Skrzynie

Not Time For Love: Dlaczego serwis randkowy Lovetime nie był popularny

Anar BABAEV

Założyciel Lovetime

Zawsze pracowaliśmy na rynku B2B, gdzie zajmowaliśmy się technologiami reklamowymi - projekt Seopult ma miesięczny zysk w wysokości 5 milionów dolarów, instalacja kreatora stron również jest bardzo udana. Półtora roku temu uruchomiliśmy serwis randkowy Lovetime. Popełnialiśmy przy tym wszystkie błędy, które moglibyśmy popełnić, a teraz staramy się przemyśleć istniejące realia. To właśnie zrobiliśmy źle.

Nie można zmusić ludzi do zapłaty

Według odbiorców szybko rosły, ponieważ wiemy, jak uzyskać ruch. Wypompowali to na wszystkie sposoby - media, SEO, reklamy kontekstowe, popunder, clickery, sieci społecznościowe i zostały upublicznione. Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystano wszystko, nawet ruch pornograficzny. Nawiasem mówiąc, działa zaskakująco dobrze. Ale przyniosło to bardzo mało pieniędzy - gdy użytkownik jest proszony o dokonanie płatności, w 70% przypadków rezygnuje z usługi.

Nasze doświadczenie pokazuje, że nie trzeba polegać na dużych przychodach na rynku randkowym. Wiele dużych projektów jest nierentownych. Zoosk, która jesienią rozpocznie IPO, straciła 2,5 miliona dolarów w 2013 roku. Badoo rozwija się falami - kiedyś wpadli na pomysł, aby naprawić IPO, wydali prawie 2 miliony dolarów miesięcznie na marketing, aby zwiększyć baza użytkowników. Teraz zmagają się z aplikacją Hot or Not, próbując dostać się do najlepszego App Store w różnych krajach. I odnoszą sukces, tylko jeden trafił na szczyt w USA przez tydzień kosztuje około pół miliona dolarów, a nawet nie ma monetyzacji. Możesz bez końca gromadzić widownię i nadal pozostawać bez pieniędzy.

Trudno jest zmusić osobę do zapłaty, a przeciętny rachunek jest bardzo mały. W przypadku B2B zwykły czek w wysokości 100 USD jest powszechny. I tutaj jest to niemożliwe - użytkownicy są przyzwyczajeni do tego, że wszystko można znaleźć za darmo.

Nie znalazłem dźwigni

Jeśli usługa mówi, że jest na plusie, najprawdopodobniej podaje najlepszą matematykę. Na przykład Teamo może powiedzieć, że jest to opłacalne, ale kto liczy pieniądze wydane na reklamy telewizyjne?

Jeśli spojrzysz na rosyjski rynek randkowy, w każdej historii jest jakaś ukryta dźwignia. Największa usługa Mamba odbiera 80% ruchu za pośrednictwem Mail.ru. Jeśli go zgubi, bardzo szybko straci użytkowników. W pewnym momencie Facebook miał dziurę - mogłeś spamować wszelkiego rodzaju przynęty na ścianie - Topface zaczął to robić. Następnie sieć społecznościowa usunęła te działania na sam dół paska bocznego i przestała działać. LovePlanet żyje bezwładnie z faktu, że początkowo zainwestowali od 5 milionów do 10 milionów dolarów w reklamę telewizyjną, kiedy RBC miał pieniądze.

Gdy dana osoba wchodzi na stronę, jest to plus jeden profil. Wydaje się, że masz 50 milionów rejestracji, a ich utrzymanie - milion lub 500 000. Jednocześnie usługi często mówią o milionach baz danych.

Straciłem dużo pieniędzy na urządzeniach mobilnych

Problem zaczyna się od powiedzenia o sobie. Jeśli przedstawisz się jako serwis randkowy, nie zostaniesz zaakceptowany. Trzeba kosić pod siecią społecznościową, w przeciwnym razie będą wyglądać jak kosz na śmieci - wygląda na to, że masz tam prostytutki. Muszę rozmawiać o sympatiach i romansie oraz o tym, że nie masz randki, ale platformę do znajdowania nowych przyjaciół. To pociąga za sobą jeszcze jedną przeszkodę - nie ma wirusowości. Ludzie wstydzą się mówić o tym, że siedzą na randkach.

Kiedy doszliśmy do telefonu komórkowego, wiele osób rzuciło nas na ruch mobilny: sprzedawali martwych użytkowników, brali pieniądze za wejście na szczyt i nic nie robili. A potem zadzwonili, by zrozumieć sąd, ale wciąż musiał stracić dużo czasu i pieniędzy. Przyjrzeliśmy się, dlaczego na rynku nie ma wystarczającego ruchu, i okazało się, że większość pieniędzy tutaj nie pochodzi od deweloperów, ale od tych, którzy generują ruch. Lwia część przychodów z Facebooka, Twittera i innych witryn to pieniądze programistów mobilnych, a liczba ta stale rośnie. Nie wspominając już o platformach Google i Apple, które zmuszają ich do zrzucenia i po prostu nie dają możliwości odzyskania kosztów marketingu.

Wybrano niewłaściwy region

Zaczęliśmy rozwijać Lovetime w Azji, ponieważ uważaliśmy, że jest dużo pieniędzy. Ale na przykład milion osób zgromadził się w Wietnamie i zarabiał kilka tysięcy dolarów dziennie.

Pracowaliśmy w Tajlandii i skoncentrowaliśmy serwis na azjatyckiej publiczności. Myśleliśmy, że zaoszczędzimy pieniądze w biurze w Tajlandii, ale to się nie udało. Jedynym sposobem, w jaki pomaga, jest przyciąganie dobrych ujęć z dużych projektów. Kiedy twardy człowiek w Moskwie prosi o pensję w wysokości 250 000, mówimy mu: jedziesz do Tajlandii, będziesz pracować za 100 000-120 000, ale w raju - willa z basenem, własny motorower itp. To działa.

Ale użytkownicy w Internecie prawie nie zapłacili, chociaż telefon komórkowy jest lepszy - Thais, co dziwne, ma około 3 milionów iPhone'ów, co jest porównywalne z Rosją. Sami nie od razu zrozumieliśmy, z czego będziemy zarabiać - robiliśmy prezenty i statusy. Okazało się, że jedyne, co działa, to limit komunikacji. Gdy tylko chłopiec po raz pierwszy skontaktuje się z dziewczyną, nie zostawią więcej pieniędzy. Konieczne jest obcięcie komunikacji na różne sposoby, ale nadal płacenie maksymalnie 5%.

Model „panny młodej” jest popularny w Azji: Teksańczyk siedzi w Stanach lub mieszczanin w Monachium i szuka „świeżego mięsa”. Pokazano mu narzeczone - dziewczyny, które chcą poślubić obcokrajowców. Rozmawiają i za każdą minutę klient płaci usługę. Warunkowe narzeczone siedzą w WNP i krajach azjatyckich, a mężczyźni na Zachodzie. Jest to dość nikczemna nisza, ale jeśli piszesz o ocenach, powinieneś o tym porozmawiać. Usługa Anastasia, popularna w Rosji, zarabia więcej niż Teamo i Topface, ponieważ przeciętny czek teksańskiego klienta może wynieść nawet tysiąc dolarów.

W rezultacie wybraliśmy się na Filipiny, Tajlandię, Indonezję, Wietnam. Zebrano 6,5 miliona osób, z czego 500 000 pochodziło z Rosji. Próbowali Japonii, ale głupio nie rozumieli publiczności, chociaż można było tam zarobić pieniądze. Nie mieli czasu, aby dostać się do Chin, ale są lokalni gracze, do których ktoś musi wylewać ruch z góry.

Średnio mieliśmy 70% mężczyzn i 30% kobiet, ale w dużej mierze zależało to od kraju - na przykład wśród Arabów odsetek ten może wzrosnąć do 95 i 5. Kobiety rejestrują się tam pod imionami mężczyzn, mają potrzebę, ale boją się szyderstw, więc że następnie kogoś znajdują i piszą: „Cześć, jestem dziewczyną”. Mają wiele lewych profili. Chociaż chłopcy również mają kłopoty: często zamiast twarzy ładują wszystko poniżej talii - uważają, że to takie fajne. I wielu innych lubi być niegrzecznych - mężczyzna, który nigdy nie wypowie niegrzecznego słowa w życiu kobiety, tutaj może nazywać ją towarem. Chociaż przede wszystkim rosyjskie kobiety są niegrzeczne: albo dyskutują na temat seksu, albo są niegrzeczne - jedna z dwóch rzeczy.

Nie wziął pod uwagę reguł rynkowych

Pomyśleliśmy, że możemy grać w bańki inwestycyjne. Wszystkie randki żyją, aby sprzedawać po wyższej cenie - gdzieś rosną, ale nie rozumieją, dokąd idą. Promowanie usługi sprowadza się do obchodzenia inwestycji typu venture capital, zbierając nowe miliony dolarów w nadziei, że pewnego dnia zostaniesz na liście. To smutne, choć istnieją dobre przykłady. Serwis dla gejów Grindr dorastał na spirali - działa dla gejów, dzielą się ze swoimi: „Zobacz, ilu facetów może być uzależnionych”. Siedziałem w tych gejowskich pokojach czatowych dla zabawy. Czterdzieści osób pisze tym samym zwrotem - „Seks?”. Możesz więc umówić się tylko na trzy randki wieczorem. Grindr ma przychód w wysokości około 100 000 USD dziennie. Ciekawe, że kiedy postanowili sprawdzić podobną historię o dziewczynach, okazało się, że to nie zadziałało.

Teraz można się tylko umawiać
jeśli znajdziesz dźwignię

Teraz randki można wprowadzać tylko wtedy, gdy znajdziesz dźwignię. Nikt nie interesuje się mechaniką - ważne jest, aby istniał asortyment (wybór dla użytkownika). Możesz zintegrować się z komunikatorem, znaleźć lukę na Facebooku lub wymyślić coś innego, aby zebrać bazę. Wydaje się wszystkim, że gra Flappy Bird przypadkowo wystartowała. Stało się tak tylko dlatego, że w centrum gier Apple była dziura, w której można było spamować wszystkich znajomych.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Obejrzyj wideo: K-Drama and Chill No Time For Love EP 01-08 ENG SUB dingo kdrama (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Młodzi arystokraci
Ludzie w mieście

Młodzi arystokraci

Alexander Shatohin Dyrektor Departamentu Relacji z Klientami W oddziale ze strony matki jestem potomkiem Kutuzowa z jednej linii, a Golenishchev-Kutuzov z drugiej. Michaił Illarionowicz Golenishchev-Kutuzov jest również względnym, ale bardzo odległym siedmio kuzynem. Jako dziecko moja mama powiedziała mi, że jej dziadek został zastrzelony za swoje szlachetne narodziny w 1937 roku.
Czytaj Więcej
Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?
Ludzie w mieście

Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?

Miliony obywateli Ukrainy mieszkają w Rosji. Pracują, komunikują się, żenią i rodzą się bez względu na rewolucje i zmiany obywatelstwa. Ale ostatnie wydarzenia znacznie skomplikowały ich życie. Ktoś nie może uzyskać pozwolenia na pracę w kraju, w którym mieszka od kilkunastu lat. Kto boi się, że nie będzie mógł wrócić do swojej ojczyzny.
Czytaj Więcej
Okres retrogradacji rtęci: jak działają astrolodzy Instagram z Jekaterynburga
Ludzie w mieście

Okres retrogradacji rtęci: jak działają astrolodzy Instagram z Jekaterynburga

Astrologia, paranonauka, która bada wpływ planet na losy ludzi, ma swoje korzenie w głębokiej przeszłości: w starożytnej Mezopotamii była zaangażowana w przewidywanie wydarzeń o zasięgu ogólnokrajowym. Główną metodą aktywności astrologicznej jest konstruowanie i interpretacja wykresów astrologicznych - schematyczne obrazy lokalizacji ciał niebieskich w pewnym momencie.
Czytaj Więcej