Skrzynie

Zdalne: Jak zarządzać zdalnie pracującymi pracownikami

Jason jeździć

David H. Hensson

Założyciele Basecamp

Połącz harmonogramy pracy

Aby praca zdalna odniosła sukces, zwykle wymaga pewnego nakładania się godzin pracy pracowników w tym samym projekcie. W 37signals doszliśmy do wniosku, że aby w pełni współpracować i czuć się jak zjednoczony zespół, potrzebujemy przyzwoitego nakładania się czasu pracy - co najmniej czterech godzin. Nie stanowi to problemu, jeśli jesteś w Los Angeles i pracujesz z kimś z Nowego Jorku, ale jeśli, powiedzmy, jesteś w Chicago, a twój kolega jest w Kopenhadze, zadanie staje się bardziej skomplikowane. Nie ma łatwych sposobów. Musieliśmy iść na kompromis. Kopenhaga działa od 11:00 do 19:00 czasu lokalnego, a Chicago pracuje od 8:00 do 17:00, zapewniając w ten sposób pożądane skrzyżowanie przez cztery godziny.

Na szczęście, oprócz zwykłego harmonogramu pracy od dziewiątej do piątej, istnieje wiele bardzo wygodnych opcji organizacji pracy i wypoczynku. Wybierz swoje. Pracując z resztą zespołu tylko przez cztery godziny, prawdopodobnie zrobisz znacznie więcej. Zamiast spędzać cały dzień na „pilnych” e-mailach i rozpraszających rozmowach telefonicznych, będziesz miał do dyspozycji przez pół dnia. Ponadto zdziwisz się, ile osób woli niestandardowe godziny pracy. Może w ten sposób mają więcej czasu na komunikację z rodziną lub hobby, albo po prostu lepiej pracują w nocy lub w ciemności.

Pokaż wszystko

Pewne zaniedbanie pracy zdalnej opiera się na błędnym pomyśle, że w tym przypadku wszystkie interakcje zachodzą na ślepo. Na szczęście ten problem można bardzo łatwo rozwiązać za pomocą dostępu współdzielonego. Możesz dać innym osobom dostęp do ekranu komputera za pomocą narzędzi takich jak WebEx, GoToMeeting, Join.me i tym podobne. Możesz przeglądać prezentację razem, analizować najnowsze zmiany w witrynie, tworzyć szkice w Photoshopie, a na koniec edytować dokument tekstowy. Bardzo szybko przyzwyczaisz się do udostępniania jednego ekranu osobie, z którą rozmawiasz, a połączenie bez przechodzenia do publicznego dostępu już będzie wydawać się dziwne. To jest sekret „magii”, którą ludzie podobno czują, siedząc w tym samym pokoju - zdolność widzenia i omawiania tego samego.

Główną funkcją czatu jest budowanie zespołu. Możesz tam powiesić, zmieszać język, zamieścić fajne zdjęcia. Jego niezwykła cecha: nie wymaga stałej uwagi

Ta sama technika działa w przypadku asynchronicznej interakcji w wolnym tempie. Jeśli w 37 sygnałach ktoś chce pokazać nową funkcję, nad którą pracuje, często używa najłatwiejszego sposobu - pisze screencast z opisem. Zasadniczo screencast jest zapisem tego, co dzieje się na ekranie, które inni mogą odtwarzać i oglądać, jak film. Programy te nie są przeznaczone dla technicznych geniuszy, są niezwykle proste. Na komputerach Mac możesz tworzyć screencasty za pomocą QuickTime Player: wystarczy uruchomić program i kliknąć przycisk „Nagraj nowy ekran”.

Udostępnij

Co mam teraz zrobić? Gdzie są pliki na jutrzejszy występ? Czy Jonas będzie bezpłatny w przyszłym tygodniu? Jeśli wszyscy siedzą w tym samym pokoju, uzyskanie odpowiedzi na te pytania jest łatwe. Ale pracując zdalnie, często znajdujesz się w sytuacji „zapytaj go, nie wiem kogo”. Rozwiązanie jest proste: w każdej chwili wszystko powinno być dostępne dla wszystkich. Jeśli John w Londynie będzie musiał czekać pięć godzin, aż ktoś w Chicago będzie w trybie online i powie mu, co dalej, straci połowę swojego dnia pracy. Problem dostępności materiałów i instrukcji jest prawie całkowicie rozwiązany za pomocą środków technicznych - produktów, które pozwalają mieć jedno scentralizowane przechowywanie w chmurze wszystkich plików, dyskusji, list rzeczy do zrobienia i kalendarzy niezbędnych do realizacji projektu. Jak na przykład nasz Basecamp. Istnieje ogromna liczba narzędzi, dzięki którym możesz zrobić wszystko, bez względu na własność wszystkich członków zespołu. Niektóre firmy zarządzają jedną usługą hostingową plików Dropbox. Inni używają na przykład Highrise lub Salesforce do śledzenia wyników sprzedaży. Najważniejsze jest, aby wykluczyć sytuację, w której coś ważnego jest przechowywane na komputerze lub w poczcie jednej osoby.

Wirtualna chłodnica

Każdy potrzebuje przerw i fajnie byłoby spędzić trochę z zespołem. Tutaj pomaga wirtualna lodówka. Do organizowania czatów używamy zastrzeżonego programu o nazwie Campfire. Ktoś woli serwery IRC. Pomysł jest taki sam: proste narzędzie do tworzenia czatu, w którym można spędzać wolny czas, machać językiem, publikować fajne zdjęcia - ogólnie, bałagan. Główną funkcją czatu jest budowanie zespołu. Jego niezwykła cecha: nie wymaga stałej uwagi. Ludzie pojawiają się tam w ciągu dnia podczas przerw. W ten sposób pracownik zdalny może samodzielnie decydować, kiedy i ile musi komunikować się ze współpracownikami. Na pierwszy rzut oka wizyta na czacie może wydawać się stratą czasu, ale tak nie jest. Jest to jakościowa „strata czasu” w kręgu podobnie myślących ludzi. Wszyscy tego potrzebujemy.

Ruch translacyjny

Rano nalewaj kawę, przestań rozmawiać z kolegą i dowiedz się wszystkiego, co jest ważne. Pracując zdalnie, wypadasz z tego przepływu informacji. Aby zespół mógł rozwinąć poczucie wspólnoty i pewności co do dalszego rozwoju firmy, każdy członek musi mieć poczucie, że jest w pełni świadomy tego, co się dzieje. W 37signals prowadzimy cotygodniowe dyskusje w wątku na temat „Nad czym pracujesz?” Każdy pisze kilka linijek o tym, co zrobił w zeszłym tygodniu i co zamierza dalej robić.

Nie masz stałego biura czy nie wszyscy tam pracują?
Nie oznacza to, że od czasu do czasu nie musisz się spotykać. Jest to faktycznie konieczne

Nikt nie chce się tak zgłaszać: „W tym tygodniu ukończyłem misję w Halo 4, zjadłem również trzy pizze i oglądałem dwa reality show”. Wszyscy naturalnie mamy tendencję do nie denerwowania własnego ludu, dlatego gdy ktoś bierze na siebie publiczne zobowiązania, stara się z zemsty wypełnić obietnicę. Ponadto oszukiwanie kolegów jest znacznie trudniejsze niż szefa. W rozmowie z kierownikiem projektu, który nie jest zbyt dobrze zaznajomiony z zawiłościami kodowania, programiści mogą zamienić to zadanie na trzydzieści minut w analogiczną cotygodniową wyprawę polarną, ale jeśli ta opowieść stanie się publiczna, a inni programiści ją usłyszą, sztuczka zostanie natychmiast ujawniona.

Meet

Nie masz stałego biura czy nie wszyscy tam pracują? Nie oznacza to, że od czasu do czasu nie musisz się spotykać. Jest to faktycznie konieczne. W 37signals spotykamy się co najmniej dwa razy w roku przez cztery do pięciu dni. Częściowo w celu omówienia pracy, przedstawienia najnowszych projektów i zdecydowania o przyszłym kierunku firmy. Ale główną ideą jest ponowne porównanie ludzkich twarzy z imionami na ekranach i robienie tego wystarczająco regularnie, aby pamiętać: wszyscy jesteśmy ludźmi, wszystkimi osobowościami. W rzeczywistości znacznie łatwiej jest pracować zdalnie z tymi, których spotkałeś w tak zwanym prawdziwym świecie, śmiałeś się i siedziałeś przy tym samym stole. Takie spotkania są szczególnie przydatne, aby przedstawić cały zespół nowoprzybyłych. Fakt, że pracujesz zdalnie przez większość czasu, nie oznacza, że ​​zawsze powinieneś pracować zdalnie. Staraj się nie tylko ciężko pracować, ale także od czasu do czasu dobrze się bawić.

Pozostań w ich butach

Poczucie się jak osoba drugiej kategorii to wciąż przyjemność. Wyobraź sobie, jak denerwujące jest, gdy jakakolwiek dyskusja kończy się zwrotem: „John i ja rozmawialiśmy wczoraj o wszystkim w biurze i zdecydowaliśmy, że twój pomysł nie zadziała”. Tak, idziesz ... Jeśli jesteś właścicielem lub szefem firmy, twoim obowiązkiem jest stworzenie i utrzymanie co najmniej równych warunków zarówno dla tych w biurze, jak i tych spoza niego. Zwiększone szanse na sukces może być przejściem do zdalnej pracy kogoś z wyższego kierownictwa. Ludzie, którzy są w stanie zmienić sytuację, muszą doświadczać takich samych trudności, jak ich podwładni. Pozwól im pracować w domu kilka dni w tygodniu. Dzięki temu dowiedzą się, jak to jest być w sytuacji zdalnego pracownika. Technika wyrównywania reguł gry jest dość prosta: zainstaluj wysokiej jakości system konferencyjny, użyj aplikacji do udostępniania ekranu, takich jak WebEx, aby wszyscy widzieli to samo podczas dyskusji i komunikowali się jak najwięcej za pośrednictwem poczty e-mail i systemów wiadomości błyskawicznych. Zastanów się częściej, jak byś się czuł w miejscu odległego kolegi.

Jeden na jednego

Oczywiście szefowi przydatne jest komunikowanie się ze wszystkimi podwładnymi, ale byłoby miło częściej kontaktować się ze zdalnymi pracownikami (ponieważ ciągle spotykasz ludzi w biurze). 37signals nie ma na to regularnego harmonogramu, ale nadal co dwa do trzech miesięcy staramy się komunikować telefonicznie z każdym pracownikiem pracującym zdalnie. Nazywamy taką komunikację „jeden na jednego”, aw innych firmach mówią „zwykłe dzwonienie” lub po prostu „czek”.

głównym wrogiem zdalnej pracy nie jest
ale przetwarzanie. W biurze ludzie czasem zatrzymują się na kilka godzin po zakończeniu dnia pracy, ale nadal się rozchodzą. Zdalni pracownicy nie mają tak wyraźnej granicy

Najważniejsze, że powinien to być a) nieformalny i b) dialog. To bardziej przypomina wezwanie typu „co nowego, jak wygląda życie w ogóle?”, A nie konkretna krytyka konkretnego projektu lub reakcja na wykonaną pracę. Cel konwersacji jeden na jednego jest prosty - pozostawanie w kontakcie ze współpracownikami. Dzięki nim możliwe jest rozwiązywanie problemów i wątpliwości w czasie, które w przeciwnym razie kumulowałyby się i mnożyły. Stan umysłu i motywacja to delikatne rzeczy, lepiej trzymać palec na pulsie.

Uważaj na recykling

Może się wydawać, że główną przyczyną niepowodzenia zdalnej pracy jest utrata wydajności i lenistwo wśród pracowników. W rzeczywistości głównym wrogiem pracy zdalnej jest nie-, ale przetwarzanie. W biurze ludzie czasem zatrzymują się na kilka godzin po zakończeniu dnia roboczego, ale w pewnym momencie jednak się rozchodzą. Zdalni pracownicy nie mają tak wyraźnej granicy. Kiedy mieszkasz i pracujesz w domu, trudno jest oddzielić te dwa elementy życia. Więc moja dziewczyna spotyka się dziś z przyjaciółmi? Możesz ukończyć jeden projekt. Czy będzie padać w sobotę? Cóż, mogę dokończyć raport.

Może to wyglądać jak marzenie pracodawcy: pracownicy robią wszystko, co w ich mocy, aby przepracować, nie wymagając odszkodowania! Ale to nie jest takie proste. Jeśli praca całkowicie się wchłonie, prawdopodobieństwo „wypalenia” wzrasta. Wszyscy powinni upewnić się, że ich koledzy nie przetwarzają, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na liderach i właścicielach firmy, ustalając zasady gry. Kultura przetwarzania rozwija się łatwiej w firmach, w których nadludzcy pracoholicy nieustannie grają „na górze”.

37signals stosuje różnorodne metody zwalczania naturalnej skłonności do przetwarzania. Na przykład od maja do października zapewniamy każdemu dodatkowy dzień odpoczynku w tygodniu, aby przy dobrej pogodzie spędzać więcej czasu na łonie natury i łagodzić stres po trudnej zimie. Finansujemy również hobby pracowników i zachęcamy ich do robienia wakacji, oferując im wycieczki według własnego wyboru. Nie potrzebujesz gangu homarów, ale nie potrzebujesz zespołu nadludzi. W dłuższej perspektywie najlepszymi pracownikami są ci, którzy pracują w rozsądnym czasie. Nie za dużo, nie za mało - tyle, ile potrzebujesz do normalnego życia. Zwykle trwa to czterdzieści godzin tygodniowo.

Obejrzyj wideo: Dlaczego klienci, pracownicy, ludzie Cię nie szanują? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej