Skrzynie

Konsument obywatelski: Po co bojkotują firmy

Mieszkańcy USA są gotowi odrzucić produkty z dowolnego powodu. Ostre wypowiedzi menedżerów, niskie pensje lub stosowanie szkodliwych produktów to najpopularniejsze powody, dla których firmy przestają kupować produkty. Często ma to wpływ - menedżerowie przepraszają lub całkowicie porzucają swoje pomysły. W Rosji niewiele jest znanych przypadków, kiedy ludzie jednoczyli się, by sprzeciwić się korporacjom, a tym bardziej osiągnęli swój cel. H&F zgromadził najbardziej uderzające przykłady światowej praktyki.

Koch przemysłów

W sierpniu 2010 r. New Yorker opublikował dochodzenie na temat tego, w jaki sposób bracia Koch, którzy są właścicielami firm energetycznych, chemicznych, naftowych i innych, wspierają radykalnych konserwatystów. Według tych danych bracia zainwestowali około 100 milionów dolarów w lobbing na rzecz przepisów, co w szczególności pozwoliło im ukryć informacje o dochodach (ustawa o ujawnianiu informacji). W kwietniu 2009 r. ThinkProgress skazał Davida Kocha za udział w działaniach konserwatywno-libertariańskiej Partii Herbaty. Ponadto Charles i David szkodzą środowisku. Aplikacja buycott.com, która pozwala sprawdzić, kto jest właścicielem niektórych produktów, została stworzona przede wszystkim w celu pogorszenia życia Koch Industries.

Abercrombie & Fitch

A&F jest znany z tętniących życiem kampanii reklamowych, za które był często krytykowany. W 2006 r. Dyrektor generalny Mike Jeffrey powiedział, że jego marka nie jest przeznaczona dla masowej publiczności, ale tylko dla „twardych i szczupłych ludzi”. Aktorka i piosenkarka Miley Cyrus następnie oświadczyła, że ​​spali swoje ubrania od A&F, ponieważ była obrzydliwa wobec niej. Do Miley dołączyły inne gwiazdy Hollywood.

Firma została później skrytykowana, kiedy wypuściła serię T-shirtów z karykaturami Azjatów i haseł „Get your Buddha on the Floor”, które pokonały znane stereotypy o Azjatach. W przeprosinach przedstawiciele firmy powiedzieli, że „może być fajnie”.

Następnym razem marka wypuściła serię t-shirtów damskich z rezonansowymi napisami typu „Dlaczego potrzebuję mózgu, spójrz tutaj” (napis znajdował się na piersi). Przedstawiciele firmy ponownie przeprosili obrażonych klientów.

BP

W kwietniu 2010 r. Na wodach Zatoki Meksykańskiej doszło do wybuchu na platformie naftowej należącej do BP. Wyciek ropy był niebezpieczny dla mieszkańców dna. Firma została oskarżona o niszczenie przyrody, co spowodowało katastrofę ekologiczną, a następnie wezwanie do bojkotu swoich produktów. Lee Perkins utworzył stronę na Facebooku wzywającą inne stacje benzynowe, a następnie prawie 700 000 użytkowników. Petycje pochodziły od działaczy obywatelskich, muzyków (takich jak zespół Korn) i wielu osób publicznych.

Wódka „Capital”

Po przyjęciu przez Rosję ustawy zakazującej promocji homoseksualizmu działacz gejowski i pisarz Dan Savage wezwał do bojkotu wódki Stolichnaya i innych marek wódki, aby „coś zrobić”. Amerykańskie bary gejowskie poparły tę inicjatywę. Ale w liście otwartym, menedżer Stolichnaya powiedział, że wódka produkowana jest na Łotwie, więc decyzja nie jest zbyt oczywista. A miliarder Yuri Shefler, który kontroluje firmę, nie ma wpływu na prezydenta Putina i ludzi, którzy popierali prawo. Szef Tomorrow Magazine zaproponował zamiast bojkotować rosyjskie koncerny naftowe.

Amazonka

Bojkotują winę Amazon za unikanie podatków, które pomagają przetrwać szkołom, szpitalom i innym instytucjom społecznym. Według nich w 2012 r. Firma zapłaciła mniej niż 0,1% podatków od przychodów w wysokości 4,3 mld USD. Jednocześnie Amazon jest największym sprzedawcą internetowym, ma silne lobby i ogranicza wzrost konkurencji.

The Guardian poinformował, że w samej Anglii firma unikała płacenia podatków w wysokości około 100 milionów funtów przez trzy lata. W Seattle odbyły się spotkania mające na celu zwiększenie wynagrodzeń pracowników.

Adidas

Organizacja Praw Człowieka Viva! wezwał do bojkotu firmy za użycie skóry kangura do stworzenia niektórych rodzajów tenisówek. W 2011 roku opublikowała badanie na temat zabijania zwierząt. Starszy menedżer Adidas powiedział, że firma przestała używać skóry kangura po nacisku opinii publicznej. Przedstawiciel organizacji zauważył, że była to reakcja na działania Viva!

Lukoil

W 2010 r. Kierownik firmy Anatolij Barkow miał wypadek, zderzając się z Citroenem, w którym zginęło dwóch lekarzy. Sam Barkov ogłosił winę kierowcy Citroen. Prezydent Dmitrij Miedwiediew nakazał śledztwo w tej sprawie, ale wkrótce najwyższego kierownika uznano za niewinnego. Spowodowało to rezonans - wielu sugerowało rezygnację z korzystania ze stacji benzynowych Lukoil. Jednak po pewnym czasie Barkov udzielił wywiadu, w którym poinformował o niewypłacalności bojkotów, co nie wpłynęło na pracę koncernu naftowego.

Starbucks

Organizacje publiczne wezwały do ​​bojkotu firmy za naruszenie praw pracowników i używanie kawy z Etiopii, której produkcja odbywa się w niewolniczych warunkach. Według doniesień medialnych firma płaci pracownikom za godzinę mniej niż koszt filiżanki kawy. W Chile zorganizowano strajk barmanów. Starbucks jest również oskarżany o unikanie podatków.

Akado

W styczniu 2014 r. Na stronie Facebooka pojawiła się wiadomość, że największy rosyjski dostawca usług internetowych postanowił zawiesić nadawanie kanału telewizyjnego Dozhd. Stało się to po badaniu rezonansowym kanału: „Czy musiałeś poddać się Leningradowi, aby uratować setki tysięcy istnień?” Operatorzy zgłaszali jeden po drugim, że pytanie było nieprawidłowe i obrażali uczucia wielu osób. Kanał przeprosił i przyznał się do błędu, ale było już za późno. Prokuratura w Petersburgu zainicjowała kontrolę i wielu operatorów zaczęło ją wyłączać. Społeczność internetowa uznała to za przejaw cenzury, zwracając uwagę na fakt, że Rain pozostaje jedynym kanałem telewizyjnym, w którym można uzyskać punkt widzenia odmienny od mediów federalnych.

Użytkownicy pozostawili komentarze na stronie Akado na Facebooku, wzywając do bojkotu i życząc szybkiego bankructwa.

Procter i hazard

Wiele dużych firm z branży FMCG zostało poddanych bojkotowi w celu przetestowania towarów na zwierzętach. Amerykańska strona Ethical Consumer publikuje informacje o markach stosujących nieetyczne metody pracy. P&G jest oskarżany o testowanie produktów zwierzęcych i lobbowanie za uchyleniem ustawy zakazującej takich działań.

14 maja to coroczny bojkot firmy. W ramach środków proponuje się porzucenie wszystkich produktów P&G, wysłanie listów z dezaprobatą do kierownictwa oraz skarg do specjalnych działów. Po oburzonych apelach aktywistów P&G musiało usunąć reklamę, w której podano, że „nie organizowali testów na zwierzętach”. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego nadal prowadzą badania, które ujawniają szczegóły działań P&G.

Premia: Ukraińcy przeciwko rosyjskim towarom

Po dołączeniu Krymu do Rosji portal Delo.Ua i magazyn Marketing Media Review wezwały do ​​porzucenia rosyjskich produktów. Na przykład soki „Ogrody Pridonyi” i „Sad” zaproponowały zastąpienie ukraińskiego „Our cik” i „Obolon”, fabryki słodyczy „Red October”, aby zrekompensować ukraińską produkcję „Baby”. Korzystaj ze stacji tankowania Ukrnafta i Okko i nie kupuj kosmetyków z rosyjskiej linii Clean Clean i Black Pearl.

Przedstawiciele rosyjskich firm wyrazili ubolewanie, że ukraińscy użytkownicy kierują się polityką, podczas gdy ważne jest, aby wybierać produkty wysokiej jakości i konkurencyjne.

Historia zna wiele przypadków bojkotu firmy z powodów politycznych.

Obejrzyj wideo: OBEJRZYJ! Norbert Kaczmarczyk Kukiz'15 krótko i na temat o SYTUACJI W ROLNICTWIE! (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars
Chmura wiedzy

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars

Pewnego dnia rosyjski rząd zastanawiał się nad zalegalizowaniem pokera online. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie hazard jest również zabroniony, kilka stanów zniosło zakaz pokera online. PokerStars, największy na świecie poker room online, zdecydował się na skorzystanie z tego, ale się nie udało. Na początku czerwca okazało się, że mała kanadyjska firma Amaya Gaming kupuje PokerStars, które nie wróciły na rynek amerykański.
Czytaj Więcej
Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia

Przedsiębiorca: Najlepszy czas na publikowanie w sieciach społecznościowych LinchpinSEO opracowało infografikę, która wyraźnie pokazuje, kiedy najlepiej publikować w sieciach społecznościowych dla różnych firm. Co dziwne, najwięcej polubień w wiadomościach otrzymano w niedzielę, użytkowników najbardziej interesuje sport i technologia w poniedziałek, a finanse w sobotę.
Czytaj Więcej