Skrzynie

„Więcej niż wiesz”: podejmowanie dobrych decyzji biznesowych

Michael MOBUSSIN

Główny Specjalista ds. Inwestycji, Credit Suisse

Proces a wynik

Paul Depodesta (bohater Moneyball) powiedział, jak kiedyś grał w blackjacka w Las Vegas, a facet siedzący po jego prawej stronie, który zdobył już 17 punktów, poprosił o kolejną kartę. Wszyscy przy stole zamarli, a nawet dealer zapytał go, czy jest pewien swojej decyzji. Gracz skinął głową, a krupier, oczywiście, wyciągnął czwórka. Co powiedział dealer? „Świetny hit”. Oczywiście świetnie! Chcesz, aby ludzie tak grali - jeśli pracujesz w kasynie.

Ta historia zwraca naszą uwagę na jeden z głównych problemów związanych z inwestowaniem: proces kontra wynik. Chodzi o to, że z powodu gry prawdopodobieństwa, dobre decyzje czasami prowadzą do złych wyników, a złe decyzje czasami prowadzą do dobrych wyników, jak w tej historii o grze w blackjacka. Jednak na dłuższą metę to proces decyduje o wyniku. Dlatego kasyno - „dom” - zawsze wygrywa.

Proces inwestycyjny ma wyraźny cel: znaleźć i wykorzystać rozbieżność między ceną akcji spółki a ich oczekiwaną wartością. Ta ostatnia jest średnią ważoną wszystkich możliwych wyników i jest obliczana poprzez pomnożenie wynagrodzenia (tj. Ceny akcji) za dany wynik przez prawdopodobieństwo osiągnięcia tego wyniku.

Być może największym błędem w inwestowaniu jest niemożność odróżnienia głównych wskaźników finansowych firmy od założeń wynikających z ceny rynkowej. Nie chodzi o to, który koń najprawdopodobniej wygra wyścigi, ale o zakłady, w których konie lub koń przekroczą swoje rzeczywiste szanse na zwycięstwo. Może się to wydawać elementarne i wielu graczy uważa, że ​​przestrzega tej zasady, ale w rzeczywistości niewielu tak postępuje. Przy takim podejściu wszystko oprócz zakładów znika w tle. Kiedy wybierasz, na którego konia postawić, nie kierujesz się, czy ją „polubisz”, ale tylko atrakcyjna rozbieżność między jej szansami na zwycięstwo a zakładami na nią.

Dzięki właściwemu procesowi inwestycyjnemu zarówno prawdopodobieństwo, jak i wielkość zysku są brane pod uwagę i uważnie monitorowane, gdy ich spójność - na co wskazuje cena rynkowa - może zostać naruszona. Pomimo faktu, że wiele ważnych cech odróżnia inwestowanie, powiedzmy, od gry w kasynie lub w wyścigach konnych, podstawowa idea jest taka sama: chcesz, aby dodatnia oczekiwana wartość akcji była na twoją korzyść.

 

Wygraj prawdopodobieństwo

Decyzje muszą opierać się na ważeniu prawdopodobieństw. Aby poradzić sobie z tym problemem, spójrzmy na inną koncepcję w dziedzinie finansów behawioralnych: strach przed stratą. Z całkiem uzasadnionych powodów ewolucyjnych ludzie mają tendencję do unikania strat, kiedy wybierają ryzykowne wyniki. Mówiąc dokładniej: negatywny wpływ straty na psychikę człowieka jest dwa i pół razy silniejszy niż pozytywny efekt zysku tej samej wielkości. Uwielbiamy mieć rację, dlatego często dokonujemy wyboru na korzyść wydarzeń z dużym prawdopodobieństwem.

Nacisk na prawdopodobieństwo jest rozsądny, gdy wyniki są symetryczne, ale niepraktyczne, gdy wygrane są asymetryczne. Wiadomo, że około 90% wszystkich pozycji opcji traci pieniądze. Czy to oznacza, że ​​posiadanie opcji to zły pomysł? Odpowiedź zależy od tego, ile pieniędzy zarabiasz na tych 10% pozycji, które okazują się opłacalne. Jeśli kupisz 10 opcji za 1 USD i stracisz pieniądze na dziewięciu z nich, ale jedna przyniesie 25 USD, to przy przerażająco niskim odsetku udanych prób będziesz miał przyzwoity zysk.

Dlatego pod względem wartości oczekiwanej niektóre pozycje o niskim prawdopodobieństwie mogą być bardzo atrakcyjne, a niektóre pozycje o wysokim prawdopodobieństwie mogą nie być. Załóżmy, że istnieje 75 procent szans, że firma osiągnie prognozowany zysk na akcję, a jej akcje, wycenione z uwzględnieniem osiągnięcia celów, wzrosną o 1%, a 25 procent szans, że firma nie osiągnie swoich celów i zapasy spadną o 10%. W tym przypadku istnieje wysokie prawdopodobieństwo wygranej, ale ujemna oczekiwana wartość.

Metoda Buffetta

Warren Buffett, bez wątpienia jeden z największych inwestorów XX wieku, mówi, że inteligencja i talent są podobne do mocy silnika, ale wydajność silnika zależy od ich racjonalnego wykorzystania. „Wiele osób ma 400 koni mechanicznych, ale używają maksymalnie 100”, mówi. „Lepiej mieć silnik o mocy 200 koni mechanicznych i wycisnąć z niego wszystkie 200”. Jego zdaniem jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest rozważenie wszystkich możliwości inwestycyjnych z perspektywy oczekiwanej wartości.

Jak zauważa partner Buffetta, Charlie Munger, „Ogromną zaletą partnera takiego jak Buffett jest to, że automatycznie myśli w kategoriach drzewa decyzyjnego”. Buffett mówi: „Pomnóż prawdopodobieństwo wygranej przez kwotę możliwego zysku i odejmij prawdopodobieństwo przegranej pomnożone przez kwotę możliwej straty. Staramy się to zrobić. Jest to niedoskonała formuła, ale wyraża istotę”.

Oczywiście określenie możliwych wyników i ich prawdopodobieństwa nie jest łatwym zadaniem. Ale proces ten nakłada na inwestora właściwą dyscyplinę myślenia, zmuszając go do oceny, w jaki sposób różne zmiany oczekiwań w zakresie wyzwalaczy wartości - takich jak sprzedaż, koszty i inwestycje - wpłyną na wartość dla akcjonariuszy, a także prawdopodobieństwo różnych wyników. Ponadto takie ćwiczenie pomaga uniknąć pułapki zwanej „strachem przed utratą”.

 

4 zasady racjonalności

Sukces długoterminowy w którymkolwiek z powyższych środowisk probabilistycznych opiera się na wielu wspólnych punktach. Rozróżniam cztery spośród nich.

Koncentracja Zawodowi gracze nigdy nie używają wielu różnych gier - nie przychodzą do kasyna, aby zagrać w blackjacka, zostawić kości w kościach i spędzić krótki czas na automatach. Koncentrują się na konkretnej grze i dokładnie ją studiują. Podobnie większość inwestorów powinna określić swój obszar kompetencji, obszar, w którym mają względną wiedzę i doświadczenie. Próba uzyskania przewagi konkurencyjnej w wielu branżach i firmach, delikatnie mówiąc, jest trudnym zadaniem. Najskuteczniejsi inwestorzy stosują się do ich zakresu zadań.

Wiele sytuacji. Gracze probabilistyczni muszą przestudiować wiele sytuacji. Inwestorzy muszą również ocenić wiele sytuacji i zebrać wiele informacji, ponieważ cena rynkowa jest zwykle dość dokładna. Na przykład bardzo udany prezes oddziału inwestycyjnego Geico, Lou Simpson, próbuje analizować od pięciu do ośmiu godzin dziennie i bardzo rzadko dokonuje transakcji.

Ograniczone opcje Jak zauważa Thorpe w swojej książce Pokonaj krupiera, nawet jeśli wiesz, co robisz i grasz w idealnych warunkach, szanse wciąż faworyzują cię w mniej niż 10% przypadków. I rzadko ktoś gra w idealnych warunkach. Chodzi o to, że inwestorzy nawet wtedy, gdy jesteś kompetentny, sprzyjają sytuacje, w których masz rozsądną alternatywną opinię, która nie pokrywa się z rynkiem.

Stawki W kasynie musisz obstawiać za każdym razem, aby zagrać. Idealnie możesz obstawiać małe kwoty, gdy szanse nie są na twoją korzyść, i duże kwoty, gdy szanse są przesunięte w twoim kierunku, ale aby zagrać, musisz obstawiać. Z drugiej strony, nie musisz brać udziału w inwestowaniu, jeśli uważasz, że sytuacja nie jest na twoją korzyść, i możesz aktywnie grać, gdy sytuacja wydaje się atrakcyjna (oczywiście w granicach polityki inwestycyjnej). Inwestowanie jest zatem znacznie bardziej obiecujące niż w przypadku innych gier probabilistycznych.

Obejrzyj wideo: Jak podejmować dobre decyzje?- 3 skuteczne techniki (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Jak minął Dzień Restauracji w różnych miastach świata - na zdjęciach na Instagramie
Rozrywka

Jak minął Dzień Restauracji w różnych miastach świata - na zdjęciach na Instagramie

Jedzenie, goście i kucharze Dnia Restauracji, który odbył się 18 sierpnia w Moskwie, Petersburgu, Kijowie, Helsinkach, Paryżu, Lozannie, Krasnojarsku, Niżnym Nowogrodzie, Astrachaniu i innych miastach. Moskwa arusyagromova katyakzd fooddesignlove katyalimo alterbaby viento6699 tanyamalysheva tanyamalysheva romasheda slonyashka que_carne murzilon minipytka wweselova katyalimo Petersburg simplify_me lizamedvedeva sonya_clark strangeshiro lenacherkas alessandra_wagner asy99 geniusandthecat liss_u mmarusja lyyk_store vermakarenko vika_akopova vermakarenko rasberrymorning drmakarenko kolchedantseva_a alina_van_orton moreminakova pork27 pork27 Helsinki palonilife kulinaarimuruja kulinaarimuruja lankkari marialonnqvist kulinaarimuruja kulinaarimuruja kulinaarimuruja sannnaru soppahanna veerateppola pisamainen ossyhelloo paivimarjaana tinamariah katjahagelstam _heidie_ hannaanniina esmeraldafinlandia kulinaarimuruja kulinaarimuruja Kijów edo_girl kaninika krikrikris kaninika olhaizhyk kylymar sergerodionov livid_yurochka krikrikris Niżny Nowogród anatoly_v01 absurd_comedy anatoly_v01 anett_831 erofeevamaria lavkasunsweet p_pokoy shiftsga Mer nntoday shiftsgamer fucktibidoh lavkasunsweet fucktibidoh ainyssi_k mamma_ira Krasnojarsk katerinachernousova dita_von_lis arty0m10 rozibuz nata_beketova katerinachernousova tokmakovre timofei5241 tokmakovre nata_beketova dita_von_lis anassteija Samara uraltao uraltao kalmykovasasha uraltao beschastnova kalmykovasasha Kopenhaga nikolajhol krowi cathrinefrederiksen cathrinefrederiksen sandercph cathrinefrederiksen Lozanna funambuline funambuline funambuline franck_o funambuline funambuline Astrachański markelovalina ms_karpova kmalinaaa markelovalina kmalinaaa maksfromrio Tiumeń i_am_maryn punk_in_air punk_in_air Lipetsk skazo4ka skazo4ka skazo4ka Paris lukatmoi lukatmoi lukatmoi Poznań kwiatyimiut kwiatyimiut Dubaj dirolly crazy_nevesta diana_etkind niyavostok Władywostok
Czytaj Więcej
Dwa w jednym: bądź kierownikiem projektu inwestycyjnego i współwłaścicielem sklepu internetowego
Rozrywka

Dwa w jednym: bądź kierownikiem projektu inwestycyjnego i współwłaścicielem sklepu internetowego

Strumień „Druga zmiana” przy wsparciu Volkswagena poświęcony jest jednemu dniu z życia ludzi mieszkających w nowoczesnej metropolii i jednocześnie łączących dwa odmienne zawody. Wszyscy bohaterowie mają inny temperament, ale ten sam rytm. Aby sobie z tym poradzić, wszyscy poruszają się po mieście samochodem Volkswagen Tiguan, który jest gotowy na dzielenie się najbardziej śmiałymi aspiracjami i inspirowanie nowych odkryć.
Czytaj Więcej
W teatrze „Practice” zaprezentuje nową sztukę „Heat”
Rozrywka

W teatrze „Practice” zaprezentuje nową sztukę „Heat”

Dziś w „Practice” odbędzie się premiera spektaklu „Heat”, jednego z trzech nowych przedstawień teatralnych w tym sezonie. Sztuka, na podstawie której powstała produkcja, została napisana w 2009 roku, ale w ostatnich latach stała się bardziej aktualna. Reżyser Vladimir Ageev rysuje podobieństwa między postaciami sztuki a grupą sztuki wojennej lub ruchem Arkhnadzor, nazywając je „zjawiskami tego samego rzędu”.
Czytaj Więcej