Skrzynie

„Więcej niż wiesz”: podejmowanie dobrych decyzji biznesowych

Michael MOBUSSIN

Główny Specjalista ds. Inwestycji, Credit Suisse

Proces a wynik

Paul Depodesta (bohater Moneyball) powiedział, jak kiedyś grał w blackjacka w Las Vegas, a facet siedzący po jego prawej stronie, który zdobył już 17 punktów, poprosił o kolejną kartę. Wszyscy przy stole zamarli, a nawet dealer zapytał go, czy jest pewien swojej decyzji. Gracz skinął głową, a krupier, oczywiście, wyciągnął czwórka. Co powiedział dealer? „Świetny hit”. Oczywiście świetnie! Chcesz, aby ludzie tak grali - jeśli pracujesz w kasynie.

Ta historia zwraca naszą uwagę na jeden z głównych problemów związanych z inwestowaniem: proces kontra wynik. Chodzi o to, że z powodu gry prawdopodobieństwa, dobre decyzje czasami prowadzą do złych wyników, a złe decyzje czasami prowadzą do dobrych wyników, jak w tej historii o grze w blackjacka. Jednak na dłuższą metę to proces decyduje o wyniku. Dlatego kasyno - „dom” - zawsze wygrywa.

Proces inwestycyjny ma wyraźny cel: znaleźć i wykorzystać rozbieżność między ceną akcji spółki a ich oczekiwaną wartością. Ta ostatnia jest średnią ważoną wszystkich możliwych wyników i jest obliczana poprzez pomnożenie wynagrodzenia (tj. Ceny akcji) za dany wynik przez prawdopodobieństwo osiągnięcia tego wyniku.

Być może największym błędem w inwestowaniu jest niemożność odróżnienia głównych wskaźników finansowych firmy od założeń wynikających z ceny rynkowej. Nie chodzi o to, który koń najprawdopodobniej wygra wyścigi, ale o zakłady, w których konie lub koń przekroczą swoje rzeczywiste szanse na zwycięstwo. Może się to wydawać elementarne i wielu graczy uważa, że ​​przestrzega tej zasady, ale w rzeczywistości niewielu tak postępuje. Przy takim podejściu wszystko oprócz zakładów znika w tle. Kiedy wybierasz, na którego konia postawić, nie kierujesz się, czy ją „polubisz”, ale tylko atrakcyjna rozbieżność między jej szansami na zwycięstwo a zakładami na nią.

Dzięki właściwemu procesowi inwestycyjnemu zarówno prawdopodobieństwo, jak i wielkość zysku są brane pod uwagę i uważnie monitorowane, gdy ich spójność - na co wskazuje cena rynkowa - może zostać naruszona. Pomimo faktu, że wiele ważnych cech odróżnia inwestowanie, powiedzmy, od gry w kasynie lub w wyścigach konnych, podstawowa idea jest taka sama: chcesz, aby dodatnia oczekiwana wartość akcji była na twoją korzyść.

 

Wygraj prawdopodobieństwo

Decyzje muszą opierać się na ważeniu prawdopodobieństw. Aby poradzić sobie z tym problemem, spójrzmy na inną koncepcję w dziedzinie finansów behawioralnych: strach przed stratą. Z całkiem uzasadnionych powodów ewolucyjnych ludzie mają tendencję do unikania strat, kiedy wybierają ryzykowne wyniki. Mówiąc dokładniej: negatywny wpływ straty na psychikę człowieka jest dwa i pół razy silniejszy niż pozytywny efekt zysku tej samej wielkości. Uwielbiamy mieć rację, dlatego często dokonujemy wyboru na korzyść wydarzeń z dużym prawdopodobieństwem.

Nacisk na prawdopodobieństwo jest rozsądny, gdy wyniki są symetryczne, ale niepraktyczne, gdy wygrane są asymetryczne. Wiadomo, że około 90% wszystkich pozycji opcji traci pieniądze. Czy to oznacza, że ​​posiadanie opcji to zły pomysł? Odpowiedź zależy od tego, ile pieniędzy zarabiasz na tych 10% pozycji, które okazują się opłacalne. Jeśli kupisz 10 opcji za 1 USD i stracisz pieniądze na dziewięciu z nich, ale jedna przyniesie 25 USD, to przy przerażająco niskim odsetku udanych prób będziesz miał przyzwoity zysk.

Dlatego pod względem wartości oczekiwanej niektóre pozycje o niskim prawdopodobieństwie mogą być bardzo atrakcyjne, a niektóre pozycje o wysokim prawdopodobieństwie mogą nie być. Załóżmy, że istnieje 75 procent szans, że firma osiągnie prognozowany zysk na akcję, a jej akcje, wycenione z uwzględnieniem osiągnięcia celów, wzrosną o 1%, a 25 procent szans, że firma nie osiągnie swoich celów i zapasy spadną o 10%. W tym przypadku istnieje wysokie prawdopodobieństwo wygranej, ale ujemna oczekiwana wartość.

Metoda Buffetta

Warren Buffett, bez wątpienia jeden z największych inwestorów XX wieku, mówi, że inteligencja i talent są podobne do mocy silnika, ale wydajność silnika zależy od ich racjonalnego wykorzystania. „Wiele osób ma 400 koni mechanicznych, ale używają maksymalnie 100”, mówi. „Lepiej mieć silnik o mocy 200 koni mechanicznych i wycisnąć z niego wszystkie 200”. Jego zdaniem jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest rozważenie wszystkich możliwości inwestycyjnych z perspektywy oczekiwanej wartości.

Jak zauważa partner Buffetta, Charlie Munger, „Ogromną zaletą partnera takiego jak Buffett jest to, że automatycznie myśli w kategoriach drzewa decyzyjnego”. Buffett mówi: „Pomnóż prawdopodobieństwo wygranej przez kwotę możliwego zysku i odejmij prawdopodobieństwo przegranej pomnożone przez kwotę możliwej straty. Staramy się to zrobić. Jest to niedoskonała formuła, ale wyraża istotę”.

Oczywiście określenie możliwych wyników i ich prawdopodobieństwa nie jest łatwym zadaniem. Ale proces ten nakłada na inwestora właściwą dyscyplinę myślenia, zmuszając go do oceny, w jaki sposób różne zmiany oczekiwań w zakresie wyzwalaczy wartości - takich jak sprzedaż, koszty i inwestycje - wpłyną na wartość dla akcjonariuszy, a także prawdopodobieństwo różnych wyników. Ponadto takie ćwiczenie pomaga uniknąć pułapki zwanej „strachem przed utratą”.

 

4 zasady racjonalności

Sukces długoterminowy w którymkolwiek z powyższych środowisk probabilistycznych opiera się na wielu wspólnych punktach. Rozróżniam cztery spośród nich.

Koncentracja Zawodowi gracze nigdy nie używają wielu różnych gier - nie przychodzą do kasyna, aby zagrać w blackjacka, zostawić kości w kościach i spędzić krótki czas na automatach. Koncentrują się na konkretnej grze i dokładnie ją studiują. Podobnie większość inwestorów powinna określić swój obszar kompetencji, obszar, w którym mają względną wiedzę i doświadczenie. Próba uzyskania przewagi konkurencyjnej w wielu branżach i firmach, delikatnie mówiąc, jest trudnym zadaniem. Najskuteczniejsi inwestorzy stosują się do ich zakresu zadań.

Wiele sytuacji. Gracze probabilistyczni muszą przestudiować wiele sytuacji. Inwestorzy muszą również ocenić wiele sytuacji i zebrać wiele informacji, ponieważ cena rynkowa jest zwykle dość dokładna. Na przykład bardzo udany prezes oddziału inwestycyjnego Geico, Lou Simpson, próbuje analizować od pięciu do ośmiu godzin dziennie i bardzo rzadko dokonuje transakcji.

Ograniczone opcje Jak zauważa Thorpe w swojej książce Pokonaj krupiera, nawet jeśli wiesz, co robisz i grasz w idealnych warunkach, szanse wciąż faworyzują cię w mniej niż 10% przypadków. I rzadko ktoś gra w idealnych warunkach. Chodzi o to, że inwestorzy nawet wtedy, gdy jesteś kompetentny, sprzyjają sytuacje, w których masz rozsądną alternatywną opinię, która nie pokrywa się z rynkiem.

Stawki W kasynie musisz obstawiać za każdym razem, aby zagrać. Idealnie możesz obstawiać małe kwoty, gdy szanse nie są na twoją korzyść, i duże kwoty, gdy szanse są przesunięte w twoim kierunku, ale aby zagrać, musisz obstawiać. Z drugiej strony, nie musisz brać udziału w inwestowaniu, jeśli uważasz, że sytuacja nie jest na twoją korzyść, i możesz aktywnie grać, gdy sytuacja wydaje się atrakcyjna (oczywiście w granicach polityki inwestycyjnej). Inwestowanie jest zatem znacznie bardziej obiecujące niż w przypadku innych gier probabilistycznych.

Obejrzyj wideo: Jak podejmować dobre decyzje?- 3 skuteczne techniki (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej