Skrzynie

Martin Sykes, Niklas Malik, Mark West „Od slajdów do opowiadań”

Martin Sykes

Microsoft Visual Storytelling Al Algorytm Developer

Niklas MALIK

Wiodący SpecjalistaMicrosoft Enterprise Architects

Mark WEST

Niezależny programista grafiki

Historie to potęga!

Ludzie ciągle popełniają ten sam błąd, mówiąc to, co wiedzą, zamiast tego, co widzowie muszą wiedzieć. Nieznaczne uproszczenie może znacznie nas posunąć, podnosząc jakość postrzegania. Ale jeśli naprawdę chcesz oczarować publiczność, czas zacząć myśleć inaczej. Potrzebujesz historii. Przetłumacz zawartość na działanie. Zamień informacje w historię z bohaterami, którzy chcą osiągnąć cel.

Historie zabierają publiczność w podróż, używając idiomów, metafor, retoryki i archetypowych historii, aby pomóc słuchaczom połączyć się z Twoim pomysłem. Postacie są niezwykle ważne dla humanizowania twojego przesłania: w nich publiczność powinna zobaczyć siebie i swój możliwy sukces. Istnieje wiele rodzajów historii, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: postacie znajdują się w sytuacji wymagającej natychmiastowej reakcji. Poczucie pilności pomoże ci skupić się na pomysłach, które napędzają twoje postacie. W trakcie tego procesu stwierdziliśmy, że istnieje potrzeba uporządkowania informacji o przyszłej historii. Mapa historii wizualnej zamieniła się w prosty stół, który jest łatwy w użyciu. Szablon mapy można pobrać tutaj.

Motywy odbiorców

Jeśli chcesz, aby twoi słuchacze byli obojętni, musisz pokazać, że nie są ci obojętni. Będziesz musiał przekazać wszystkim odpowiedź na pytanie: „Co to dla mnie znaczy?” Pomyśl o tym jak o stacjach wywoławczych dostrojonych do swojej fali, gdzie czasami przykuwa ich znajomy melodia lub zapowiedź. Musisz postawić się w sytuacji publiczności i zastanowić się, dlaczego wszyscy tego potrzebują. Motywy mogą być różne: osiągnięcie celów biznesowych lub spełnienie osobistego marzenia, chęć bycia częścią czegoś ważnego lub szansa na zrobienie czegoś interesującego po raz pierwszy, chęć wyglądania jak gracz zespołowy lub dobry pracownik. W swojej historii musisz wziąć pod uwagę wielkie cele i osobiste motywy. Kiedy słuchacze zrozumieją odpowiedź, którą obiecują zmienić, będą mieli kolejne pytanie: „Co to dla ciebie znaczy?” Będą mieli bardzo naturalne pragnienie zrozumienia motywów i nagrody, którą otrzymacie za te zmiany. Motyw ten nie jest często osadzony w opowieści, ale dla odbiorców jest niezwykle ważny. Jeśli ludzie nie rozumieją twojego zainteresowania, prawdopodobnie nie uwierzą ci.

Struktura opowieści

Główną zasadą udanej historii jest dobra historia. Fabuła jest uproszczoną strukturą opowieści, która definiuje kluczowe wydarzenia, punkty krytyczne, działania i reakcje. Postacie służą do rozwijania fabuły. Arystoteles powiedział, że postacie muszą posiadać cechy, które chcemy naśladować lub których staramy się unikać. Kolejną zasadą jest obecność jasnego tematu. Temat - jest to główne znaczenie wiadomości, którą chcesz przekazać odbiorcom. Temat staje się interpretacją tego, co zobaczyli i usłyszeli oraz ich zrozumienia, dlaczego jest to ważne.

Oprócz złotych reguł Arystoteles opisał także podstawową strukturę dramatycznej narracji, składającą się z trzech aktów. To jest fabuła (miejsce i postacie), rozwój akcji (z przeszkodą, problemem i poważnym błędem) i rozwiązanie (wraz z kulminacją i rozwiązaniem problemu). Warto zacząć od zwykłego świata bohatera, zanim napotka on problem w historii. W połowie pierwszego aktu następuje zdarzenie wywołujące - początek etapu naruszenia. Jest to pierwszy ważny punkt zwrotny, a aby mieć sens, musisz najpierw zrozumieć świat bohatera. Musisz wydarzenie wpłynąć na publiczność na poziomie emocjonalnym, aby wzbudzić w nim poczucie pilności i ustawić temat opowieści. Pod koniec pierwszego aktu miniesz punkt bez powrotu, do tego czasu publiczność powinna wyraźnie zrozumieć, o czym jest ta historia i dlaczego jest ważna dla bohatera i dla nich. W całej historii napięcie powinno wzrosnąć: jeśli nie będzie, publiczność nie uwierzy w motywy działań bohatera.

Kluczem do niepowodzenia jest próba zadowolenia wszystkich.
Prawie niemożliwe jest przekonanie wszystkich do swojego pomysłu,
nawet jeśli jest absolutnie niepodważalna

Drugi akt dzieli się na dwa etapy: reakcję bohatera na sytuację i walkę bohatera, gdy zdaje sobie sprawę, że problem nie jest tak łatwy do rozwiązania. Po skoncentrowaniu przejmuje kontrolę we własnych rękach i opracowuje plan radzenia sobie z sytuacją. „Fałszywa nadzieja” jest ważnym krokiem fabuły, gdy staje się jasne, że bohater nie może po prostu zareagować, musi przejąć inicjatywę. Drugi akt zawiera większość dowodów i działań z historii; powinien pokazywać widzom, którą ścieżkę obrać.

Na początku trzeciego aktu bohater musi być bliski porażki. Często pomaga mu inna postać z niezbędnymi zasobami. Teraz bohater jest gotowy na punkt kulminacyjny i może wygrać lub przegrać. Twoim zadaniem na tym etapie jest skłonienie widowni do wspierania bohatera i działań, które musi on podjąć. Wraz z punktem kulminacyjnym historia się nie kończy. Musisz opisać świat przyszłości - normalne życie, o które walczył bohater. Pomaga to wzbudzić wśród odbiorców poczucie kompletności i chęć uczestniczenia w tych samych zmianach.

Historia nie jest dla wszystkich

Nie znam klucza do sukcesu, ale kluczem do niepowodzenia jest próba zadowolenia wszystkich. Prawie niemożliwe jest przekonanie wszystkich do swojego pomysłu, nawet jeśli jest to absolutnie niepodważalne. Dlatego nie próbuj tego robić. Za każdym razem, gdy zmieniasz wiadomość, aby zadowolić inną osobę, ryzykujesz obniżeniem skuteczności wiadomości. Nie możesz zarządzać decyzjami innych osób. Ale możesz powiązać swoją historię z ich problemami, aby nie mieli alternatywy. Wszyscy mamy zestaw filtrów, których używamy do oceny otrzymanych informacji, porównując je z naszymi własnymi mapami myślowymi i decydując, które dane należy zaktualizować. Narrator potrzebuje informacji zwrotnej, ponieważ pomaga zrozumieć, czy historia ma pożądany efekt. Najważniejsze jest, aby uzyskać informację zwrotną na czas, aby dostosować historię do potrzeb odbiorców. Narrator powinien słuchać i obserwować nie mniej niż obecny.

Nie zapomnij o brakach

Po co czekać, aż ktoś inny zwróci uwagę na ryzyko, problemy lub potencjalne wady w Twojej historii? Jeśli sam zaczniesz stawiać problemy, wyjaśniając, w jaki sposób można je rozwiązać, będziesz miał większe szanse przekonać odbiorców o ich słuszności. Rzuć okiem na zalety i wady proponowanych zmian. Pomyśl o przyszłości, celu zmiany i korzyściach, jakie powinny one przynieść. Następnie pomyśl o barierach i przeszkodach, potencjalnych wadach zmian. Znacznie lepiej jest zidentyfikować słabości i opowiedzieć o nich samemu podczas prezentacji, niż czekać na moment, kiedy jeden ze słuchaczy je zapamięta, a tym samym zniszczy twoją historię. Tworząc wizualną historię, ludzie skupiają się wyłącznie na pozytywnych aspektach i często widzieliśmy, jak mówca nieoczekiwanie otrzymał negatywną odpowiedź od publiczności. Jako pierwszy uderz i przyznaj się do tego, co negatywne: w ten sposób zyskasz zaufanie odbiorców, ponieważ zobaczą, że nie ukrywasz negatywnych aspektów swojego planu.

Usuń nadmiar

Bądź prostszy i nie rozpraszaj się retrospekcjami i skomplikowanymi fabułami. Nie możesz pozwolić odbiorcy odwrócić uwagi od pożądanego rezultatu. Chcesz, aby widzowie dobrze zrozumieli przekaz i podjęli decyzję, zamiast martwić się o złożoność historii. Najstraszniejszą rzeczą w rozległej wiedzy lub w dostępie do dużej ilości informacji jest nasza tendencja do dzielenia się tymi informacjami. Jeśli spojrzysz na projekt (treść, elementy graficzne lub użycie koloru lub formy) szerzej, zauważysz, że dla sukcesu bardzo ważne jest, aby go nie uwzględnić.

Możesz przesłać swoje sugestie
w lepszym świetle, porównując je
z mniej atrakcyjnymi alternatywami

Nadmiar informacji psuje wiadomość; pozostaw publiczności możliwość uczestniczenia w procesie analizy. Usuń wszystko, co interesujące, ale niepotrzebne. Być może masz wiele interesujących faktów i informacji związanych ze zmianami lub decyzjami, o których mowa. Jeśli nie są one bezpośrednio związane z motywacją do zmiany, należy je usunąć, bez względu na to, jak interesujące są.

Przydatne sztuczki

Możesz przedstawić swoje propozycje w lepszym świetle, porównując je z mniej atrakcyjnymi alternatywami. Niech widzowie zobaczą, że utrzymanie status quo lub wdrożenie innych opcji programistycznych jest obarczone większymi problemami niż proponowane zmiany. Jeśli uczniowie uważają, że teraz wszystko jest źle, możesz pokazać, że może być gorzej. Pozwól im zrozumieć, że ryzykując teraz, pozbędą się w przyszłości znacznie poważniejszych problemów.

Możesz umieścić niespodzianki w dowolnym miejscu historii. Na przykład dane, których nikt się nie spodziewa, lub nagła przemiana złoczyńcy w bohatera i niesamowity koniec. Niespodzianki ułatwiają zapamiętanie historii. Dostarczają wskazówek, że mózg może wyzwolić resztę historii.

Jeśli twoja historia nie kończy się zwycięstwem bohatera, po prostu zatrzymaj ją w punkcie kulminacyjnym i zapytaj odbiorców: „Co teraz?” Angażując publiczność w dyskusję na temat opcji ukończenia historii, podsycasz jej zainteresowanie.

Możesz zidentyfikować ogólny kontekst odbiorców i historię dla całej historii, a także dla konkretnych przepisów, które chcesz udowodnić. Pozwoli to zaangażować publiczność w historię, wykorzystując jej doświadczenie do robienia rzeczy. Zacznij od słów: „Pamiętaj o czasie, w którym ...” A następnie podaj przykład uniwersalnego doświadczenia, które ma większość ludzi. Na przykład początek szkolenia w nowej szkole, poczucie samotności w tłumie, początek podróży, żal za czyn, kłótnię lub niesamowity zbieg okoliczności.

Książka dostarczona przez Manna, Iwanowa i Ferbera

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Ile kosztuje pogrzebanie osoby w Moskwie
Liczby pierwsze

Ile kosztuje pogrzebanie osoby w Moskwie

Prawdopodobnie nie jest przesadą stwierdzenie, że każda osoba przynajmniej raz w życiu stoi przed koniecznością pochowania kogoś: krewnego, bliskiego przyjaciela lub przyjaciela. Jednocześnie śmierć i pochówek pozostają tematem tabu, jednym z głównych nierozwiązanych rytuałów kultury, a gdy staje się wobec nich bezpośrednio, człowiek często nie wie, jak się zachować.
Czytaj Więcej
Znacznie taniej latać na wakacjach późnym latem
Liczby pierwsze

Znacznie taniej latać na wakacjach późnym latem

Pisaliśmy już, że bardziej opłaca się odpoczywać we wrześniu niż w lecie. Ale jesień jest bardziej podatna na złą pogodę. Rozwiązaniem kompromisowym jest odlecieć pod koniec lata i spędzić ostatnie dni sierpnia i początku września na wakacjach. Ceny będą już niższe, a pogoda będzie nadal latem. Specjaliści serwisu „Tutu.
Czytaj Więcej
Ile kosztuje gra<br>ślub w Moskwie?
Liczby pierwsze

Ile kosztuje gra
ślub w Moskwie?

Według statystyk rocznie w Moskwie zawieranych jest około stu tysięcy małżeństw. Pomimo kryzysu wciąż nie oszczędzają pieniędzy na weselach, ponieważ ten dzień powinien stać się jednym z najszczęśliwszych i najbardziej niezapomnianych w życiu. Limuzyny Hummer, bujne krynoliny, wykluczenia panny młodej na lądowaniu i sesje zdjęciowe z gołębiami to już przeszłość.
Czytaj Więcej
Jakich posłańców używają Rosjanie
Liczby pierwsze

Jakich posłańców używają Rosjanie

Na prośbę Life around Megafon przeanalizował, z czego korzystają komunikatory komórkowe i sieci społecznościowe w całej Rosji. W szczególności okazało się, że główną siecią społecznościową, którą ludzie czytają ze smartfonów, jest VKontakte (37,5%), a następnie Odnoklassniki (19,1%), Instagram (16,8%), Twitter (10 , 5%) i Facebook (9,1%).
Czytaj Więcej