Skrzynie

O czym mówią liczby: Badania, które pomagają osiągnąć sukces firmy

Tom Davenport

Współzałożyciel International Institute of Analytics

Kim Jin Ho

Profesor na Korea National University of Defense

Dostępność, a nawet redundancja danych we współczesnym świecie oznacza, że ​​prawie każdą działalność przedsiębiorczą lub zarządczą można uznać za problem dużych zbiorów danych lub za szansę na jego przetworzenie. Pomimo wszystkich zalet badań analitycznych zdarzają się sytuacje, w których niewłaściwe jest poleganie na nich przy podejmowaniu decyzji. Jeśli problem jest zbyt nieznaczny, ma charakter jednorazowy lub rozwiązanie zależy od osobistych preferencji, nie ma sensu marnować czasu na zbieranie i analizowanie danych, budowanie modelu analitycznego. Jeśli musisz działać szybko, po prostu nie ma czasu na analizę. Wręcz przeciwnie, jeśli decyzje muszą być podejmowane okresowo, jest czas na analizę, a problem jest na tyle poważny, że uzasadnia zarówno koszty, jak i robociznę, wówczas podejście analityczne będzie bardzo przydatne.

Dlaczego klienci odchodzą

Niektóre projekty analizy ilościowej przypominają kryminalne seriale telewizyjne, tyle że „badają” problemy biznesowe. Wykryto konkretny problem, a dane przeanalizowano w celu zweryfikowania poprawności jego identyfikacji i znalezienia rozwiązań. Często w takiej sytuacji dogłębna analiza statystyczna nie jest konieczna - wystarczy odpowiednio przygotowanych i przedstawionych danych. Na przykład w sklepach internetowych każde kliknięcie klienta za pomocą myszy zawiera ogromną, czasem nawet zbyt komunikatywną, ilość informacji do analizy. Jednym z głównych bohaterów w naszej historii będzie Joe Medzhibov - wiceprezes internetowego biura podróży Expedia ze Stanów Zjednoczonych. Kiedyś Joe był specjalistą od analityki internetowej. Pozostaje z nimi teraz, a jego podejście do rozwiązywania problemów biznesowych na podstawie ilościowej analizy danych doprowadziło do kilku świetnych rozwiązań.

W wielu internetowych badaniach firmy Expedia pojawiło się pytanie, dlaczego transakcje niektórych zamówień nie są realizowane. W szczególności zarząd hotelu chciał dowiedzieć się, dlaczego już w trakcie składania zamówienia nie można przenieść sprawy na przelew środków na konto firmowe.

analiza regresji w celu przewidzenia cen aukcyjnych win francuskich Orly Ashen-felter wywołała szok wśród ekspertów wina, a nawet doprowadziła
wściekli

Analiza danych wykazała, że ​​po wybraniu hotelu i wypełnieniu formularza z datami podróży i cenami pokoi, a następnie kliknięciem przycisku „Zapłać teraz” niektóre transakcje są niekompletne. Grupa analityków pod przewodnictwem Medzhibova postanowiła zbadać przyczyny awarii, korzystając z internetowej karty wyników i plików dziennika operacji zapisanych na serwerze.

Oczywiście problemy powstały z powodu pola „Firma” znajdującego się pod polem nazwiska klienta. Niektórzy klienci uważali, że należy podać w nim nazwę banku, który wydał kartę kredytową, a adres tego banku należy podać w polu „Adres, na który zostanie przesłane konto”. W wyniku tego, w trakcie pobierania środków z karty klienta, operacja została anulowana jako nieprawidłowa. Po tym, jak pole „Firma” zostało po prostu usunięte z formularza, zysk firmy Expedia wzrósł o 12 milionów USD Medzhibov powiedział, że specjaliści Expedia zbadali kilka takich historii, a to zawsze przynosiło firmie dodatkowy zysk lub zwiększała wydajność działań operacyjnych.

Ile kosztuje wino

Przykładem wielokrotnej regresji liniowej jest przypadek ekonomisty z Princeton, Orly Ashen Felter. Wykorzystał analizę regresji, aby przewidzieć ceny aukcyjne starych win francuskich. Jego prognoza cen aukcyjnych była oparta na pogodzie podczas tegorocznych zbiorów wina i spowodowała szok wśród ekspertów wina, a nawet ich rozwścieczyła. Jeśli masz dobre równanie, to dlaczego potrzebujesz ekspertów?

Większość ekspertów zgadza się, że dobre wino uzyskuje się, jeśli poprzednia zima była deszczowa, pogoda była ciepła w okresie dojrzewania i sucha w okresie żniw. Dlatego Aschenfelter wybrał trzy niezależne zmienne związane z pogodą i wpływające na jakość winogron: średnią temperaturę powietrza podczas dojrzewania i ilość opadów podczas zbioru winogron, a także ilość opadów poprzedniej zimy. Ponadto, ponieważ smak wina z reguły zależy od jego ekspozycji, czas starzenia w latach stał się kolejną niezależną zmienną. Jakość zbioru winogron wpływa na cenę dojrzałego wina - stała się zmienną zależną, którą Aschenfelter próbował przewidzieć. Zebrał informacje o cenach na aukcji w Londynie za sześć butelek zamku Bordeaux w latach 1960–1969. Ten okres został wybrany, ponieważ wina wyprodukowane ze zbiorów z tych lat są już dojrzałe i nie było wątpliwości co do ich jakości. Dane dotyczące wartości zmiennych niezależnych zostały dostarczone przez biuro prognozy pogody z obszaru uprawy winogron.

Aschenfelter opracował równanie regresji dla logarytmu ceny wina, w tym wskaźników wieku wina i parametrów pogodowych. Otrzymał to wyrażenie: Jakość wina = 12,145 (stała) + 0,0238 × Wiek wina + 0,616 × Średnia temperatura okresu dojrzewania 0,00386 × Opady podczas zbioru + 0,0017 × Opady w poprzedniej zimie.

Jak pokazują wartości współczynników dla zmiennych, wiek wina, umiarkowana temperatura podczas dojrzewania oraz ilość opadów podczas poprzedniej zimy mają bezpośredni pozytywny wpływ na cenę wina. Opady w okresie zbiorów negatywnie wpływają na jakość wina. Współczynnik determinacji dla tego równania wynosi 0,828, co oznacza, że ​​zmienne zawarte w równaniu o 83% wyjaśniają odchylenia cen wina. Krótko mówiąc, te zmienne razem odgrywają decydującą rolę w procesie ustalania cen. Łatwo zrozumieć, dlaczego eksperci uznali te wyniki za nieco kontrowersyjne i mniej interesujące niż niekończące się rozmowy o terroir, dębowych beczkach i nadmiernie dojrzałych winogronach.

Jak ponownie wymyślić supermarket

W maju 1999 roku Homeplus wszedł do segmentu supermarketów na rynku koreańskim, który był polem bitwy nie na życie, ale na śmierć, a jedenastu głównych konkurentów obficie przelało na to pole. Homeplus została dwunastą, ale to ona udało się osiągnąć ogromny sukces. Homeplus doskonale zdawał sobie sprawę, że nie można odnieść sukcesu po prostu tworząc takie same sklepy jak jego konkurenci. Konieczne było opracowanie zupełnie nowej koncepcji supermarketów, która odróżniałaby sklepy Homeplus od wszystkich innych. Aby zbadać najnowsze trendy na globalnym rynku detalicznym, Homeplus przeprowadził analizę porównawczą różnych kanałów sprzedaży detalicznej: supermarketów, hipermarketów, niedrogich sklepów specjalistycznych, domów towarowych i wielofunkcyjnych centrów handlowych w dwudziestu pięciu krajach. W badaniach marketingowych zastosowano następujące zmienne: miejsca na zakupy i powody ich wyboru; cel zakupów, poziom satysfakcji, typowe reklamacje. Dane badawcze uzyskano głównie na dwa główne sposoby: odwiedzając i analizując działalność różnych firm detalicznych w różnych częściach świata; ankiety klientów w Korei Południowej przeprowadzone przez niezależne agencje marketingowe.

Okazało się, że nabywcy wymagali nie tylko niskich cen. Przede wszystkim starali się uzyskać wysoką wartość, czyli zadowalającą cenę przy minimalnym czasie, chcieli się nimi zainteresować, cieszyć się z nabycia wszystkiego, czego potrzebowali w jednym miejscu i w przyjemnym otoczeniu. Tak więc nowa koncepcja supermarketu Homeplus opierała się na koncepcji „magazynu wartości”: nie tylko szeroki asortyment towarów sprzedawanych po niskich cenach, ale także „wartości życia”.

proste porównanie rozkładu prawa Benforda
oraz faktyczny rozkład pierwszych znaczących liczb
w bazie danych pomoże zidentyfikować sfałszowane bloki liczb

Projekt pierwszych supermarketów Homeplus w Ansan zapewniał takie same przyjemne warunki zakupów jak w domach towarowych, strefę relaksu dla klientów na parterze z kącikiem gastronomicznym na 400 miejsc, apteką, apteczką, apteczką, sklepem optycznym, automatyczną pralnią, oddziałem banku, pokojem dziecięcym plac zabaw, pokój opieki dla niemowląt, a nawet państwowe centrum usług publicznych, które wydały dowody osobiste. Centrum kultury sprawiło, że supermarket stał się nie tylko miejscem zakupów, ale także największym centrum komunikacji w dzielnicy.

Wszyscy eksperci detaliczni, którzy widzieli układ podłogi, potrząsnęli głowami zgodnie i oświadczyli, że naruszają podstawowe zasady projektowania supermarketów. Z ich punktu widzenia nie ma sensu umieszczanie stosunkowo nierentownych udogodnień publicznych na bardzo drogim parterze. W przypadku supermarketów skuteczne zarządzanie powierzchnią handlową uznano za szczególnie ważne w celu uzyskania maksymalnego zysku z każdego metra powierzchni handlowej. Dlatego zakwaterowanie na parterze Centrum Kultury uznano za nonsens. Jednak Homeplus już w dniu otwarcia pobił rekord dziennej sprzedaży, a liczba klientów osiągnęła 100 000 i z grubsza równa populacji pięciu kilometrów.

Jak wykryć oszustwo

Dobrze wiemy, że nasz system rachunku różniczkowego i całkowego używa liczb od 1 do 9. Dlatego możemy założyć, że prawdopodobieństwo wyboru którejkolwiek z tych liczb jako pierwszej liczby znaczącej wynosi 1/9. Ale, co dziwne, tak nie jest. „Prawo pierwszej cyfry”, zwane także prawem Benforda, stwierdza, że ​​na liście liczb pobranych z prawdziwych baz danych częstotliwość dystrybucji określonej liczby na pierwszym miejscu w liczbie jest zgodna z określoną prawidłowością: w około 30% przypadków liczba ta będzie wynosić 1 , a prawdopodobieństwo pojawienia się pozostałych liczb na pierwszym miejscu jest tym mniejsze, im większa liczba.

Ten dość zaskakujący fakt został odkryty w 1881 r. Przez amerykańskiego astronoma Simona Newcomba, który zauważył, że w katalogu logarytmów pierwsze strony są zawsze znacznie bardziej nędzne niż następne. W 1938 roku fizyk Frank Benford dokonał tego samego odkrycia na podstawie analizy znacznie większej liczby danych niż Newcomb. Zbadał 20 229 zestawów danych, w tym współrzędne geograficzne rzek, statystyki baseballu, liczbę artykułów w czasopismach i numery domów pierwszych 342 osób wymienionych w amerykańskich danych naukowych. Analiza wszystkich tych pozornie niepowiązanych baz danych wykazała, że ​​prawdopodobieństwo rozkładu liczb jest w pierwszej kolejności takie samo, jak w przypadku powyginanych tablic logarytmicznych.

Wielu statystyk i księgowych jest głęboko przekonanych, że prawo Benforda jest bardzo prostym, ale wiarygodnym sposobem na identyfikację możliwych przypadków oszustw, kradzieży, uchylania się od podatków i zaniedbań księgowych. Pomysł jest prosty: jeśli ktoś sfałszuje bazę danych, jest mało prawdopodobne, że będzie w stanie naśladować rozkład pierwszej znaczącej cyfry liczbowej zgodnie z prawem Benforda. Dlatego proste porównanie rozkładu zgodnie z prawem Benforda i faktyczny rozkład pierwszych znaczących cyfr w bazie danych pomoże zidentyfikować sfałszowane bloki liczb. Z reguły w nich częstotliwość dystrybucji 1 jako pierwszej cyfry znaczącej jest znacznie mniejsza niż 30%, ale częstotliwość dystrybucji 6 jest znacznie większa niż w łagodnych zestawach danych.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej