Skrzynie

Test warunków skrajnych: Syberia

Testy warunków skrajnych są wykorzystywane przez ekonomistów w celu określenia trwałości systemu (firmy) w przypadku przekroczenia limitów normalnego funkcjonowania. Z ich pomocą testujemy znane innowacyjne * firmy pod kątem trwałości i perspektyw ich działalności. Ocena ma następującą strukturę: po pierwsze, bierzemy pod uwagę wyniki zadeklarowane przez firmę i analizujemy je według siedmiu ważnych kryteriów uznanych przez odnoszących sukcesy inwestorów. Następnie bierzemy pod uwagę trzy rzeczywiste ryzyka związane z tą działalnością oraz gotowość akcjonariuszy i najwyższego kierownictwa do ich zminimalizowania. Następnie podsumowujemy punkty i wystawiamy ocenę końcową.

Opieramy się na tym, że mówimy o inwestycjach strategicznych, czyli długoterminowej grze. Nasze zadanie: rzucić prawdziwe, niezależne spojrzenie na firmy, których perspektywy wydają się oczywiste, i nie doradzać, w które papiery należy inwestować w trybie pilnym.

* Przez innowacje rozumiemy firmy, które opracowują nowe modele, produkty, technologie, otwierają nowe rynki, polegają na swoich osiągnięciach i oryginalnych procesach oraz kulturze biznesowej.

Syberia

Siberia Airlines (marka S7 Airlines) została założona w 1992 roku. Obsługuje loty do ponad 80 miejsc docelowych w ponad 30 krajach. Udział Syberii w rynku rosyjskim wynosi około 10%. Firma zatrudnia 2500 pracowników. Głównymi właścicielami są małżonkowie Vladislav i Natalya Fileva (97% akcji, za pośrednictwem Grupy S7).

1. Jak rozwijała się firma w ostatnich latach?

Na rynku rosyjskim firma zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby pasażerów przewożonych po Aeroflot, Transaero i UTair. Na działalność Syberii duży wpływ miał kryzys finansowy z 2008 r. Firma została zmuszona do przyciągnięcia dużej liczby pożyczonych środków, aby przeżyć. Firma poradziła sobie ze skutkami kryzysu, aw 2013 r. Grupa S7 wygrała przetarg i kupiła od państwa 25,5% akcji Syberii.

Po tej transakcji niezależność firmy jest praktycznie zagrożona.

Firma konsekwentnie dba o aktualizację floty - teraz Syberia ma jedną z najmłodszych flot w branży.

2. Jak skutecznie konkuruje firma
z innymi graczami na rynku?

W 2013 r. Przepływ pasażerów na Syberii wzrósł o 11,6% do 7,084 mln osób, a ruch pasażerski o 9% do 14,2 mld pasażerokilometrów. Wskaźniki te rosły wolniej niż średnia w branży. Strategia ograniczonego wzrostu została wybrana przez kierownictwo celowo.

Firma postanowiła skoncentrować się na poprawie jakości usług - Syberia zajmuje pierwsze miejsce pod względem oceny bezpieczeństwa, jakości obsługi pasażerów i punktualności. W 2010 r. S7 Airlines, w tym Sibir i jej spółka zależna Globus, przystąpiły do ​​sojuszu przewoźników lotniczych Oneworld (z wyjątkiem tego, w Rosji tylko Aeroflot jest członkiem sojuszu).

3. Jaka jest jakość zarządzania firmą?

Małżonkowie Vladislav i Natalya Filev, założyciele i akcjonariusze Grupy S7, pomyślnie przeszli kilka trudnych kryzysów z firmą i zdobyli wiele cennych doświadczeń. Linia lotnicza przetrwała starcia z Aeroflotem, nauczyła się lobbować w swoich interesach w różnych ministerstwach, a także bronić swoich interesów w relacjach z wierzycielami. Filev dobrze się uzupełniają pod względem zarządzania firmą.

Na Syberii małżonkowie osiągnęli wysoką jakość procesów biznesowych i nowoczesne standardy zarządzania. Firmą zarządza ustalony zespół profesjonalistów. Vladimir Obyedkov jest dyrektorem generalnym firmy przez pięć lat i rozpoczął pracę na Syberii już w 2000 roku.

4. Czy firma ma jasną strategię rozwoju
i jak to uzasadnione?

Syberia stosuje strategię racjonalnego wzrostu, która zakłada wzrost o 10% rocznie. Jak dotąd strategia ta jest uzasadniona: firma nie chce rezygnować z jakości ani podejmować nadmiernego ryzyka finansowego, aby szybko zwiększyć swój udział w rynku.

Niemniej jednak w przyszłości firma będzie musiała zmienić strategię, aby nadążyć za konkurencją, która rośnie szybciej. Przy dobrym zarządzaniu przez kilka lat Sibir jest w stanie zdobyć trzecie miejsce w UTair.

5. Jaka jest dynamika wskaźników finansowych?

Za 9 miesięcy 2013 r. Zysk netto Syberii wyniósł 669,8 mln rubli, co stanowi wzrost o 24,7% w porównaniu z tym samym okresem w 2012 r. Zadłużenie netto firmy spada dość szybko i wynosi obecnie około 3 miliardów rubli. W tej chwili „Syberia” jest dość stabilna. Dynamika wskaźników finansowych jest dodatnia, ale Sibir jest nadal gorszy pod względem wydajności operacyjnej w porównaniu do innych firm (na przykład Aeroflot).

W 2013 r. Grupa S7 zapłaciła 1,13 miliarda rubli za 25,5% udziałów na Syberii, ale jest mało prawdopodobne, aby wycenę spółki na 4 miliardy rubli można uznać za rynkową. Pod względem wskaźników produkcji firma jest niedoceniana i najprawdopodobniej w przyszłości jej kapitalizacja znacznie wzrośnie.

6. Czy są jakieś perspektywy długoterminowe?

Lotnictwo to złożony biznes o niskiej rentowności. Ale ostatnio linie lotnicze nauczyły się istnieć w nowej rzeczywistości wysokich cen paliw. Z roku na rok pasażerskie podróże lotnicze w Rosji rosną, a rynek linii lotniczych konsoliduje się: małe firmy z niewielkim udziałem łączą się z innymi lub znikają z rynku.

Pozytywnym czynnikiem konkurencyjności rynku będzie prywatyzacja Aeroflot. Transaero, druga firma pasażerska w Rosji, została ponownie uznana i ma poważne problemy finansowe. Wszystko to daje „Syberii” wiele możliwości rozwoju i wzrostu.

7. Marka

W połowie 2000 r. Podczas lotów na Syberię miało miejsce kilka wypadków lotniczych. W 2006 roku firma zmieniła nazwę, stworzyła markę S7 Airlines, odmalowała samoloty w niezapomnianym jasnozielonym kolorze. Sibir znacznie podniósł standardy i jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych linii lotniczych w Rosji. S7 bez wątpienia stał się solidną i rozpoznawalną marką.

Najnowsza kampania reklamowa z transparentami na temat lotów między Moskwą a Kijowem potwierdza, że ​​firma stosuje nowoczesne metody nie tylko w zakresie zarządzania lub wyposażenia technicznego, ale także w procesie komunikacji z klientami.

8. Ryzyko rynkowe: obciążenie zadłużeniem

Teraz w zarządzie zasiada dwóch przedstawicieli Alfa-Bank. W 2010 r. Udzielił Syberii pięcioletniej pożyczki w wysokości 8,9 mld rubli na pakiet kontrolny linii lotniczej. W 2015 r. Syberia będzie musiała spłacić lub zrestrukturyzować swój dług, co jest bardziej prawdopodobne.

Możliwe, że Alfa-Bank spróbuje wywrzeć presję na linię lotniczą, jeśli będzie miała trudności ze spłatą długu. Wcześniej instytucja finansowa stała się właścicielem połowy firm Sibir Technics i S7 Engineering, które należały do ​​grupy S7.

9. Ryzyko: rola państwa

Zgodnie z prawem lotniska w Rosji należą do państwa, ale z budżetu przeznacza się niewielkie pieniądze na utrzymanie infrastruktury naziemnej, więc jest w złym stanie (z wyjątkiem Moskwy, Petersburga i Soczi). Nieaktualne przepisy i nadmierna obecność państwa w branży negatywnie wpływają na jego skuteczność i utrudniają modernizację. Działalność Syberii i innych linii lotniczych zależy w dużej mierze od działań władz, dlatego lobbing w interesach branży staje się dla nich ważnym zadaniem. Linia lotnicza bierze czynny udział w tym działaniu. Natalia Fileva na spotkaniach z władzami stara się więc przekazać im problemy związane z bezpieczeństwem lotu i słabym wyposażeniem lotnisk.

Ostatnio państwo zmierza w kierunku linii lotniczych: ostatnio wprowadzono przepisy dotyczące „biletów niepodlegających zwrotowi” oraz dopuszczania zagranicznych pilotów na rynek rosyjski. Z tych zmian linie lotnicze skorzystają z 1 miliarda dolarów rocznie.


 

10. Ryzyko: pojawienie się tanich linii lotniczych

Tendencja do przyjmowania przepisów poprawiających klimat dla linii lotniczych nieuchronnie doprowadzi do pojawienia się tanich linii lotniczych na rynku rosyjskim. Tym razem prawdopodobnie będą w stanie osiągnąć zyski i mocno umocnić się na rynku. Dobrolet, tania linia lotnicza Aeroflot, która rozpoczyna loty w czerwcu, będzie musiała przewozić 10 milionów pasażerów rocznie w ciągu pięciu lat, zgodnie z biznesplanem, który stanowi znaczną część rynku linii lotniczych dla jednej firmy (całkowity rynek w 2013 r. Wynosi 85 milion ludzi). W przyszłości działalność tanich linii lotniczych może wywrzeć poważną presję na działalność klasycznych linii lotniczych.

Wcześniej czy później Grupa S7 stanie przed koniecznością uruchomienia taniej linii lotniczej. Holding ma doświadczenie w różnych formach transportu lotniczego (Globus specjalizuje się w czarterach), więc firma jest w stanie przekształcić to ryzyko w szansę rozwoju.

7,5

2,5

Werdykt:
test warunków skrajnych przeszedł pomyślnie!

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Biegnij na szczyt Cherskiego, ręcznie robiony festiwal i cichy chuliganizm
Weekend

Biegnij na szczyt Cherskiego, ręcznie robiony festiwal i cichy chuliganizm

Imprezy Na zdjęciu: duet „Bakshish”, chuligańska impreza w barze „Quiet” Taniec i zabawa przy muzyce duetu „Bakshish”. Repertuar muzyków obejmuje okładki zarówno znanych piosenek, jak i tych, które mogą tylko uzupełnić listę odtwarzania melomanów. W wykonaniu „Bakshisha” nawet znajome utwory zabrzmią w nowy sposób, z nieodłącznym napędem duetu i charyzmą.
Czytaj Więcej
„Muzyka mojego miasta”, Noc Muzeów i Festiwal Książki
Weekend

„Muzyka mojego miasta”, Noc Muzeów i Festiwal Książki

Festiwale Muzyka mojego miasta Festiwal „Muzyka mojego miasta” odbędzie się na placu przed centrum handlowym Fashionable Quarter. Organizer - Radio mCm. Tradycyjnie wystąpią tu irkuccy muzycy rockowi, rapowi i popowi. Gospodarzami festiwalu są Ivan Vilchinsky i Anna Mamaeva, a główną gwiazdą programu jest grupa Brothers Grimm.
Czytaj Więcej
Jazz, narty i Dasha
Weekend

Jazz, narty i Dasha

Zawody w plenerze na górze Sobolina Otwarty puchar „Servico” na Sobolinaya odbywa się od 12 lat. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy mogą konkurować. Uczestnicy występują w kilku dyscyplinach: slalom gigantyczny, narciarstwo, snowboard. Pula nagród pucharu wynosi 450 tysięcy rubli. Na koniec konkursu organizatorzy obiecują tradycyjną imprezę.
Czytaj Więcej