Skrzynie

Miliarder z branży Diesel: 5 lekcji z historii rosyjskiego biznesmena, który pozwał IKEA

Dramat produkcyjny ma zdumiewający zasięg: były audytor Konstantin Ponomarev wynajął IKEA do elektrowni diesla i zebrał miliardy rubli - a następnie pozwał kolejne 800 milionów dolarów. Dla porównania, majątek przedsiębiorców z listy najbogatszych Rosjan Forbesa zaczyna się od 600 milionów dolarów opisane w lutowym numerze magazynu autorstwa Marii Abakumovej).

Krótko mówiąc, fabuła jest taka. W 2006 roku Szwedzi nie mieli czasu na włączenie do sieci dwóch petersburskich Megasów i wydzierżawili stacje od firmy Ponomarev, której udało się współpracować z odrażającym Jamisonem Firestone'em. W umowie menedżerowie zobowiązali go do dostarczenia centrom energii o określonej pojemności - ale nie ustalili konkretnej ceny za pomocą jakich środków i odpowiednio. Ponomarev importował coraz więcej generatorów do MEGU Parnassus i MEGU Dybenko. Menedżerowie zdali sobie sprawę z błędu, ale najwyraźniej bali się zdenerwować szefa rosyjskiej IKEA, Per Kaufmana.

Dowiedział się, że płaci za prąd w ilości porównywalnej z uwolnieniem CHP - ale najwyraźniej bał się również gniewu założyciela IKEA, Ingmara Kamprada. Zamiast zapłacić coś w rodzaju przepadku i rozwiązać umowę, Kaufman obiecał kłopot Ponomarevowi. Odpoczął, złożył pozew o 25 miliardów rubli i wygrał. Być może IKEA zakwestionowałaby tę decyzję, ale łącząc galerie petersburskie z siecią energetyczną, Kaufman i jego podwładni wręczali łapówki. Dlatego IKEA zapłaciła Ponomarevowi prawie miliard dolarów, decydując, że skandal związany z PR będzie kosztował więcej.

Więc niepozorny biznesmen wjechał silnikiem Diesla do „złotej setki”. Jakie wnioski wynikają z nietrywialnej fabuły, ale z charakterystycznego przypadku?

Korporacja nie jest w stanie kontrolować regionalnych menedżerów

Firma jest skuteczna, jeśli działa zgodnie z przepisami danego kraju - a nawet miasta. Aksjomat ten należy wyjaśnić: z reguły w centrali są znane regionalne osobliwości, ale jeśli pozwolisz mieszkańcom na trochę wodze i potajemnie autoryzujesz ich działania, możesz wiele stracić. Jednocześnie jasne jest, że trudno jest zagłębić się w szczegóły wzajemnych relacji z daleka, a plan musi zostać wdrożony.

Tak więc w Rosji Hewlett Packard, Daimler i Eli Lilly zostali przebici. Ale choroba ma charakter globalny - weź przynajmniej najnowszą historię w Chinach, gdzie firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline była podejrzana o przekupywanie lekarzy. Zdarzyło się, że lekarze w Chinach za niskie zarobki uznawali za akceptowalne nawiązywanie kontaktów z handlarzami narkotyków. GSK promowało Botox za ich pośrednictwem, a zespół sprzedaży używał osobistej poczty do korespondencji z lekarzami. Ale tajemnica stała się jasna, a amerykański Departament Sprawiedliwości był również zainteresowany metodami firmy.

Menedżer najpierw dba o swoją dupę

Przedsiębiorca jest motywowany nadzieją na podbój świata, wzbogacenie się i rozwiązanie jakiegoś ludzkiego problemu. Daje swoją pensję sobie. Menedżer tańczy z planu, z którym związane jest jego bogactwo. Inne motywy, nawet te najlepsze, nie działają tak dobrze, jeśli zamiast planowanej rekompensaty otrzymuje mniej.

Właściciel firmy pędzi między skrajnościami - żądając wzrostu naprawdę wymownych wskaźników i wykluczając przekroczenie granicy faulu. Menedżer może rozważyć nonsens KPI i skoncentrować się na swoich pomysłach na piękne - i pokazać wskaźniki albo fałszywie, albo sztucznie doprowadzone do pożądanego znaku.

Wszystko to oznacza, że ​​przedsiębiorca nigdzie się nie wybiera, jest przykuty do firmy przez kajdany, a kierownik ma większą swobodę wyboru. Jedyne, co powstrzymuje go przed łamaniem prawa - korporacyjnego i regionalnego - to lęk przed zepsuciem swojej reputacji. Ale jeśli bonusy są świetne, wybierze ryzyko. Dlatego duże korporacje o wysokich wynagrodzeniach są zawsze zagrożone.

Ale co najgorsze, gdy firma nie ma założyciela ani większościowego akcjonariusza - zamiast nich konsorcjum funduszy lub wielu drobnych właścicieli z obojętną radą dyrektorów. W takim przypadku najwyżsi menedżerowie robią, co chcą i rozwiązują swoje problemy, przymykając oko na zbrodnie na średnim i młodszym poziomie. Wszystko jest proporcjonalne.

Jeśli dałeś łapówkę, masz słabą pozycję

Kiedy jesteś rozmazany, dajesz komuś trochę brudu. Różne siły, od konkurentów po urzędników, otrzymują przycisk, który można nacisnąć. Tę maksymę wymownie ilustruje następujący fakt. Po tym, jak kierownictwo IKEA wyrzuciło Kaufmana i kilku innych menedżerów za zniszczenie wielkiej firmy skandalem z łapówkami, Ponomarev zgłosił kolejne roszczenie do szwedzkiego giganta - o 36 miliardów rubli.

Jeśli popełniłeś błąd, zatrzymaj się na czas- już straciłeś pieniądze

Menedżerowie IKEA spieprzyli trzy razy. Po raz pierwszy, kolegialnie - nie mogli sporządzić umowy w sposób wykluczający manipulację przebiegłego biznesmena. Drugi raz - odroczenie raportu prezesa rosyjskiej centrali. Za trzecim razem spieprzył samego Kaufmana, który, jak się wydaje, postanowił zachowywać się jak typowy rosyjski biznesmen - żeby przestać się zgadzać, by przestraszyć wpływowy dach. Owszem, naprzeciwko niego siedziała nieprzyjemna przebiegłość, ale taktyka nacisku na niego doprowadziła do straty w wysokości 800 milionów dolarów. Kaufman nie docenił ryzyka i być może podjął decyzję w warunkach niedostatecznego zrozumienia możliwości przeciwnika. Tańsze było znosić utratę kilku miliardów rubli i nie iść w parze.

Biznes jest intelektualnym pojedynkiem z elementami testu uważności

„Zmień świat”, „przełam paradygmat”, „zakłóć Facebooka” - pozostawmy to inkubatorom i ich pisklętom. W biznesie wszyscy liczą pieniądze i czekają, aż popełnisz błąd, przegapisz coś, stracisz koncentrację w stresującej sytuacji, pomyślisz o czymś w negocjacjach, rozprasza cię pilna sprawa i brakuje ci małej poprawki w umowie.

Jak pisał Malcolm Gladwell, z punktu widzenia instynktu przedsiębiorca jest jak drapieżnik - nie atakuje silnego przeciwnika gotowego do obrony. Czeka i atakuje tylko wtedy, gdy jest pewny swojego sukcesu. Jednym z talentów przedsiębiorcy jest możliwość czekania i obserwowania momentu, w którym kontrahent pływał.

Sądząc po tym, co pisze Forbes, dokładnie tak się stało z ekspatriantami w IKEA. Błąd jednego menedżera najwyraźniej pokrywa się z nieostrożnością drugiego, trzeci postanowił zamknąć oczy, czwarty zgłosił się i pojechał na wakacje do Turcji i był bardzo zaskoczony, gdy został pilnie wezwany do Rosji. Ale Rosja tak jest - przylgnie i nie puści, a wskazówki wysokich połączeń nie pomogą.

Zdjęcie na okładce: Fotobank / Getty Images

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej