Skrzynie

„Grywalizacja w biznesie”: 6 sposobów na utrzymanie klienta przy użyciu mechanizmów gier

Gabe Siekermann

Założyciel Gamification.co

Jocelyn Linder

Pisarz
przedsiębiorca

Przeanalizuj rutynę gry

Procedura gry to zestaw prostych czynności, które użytkownik regularnie wykonuje w grze, aby uzyskać niezbędne zasoby do kontynuowania gry. Zwykle takie rutynowe działania nie wymagają szczególnej uwagi i są powtarzane w określonych odstępach czasu. Po wykonaniu rutynowego zadania użytkownik otrzymuje jednostkę waluty gry, za pomocą której może przejść na nowy poziom. W rzeczywistości jest to zestaw działań, które użytkownicy muszą wykonać, aby gra mogła się rozwijać. Na przykład znaki na Foursquare są obowiązkami domowymi. Procedura na Instagramie - przesyłaj nowe zdjęcia. W przypadku pracowników supermarketów rutyną jest układanie produktów na półkach, a dla listonoszy dostarczanie listów.

Oczywiście wszystkie te procesy składają się z sekwencji działań. Aby „zameldować się” na Foursquare, użytkownik musi pobrać urządzenie mobilne i kliknąć na nim kilka przycisków. Listonosz musi przyjść na pocztę, odebrać ogromny stos listów, ułożyć je we właściwej kolejności, a następnie dostarczyć do skrzynek pocztowych. Jak wiemy z przykładu wielu rutynowych czynności domowych (na przykład mycie zębów to również rutyna), takie działania po prostu automatyzują się z czasem. Sekret tkwi w automatyzacji. Przyzwyczajenie staje się naszą drugą naturą, ale to nawyk stanowią rutynowe działania. Jest to podstawa dla większości systemów do gier. Twoim zadaniem jest zidentyfikować takie rutynowe elementy i wzmocnić je, aby zmaksymalizować liczbę użytkowników, a także efekt gry. Gdy tylko rutynowe czynności staną się nawykiem, można je łatwo wywołać za pomocą zestawu wyzwalaczy (wyzwalaczem może być przybycie w określonym punkcie czeku, nowe zdjęcie itp.).

 

Utwórz potężny mechanizm zaangażowania

Twoim zadaniem jest wyróżnienie czynników, które kontrolują zachowanie konsumentów, znalezienie cechy lub znaku, który może zainteresować ich produktem, umożliwienie im wykazania się własną reakcją w formie działań społecznych, a następnie użycie wyzwalacza w celu odnowienia zainteresowania. Cały proces można przedstawić jako niekończący się cykl. Taki cykl będzie się składał z czterech elementów: motywowania emocji, wezwania do działań społecznych, powrotu użytkownika do cyklu, postępu i nagrody. Aby lepiej zrozumieć, jak działa taki system, rozważ przykład Instagrama. Sukces firmy wynika w dużej mierze z mechanizmu zaangażowania w gry.

Motywowanie emocji. Instagram zaspokaja chęć użytkowników do wyrażania siebie i dzielenia się doświadczeniami z innymi. Aplikacja pozwala im wykazać się spostrzeżeniami, humorem, poczuciem piękna i kreatywnością.

Wezwanie do akcji społecznej. Osoba może przeglądać zdjęcia innych użytkowników, lubić je lub komentować.

Zwracanie użytkownika do pętli. Gdy znajomi komentują lub polubią zdjęcie użytkownika, otrzymuje powiadomienie, które przekierowuje go do aplikacji.

Postęp i nagroda. Użytkownicy mogą zobaczyć łączną liczbę „polubień” i komentarzy pod każdym zdjęciem, a także przeglądać statystyki podsumowujące.

To bardzo nasycony mechanizm zaangażowania. Oczywiście aplikacja nigdy nie stałaby się popularna, gdyby publiczność nie otrzymała przyjemnych emocji z jej użytkowania. Ale z drugiej strony procesy angażowania i satysfakcji użytkownika są ściśle ze sobą powiązane. Członkowie Instagrama nieustannie wracają do aplikacji, konsumują treści innych osób i tworzą własne, a ich chęć komunikowania się z innymi stale rośnie. W ten sposób firma jednocześnie przyciąga i zatrzymuje swoich klientów, a także zachęca ich kreatywność - jest to kluczowy element sukcesu każdej strategii gry.

Aktualizuj treść

Wszyscy użytkownicy, bez względu na to, jak często logują się do gry (co godzinę, raz dziennie, co tydzień lub co miesiąc), powinni regularnie widzieć coś nowego, niesamowitego i ekscytującego. Same aktualizacje treści nie wystarczą. Większość systemów zaangażowania (takich jak programy lojalnościowe dla klientów) regularnie wprowadza nowe mechanizmy. Do 2010 r. Większość programów lojalnościowych dla klientów była projektowana tak, aby co kilka lat ulegała niewielkim zmianom. W ciągu ostatnich dziesięciu lat tempo wzrosło. Tylko w latach 2011–2012 jedna trzecia dużych firm transportowych w Stanach Zjednoczonych znacząco zmieniła swoje programy lojalnościowe dla klientów - na przykład wprowadziły nowe poziomy, statusy i sposoby oceniania (Starwood) lub usługi specjalne dla najbardziej lojalnych klientów (United Airlines).

aktualizacje zapewniają klientom i prasie jedzenie do dyskusji, ale ponadto oferują zaangażowanych klientów
gra korporacyjna, nowe zadania

Na przykład United Airlines oferuje specjalne premie dla pasażerów latających dwa i trzy miliony mil. Wcześniej takie bonusy były utrzymywane w tajemnicy, ale teraz ich obecność podkreśla czas trwania programu lojalnościowego. Większość tych zmian ma na celu poprawę wyników ekonomicznych samych programów. Często firmy nie chcą niczego zmieniać, ponieważ obawiają się negatywnej reakcji swoich klientów i stresu rynkowego. Jednak dziś decyzja o wprowadzeniu zmian jest równie ważna jak same zmiany. Oczywiście aktualizacje zapewniają klientom i prasie jedzenie do dyskusji, ale ponadto oferują klientom zaangażowanym w grę korporacyjną nowe zadania. W ten sposób zawartość gry jest odświeżana i nie wychodzi z mody. Takie zmiany strukturalne stymulują również zmiany w zachowaniach klientów.

Oferuj zachęty jakościowe

Tworząc lub utrzymując wysokiej jakości zachęty do działania i oferując ciekawe nagrody za reakcję, firmy mogą zatrzymać swoich klientów w grze. Ta zasada jest szczególnie ważna, jeśli zadaniem jest osiągnięcie lojalności przez wiele lat. Przykładem jest firma RecycleBank, która zarobiła 80 milionów dolarów, wdrażając bardzo prosty pomysł: jeśli użytkownik ma okazję przekształcić recykling śmieci w grę, będzie więcej przetwarzał. Po rejestracji w programie użytkownik otrzymał pojemnik wyposażony w specjalny wskaźnik przetwarzania. Kiedy nadszedł czas na wywóz śmieci, wiadro zostało zważone i w zależności od ilości przetworzonego materiału użytkownik otrzymał pewną ilość waluty na swoim koncie wirtualnym, którą następnie można wymienić na towary lub rabaty w sklepach partnerskich lub przekazać na cele charytatywne.

RecycleBank zdał sobie sprawę, że do długofalowego zaangażowania w proces ich odbiorców potrzebne są odpowiednie zachęty - zarówno materialne, jak i duchowe. Badania firmy wykazały, że oprócz rabatów i upominków uczestnicy programu byli zainteresowani możliwością komunikowania się i konkurowania z innymi ludźmi. Firma mądrze wykorzystała te dane: kobiety uczestniczące w RecycleBank miały możliwość utrzymywania kontaktu z dziećmi za pomocą aplikacji, a także konkurowania o pierwsze miejsce ze swoimi sąsiadami. Na przykład RecycleBank uruchomił grę Green Your Home do tych celów. Każda rodzina musiała jakoś zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, a następnie wysłać zdjęcie potwierdzające to. Ostatecznie wszystkie zdjęcia zostały opublikowane w Internecie i ocenione. Każdy z nas musi uznać nasze zasługi, które mogą być zaspokojone zarówno nagrodami materialnymi, jak i duchowymi - a te ostatnie okazują się czasem znacznie bardziej skuteczne niż poprzednie.

Spersonalizuj grę i daj graczommożliwość rozwoju

Wielu teoretyków gier uważa, że ​​poczucie własnego postępu, osiągnięć i sprawia, że ​​gra (a także życie) jest tak interesującym zajęciem. Każdy z nas chce odnieść sukces w pewnym obszarze naszego życia, a systemy, które pozwalają nam to zrobić, wydają się nam przyjemne i atrakcyjne. Ponadto, im bardziej system maluje naszą drogę do sukcesu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ją porzucimy. Większość sportowych systemów gier, takich jak Nike +, opiera się na tej koncepcji. Skutecznie wykorzystują naszą chęć dążenia do celu, aby nawiązywać silne i długoterminowe relacje z klientami, stale przypominając im o swoich osiągnięciach sportowych.

Pomaganie klientom w osiągnięciu ich celów
i podnieść poziom wykształcenia, zapewnisz ich lojalność i zwiększysz zainteresowanie produktem

Kolejne skuteczne rozwiązanie dla sportowców nazywa się Zamzee i wykorzystuje bardzo interesujący mechanizm przekazywania informacji zwrotnych i śledzenia. Zamzee to mały czujnik, który przyczepia się do ubrania i śledzi wszystkie ruchy w ciągu dnia. W portalu, który zbiera statystyki, możesz zdobywać punkty za aktywną pracę, a także kupować wirtualne lub materialne prezenty, które Ci się podobają za zgromadzone punkty. Ponadto możesz wymieniać informacje z przyjaciółmi, a tym samym monitorować postępy w całym kręgu społecznościowym. Bardzo ważne jest, aby ludzie, którzy regularnie uprawiają sport, rozumieli, że robią postępy, ale zwykle zmiany zewnętrzne wymagają wielu tygodni ciężkiej pracy. Zamzee pozwala im rejestrować pozytywne zmiany, zanim staną się widoczne na zewnątrz, a to pozwala użytkownikom zachować nadzieję i kontynuować ruch.

Stwórz możliwości ciągłego uczenia się

Jednym ze specyficznych aspektów rozwoju osobistego jest chęć uczenia się. Jak komunikować się z nowymi konsumentami, którzy chcą się uczyć na każdym kroku? Zaoferuj im oparty na grze system uczenia się, który angażuje uczestników w proces, przyciąga ich uwagę i zapewnia odpowiednie wsparcie. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest Codecademy, nowojorski startup programistyczny. W trakcie szkolenia Codecademy wykorzystuje elementy gry - rozdaje odznaki i punkty swoim klientom, przenosi uczestników na nowy poziom.

Program Codecademy był szczególnie atrakcyjny dla uczestników, ponieważ zarówno studenci, jak i twórcy lekcji są częścią jednej dużej przestrzeni gier. Nauczyciele otrzymują punkty za liczbę osób uczęszczających na kursy i za ich naukę. Wiele uwagi poświęca się ciągłym aktualizacjom i ulepszeniom. Twórcy kursów mają wiele możliwości tworzenia przydatnych procedur, aktualizowania treści, zachęcania studentów, śledzenia ich postępów i angażowania się w dalsze procesy. Klienci chcą, aby marka nie tylko zapewniała im możliwość uczenia się, ale także śledzenia ich postępów. Nie ma znaczenia, co robisz - sprzedajesz sprzęt nagłośnieniowy, odliczenia podatkowe lub profesjonalne szkolenia dla studentów - Twoi klienci będą szukać okazji, aby nauczyć się czegoś od współpracy z Tobą. Pomagając klientom osiągnąć ich cele i poprawić ich wykształcenie, tym samym zapewniasz ich długoterminową lojalność i promujesz zainteresowanie swoim produktem.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji
Chmura wiedzy

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji

Ilościowy umysł Na mózg, jak każda inna część naszego ciała, wpływają czynniki zewnętrzne. Jeśli na przykład spowalniasz oddychanie lub boisz się czegoś, możesz natychmiast zauważyć zmianę w postrzeganiu. Twórca Quantified Mind, Johnny Donner, zasugerował, że wielu chciałoby wiedzieć dokładnie, które czynniki pozytywnie lub negatywnie wpływają na ich zdolności poznawcze.
Czytaj Więcej
Republika Cypryjska: 3 sposoby optymalizacji podatków na byłym obszarze morskim
Chmura wiedzy

Republika Cypryjska: 3 sposoby optymalizacji podatków na byłym obszarze morskim

Listy stref przybrzeżnych zostały zaktualizowane: Ministerstwo Finansów Rosji wyrzuciło z nich Republikę Cypryjską. Oficjalną datą wykluczenia Cypru z offshore będzie 1 stycznia 2013 r., Ale teraz możemy powiedzieć, że zainteresowanie tym krajem w zakresie optymalizacji podatkowej ponownie gwałtownie wzrośnie. Cypr pozostanie atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, którzy nadal mogą włączać spółki na Cyprze, wykorzystując je do optymalizacji podatkowej swojej działalności.
Czytaj Więcej
5 rodzajów przedsiębiorców z Game of Thrones
Chmura wiedzy

5 rodzajów przedsiębiorców z Game of Thrones

Czwarty sezon sagi telewizyjnej Game of Thrones, opartej na powieści George'a Martina Song of Ice and Fire, dobiega końca. Producenci ogłosili, że zostaną wydane jeszcze trzy sezony epickiego dramatu o kandydatach na żelazny tron ​​Siedmiu Królestw. Wiadomo, że George Martin, choć nie ukończył prac nad najnowszymi książkami, już przemyślał losy głównych bohaterów i ujawnił je twórcom serialu.
Czytaj Więcej
Business Geek: Pinterest dla Firm, Wskazówki absolwentów LinkedIn i inne cotygodniowe hity
Chmura wiedzy

Business Geek: Pinterest dla Firm, Wskazówki absolwentów LinkedIn i inne cotygodniowe hity

Inc.: Jak korzystać z Pinteresta w biznesie Aaron O'Hanlon, dyrektor wykonawczy Footbridge Media Marketing Agency, mówi o tym, jak sieć społecznościowa zdjęć i zdjęć może pomóc w promocji Twojej firmy. Na początek radzi, aby nie postrzegać go jako bezpośredniego kanału zwiększającego ruch: na Pinterest możesz zwrócić uwagę tylko na swój produkt lub portfolio (oczywiście, jeśli wyglądają dość estetycznie).
Czytaj Więcej