Skrzynie

Treść, marketing oraz rock and roll: 10 sposobów na uzyskanie skutecznej informacji zwrotnej

Denis Kaplunov

Copywriter, założyciel studia „Denis Kaplunov Studio” 

Piszesz na blogu, portalach społecznościowych, robisz biuletyny, ale nie otrzymujesz żadnych opinii od czytelników i klientów, nikt nie komentuje twoich postów. Słaby wskaźnik reakcji czytelników na twoją treść jest zwykle wynikiem następujących czynników: napisałeś banalną treść, która nie zgłasza niczego nowego, lub szczery nonsens, który jest nawet zawstydzający, aby komentować, a może czytelnicy nie rozumieją tematu pytania lub po prostu nie mają nic do dodania. Z jednej strony tego drugiego czynnika nie można uznać za negatywny, ponieważ podkreśla on kompletność tematu dyskusji. Ale z drugiej strony nie jesteś w obronie projektu dyplomowego - Twoim zadaniem jest, aby czytelnicy chcieli wyrazić swoją opinię na temat omawianej kwestii. Dlatego poklepywanie się po głowie za kompletność tematu nie jest najbardziej taktyczną decyzją. W ciągu kilku lat pracy z blogiem i sieciami społecznościowymi udało mi się zidentyfikować kilka sztuczek, które znacznie zwiększają liczbę komentarzy.

Pytanie

Zakończ publikację pytaniem, które zadajesz swoim czytelnikom. Na przykład: „Powiedz mi, czy miałeś takie przypadki w swojej praktyce? I co robiłeś?”

Tekst do sieci społecznościowych

Nigdy nie publikuj treści w sieciach społecznościowych bez dołączonego tekstu. Nawet jeśli podasz link do swojego artykułu, musisz mu towarzyszyć małą wiadomość, w której angażujesz czytelników w dyskusję. Najbardziej udanymi przyjęciami w mediach społecznościowych są: zadaj bardzo ważne i istotne pytanie („Ile czasu zajmuje przygotowanie jednego artykułu na bloga?”), Zapytaj o radę („Koledzy, powiedz mi, z jakiej usługi prowadzisz seminaria internetowe? Dlaczego?”) ), komentuj wiadomości lub wydarzenie („Idę na konferencję ... Kto jeszcze jedzie?”), wyrażaj swoją opinię („Właśnie zapoznałem się z tą ofertą handlową. Pomysł jest dobry. Nie ma jednak najważniejszej - konkretnej propozycji. To komplikuje proces adopcji decyzje. A co ty ska? czy chcesz usłyszeć o tym tekście? ”), opowiedzieć pouczającą historię ze swojego życia lub przeprowadzić głosowanie lub ankietę.

Prowokacja

Załóżmy, że publikujesz artykuł zatytułowany „5 sposobów na odzyskanie utraconego klienta”, zawiera naprawdę sensowne informacje na temat czterech wskazówek, a piąty jest bardzo kontrowersyjny. I oczywiście jest to ostatnia metoda, z którą od razu chciałem się kłócić.

Kontynuacja

Ta funkcja wydaje się szczególnie odpowiednia, gdy oferujesz czytelnikom artykuł z kolekcją przydatnych myśli - na przykład „10 metod perswazji przez telefon”. Na końcu artykułu poprosisz czytelników o uzupełnienie ich listy innymi sztuczkami.

Wymiana

Jeśli chcesz, aby twoje publikacje komentowały, zacznij to robić samemu w zasobach stron trzecich. Jakość Twojego zewnętrznego komentarza może skierować czytelników z innej strony lub bloga do odwiedzenia ciebie, ludzie będą chcieli wiedzieć - „Kto jest taki mądry i interesujący?”

Opiekuńczy

Twoja odpowiedź na każde pytanie powinna być szczegółowa i najlepiej na przykładach. Takie podejście do odpowiedzi zachęci również innych czytelników do zadawania pytań. I bardzo ważne jest również, aby w tekście odczuć twoją troskę, a nie przysługę.

Przeciwne pytanie

Kiedy w komentarzach odpowiadasz na pytanie konkretnego użytkownika, po udzieleniu odpowiedzi zadaj mu przeciwne pytanie - abyś mógł przeprowadzić lokalną dyskusję z kilkudziesięcioma komentarzami.

Licznik

Zwykle w kanale ogłoszeń na blogu znajduje się mały link lub przycisk wskazujący liczbę komentarzy do publikacji. Licznik można również zainstalować po samym nagraniu i przed formularzem komentarza. Artykuły z dużą ilością komentarzy zawsze przyciągają uwagę.

Subskrypcja

Osoba, która zostawiła komentarz, powinna automatycznie subskrybować ich aktualizacje, aby po pojawieniu się nowej opinii odpowiednie powiadomienie zostało wysłane na jego skrzynkę pocztową. Nawiasem mówiąc, możesz subskrybować komentarze, nawet jeśli nie zostawiłeś swojej opinii. Opcja „subskrybuj komentarze” powinna znajdować się w obszarze formularza.

Zrób wygodną captcha

CAPTCHA to narzędzie, które chroni twoją stronę przed spamem w komentarzach. Aby wyrazić swoją opinię, czytelnik oprócz wypełnienia formularza komentarza musi wprowadzić określone znaki. Po wprowadzeniu komentarz zostaje potwierdzony i zaakceptowany do publikacji. Im bardziej skomplikowana captcha, tym mniej komentarzy. Niektórzy blogerzy zazwyczaj zalecają jego usunięcie, ale przygotuj się na ręczne usunięcie spamu.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars
Chmura wiedzy

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars

Pewnego dnia rosyjski rząd zastanawiał się nad zalegalizowaniem pokera online. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie hazard jest również zabroniony, kilka stanów zniosło zakaz pokera online. PokerStars, największy na świecie poker room online, zdecydował się na skorzystanie z tego, ale się nie udało. Na początku czerwca okazało się, że mała kanadyjska firma Amaya Gaming kupuje PokerStars, które nie wróciły na rynek amerykański.
Czytaj Więcej
Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia

Przedsiębiorca: Najlepszy czas na publikowanie w sieciach społecznościowych LinchpinSEO opracowało infografikę, która wyraźnie pokazuje, kiedy najlepiej publikować w sieciach społecznościowych dla różnych firm. Co dziwne, najwięcej polubień w wiadomościach otrzymano w niedzielę, użytkowników najbardziej interesuje sport i technologia w poniedziałek, a finanse w sobotę.
Czytaj Więcej