Skrzynie

„Hity”: Jak firmy filmowe zarabiają na Harrym Potterze i innych bohaterach

Anita ELBERS

Profesor w Harvard Business School

Wszystkie jajka w jednym koszyku

W branży filmowej końcowy produkt kosztuje kupującego tyle samo, bez względu na to, ile pieniędzy wydano na jego produkcję, 15 mln USD lub 150 mln USD, więc intuicyjnie może się wydawać, że większe wydatki nie są całkowicie logiczne. Jednak mówi Alan Horn, były szef Warner Bros. a także osoba, która wprowadziła na rynek hity: „Ostatecznie chodzi o to, jak zachęcić ludzi do kina. Zasugerowałem, że droższe filmy w produkcji wydają się godne uwagi. Wszyscy lubią gwiazdy, a gwiazdy są drogie. Każdy lubi efekty specjalne, ale i kosztują dużo. Ponadto musisz głośno zadeklarować swój film, aby we wszystkich zakątkach świata wiedzieli, że jest na ekranach. Musisz stworzyć wrażenie, że ten film jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Wszystko to jest tak drogie, że studio po prostu nie jest stać mnie na takie wydatki zhdy filmowej. W związku z tym, należy wybrać trzy lub cztery filmy rocznie, na których opiera się i spędzają większość swojego budżetu, a reszta jego filmów podać, że pozostanie. "

Blockbustery istniały przed Hornem, ale jako pierwszy wybrał ich produkcję jako swoją główną strategię. Zamiast równomiernie rozdzielać budżet studia między wszystkie jego produkty (które z zewnątrz mogą wydawać się bardziej skuteczne, ponieważ nikt nie wie z góry, który film będzie kręcony), Warner Bros. pod kierunkiem Horn zainwestowała całą swoją siłę i ogromne sumy w tworzenie i promocję zaledwie kilku filmów rocznie.

Istnieje pewien rodzaj filmów, które doskonale „podróżują” do innych krajów. Są to tak zwane filmy czterokwadrantowe, czyli filmy, które są jednakowo odpowiednie dla czterech grup widzów: mężczyzn, kobiet, ludzi przed i po 25 latach

Strategia ta została początkowo uznana za ryzykowną, ponieważ niepowodzenie któregokolwiek z wybranych filmów może doprowadzić do bankructwa studia. Jednak rzeczywiste liczby wykazały coś przeciwnego: od 15 lat firma jest liderem w światowej branży filmowej, zarabiając ponad 1 miliard dolarów rocznie. Jeden Harry Potter przyniósł im 8 miliardów dolarów.

Strategia Horna przyciągnęła nie tylko inne studia filmowe. Okazało się, że działa w innych obszarach branży rozrywkowej: książkowej, muzycznej, wydawniczej, a nawet sportowej. Żywym przykładem zastosowania „sportowego” tego pomysłu był zespół Realu Madryt kierowany przez Florentino Pereza. Perez podszedł do formacji zespołu pod względem praw show-biznesu: zaczął kupować najdroższych, gwiazdorskich graczy. Pomimo faktu, że gwiazdy nie dogadały się zbyt dobrze i nie mogły pokazać przyzwoitej gry zespołowej, przychody klubu gwałtownie wzrosły. Na przykład w pierwszych dniach po zakupie Davida Beckhama Real zarobił 30 milionów dolarów na sprzedaży koszulek z jego nazwiskiem, a miesiąc później - 10 milionów dolarów na swojej siedmiodniowej trasie po Azji.

Pięć filmów rocznie

Horn wymyślił swoją strategię po przeczytaniu badania, które twierdziło, że przeciętny Amerykanin chodzi do kina tylko pięć do sześciu razy w roku. Wyniki innych krajów były jeszcze niższe. „W 2012 r. Sześć największych wytwórni filmowych wypuściło 120 filmów, kolejne 80 wyprodukowało małe niezależne wytwórnie. Oznacza to, że widz miał 200 możliwości, z których musiał wybrać tylko pięć opcji. Proces selekcji jest bardzo skomplikowany i dlatego naszą jedyną szansą jest jak największe uproszczenie tego zadania. Bardzo ważne jest, aby stworzyć coś tak żywego i przyciągającego wzrok (dzięki fabule, obsadzie gwiazd lub efektom specjalnym - to nie ma znaczenia), aby całkowicie przyćmić moich konkurentów. W tym celu wymyśliłem „p hity tegiyu „- zawsze bezwarunkowo wygrać walkę o uwagę widzów.

Proszę wszystkich

Według prognoz do 2016 r. Światowa kasa osiągnie 27 miliardów dolarów rocznie. Spośród nich tylko 1 miliard dolarów będzie w Stanach Zjednoczonych, więc przy tworzeniu hitów zawsze kierują się rynkami międzynarodowymi. Różnią się od rynku amerykańskiego tym, że mają znacznie mniej kin, a to prowadzi do większej selektywności w wyborze filmów. Istnieje pewien rodzaj filmów, które doskonale „podróżują” do innych krajów. Są to tak zwane filmy czterokwadrantowe, czyli filmy, które są jednakowo odpowiednie dla czterech grup widzów: mężczyzn, kobiet, ludzi przed i po 25 latach. Te „uniwersalne” filmy mają zazwyczaj prostą i jasną historię, która opisuje walkę dobra ze złem. Powinny zawierać sceny akcji, humor, romantyczną historię i gwiazdorskich aktorów. Wśród bohaterów muszą być dzieci lub młodzież. Historia powinna sugerować możliwość kontynuacji w kontynuacjach.

Powtórz sukces

Chociaż tworzenie hitów jest bardziej opłacalną strategią niż produkcja „średnich chłopów”, jest to nadal ogromne ryzyko. Na przykład wybrałeś zamiast Chaning Tatum Matt Damon główną rolę - i to już koniec. Studia walczą o pomysły, aktorów, daty premiery. Czasami zajmuje to kilka lat od daty zakupu praw do adaptacji filmu do premiery filmu, tak trudno jest dokonać ostatecznego wyboru, na co się postawić. Oczywiście istnieją sposoby, aby w jakiś sposób zmniejszyć ryzyko. Większość przebojów opiera się na czymś, co masowej publiczności udało się już zadowolić w innej formie.

większość konsumentów ma dość popularne produkty, wcale nie są zainteresowani produktami alternatywnymi lub niszowymi

Tak więc „Harry Potter” został nakręcony zgodnie ze znaną książką „Mroczny rycerz” - na podstawie serii komiksów, filmu „Seks w mieście” - po sukcesie tytułowego serialu. Jeśli scenariusz nie ma godnej przeszłości, minimalizują ryzyko dzięki nazwiskom znanych reżyserów i aktorów.

W branży książkowej mogą to być porównania z innymi udanymi książkami: „Jeśli podobał ci się Harry Potter, na pewno spodoba ci się ta magiczna książka”. Stosowane są również podobne okładki, które tworzą efekt kontynuacji udanej książki. Na przykład projekt wszystkich książek Malcolma Gladwella naśladuje jego pierwszą bestsellerową książkę The Tipping Point. Często chodzi o naśladowanie nazw udanych książek: po wydaniu „50 Shades of Grey” to samo wydawnictwo opublikowało książki „50 Shades of Pleasure” i „19 Days of Genevieve”.

Uczucie stada

Orientacja na hity oczywiście nie pojawiła się z powietrza. Stało się to odzwierciedleniem tego typowego sposobu podejmowania decyzji zakupowych przez konsumentów. Ludzie są istotami społecznymi, w większości przypadków chętnie czytają te same książki i oglądają tę samą serię co reszta. Ludzie lubią zwycięzców: jeśli na przykład film jest popularny i aktywnie dyskutowany w prasie, konsumenci mają więcej powodów, aby go obejrzeć, niż film, który nie przyciągnął takiej uwagi. Przemysł rozrywkowy wytwarza produkty, które ekonomiści nazywają „dobrami doświadczenia”, to znaczy rzeczami, które trudno jest ocenić przed wypróbowaniem. Nie mogąc ocenić filmu po jednym nazwisku, widzowie szukają wskazówek na temat jego wartości. Szczególnie przydatne są porównania z czymś, co było przyjemnością w przeszłości.

Prawa konsumpcji produktów masowych zostały opisane w latach 60. XX wieku przez Williama McPhee w książce Formalne teorie zachowań masowych. Stwierdził, że większość konsumentów ma dość popularne produkty, wcale nie są zainteresowani produktami alternatywnymi lub niszowymi. To wyjaśnia na przykład fakt, że pomimo ogromnej liczby aplikacji w App Store, 98% użytkowników nigdy nie szuka nowych aplikacji poza listą 1000 najpopularniejszych. McPhee nazwał tę sytuację „naturalnym monopolem”. Kolejną obserwacją badacza było to, że nawet ci konsumenci, którzy znają się na produktach alternatywnych, cenią bardziej precyzyjnie popularne produkty.

Gwiezdny pył

Niezbędnym warunkiem tworzenia hitów jest obecność znanych aktorów. Gwiazdy są potrzebne do filmu z kilku powodów. Po pierwsze, oczywisty talent - naprawdę mogą zrobić więcej niż inni. Każdy z nich przeszedł przez bezwzględne sito niskobudżetowych filmów, w których udowodnili, że potrafią narysować obraz z samą obecnością w kadrze. Po drugie, podczas swojej udanej kariery każda gwiazda zmienia się w osobną markę. Często to właśnie obecność konkretnego aktora w filmie staje się decydującym czynnikiem wyboru konsumenta. Gwiazdy przyciągają swoich fanów do filmu, którego fabuła znika dla nich. Z tego samego powodu dziewczyny, które nie są zainteresowane futbolem, mogą oglądać mecz z Ronaldo. Gwiazdy nie tylko pomagają sprzedawać produkty, ale także ty sam są produktem. Większość konsumentów potrzebuje tylko kilku gwiazd filmowych, sportowców i muzyków. Po prostu nie mają nadmiaru energii, aby zwracać uwagę na mniej znane osoby. Dlatego wśród producentów przebojów jest tak zacięta walka o czołowe role.

Obejrzyj wideo: Nowość 2019 SKLADANKA ESKA HITY 2019 MUZYKA 2019 ESKA NAJLEPSZE PIOSENKI ESKA 2019 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej