, których naprawdę żałujesz, jak to tylko możliwe: napomnienia od szefów, kłótnie z krewnymi i stracone okazje. Wskrześ uczucia, których wtedy doświadczyłeś. Wyobraź sobie reakcję ludzi wokół ciebie. Spróbuj także zidentyfikować wspólne wzorce i trendy. Spóźnienie się na samolot lub przyjęcie wydaje się wyjątkowo nieprzyjemne w czasie samego wydarzenia, jednak z reguły po kilku dniach o nich zapomina się. Tak więc, nagrywanie wszystkich przypadków i przywoływanie ich po jakimś czasie ułatwi ci patrzenie na nie z właściwego punktu widzenia.

Rozpocznij stale, codziennie, aby monitorować, jak często przybywasz przed umówionym czasem, na czas i później niż to konieczne. Kup kalendarz ścienny lub użyj kalendarza na komputerze i zaznaczaj w różnych kolorach każdego dnia, kiedy byłeś punktualny, kiedy się spóźniłeś, a jeśli się spóźniłeś, przez ile minut. Pod koniec miesiąca podsumuj liczbę przypadków w każdej kategorii. Więc dokładnie określasz rozmiar swojego problemu i rozumiesz, co dokładnie należy zmienić, aby naprawić sytuację.

Rozmawiaj z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami. Poproś ich o wyrażenie opinii na temat tego, jak twoje późne zachowanie wpływa na ich życie. Przekonaj ich, aby byli całkowicie szczerzy. Może z tego powodu mniej cię szanują? Zawrzyj umowę z przyjaciółmi i rodziną. Powiedz im, że za każdym razem, gdy się spóźnisz, otrzymasz od ciebie butelkę wina lub deser i że mają prawo zacząć świętować bez ciebie.

Naucz się zatrzymywać

Wymyśl pytania, które pomogą ci obiektywnie ocenić swoje mocne strony i umiejętności. Zamiast powiedzieć sobie: „Jeśli się pospieszysz, będę miał czas na coś innego”, zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech i pomyśl o tym, co robisz. A następnie odpowiedz na pytanie: czy naprawdę trzeba to zrobić teraz? Wyobraź sobie na przykład, że piszesz notatkę i patrzysz na zegarek. Przekonasz się, że czas się kończy i czas przygotować się na wcześniejsze spotkanie. Zwykle w takiej sytuacji, ulegając pokusie jak najszybszego dokończenia notatki, przekonujesz się, że jeśli pracujesz szybciej, możesz zakończyć ten biznes i nadrobić zaległości.

Uznaj, że czekanie wcale nie jest strasznym zadaniem, ale rzadką okazją do relaksu i cieszenia się życiem.

Odtąd nawyk, aby w tym momencie podjąć jakieś działania, które pomogą ci „obudzić się” - na przykład weź głęboki oddech lub wykonaj proste ćwiczenie fizyczne: powiedz, klaśnij w dłonie lub tupnij stopami. I zadaj sobie pytanie: „Co złego może się stać, jeśli nie?” Zwykle odpowiedź na to pytanie brzmi „Nic”.

Uwielbiam czekać

Wiele osób nie lubi przychodzić do wyznaczonego miejsca nieco wcześniej, ponieważ uważa czekanie za stratę czasu. Planują przybycie z minuty na minutę, aby dotrzeć dokładnie o wyznaczonej godzinie. I w końcu często się spóźniają. Aby pozbyć się tego negatywnego nawyku, musisz najpierw zmienić swoje nastawienie. Uznaj, że czekanie nie jest wcale okropnym i nieprzyjemnym zadaniem, ale wręcz przeciwnie, nieobciążoną rozrywką, rzadką okazją do relaksu i cieszenia się życiem. Zamiast nerwowego wiercenia i ciągłego patrzenia na zegarek, czekania na lekarza, usiądź i zrelaksuj się. Prawdopodobnie nie masz okazji zbyt często robić przerwy na relaks, więc ciesz się każdą minutą odpoczynku! Naucz się odnosić się do czekania w inny sposób, a zrozumiesz, że może to być bardzo przyjemna rozrywka.

Przelicz

Prawie wszystkie osoby o późnych skłonnościach, z którymi rozmawiałem, powiedziały: „Ciągle nie doceniam czasu potrzebnego na dotarcie we właściwe miejsce”. Często niepoprawnie obliczają czas, nawet wykonując zadania, które wykonują każdego dnia. Na przykład ile minut będzie w stanie dotrzeć do biura. Załóżmy, że raz w życiu, jakieś osiem lat temu, zdołali trząść w ciągu 15 minut, ten czas na zawsze zapadł im w pamięć. I od tego momentu poświęcili na tę kwestię dokładnie 15 minut, zapominając, że w tym pamiętnym dniu nie było ani jednego korka, mieli szczęście, że nie zatrzymali się na jednym świetle, i natychmiast znaleźli miejsce na parkingu. Odtąd na drogę do pracy przeznaczono dokładnie kwadrans, a nie więcej niż minutę.

Ludzie stale spóźnieni poświęcają średnio 25-35% mniej czasu na wykonanie zadań, niż jest to faktycznie wymagane

Dowiedz się, jak ponownie zdefiniować czas za pomocą zegara. Według badań przeprowadzonych przez ekspertów ds. Zarządzania czasem ludzie, którzy zawsze się spóźniają, przeznaczają o 25–35% mniej czasu na wykonanie zadań, niż faktycznie potrzebują. Wyjaśnia to fakt, że z reguły opieramy nasze oceny na wydarzeniach z odległej przeszłości, w wyniku czego błędnie kalkulujemy nawet w rutynowych codziennych sprawach. Zanotuj wszystkie codzienne lub cotygodniowe sprawy, które składają się na Twój harmonogram: wycieczka do pracy lub na zajęcia, zakupy, ubieranie się rano itp. Przy każdym elemencie wskaż, ile czasu Twoim zdaniem jest poświęcone na tę lekcję.

Teraz sprawdź, jak dokładne są twoje prognozy. Przez następne dwa tygodnie śledź, ile czasu zajmuje każda sesja na liście. Należy pamiętać, że należy to robić codziennie, ponieważ jest to niezwykle ważne przy opracowywaniu najgorszego możliwego scenariusza - czyli obliczaniu, ile czasu zajmie, jeśli wszystko pójdzie źle. Czy poranny prysznic i sukienka naprawdę zajmują 40 minut, a może godzinę? A jak długo trwa praca w najgorszym dniu pod względem natężenia ruchu? Po ukończeniu tego etapu prawdopodobnie będziesz zaskoczony, ile czasu zajmuje ukończenie konkretnej firmy, w wyniku czego zaczniesz bardziej realistycznie obliczać swój czas.

Naucz się mówić nie

Dla wielu z nas pragnienie spełnienia wszystkich próśb i spełnienia wszystkich oczekiwań innych staje się niemal drugą naturą. Nawet jeśli w naszym harmonogramie nie ma ani minuty, nadal trudno nam kogoś odmówić. Zwykle łatwiej jest spełnić czyjąś prośbę niż spowodować niezadowolenie lub spotkać się z inną negatywną reakcją. Weź zdanie: „Dziękuję, że mnie pamiętasz, ale mam inne plany”. Odmawiając innej osobie, nie pozwól sobie na niepotrzebne wyjaśnienia i długie przeprosiny. Prawdopodobnie przekonasz się, że w większości przypadków wystarczy powiedzieć „nie”. Jeśli osoba nadal nalega, po prostu powtórz swoje słowa.

Wymień nawyk na inny

Zacznij uważać, gdy myślisz i działasz automatycznie, czyli dokładnie to, co myślisz lub robisz każdego dnia, nie w pełni zdając sobie z tego sprawę. Na przykład, czy wiesz, który pantofel najpierw założyć rano? Zazwyczaj osoba nie może dokładnie odpowiedzieć na to pytanie. Ale czy dokładnie wiesz, jakie działania najczęściej się spóźniają? Większość ludzi nie odpowiada od razu na to pytanie. Zacznij więc zwracać uwagę na wszystko, co robisz automatycznie. Zadaj sobie pytanie, co dokładnie zrobiłeś, zanim się spóźniłeś, i jakie sytuacje najwyraźniej spowodowały opóźnienie. A jeśli zauważysz powtarzający się wzór zachowania, opisz go w zeszycie.

Postaraj się zauważyć, jakich emocji doświadczasz, zanim świadomie stworzysz sytuację kryzysową. Czy jesteś znudzony, niespokojny, ospały i ospały? Czy sztuczny kryzys pomaga pozbyć się tych nieprzyjemnych wrażeń? Czy podobał Ci się stres związany z kryzysem? Czy to cię „budzi”, czy pomaga ci poczuć większą motywację, przypływ siły i energii?

Próżność i potrzeba zrobienia wszystkiego w ostatniej chwili powodują przypływ adrenaliny i przyjemne doznania

Pamiętaj o prostej zasadzie psychologicznej: najlepszym sposobem na pozbycie się złego nawyku jest zastąpienie go innym. Jeśli motywuje Cię przypływ adrenaliny z powodu pośpiechu i zgiełku, musisz znaleźć inny sposób stymulacji, który zapewni równie skuteczny efekt. Nie powinniśmy zapominać, że chociaż spóźnienie prowadzi do wielu problemów, zamieszanie i chęć zrobienia wszystkiego w ostatniej chwili daje również coś, do czego aspirujesz. Po pierwsze, przypływ adrenaliny powoduje bardzo przyjemne doznanie. Po drugie, zamiast motywować się autohipnozą, w pełni polegasz na okolicznościach, które powinny dać ci impuls. Aby zmienić ten wzór zachowania, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to porzucić korzyści, które zapewnia.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej