Skrzynie

Nowa rzeczywistość: jak okulary Oculus Rift zmienią branżę IT

Arthur SAKHAROV

Dyrektor techniczny Redmadrobot

Ostatnie lata miały ogromne znaczenie dla rozwoju technologii rzeczywistości wirtualnej. Nastąpiła ewolucja interfejsów, pojawiły się „kontrolery” gier Kinect, startupy takie jak Leap Motion i czujniki 3D w telefonach modułowych projektu Google Tango. Interfejsy stają się coraz bardziej intuicyjne i realistyczne, dostęp do treści jest błyskawiczny dzięki Google Fibre i rozbudowie sieci LTE.

Okulary Oculus Rift na Facebooku o wartości 2 miliardów dolarów są uważane za rewolucyjny przełom w wirtualnej rzeczywistości. W rzeczywistości projekt jest wynikiem rozwoju technologii interfejsów w ciągu ostatnich 10-15 lat. Po prostu twórca okularów Palmer Lucky ustalił metodą prób i błędów, że hamulcem technologii wirtualnej rzeczywistości jest fakt, że wszyscy użytkownicy okularów stereo chorują i chorują podczas dziesiątej minuty pobytu w renderowanym świecie. Jeśli stworzysz produkt, w którym opóźnienie między obróceniem głowy a reakcją obrazu wynosi kilka milisekund, rewolucja jest w twojej kieszeni.

Ale co jeśli standardowy czas reakcji konwencjonalnego monitora LCD wynosi kilkadziesiąt milisekund? Jest jedna opcja - przez miesiące i lata przez najlepszych programistów, aby zmniejszyć opóźnienia na każdym etapie. Nic dziwnego, że cała społeczność fanów utworzyła zespół o takim poziomie kompetencji. Wśród nich - twórcy gier Doom, Quake i Half-Life, reżyser „Gravity” Alfonso Cuaron i oczywiście Mark Zuckerberg.

Rewolucja się spełniła. Na jakie obszary VR warto teraz zwrócić uwagę?

Gry

Projekt Oculus Rift powstał jako platforma do gier. Gra Rozwój AAA to zawsze maksymalne wykorzystanie żelaza, polerowanie silników przez lata i optymalizacja najmniejszych operacji obliczeniowych. Po zakupie Facebooka aktywowany jest proces wprowadzania nowych technologii. Sieć społecznościowa to potężna platforma, na którą przychodzą gry. Często użytkownicy siedzą w niej przez kilka dni, a przy „całkowitym zanurzeniu” możemy spodziewać się wzrostu liczby odbiorców i zysków.

Teraz prawie wszyscy poważni twórcy gier są zainteresowani Rift, niektórzy nawet ogłosili swoje projekty na platformę.

Dostawa treści

Rzeczywistość wirtualna to wzrost zanurzenia. Kolejny krok w dostarczaniu i prezentacji informacji. Na przykład możesz przeczytać instrukcje naprawy gaźnika, obejrzeć go na YouTube lub „poczuć” w Oculus Rift. To duży krok w rozwoju nawigacji w coraz bardziej technologicznym świecie.

Symulatory

Teraz psychologowie próbują zastosować różnorodne systemy techniczne w celu przezwyciężenia fobii i obaw. Jedną z najbardziej interesujących jest Cave, pokój z projekcjami na cztery ściany, a także specjalny hełm stereo i śledzenie ruchu. W takich pokojach szukają sposobów walki z klaustrofobią, lękiem wysokości lub upośledzeniem aparatu ruchowego.

Teraz takie systemy są dostępne tylko dla dużych laboratoriów utworzonych z państwowych pieniędzy - badaniom utrudnia biurokracja i brak świeżych specjalistów. W rezultacie nie dokonano jeszcze wielkich przełomów i odkryć. Przy rozkładzie masy Rift sytuacja zmieni się na lepsze, ponieważ koszt zestawu wyniesie kilkaset dolarów.

Nowe formaty

Wielu oczekuje, że Rift odkryje nowe metody nauczania: zdobywanie wiedzy we śnie lub wizualizowanie złożonych interakcji na dotychczas nieosiągalnym poziomie. Tu jednak jest pewien haczyk - nasza wyobraźnia wciąż jest w stanie wizualizować płaski obraz z monitora w naszych głowach. Tak więc rewolucja prawdopodobnie się nie powiedzie.

Nie zapominaj, że mózg jest w stanie odróżnić haczyk nawet w wysokobudżetowym filmie z odpowiednią rozdzielczością obrazu (przypomnij 60-ramkową wersję Hobbita IMAX, w której makijaż aktorów spadał z ekranu). A przy takim zanurzeniu, jak w Oculus Rift, decydująca będzie produkcja atrakcyjnych treści. Spodziewaj się pojawienia się nowych formatów, które zapewnią większą wiarygodność. Ale chociaż rzeczywistość wirtualna wymaga więcej zmysłów, nadal nie może dostarczać treści „bezpośrednio do mózgu”.

Specjalne interfejsy

Ulepszanie wyświetlaczy i formatu prezentacji treści przebiega skokowo - wyświetlacze i bransoletki Retina o wysokiej rozdzielczości, zegarki są piękniejsze i szybciej prezentują istotne informacje. Google Now, Android Wear, Galaxy Gear, Google Glass - wiele produktów ma na celu zminimalizowanie czasu kontaktu z treścią, aby proces uzyskiwania informacji był intuicyjny i natychmiastowy.

Rzeczywistość wirtualna jest dokładnym przeciwieństwem tego trendu. Całkowicie pochłania uwagę, próbuje uchwycić wszystkie zmysły. Zarządzanie w tym trybie w tej chwili nie wygląda tak jasno i prosto jak ekran dotykowy. Rozpoznawanie mowy, wbudowana kamera Rift, taka jak Leap Motion do rozpoznawania gestów - wszystko to jest wciąż surowe i nieprzygotowane na intuicyjną technologię sterowania. Pilna potrzeba wymyślenia czegoś nowego

Co dalej

Chciałbym wierzyć, że takie technologie doprowadzą do długo oczekiwanego efektu - zwiększą szybkość absorpcji informacji. Przeniesienie mózgu do ciała technicznego, wirtualizacja świadomości, nauka we śnie, zwiększenie prędkości życia - wszystko to jest dobrze opisane w książkach i filmach science fiction.

Tymczasem wyobraźnia wyprzedza rozwój technologii i możemy tylko marzyć o światach w nas samych. Ale nie zapominaj, co napędza fantazje ludzkości. Są to produkty, które pogrążają mózg w stanie szoku, gdy wirtualność jest nie do odróżnienia od rzeczywistości. Wyrównują niedociągnięcia technologii i sprawiają, że mózg wierzy w niemożliwe. Wiedza gromadzona przez stulecia jest na wyciągnięcie ręki. Oculus Rift stał się takim produktem, ale to tylko pierwszy krok w kierunku rozwoju innej, wirtualnej rzeczywistości.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock / Oculus Rift

Obejrzyj wideo: Mój Avatar Przyszłość wirtualnej rzeczywistości Adrian Perdjon, (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej