Skrzynie

Pechowy bilet: Uczestnicy rynku rezerwacji online o sprawie Eviterra i ich przyszłości

W sylwestra na Eviterra.com, jednym z pięciu najlepszych internetowych serwisów sprzedaży biletów, pojawiła się wiadomość, że firma była na wakacjach przed 9 stycznia. Wkrótce użytkownicy stwierdzili, że bilety zakupione na stronie zostały anulowane. Eviterra obwiniała swojego partnera, firmę Avia Center, która jest w 80% własnością CEO Ingosstrakh Aleksandra Grigoriewa. Jednocześnie założyciel serwisu Nikołaj Zayarny nie zaprzeczył, że nie mógł zapłacić partnerowi pieniędzy za bilety sprzedane w ciągu ostatnich 10 dni, dług wyniósł 200 milionów rubli. 6 stycznia Komitet Śledczy zainteresował się Eviterroi i w ciągu kilku dni wszczął postępowanie karne przeciwko pracownikom w sprawie oszustwa na szczególnie dużą skalę. Teraz usługa kontynuuje przywracanie wcześniej zakupionych biletów i stara się ocalić swoją reputację, kupując witrynę „Kidalovo od Eviterra.com”. Zapytaliśmy uczestników rynku, jak ta sytuacja na niego wpłynęła.

Valentin DOMBROVSKY

założyciel Travelatus

Wina spoczywa na firmie Avia Center, która najpierw pozwoliła Eviterra na zaciągnięcie dużego długu na usługę, a następnie działała nieprawidłowo, przenosząc relacje między firmami na pasażerów. Jeśli pierwszy dotyczy organizowania interakcji z partnerami, drugi dotyczy zdolności do przewidywania konsekwencji swoich działań. Niestety uszkodzenie reputacji samej usługi jest niezwykle duże i jest to największa strata, jaką poniosła Eviterra podczas tej historii. Jeśli rozwiążesz problem długu wobec partnera, jest to w dużej mierze kwestia technologii, a dzięki reputacji, która buduje się przez lata, wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Mam jednak nadzieję, że usługa wróci jednak do normalnego działania, wbrew oświadczeniom wielu ekspertów, którzy już ją zakopali.

Zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje:
trudno jest w pełni się od nich ubezpieczyć

Jeśli chodzi o szkodę dla całego rynku, prawdopodobnie będzie to zauważalne w krótkim czasie, jednak ponieważ ta historia zostanie zapomniana, zaufanie do usług online wzrośnie. Wierzę również, że same usługi znajdą nowe sposoby na przyciągnięcie nowych użytkowników.

Przedsiębiorca może się bronić przed takimi sytuacjami, inteligentnie planując przepływy finansowe projektu i kompetentnie budując relacje z partnerami. Chociaż w rzeczywistości słowa te mogą brzmieć „bądź mądry, a wszystko będzie dobrze”. Zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje: trudno jest całkowicie się od nich ubezpieczyć.

Ruslan MALASHIN

CEO Planetoid Company

Przez długi czas możesz mówić o odpowiedzialności jednej lub drugiej strony, ale musisz zrozumieć, że konsolidatorzy (a Avia Center jest jednym z największych) mają setki, a nawet tysiące podwykonawców zajmujących się sprzedażą usług turystycznych. Kredyty dla partnerów są powszechne.

Agent „Avia Center” co 10 dni zbiera pieniądze od swoich podagentów i płaci liniom lotniczym. W przypadku opóźnień w otrzymywaniu pieniędzy ryzykuje własną licencją, więc możemy sobie wyobrazić, że nie jest gotowy na takie przypadki. Najwyraźniej w sylwestra Avia Center zaproponowało Eviterra zamknięcie luki płatniczej i ewentualne wniesienie depozytu za okres przewidywanej niepowodzenia sprzedaży od 1 do 10 stycznia, grożąc odłączeniem go od możliwości wystawienia biletów. Ponadto, sądząc po gwałtownym dumpingu z 27 grudnia z drugiej strony, firma starała się zapewnić sobie niezbędne środki na pokrycie płatności, ale fundusze te nie były wystarczające. Centrum Lotnicze uruchomiło zagrożenie i odłączyło Eviterrę od zrzutu. Firma nie miała wyboru, jak tylko „pojechać na wakacje”.

Sytuacja z Eviterra pokazuje, jak typowy problem luki gotówkowej może przerodzić się w śnieżkę z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Avia Center nie poprzestało na tym i zaczęło anulować bilety, prawdopodobnie robiąc to dla tych pasażerów, których odlot został zaplanowany na najbliższe daty, co wywołało tak szybki wzrost negatywności, w połączeniu z próżnią informacyjną wokół zarządzania Eviterra i notorycznym odgałęzieniem na stronie doprowadził do gwałtownej reakcji zarówno wśród profesjonalistów, jak i mediów.

Myślę, że ta historia będzie miała niewielki wpływ na przemysł. Ale hałas wokół imprezy może prawdopodobnie ostudzić zapał prywatnych inwestorów spoza sektora podstawowego, którzy chcą inwestować w startupy z branży turystycznej.

Przypadki szantażu ze strony agenta z tak obrzydliwym działaniem - pozbawiania pasażerów bez ich wiedzy - nie są rzadkie, a to sprzeczne z zasadami IATA. Dokonali tego nie tylko agenci w Rosji, ale także w Europie. Historia Eviterra doprowadziła do reakcji łańcuchowej, której niewielu się spodziewało. To po raz kolejny pokazuje, jak typowy problem luki gotówkowej może przerodzić się w śnieżkę z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Ale jest mało prawdopodobne, aby ta sytuacja wpłynęła na rynek. Widzieliśmy poważniejsze problemy z przemysłem przylegającym do turystyki: Lanta-Tour, CapitalTour - ale tam fala szybko zanikła.

Alexey DOROSH

Szef Travel Svyaznoy

Wymagania linii lotniczych dla agentów są wysokie: potrzebujemy depozytów, gwarancji bankowych, możliwości zamrażania środków na rachunkach. Bardziej opłaca się pracować na systemie podagenta. Na tym rynku firmy są zmuszone ścigać wolumen - aby nie stracić poziomu cen, który oferowali ich klienci. Przyspieszają sprzedaż za wszelką cenę, nawet jeśli musisz pracować ujemnie, aby wartość firmy wzrosła.

Eviterra miała takie „nożyce”: prawdopodobnie nastąpiła poważna umowa, służba zareagowała spokojnie i chciała rozwiązać sytuację po Nowym Roku, ale Avia Center wystraszyła się i postanowiła „wziąć zakładników”, to znaczy rozwiązać problemy dwóch osób prawnych na koszt klientów. Ale nie oczekiwał rozgłosu. Oczywiście Avia Center działało nieprawidłowo - prawa konsumenta zostały naruszone - a teraz próbuje na własny koszt naprawić sytuację.

Jeśli przed skrzynką z Eviterrą rynek przypominał przedszkole
bez nauczyciela, teraz musi stać się bardziej cywilizowany

Linie lotnicze starają się skorzystać z tego wydarzenia. UTair zabrania wszystkim agentom sprzedaży biletów tańszych niż na stronie internetowej firmy. Aeroflot pisze: „Kup na naszej stronie, a nie od pośredników” - chociaż ma tylko 23% biletów sprzedanych za pośrednictwem strony. Ale kiedy lecisz do Monachium, na przykład bardziej opłacalne będzie zdobycie biletu nie od jednej linii lotniczej, ale wspólny lot dwóch - można to znaleźć tylko w agregatorach online. Zaufanie użytkowników do nich jest teraz podważane. Firmy z trikami, które nie uwzględniają dodatkowych podatków w cenie biletu, które są następnie odejmowane od konta klienta, lub które grają po kursach walutowych, ucierpią i będą zmuszone wrócić do cywilizowanego mechanizmu.

Ale linie lotnicze raczej nie będą w stanie uzyskać wysokiego wzrostu sprzedaży: interfejsy ich witryn są zbyt złożone, aby mogły przybyć znacznie większą liczbę osób. Organy regulacyjne spróbują zaostrzyć mechanizm pracy z agregatorami. Jeśli wcześniej strona internetowa zajmująca się rezerwacją biletów mogłaby wyrobić sobie markę za dwa lata, teraz będzie trudniej. Dumping również należy już do przeszłości: będzie on regulowany przez prawo, przez linie lotnicze i przez samych konsumentów, którzy już zaczęli się go bać. Jeśli przed sprawą z Eviterrą rynek przypominał przedszkole bez wychowawcy, teraz powinien stać się bardziej cywilizowany.

Alexander SIZINTSEV

założyciel Biletix

Należy pamiętać, że takie sytuacje występują wszędzie. Pamiętaj o tym samym Aerosvit (ukraińska firma, która ogłosiła upadłość pod koniec 2012 r. - Uwaga H&F) Nadal nie zwrócił wszystkich pieniędzy swoim klientom. Bez względu na to, gdzie kupione są bilety, w biurze linii lotniczej lub od agentów, zawsze istnieje możliwość, że coś pójdzie nie tak.

W ciągu ostatnich dwóch do trzech lat cztery lub pięć firm przestało istnieć, wśród nich są linie lotnicze Tatarstan i Avianova. Myślę, że Eviter Travel nie będzie istnieć jako osoba prawna. Szkoda, bo to jeden z najlepszych profesjonalistów na rynku pod względem technologii sprzedaży. Ale mogą wymyślić jakiś nowy projekt.

Wojna marki rozpocznie się na rynku. Nie chciałbym, aby ludzie, którzy kupują bilety przez Internet, stracili z tej sytuacji. Prawdopodobnie ci, którzy są już przyzwyczajeni do korzystania z Internetu, nie przejdą w tryb offline. Ale będą mieli więcej wątpliwości.

Peter KUTIS

Założyciel usługi OneTwoTrip

Ta historia jest oczywiście winą firmy Eviterra, która sztucznie obniżyła ceny i tym samym popadła w sytuację, w której dziura w kapitale nie pozwalała jej dłużej wypełniać zobowiązań wobec partnerów. Z drugiej strony anulowanie biletów pasażerskich przez Avia Center jest nielegalne. Nawet jeśli sama Eviterra nadal istniała, jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek powierzył jej jej odpoczynek i pieniądze. Teraz bardziej palącym pytaniem jest, kto ponosi odpowiedzialność za obecną sytuację i do jakiego stopnia. Centrum Avia może wydawać bilety pasażerom, ale ktoś musi spłacić dług Eviterra.

Możesz uchronić się przed takimi przypadkami, przede wszystkim przestrzegając „zasad gry” i przestrzegając odpowiedniej polityki cenowej. Po drugie, kierownictwo powinno zbudować usługę, aby można było do niej dotrzeć bez najniższej ceny za jakość, niezawodność, nowe usługi itp. No i oczywiście taka sytuacja w zasadzie nie mogła mieć miejsca na rynku zachodnim, ponieważ tam, przy zakupie biletów w agencji, płatności dokonuje się bezpośrednio na linię lotniczą.

Teraz klienci będą bardziej krytyczni przy wyborze agencji. Główną rolę nie będzie odgrywać najniższa cena,
oraz jakość usług i niezawodność

Nikt na rynku rosyjskim, z wyjątkiem OneTwoTrip.com, nie był w stanie zapewnić klientom tej możliwości. Uważamy, że należy dać użytkownikom usługi wybór - czy zapłacić mu bezpośrednio do linii lotniczej, czy za pośrednictwem agencji.

Teraz klienci będą bardziej krytyczni przy wyborze agencji. Główną rolę będzie odgrywać nie najniższa cena, ale jakość usług, niezawodność i dodatkowe funkcje, których nie może zapewnić osobna linia lotnicza. Niektórzy gracze będą dążyć do bardziej przejrzystych cen. Ale ta sytuacja prawdopodobnie nie wpłynie na witalność rynku jako całości: wiele interesujących i przydatnych funkcji linii lotniczej, w przeciwieństwie do usług rezerwacji, nie jest obecnie dostępnych i raczej nie będzie dostępnych wkrótce. Mam na myśli automatyczną zmianę rezerwacji i zwrot pieniędzy klientowi, jeśli cena spadła przed wylotem, możliwość zakupu biletu ratalnego itp., A przekazanie pieniędzy bezpośrednio do linii lotniczych pozwala wyeliminować nawet teoretyczną możliwość takiej sytuacji jak w przypadku Eviterra.

Zdjęcie na okładkę za pośrednictwem ShutterStock

Obejrzyj wideo: MIELIŚMY NAJTAŃSZE BILETY NA MECZ NBA. . (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej