Skrzynie

Ekonomia futbolu: dlaczego wynik meczu Niemcy - Brazylia był przewidywalny

Wydawca:AST, 2014

Mistrzostwa Brazylii były najbardziej nieprzewidywalne w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Główny faworyt - reprezentacja Hiszpanii - opuścił turniej, nawet nie opuszczając grupy, Kostaryka prawie odesłała drużynę z Holandii, Niemcy nie pozostawiły ani jednej szansy gospodarzom mistrzostw, zdobywając pięć bramek w pierwszej połowie. Dziennikarz Financial Times Simon Cooper i ekonomista londyńskiej szkoły biznesu Stefan Szymański próbują znaleźć formułę sukcesu zespołu w Soccernomics.

Oprócz oczywistych czynników wpływających na sukces drużyn narodowych, wpływ rodzimych murów i historycznych doświadczeń piłkarskich, autorzy proponują wzięcie pod uwagę stanu gospodarki. Kontynent afrykański ma nie mniej potężną tradycję piłkarską niż Europa, ale zazwyczaj drużyny europejskie pokazują najlepsze wyniki na mistrzostwach świata. Naukowcy wyjaśniają: stan gospodarki w krajach afrykańskich utrudnia pojawienie się dobrze zorganizowanych profesjonalnych lig piłkarskich. Kraje rozwinięte gospodarczo mogą sobie pozwolić na dobre finansowanie krajowych lig piłkarskich, przyciągając najlepszych zawodników i trenerów. Biedne kraje nie są w stanie utrzymać nawet własnych gwiazd. Drużyny, którym udało się wygrać Puchar Świata - Urugwaj, Włochy, Niemcy, Anglia, Argentyna, Francja i Hiszpania - miały w swoim sukcesie silne ligi domowe.

Cofnięta ekonomia prowadzi do słabej sprawności fizycznej piłkarzy. Aby osiągnąć sukces, sportowcy muszą trenować z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i otrzymywać wykwalifikowaną pomoc medyczną. Innowacje sportowe powoli przenikają do krajów o niskim PKB, drużyny narodowe są odizolowane od zaawansowanych osiągnięć piłkarskich. Wpływa to na taktykę gry i dostosowanie do nowych zasad. Tak więc w 2012 roku Republika Południowej Afryki nie była w stanie zakwalifikować się do Pucharu Narodów Afryki, ponieważ zespół nie znał wszystkich zasad klasyfikowania drużyn w klasyfikacji.

Prawie niemożliwe stworzyć piłkę nożną klub który przyniesie zysk dla właściciela

Cooper i Szymański, przewidując sukces wyników zespołu na mundialu, oferują skupienie się nie tylko na poziomie PKB, ale także na populacji. Jeśli kraj ma mniej niż 50 milionów ludzi, szanse na to, że będzie w nim wystarczająca liczba dobrych graczy i będzie wiele klubów o silnej konkurencji, są niewielkie.

Stworzenie klubu piłkarskiego, który przyniesie zysk jego właścicielowi, jest prawie niemożliwe, ponieważ zawsze znajdą się tacy ludzie jak Roman Abramowicz lub Sergio Craniotti, którzy nie dbają o to, ile pieniędzy zrzucić, jeśli tylko przyniesie to wynik - puchary i zwycięstwa. Reszta właścicieli klubu jest zmuszona konkurować zgodnie z zasadami bogatych: podnosić pensje wyżej i dokonywać kosztownych transferów. Zarządzanie klubem w nadziei na zysk oznacza oszukanie samego siebie. Cooper i Szymański wspominają raport British Industrial Commission z 1974 r .: „Jeśli zarząd klubu zarządza nim w taki sposób, aby generować dochód, zachowuje się głupio”.

Nie tylko Cooper i Szymanski wykorzystują w swoich obliczeniach dane dotyczące PKB i liczby ludności. Wskaźniki te pojawiają się w najbardziej szanowanym rankingu piłkarskim, którym jest FIFA. W niej ceteris paribus, każdy dodatkowy tysiąc dolarów PKB na mieszkańca dodaje 7,8 punktu do zespołu, każdy dodatkowy milion ludzi - kolejne 4,6 punktu.

Jeśli porównamy dane dotyczące PKB na mieszkańca za 2013 r. Z tymczasowymi wynikami Mistrzostw Świata w Brazylii, wyniki w tabeli przestaną zadziwiać. Pod względem PKB Hiszpania (33 miejsce) jest daleko w tyle za Holandią (12 miejsce) - jej bardziej udanym rywalem w grupie. To prawda, że ​​omija Chile (54 miejsce), któremu udało się dotrzeć do 1/8 finału. Chile udało się jednak wykorzystać efekt murów rodzimych: w Ameryce Południowej gra w Brazylii jest znacznie wygodniejsza.

Wśród drużyn półfinałowych - Brazylii, Niemiec, Holandii i Argentyny - wskaźniki ekonomiczne po stronie Niemiec (15. miejsce) i Holandii (12.), z przewagą na rzecz Holandii w wysokości 1,704 dolarów. Jednak wczorajszy mecz reprezentacji Niemiec i Brazylii udowodnił, że Niemcy potrafią zaskoczyć.

Tekst: Elena Bazina

Obejrzyj wideo: EKONOMIA FLASH - SKRÓT INFORMACJI EKONOMICZNYCH - 12-08-2019 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej