Skrzynie

„Sztuka zarządzania”: jak stać się autorytetem dla podwładnych

Chris McGoff

Założyciel firmy Clearing Consulting Company

Zajmij pozycję lidera

Wiele osób nazywanych liderami przez większość czasu zarządza procesami biznesowymi. I odwrotnie, czasami menedżerowie i ci, którzy realizują procesy biznesowe, w rzeczywistości są liderami. Staraj się pamiętać, jak często w ciągu ostatnich pięciu dni określałeś kierunek ruchu, przeznaczałeś zasoby i inspirowałeś innych. Jeśli jesteś właścicielem firmy prawniczej, to świadcząc usługi prawne, prowadzisz procesy biznesowe. Jeśli robisz fryzurę we własnym salonie - przeprowadzasz procesy biznesowe. Poświęcając czas na ugruntowane procesy, nie jesteś liderem.

Podczas pracy w Twoja firma rozwiązujesz istniejące problemy za pomocą dostępnych środków. Podczas pracy ponad biznes, wykonujesz działania, które go przekształcają. Znajdziesz nowe schematy i metody pracy, które doprowadzą do wybitnych wyników (lub całkowitej awarii) na rynku. Praca w interes jest kuszący, praca ponad on - niejasny i niebezpieczny. Praca w biznes daje liderom możliwość przejęcia kontroli nad procesem, uratowania sytuacji i uzyskania akceptacji. Praca ponad biznes zawsze wiąże się z ryzykiem błędu z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Praca w biznes wymaga pełnej uwagi lidera i zaczyna wymykać się, gdy przechodzi do pracy ponad biznes. Podczas gdy cała uwaga lidera jest zajęta w biznes - nic się nie zmienia. Każdy może pracować w biznes, ale jeśli liderzy nie działają ponad mu, wtedy inni tego nie zrobią. W rezultacie firma nie będzie mogła się rozwijać.

Określ cenę zmiany

Musisz powiedzieć swoim pracownikom, o co toczy się gra. Jeśli zrobisz to kompetentnie, członkowie zespołu będą dążyć do realizacji twojej wizji. Jeśli zrobisz to źle lub nie zwrócisz na to należytej uwagi, ludzie nie odpowiedzą na twoje wezwanie i będą trzymać się tego, co już wiedzą. Będą gorliwie strzec swojego status quo, tak jakby od tego zależało ich cenne życie. Po osiągnięciu porozumienia musisz odpowiedzieć na pytanie: „Co się stanie, jeśli niczego nie zmienimy?” To jest coś - zakład. Może sprawić, że utrzymanie status quo będzie bardziej niebezpieczne niż wejście w nieznaną przyszłość. Sukces każdej konwersji zależy od wartości zakładu.

Liderzy muszą umieć klasyfikować członków grupy.
i zignoruj ​​wykidajło, inwestując czas i energię
na początku obserwujących

Stawka powinna obejmować poziomy organizacyjne, społeczne i osobiste. Powinno to uzasadniać znaczenie zmiany w kontaktach z ludźmi trzech typów: myślącymi analitycznie, którzy „słuchają” umysłu; emocjonalne, „słuchające” serce; zainteresowany finansowo, „słuchający” portfel. Rozmowy o zakładach prowadzą do tego, że większość ludzi zaczyna działać szybko, aby uniknąć niebezpieczeństwa: „Jeśli nic nie zrobimy, stanie się nam coś złego!” Przeciwnie, niektórzy członkowie grupy wolą skupić się na pozytywnych czynnikach: „Jeśli zrealizujemy naszą wizję, możemy wiele osiągnąć / zarobić dużo pieniędzy!” W rozmowach o znaczącym zakładzie należy zwrócić uwagę zarówno na to, czego chcemy uniknąć, jak i na to, co chcemy osiągnąć.

Pracuj z oporem zespołu

Chociaż większość ludzi opiera się zmianom, wzorce zachowań są dość przewidywalne. Po ich zrozumieniu możesz przekształcić energię oporu przed zmianą w energię stworzenia. Ponadto nauczysz się rozpoznawać i tłumić źródła niewielkiego oporu. Trzy procent członków twojej grupy to marzyciele, którzy chwytają się czegokolwiek. Nie cieszą się jednak szczególnym zaufaniem innych członków grupy. Następna kategoria - wczesni obserwujący - jest gotowa niemal natychmiast podjąć ryzyko, jeśli otrzyma satysfakcjonujące odpowiedzi na główne pytania. Po nich następuje wczesna większość, opierając się na opiniach pierwszych naśladowców, a później większość dołącza, aby nadążyć. Guzki nigdzie nie idą. Ciągle zadają pytania, ignorują odpowiedzi i mówią wszystkim, dlaczego transformacja jest skazana na porażkę. Liderzy muszą być w stanie klasyfikować członków grupy i dalej ignorować, inwestując czas i energię we wczesnych obserwujących.

Kiedyś przywódcy byli odpowiedzialni za przejście do kategorii późnej lub wczesnej większości. To przekonanie jest błędne. Uvalny uważają się za strażników status quo, ich celem jest ochrona przytulnego prezentu przed zbliżaniem się niepewnej przyszłości. Nie rozumieją, że sami mogą stworzyć przyszłość. Twoja zdolność do osiągnięcia celu zależy od umiejętności szybkiego przesuwania się dalej i kierowania całej energii do pierwszych obserwujących. Gdy angażują się w proces, śledzą ich wszyscy, których potrzebujesz. Jeśli twój dzień pracy to dziesięć godzin, poświęć jedenastą na pierwszych wyznawców. To twoi najwierniejsi zwolennicy.

Nie bądź stronniczy

W stowarzyszeniu składającym się z więcej niż siedmiu osób, ktoś sam musi przewodzić procesowi. I kimkolwiek jest ta osoba, powinien odmówić udziału w pracach grupy. Niestety, liderzy stale naruszają tę podstawową zasadę. Często obserwuję spotkania menedżerów. Zarządzają procesem, jednocześnie proponując konkretne środki i na bieżąco oceniając wszystko, co oferują inni. To jest całkowicie niedopuszczalne. Taka taktyka nie sprzyja znalezieniu optymalnych rozwiązań. Powód jest prosty.

Liderzy mogą ustanowić w grupie stosunki autorytarne lub równą współpracę -
ale nie jedno i drugie

Jeśli zarządzasz procesem, którego wyniki są bezpośrednio zainteresowane, na pewno będziesz nim manipulować, aby uzyskać to, czego chcesz. Gdy jest wielu uczestników, a stawka jest wysoka, praca i zarządzanie nią powinny być oddzielone. Ktoś powinien być odpowiedzialny za opracowanie solidnego i zrównoważonego systemu. Ta sama osoba powinna prowadzić proces, aby traktowanie wszystkich członków grupy było sprawiedliwe. Nazywam tę rolę neutralną. Osoba zobowiązuje się być użyteczna dla grupy, nie oceniając przedstawionych pomysłów i wdrażając je oraz upewniając się, że nie doszło do naruszenia ustalonego procesu.

Unikaj roamingu

Liderzy mogą ustanowić w grupie stosunki autorytarne lub równą współpracę - ale nie oba jednocześnie. Najważniejsze jest to, że każdy wie, który wybrałeś. Wielu liderów popełnia wspólny błąd, ogłaszając równą współpracę, a następnie działając autorytarnie. To się nazywa zastępowanie ról i często pociąga za sobą spadek zaufania grupy do lidera.

Nie przeskakuj z jednej roli do drugiej. Jeśli to konieczne, uprzedź kolegów, że musisz zmienić swój styl pracy - z reguły od współpracy po kontrolę i zarządzanie. Pamiętaj, że powrót do równej współpracy jest prawie niemożliwy. Nigdy nie zmieniaj ról - nawet otwarcie - na jednym spotkaniu. Współpracując z grupą, niech będzie to tylko jeden dzień, oprzyj się pokusie podejmowania decyzji i kategorycznie oceniaj wyrażone pomysły. W procesie współpracy z reguły rodzą się rekomendacje, a nie gotowe rozwiązania. Później, innego dnia, użyj swojego autorytetu przywódczego, aby podjąć decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie zalecenia.

Wyciśnij kroplę niewolnika

Silni liderzy zawsze uważnie śledzą przebieg rozmów. Natychmiast chwytają się, gdy jeden z ich kolegów zaczyna tracić siły, narzekając na czynniki poza jego kontrolą i obwiniając innych za własną nieefektywność. „Gdyby rząd wykonał swoją pracę, moglibyśmy zrobić to samo” - to jedna z typowych wymówek ofiary. Trudno jest osiągnąć wynik, marząc o zmianach, na które grupa wciąż nie może wpływać! Pierwszorzędni liderzy pomagają „grupom ofiar” odzyskać pewność siebie, a ci, którzy już ją mają, pomagają utrzymać ją na wysokim poziomie.

Planowanie jest daremnym ćwiczeniem. Odchodzimy
z prawdziwego życia i zacznij o tym rozmawiać

W dowolnym momencie grupa działa albo jako ofiara, albo jako lider. Członkowie zespołu mówią, co robią lub co robią z nimi. Sprzyjanie nietolerancji w grupie na zachowanie w stylu ofiary. W rezultacie to, co kiedyś uważano za normalne - ukrywanie i obwinianie innych - nagle staje się nie do przyjęcia. Zachęć ludzi do rozmowy o tym, na co mogą wpłynąć. To jest ich siła.

Poprowadź zespół na pole

Planowanie jest daremnym ćwiczeniem. Odchodzimy od prawdziwego życia (pola gry) i zaczynamy o tym rozmawiać (szatnia). W biznesie planowanie częściej tworzy jedynie iluzję działania, ratując uczestników procesu przed koniecznością zrobienia czegoś. Problem polega na tym, że nie ma ryzyka w planowaniu. To jest wygodne. Wręcz przeciwnie, na boisku - kiedy przydzielamy zasoby, zmieniamy zasady gry, zawieramy umowy, wprowadzamy nowe metody, wprowadzamy produkty lub usługi na rynek, krótko mówiąc, działamy w warunkach bojowych - istnieje wysokie ryzyko popadnięcia w kłopoty, popełnienia błędów, zawstydzenia, zwolnienia z pracy a nawet zabity.

Musimy porzucić ideę, że najpierw musimy opracować szczegółowy plan, a dopiero potem przystąpić do jego realizacji. Wręcz przeciwnie, powinieneś ustalić ogólny schemat gry i tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, wróć do szatni, popraw zamierzony kurs i ponownie wejdź na pole. Jednocześnie wszyscy uczestnicy wyraźnie rozumieją, gdzie się znajdują (jak jest), dokąd się przemieszczają (tak, jak powinno być) i dlaczego wszystko to jest tak ważne (zakład). Możesz wyjaśnić istotę tej zasady członkom swojej grupy. Następnie pomóż im zrozumieć, kiedy są na polu, a kiedy - w szatni. Niemal natychmiast zobaczysz nietolerancję pustych spotkań i bezużytecznych działań.

Obejrzyj wideo: Szkolenie manager Warszawa: Wczoraj kolega - dziś podwładny (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej