Skrzynie

„Find smart”: jak rozwiązywać problemy logiczne w wywiadach

William Poundstone

Pisarz, felietonista The Economist i New York Times

Jeśli mówimy o rozwiązywaniu zagadek jako gatunku specjalnego, nie możemy nie przyznać, że jest on uwarunkowany i stylizowany nie mniej niż japoński teatr kabuki. Jeśli nie rozumiesz idiomów charakterystycznych dla gatunku kabuki, trudno będzie ci zrozumieć, co się dzieje. To samo dotyczy „zadań bez odpowiedzi”, propozycji zaprojektowania czegoś itp. Podobnie jak inne umiejętności, które nas interesują, umiejętność rozwiązywania zagadek jest kombinacją wrodzonych skłonności i umiejętności nabytych. Na pierwszy rzut oka pytania wydają się nieskończenie różnorodne, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, zdasz sobie sprawę, że większość łamigłówek używa małego zestawu takich samych sztuczek poznawczych, zwłaszcza efektu rozłączenia i mylącego sformułowania problemu. Świadomość tego może ci pomóc.

Monolog lub dialog

Najtrudniejsze pytania użyte podczas wywiadu wymagają wyjaśnienia podejścia do rozwiązania problemu, a następnie udzielenia właściwej lub właściwej odpowiedzi. Konieczne jest podjęcie decyzji, czy kwestia ta wymaga monologu lub dialogu. Zagadki logiczne zwykle oznaczają monolog. Celowo otrzymujesz ograniczoną ilość informacji i oczekujesz, że sam znajdziesz odpowiedź. W takim przypadku trudno jest uzyskać dodatkowe informacje od ankietera, ponieważ nie zostały one celowo przekazane.

W wielu przypadkach, gdy zadawane są pytania dotyczące projektowania i analizowania przypadków (konkretnych sytuacji), ankieterzy oczekują, że poprosisz o więcej informacji. Zostaniesz obniżony, jeśli tego nie zrobisz. W przypadku pytań projektowych („zaprojektuj projekt półki z przyprawami”) nie ma jedynej właściwej odpowiedzi. Sprytni kandydaci zdają sobie sprawę, że projektowanie to trudna sekwencja kompromisów.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie oczekiwanego od ciebie dialogu jest
wyjaśnia to, dlaczego „oczywiste” rozwiązanie jest złe

Ankieter zwraca uwagę na to, czy myślisz o tym, kto będzie korzystał z tej półki i gdzie dokładnie będzie się znajdować. Jest gotów odpowiedzieć, w wyniku czego otrzymasz wiele ważnych dodatkowych informacji. Taka rozmowa może trwać długo.

Niektóre „otwarte pytania” („Który z pięćdziesięciu stanów USA zniosłbyś?”). Są podobne do spotów Rorschacha wykorzystywanych w psychologicznych testach projekcyjnych - ludzie patrzą na te miejsca i każdy widzi w nich coś innego. Pytania otwarte są celowo nieuporządkowane. W przypadku wszystkich rodzajów pytań, ale szczególnie tych, celem pytania jest rozpoczęcie półgodzinnej rozmowy. Wniosek o tym, jak mądra jest ta osoba, opiera się na tej rozmowie. Dobrym planem byłoby założenie, że potrzebujesz dialogu z ankieterem, chyba że jest dla ciebie oczywiste, że to pytanie jest zwykłą logiczną łamigłówką. Poprzez dialog mam na myśli, że prawdopodobnie będziesz mówić głównie, ale możesz również zadawać inteligentne pytania ankieterowi.

Pierwsza myśl nie tak

Jeśli chodzi o zagadki i zagadki, pierwszą potencjalną odpowiedzią, jaka przychodzi do głowy inteligentnej osobie, jest zazwyczaj zła odpowiedź. Gdyby tak nie było, to pytanie nie powinno być nazywane zagadką. Podobnie jak złudzenia optyczne lub sztuczki magików lub oszustów, łamigłówki są zaprojektowane tak, aby zmylić własne, codzienne doświadczenia. Dzieci są najbardziej sceptyczną i najtrudniejszą publicznością dla magików, osoby z pewnym uszkodzeniem mózgu nie podlegają złudzeniom optycznym, a oszuści nie są w stanie oszukać absolutnie uczciwej osoby. Fakt, że nie możesz rozwiązać zagadki w locie, oznacza po prostu, że twój mózg działa dobrze i tak powinno być, gdy je rozwiążesz. Wiele osób denerwuje się, jeśli odpowiedź nie przychodzi im do głowy natychmiast. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie oczekiwanego dialogu jest wyjaśnienie, dlaczego „oczywiste” rozwiązanie jest złe. Pozwoli to nie tylko przełamać ciszę, ale także posłuży jako doskonały sposób na zrozumienie problemu.

Zapomnij o całkach

Dotyczy to oczywiście tylko zagadek logicznych. Żadne z zadań wspólnych w wywiadach korporacyjnych nie będzie wymagało znajomości całek. Jeśli uważasz, że aby rozwiązać zagadkę, potrzebujesz szerszej wiedzy niż ta, którą posiadają uczestnicy programów telewizyjnych, takich jak „Happy Luck” i inni lubią to, w niektórych obszarach, które nie są bezpośrednio związane z obszarem, w którym chciałbyś pracować , - najprawdopodobniej się mylisz. Istnieje rodzaj zadań, które na pierwszy rzut oka wymagają znajomości notacji integralnej, ale w rzeczywistości mają proste rozwiązanie. Zawsze staraj się dać prostą odpowiedź. Nawet jeśli znajdziesz rozwiązanie za pomocą wyższej matematyki, możesz uzyskać niską ocenę, ponieważ „za drzewami nie widać lasu”.

Wyszukaj złożone odpowiedzi

W przypadku pytań zawierających proste sformułowanie w jednym zdaniu - na przykład „Dlaczego prawa i lewa strona zamienia się w lustrze?” lub „Dlaczego puszki piwa zwężają się w górę i w dół?” - Często wymagane są długie i złożone odpowiedzi. Staraj się dobrze przemyśleć te kwestie. Możesz otrzymać niską ocenę, jeśli ankieter uzna, że ​​przegapiłeś coś ważnego w swojej odpowiedzi. Jeśli zostanie zadane krótkie pytanie o projekt lub testowanie („Zaprojektuj projekt toalety dla Billa Gatesa”; „Jak przetestujesz windę?”), Często oznacza to, że powinieneś poprosić o więcej informacji od ankietera.

„Idealnie logiczne stworzenia” nie są jak ludzie

W wielu logicznych łamigłówkach mówimy o „doskonale logicznych stworzeniach” (BLS). Przykładem jest problem cudzołóstwa w wiosce lub piratów, którzy muszą dzielić złote monety. „Idealnie logiczne” to słowo kodowe, które jest zrozumiałe dla miłośników puzzli, ale niezrozumiałe dla tych, którzy nie są w ich kręgu. Jeśli usłyszysz takie hasło, oznacza to, że rozwiązując ten problem, musisz zapomnieć prawie wszystko, co wiesz o ludzkiej psychologii. Musisz przestrzegać następujących założeń: BLS ma bardzo prostą jednowymiarową motywację, chodzi tylko o uzyskanie jak największej ilości pieniędzy, ucieczkę od demona, ścisłe przestrzeganie jakiegoś głupiego prawa itp.

większość ludzi nie może znaleźć rozwiązania, ponieważ
który uważa, że ​​brakuje im na to informacji

Wszystko inne nie ma dla nich znaczenia. Dlatego sieci WLAN nigdy nie zapewniają przyjaznych usług - każda z nich jest dla siebie. BLS nigdy się nie rozprasza, nigdy nie popełnia błędów, nigdy niczego nie zapomina.

Działania zwykłych ludzi zawsze cechuje niepewność. Oznacza to, że dorozumiane rozwiązanie zagadek, w których działa BLS, jest całkowicie nierealne. Zazwyczaj są one sformułowane w następujący sposób: A wnioskuje, że B dojdzie do wniosku, że C dojdzie do wniosku, że D ... itd. To się nigdy nie zdarzy w prawdziwym świecie. Możesz użyć tego jako podpowiedzi. Kiedy słyszysz o doskonale logicznych stworzeniach, decyzja prawie zawsze obejmuje rozumowanie WLAN na temat innych sieci WLAN (czy powinieneś tak mówić o sobie podczas rozwiązywania problemów, które zadają pytanie: „Co zrobisz w takiej sytuacji?”).

Wymień hipotezy

Zastanów się, co się stanie, jeśli konsekwentnie odrzucisz te założenia. W najbardziej przebiegłych i skomplikowanych łamigłówkach błędne założenia i założenia mogą wyglądać tak naturalnie, że nie będziesz nawet myśleć o nich jak o założeniach. Nadal warto spróbować. Przejrzyj listę i załóż dla każdego z nich, że jest odwrotnie. Czy to rozwiązuje problem? Jeśli będziesz miał szczęście, zobaczysz, że istnieje takie założenie, że jeśli odmówisz, zadanie zostanie rozwiązane. Nawet jeśli to ci nie pomoże i nie rozwiążesz problemu, opinia ankietera na Twój temat poprawi się. Przekona się, że rozumiesz rolę zmiany brzmienia problemu w rozwiązywaniu problemów.

Żadne szczegóły nie są potrzebne

Prawie zawsze to, co nazywamy logicznymi łamigłówkami, wykorzystuje tę samą sztuczkę, a mianowicie: większość ludzi nie może znaleźć rozwiązania, ponieważ uważa, że ​​brakuje im na to informacji. Jeśli łamigłówka stanowi przeszkodę, nie wiesz, co wybrać, jedno lub drugie, i nie wiesz, jak znaleźć rozwiązanie, musisz być przygotowany do systematycznego przemyślenia wszystkich możliwych opcji i konsekwencji. Załóżmy, że opcja X jest poprawna - jakie wnioski możesz wyciągnąć? Załóżmy, że to jest T - jakie wnioski można wyciągnąć w tym przypadku? Prawie zawsze przekonasz się, że ten sposób rozumowania pomoże przełamać impas i okazuje się, że nie potrzebujesz tych samych „brakujących informacji”, aby rozwiązać problem. Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli most zostanie wysadzony w powietrze, będziesz musiał przejść przez rzekę. Na szczęście nigdy nie będziesz musiał żeglować przez bardzo długi czas (w końcu mosty są zwykle budowane w najwęższych miejscach rzek).

Znajdź nietrywialną odpowiedź

Jest to szczególnie ważne w przypadku odpowiedzi na pytania otwarte, na które nie ma „właściwych odpowiedzi”. Ankieterzy wiele razy słuchali zwykłych odpowiedzi na te pytania. Kiedy Spolsky poprosił jednego z kandydatów do pracy w firmie Microsoft o zaprojektowanie półki na przyprawy dla osoby niewidomej, kandydat ten zdecydował, że wygodniej byłoby dla osoby niewidomej nie mieć półki na przyprawy na wysokości klatki piersiowej lub twarzy, ale szufladę na przyprawy na wysokości talii. Uważał, że zamiast szukać półki z przyprawami w dotyku, a następnie, podnosząc rękę, próbując przeczytać tekst napisany brajlem, wygodniej jest iść do stołu kuchennego, znaleźć potrzebną szufladę, wysunąć ją i spokojnie przeczytać napisy na pokrywkach słoików przyprawy przesuwają się po nich palcami. Takie ergonomiczne rozwiązanie, żaden z kandydatów wcześniej nie zaproponował.

Imponujące było również to, że kandydat skutecznie przeformułował problem. „Stojak na przyprawy” nie musi być tylko półką, jeśli istnieje powód, aby użyć innego projektu. ”Spolsky mówi:„ Na podstawie tej jedynej odpowiedzi zatrudniłem kandydata, który został jednym z najlepszych menedżerów programów w zespole, który opracował program Excel ”. istnieje wiele przykładów, które przekonują mnie, że ankieterzy nie tylko doceniają, ale może nawet przeceniają oryginalne odpowiedzi. Może to z nudów. Wiesz, że niektóre prostoty próbują przyciągnąć uwagę pracodawców, wysyłając Nie żywe jest wznawianie? Ta technika zwykle nie działa, ale podczas rozmowy kreatywna i dobra odpowiedź pomoże Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów, po prostu upewnij się, że jest to naprawdę dobra odpowiedź.

Spróbuj rozwiązać te zagadki z prawdziwych wywiadów. Odpowiedzi opublikujemy jutro.

Masz dwa wiadra o pojemności 3 litrów i 5 litrów oraz nieograniczonym zapasem wody. Jak dokładnie zmierzyć 4 litry wody?

Odpowiedź: Wlej 5 litrów wody do większego wiadra, a następnie ostrożnie wlej wodę do 3-litrowego wiadra, aż będzie pełna. Teraz przestań! Jeśli niczego nie rozlejesz, teraz masz dokładnie 2 litry wody w 5-litrowym wiadrze. Jeśli pozostawisz je w 5-litrowym wiadrze, nigdy nie rozwiążesz tego problemu. Jedynym sposobem na podjęcie decyzji jest opróżnienie 3-litrowego wiadra i przeniesienie dwóch litrów z 5-litrowego wiadra do 3-litrowego pojemnika. Teraz musisz napełnić 5-litrowe wiadro po brzegi, a następnie ostrożnie wlać z niego wodę do 3-litrowego wiadra, aż będzie rondo. W ten sposób wlewasz 1 litr wody z 5-litrowego wiadra, co oznacza, że ​​pozostaną w nim 4 litry wody.

Masz osiem kule bilardowe.Jeden z nich jest „wadliwy” - jest cięższy niż reszta. Jak można ustalić wadliwą piłkę w dwóch ważeniach na wadze bez obciążników?

Odpowiedź: Podczas pierwszego ważenia umieść dowolne trzy kulki na każdej szalce. Być może dwa różne wyniki. Po pierwsze, miski można wyważyć. W takim przypadku wadliwa piłka jest jedną z tych dwóch piłek, których nie ważono. Dlatego podczas drugiego i ostatniego ważenia kładziesz te dwie kule na wadze - cięższe i wadliwe. Kolejny możliwy wynik pierwszego ważenia: jedna z dwóch płyt ważących jest cięższa. Uszkodzona kula powinna znajdować się na tej ważonej szalce. W drugim ważeniu porównujesz dowolne dwie kule z tych trzech. Jeśli jeden z nich okaże się cięższy od drugiego, oznacza to wadliwą piłkę. Jeśli piłki mają taką samą wagę, wadliwą jest ta, której nie ważono.

Na korytarzu są trzy przełączniki. Jeden z nich włącza światło w pokoju na drugim końcu korytarza. Drzwi do tego pokoju są zamknięte i nie widać, czy światło jest włączone, czy nie. Musisz zrozumieć, który z trzech przełączników steruje oświetleniem w tym pomieszczeniu. Jak możesz to wiarygodnie ustalić, wchodząc do pokoju tylko raz?

Odpowiedź: Przełączniki numeryczne 1, 2 i 3. Następnie włącz przełączniki 1 i 2 i wyłącz przełącznik numer 3. Poczekaj około dziesięciu minut. Następnie wyłącz przełącznik numer 1, włącz przełącznik numer 2 i natychmiast przejdź do pokoju. Jeśli lampka jest tam włączona, oznacza to, że włącza się włącznik numer 2. Jeśli lampka nie zapala się, ale żarówka jest ciepła, kontroluje się ją za pomocą przełącznika numer 1. Jeśli lampka nie zapala się, a lampka jest zimna, kontroluje się ją za pomocą przełącznika 3.

Obejrzyj wideo: Płaska Ziemia - Poważna Analiza (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej