Skrzynie

Zapamiętaj wszystko: poprawa pamięci

Wydawca: „Mann, Iwanow i Ferber”, 2014

Pamięć długoterminowa to stabilne połączenie neuronowe. Ilość informacji, które jakoś przechowuje do końca życia, jest ogromna. Aby uniknąć przeciążenia informacji, mózg konfiguruje mechanizmy selekcji, które blokują przechowywanie nieistotnych informacji. Mechanizm działa w ten sposób: im dłużej informacja jest przechowywana w pamięci krótkotrwałej, tym większe przywiązuje się do niej i im więcej wywołuje emocji, tym bardziej prawdopodobne jest, że zapamięta ją przez długi czas. Jednak te mechanizmy można okrążyć wokół palca i zapamiętać wszystko. Nie jest to trudne - wystarczy porozmawiać z nimi w ich języku. Mnemoniki mają na celu dostarczanie informacji do mózgu w jego zwykłej formie.

Prawo instalacji

Informacje są łatwiejsze do zapamiętania, jeśli przed rozpoczęciem pracy zapewnij sobie ustawienie do zapamiętywania. Wyobraź sobie, że dwie osoby jednocześnie pamiętają tę samą informację. Jeden z nich został poproszony o zapamiętanie na tydzień, a drugi - tylko na godzinę. Jak myślisz, jakie będą wyniki weryfikacji - natychmiast po zapamiętaniu? Każdy, kto spodziewa się czeku w ciągu tygodnia, wykona lepszą pracę. Zostało to potwierdzone empirycznie. Dlatego jeśli chcesz coś zapamiętać na jutro, możesz ustawić sobie ustawienie do zapamiętania z miesięcznym wyprzedzeniem. Obowiązują również inne postawy: do szybkości, jakości zapamiętywania, postrzegania materiału w treści - to znaczy w tekście zauważasz, do czego masz stosunek.

Prawo wrażeń

Im jaśniejsze wrażenie zdarzenia, akcji lub tekstu, tym bardziej jest to niezwykłe, im więcej kanałów percepcji jest zaangażowanych, czyli im bardziej znacząca jest informacja, tym silniejsze zapamiętywanie. Aby zastosować tę zasadę, można świadomie wywołać dodatkowe emocje dla zapamiętanych. Na przykład przetłumacz go na obrazy lub wyobraź sobie, że tekst, który chcesz zapamiętać, jest pisany przez wroga. Jeśli szukasz błędów i nieścisłości w tekście, koncentrujesz się znacznie bardziej i pamiętasz więcej. Tej samej techniki można użyć, gdy słuchasz wykładu i nie możesz się na nim skoncentrować: spróbuj zacząć szukać sprzeczności w słowach wykładowcy, abyś mógł mu się sprzeciwić. W ten sposób czerpiesz korzyści z negatywnych cech - chęci sprzeciwu, krytyki, przywiązania do słów.

Prawo zainteresowania

Szukaj korzyści w niezapomniany sposób. To, czym jesteśmy zainteresowani, pamiętamy znacznie szybciej i łatwiej. Podobnie jak poprzednie, prawo to jest ściśle związane ze znaczeniem informacji, tylko teraz to znaczenie lub znaczenie jest określane świadomie. Fan z łatwością zapamięta wynik meczu, nazwiska wybitnych piłkarzy, liczbę żółtych kartek. Aby sztucznie wzbudzić zainteresowanie, możesz na przykład zadać sobie pytania przed przeczytaniem: dlaczego potrzebuję tych informacji, jakie inne korzyści przyniesie? Pożądane jest również udzielenie odpowiedzi na te pytania.

Prawo wstecznego hamowania

Rób przerwy. Kolejne zapamiętywanie spowalnia poprzednie. To prawo jest szczególnie silne, gdy nowy materiał jest podobny do dopiero zapamiętanego. Dzieje się tak, ponieważ nasza pamięć nie jest abstrakcyjna, ale ma struktury materialne w postaci połączeń neuronowych, które potrzebują czasu i energii do uformowania. Zwróć uwagę na zmiany między lekcjami w szkołach. Pozwalają uczniom odpocząć, a otrzymane informacje - trzymać się w głowie. Sensowne jest robienie przerw między klasami. Dobrze jest też pamiętać coś przed snem.

Prawo działania

Zastosuj to, czego nauczyłeś się w praktyce. Informacje, których używamy, są lepiej zapamiętywane. Aby lepiej zapamiętywać informacje, musisz wykonać na nich pewne czynności: znaleźć relacje, porównać, obliczyć lub jakoś z nich skorzystać.

Prawo wcześniejszej wiedzy

Im więcej wcześniejszej wiedzy na dany temat, tym lepiej zapamiętywane są wszystkie nowe informacje na ten temat. Nowy jest związany z już znanym, w oparciu o istniejący fundament. Przed rozpoczęciem pracy z nowym materiałem zaleca się wcześniejsze przypomnienie wszystkiego, co jest już znane na ten temat. W ten sposób mózg przygotuje się na nowe informacje, a na jego oczekiwanym typie uformuje się szczególne podejście.

Prawo powtórzeń

Na początku informacje zwykle są zapominane bardzo szybko. Już w ciągu pierwszych 20 minut po zapamiętywaniu około 40% danych jest traconych, w ciągu 24 godzin - 67%, a za miesiąc - 79%. Większość informacji jest zapomniana w ciągu pierwszych kilku minut. Psychologowie ustalili, że wystarczy pięć powtórzeń, aby zapamiętać je przez długi czas: natychmiast po zapamiętywaniu - za 20 minut - za dzień - za dwa tygodnie - za dwa miesiące. A wyniki będą prawie takie same, jakbyśmy powtarzali każdego dnia raz.

Prawo jednoczesnych wrażeń

Informacje nie są przechowywane osobno. Wszystko, co dzieje się w tym samym czasie, znajduje się w tej samej „szafce” w pamięci. Zapach lub atmosfera mogą wywołać pewne zdarzenia w pamięci. Jeśli czegoś nie można zapamiętać, musisz przypomnieć maksymalną liczbę jednoczesnych wyświetleń. Prawo to jest również stosowane w NLP w technikach kotwiczenia. Istota jest następująca. Jeśli dotkniesz ramienia osoby, która jest w bardzo dobrym nastroju, utwórz kotwicę tego stanu. Jeśli chcesz aktywować tę kotwicę, czyli sztucznie wywołać dobry nastrój, musisz ponownie dotknąć ramienia.

Prawo ziemi

Informacje otrzymane na początku i na końcu najlepiej zapamiętać. Pomyśl o książce, filmie lub rozmowie - początek i koniec są zawsze wyraźnie widoczne. Dlatego codzienne zajęcia, każda godzina, są lepsze niż jedna na tydzień przez siedem godzin. Powinieneś także pamiętać o tym prawie, komunikując się z ludźmi i robiąc prezentacje. Początek i koniec zostaną zapamiętane najlepiej i należy je podkreślić.

Jak nauczyć się 500 słów dziennie

Odmianę metody nauki języka, którą teraz poznamy, zaproponował Dominic O'Brien. Ta metoda pozwoliła mu na naukę nowego języka w ciągu dwóch do trzech dni na poziomie średniozaawansowanym. Metoda zapamiętywania słów jest następująca. Najpierw musisz wybrać witrynę do przechowywania informacji. Dominic zaproponował przejęcie całego miasta - zróbmy to. Mentalnie podziel go na części, a następnie użyj każdego z nich dla określonego rodzaju słów. Na przykład północna część miasta jest dla rzeczowników, centralna dla czasowników, południowa dla przymiotników. I dla każdego nowego języka wybieramy nowe miasto. Mamy więc rodzaj dysku twardego (lub notebooka), który jest w naszej głowie i ma przejrzystą strukturę. Teraz najważniejsze jest, jak zapisać na nim informacje?

Weźmy przykład. Załóżmy, że musisz pamiętać angielskie drzewo słów. W rosyjskim znajdujemy coś spółgłoskowego. „Drzewo - trzy” sugeruje się. Ponieważ słowo „drzewo” jest rzeczownikiem, w północnej części miasta umieszczamy powiązanie asocjacyjne: trzy drzewa rosnące blisko siebie. Schody (krok). Natychmiast mentalnie przenieś się do północnej części miasta i przygotuj schody, które wcześniej zapamiętałeś. Najbardziej problematyczne jest teraz wybranie czegoś podobnego w dźwięku. Możesz spróbować „stu Il”. Jeśli masz przyjaciółkę Irę, wyobraź sobie, że sto jej klonów jest na wybranych przez ciebie schodach. Niektórzy uważają tę metodę zapamiętywania za mylącą i irracjonalną, ale jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek był w stanie zapamiętać 300 słów na godzinę przy użyciu dowolnej innej metody. Jeśli chcesz szybko rozpocząć naukę nowego języka, najskuteczniejszą opcją są skojarzenia i powiązania z lokalizacjami.

Książka dostarczona przez Manna, Iwanowa i Ferbera

Obejrzyj wideo: Sprawdź swoją pamięć #3 Na pamięć. Gazeta Wyborcza (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Najdziwniejsze patenty znanych firm
Skrzynie

Najdziwniejsze patenty znanych firm

Pewnego dnia największy producent samolotów Airbus opatentował foteliki rowerowe do samolotów. Jednocześnie kierownictwo firmy przyspieszyło, aby zapewnić wystraszonych pasażerów, że nie zamierza jeszcze wprowadzić nowego produktu do produkcji. Airbus opatentował wynalazek w rezerwie, próbując przewidzieć, które technologie będą poszukiwane w przyszłości.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej
Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia
Skrzynie

Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia

Fast Company: Jak właściwie opisać siebie i swoją pracę W czasopiśmie Fast Company opublikowano artykuł, w którym bardzo ważne jest, aby używać właściwych słów w odniesieniu do swojej pracy. Jeśli zastąpisz wyrażenie „muszę” słowem „chcę”, życie będzie lśniło nowymi kolorami, jak napisano w publikacji. Amber Re, założyciel i dyrektor generalny Centrum Psychologicznego Bold Academy, opracował Słownik niekonwencjonalny, który zawiera nowe definicje najczęstszych słów.
Czytaj Więcej
Eugene napisał „System Kudrina”
Skrzynie

Eugene napisał „System Kudrina”

H&F czyta jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę dziennikarza Jewgienija Pismennaya na temat centralnej postaci polityki gospodarczej Putina, Aleksieja Kudrina. Opowiadając historię byłego Ministra Finansów, autor odtwarza przełomowe wydarzenia rosyjskiej polityki ostatnich 20 lat z punktu widzenia ich bezpośredniego uczestnika.
Czytaj Więcej