Skrzynie

Zacznij od małego: 8 porad dotyczących zakładania firmy od Subway Founder

Wydawca:
„Mann, Iwanow i Ferber”, 2014

Nie musi być oryginalny

Pierwszym krokiem do stworzenia własnego biznesu jest ustalenie, co chcesz posiadać i czym zarządzać. Wiele osób wymaga wysiłku. Są zrujnowani próbą znalezienia złożonych odpowiedzi na dość proste pytanie. Innymi słowy, komplikują proces znajdowania pomysłu. Przeglądając pomysły na biznes, ludzie starają się od razu ocenić każdą z nich. Czy ten pomysł jest wystarczająco ambitny i oryginalny? Odpowiedź brzmi a priori nie. Wszędzie są wady.

Zbyt często ludzie czekają i nie zakładają firmy, ponieważ chcą wejść na rynek z nowym pomysłem, z czymś, co nigdy wcześniej nie zostało zrobione, lub osiągnąć coś wyjątkowego. Ale nowe pomysły często zawodzą lub szybko zawodzą. Odkrywcy nowych terytoriów często muszą drogo zapłacić, zanim otrzymają nagrodę. Jeśli mówimy o biznesie, opiera się on na naśladowaniu. Rozejrzyj się. Co widzisz Fryzjerzy, kawiarnie, czyszczenie dywanów, mycie samochodów, restauracje, sklepy komputerowe i meblowe, sklepy odzieżowe, biura podróży, agencje reklamowe ... To firma, której potrzebujemy dzisiaj i będziemy potrzebować w dającej się przewidzieć przyszłości.

Oczywiście niektóre rodzaje działalności wymagają specjalnych umiejętności, ale w większości przypadków, jeśli chcesz poświęcić się prostym, niezbędnym do życia czynnościom, możesz nauczyć się prawie wszystkiego. Ci, którzy nie chcą wydawać energii, zaczynając od zera, kupują franczyzy lub licencje. Mogą więc skoncentrować się na zarządzaniu, tworzeniu bazy klientów i korzyściach z produkcji na dużą skalę, które zapewniają wiele franczyz. Znajdź niszę, wypełnij ją i staraj się nie torturować pomysłu na śmierć, zanim będziesz miał okazję go przetestować. Jeśli analizujesz zbyt długo, nigdy nie zaczniesz.

Wyznacz ambitne cele

„Powinniśmy pomyśleć o tym, co zrobimy po otwarciu pierwszego lokalu, ustalmy długoterminowy cel”, Pete Buck powiedział mi godzinę po tym, jak zgodziłem się założyć kanapkę z okrętami podwodnymi. Wydawało mi się dziwne ustalenie takiego celu, kiedy jeszcze nie zaczęliśmy, ale później zdałem sobie sprawę, że była to jedna z najlepszych decyzji, jakie podjęliśmy. Ustalenie długoterminowego celu przesunęło naszą uwagę z bezpośredniego celu - otwarcia restauracji - na to, co można osiągnąć. Odgrywa ważną rolę, ponieważ pokazuje ostateczne miejsce docelowe, aby pomóc ci pozostać na dobrej drodze. Kiedy napotykasz codzienne problemy i czujesz, że utkniesz, zawsze możesz się do niej zwrócić.

Nie musisz się martwić o sformułowanie długoterminowego celu. Zdecyduj, co chcesz i zaznacz pole. Zarówno cel, jak i przydzielony czas powinny być ambitne, ale możliwe do osiągnięcia. Nie urzeczywistniaj marzeń o fajkach. Koncentrując się na dużym obrazie, musisz wierzyć, że jest on prawdziwy i że możesz osiągnąć to, co chcesz. Po wejściu na ścieżkę do osiągnięcia celu skoncentruj się, ale nie martw się, poza harmonogramem. Zaczynając, nie wiesz, czy będziesz w stanie osiągnąć to, co chcesz, ale masz cel i możesz się do niego zbliżyć. Czasami przed terminem, a czasem w tyle, nie jest to tak ważne. Najważniejsze, aby pozostać skupionym i poruszać się. Co jeśli nie dotarłeś? Cóż, więc nie zrobili tego. W końcu to nie koniec biznesu. To trwa tylko trochę dłużej.

Nie komplikuj

Załóżmy, że zdecydujesz się założyć własny biznes. Co musisz wziąć pod uwagę i zrobić, aby zacząć? Napisz biznesplan? Czy bierzesz pod uwagę ryzyko i jak nakarmisz swoją rodzinę? Czy muszę brać pod uwagę opinie innych na temat Twojego pomysłu na biznes i słuchać porad z zewnątrz? Jest to jeden z powodów, dla których wielu nie zakłada własnej firmy: w tym celu trzeba przemyśleć zbyt wiele pytań! Nie twierdzę, że planowanie jest złe. Jeśli porzucisz wszystko, aby robić interesy lub podejmiesz ważną decyzję dotyczącą swojej przyszłości, to dobry pomysł. Ale jeśli zanim zaczniesz, chcesz poczuć się absolutnie pewnym sukcesu, prawdopodobnie nigdy nie zaczniesz.

Biznes nie jest nauką. W tym obszarze nie możemy mieszać dwóch substancji chemicznych, aby uzyskać przewidywalny wynik. Nieznany jest stanem niekomfortowym i trudno znaleźć komfort w trudnej sztuce biznesu. Dlatego wiele osób, które twierdzą, że chcą założyć własną firmę, nigdy nie wychodzi poza pragnienie. Utknęli na etapie lęku - „co jeśli…” i spędzają czas na przygotowaniu, celowaniu, ale nigdy nie strzelają. Przypomnij sobie, co powiedzieli starożytni chińscy filozofowie: „Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku”. Dotyczy to również biznesu. Jeśli chcesz zacząć, musisz zrobić pierwszy krok. Nie duży i nie mały. Źle i nie źle. Tylko krok. Przemyślenie, omówienie, a nawet napisanie biznesplanu jest doskonałe, ale dopóki nie zrobisz czegoś konkretnego, jeszcze nie zacząłeś.

Naucz się ćwiczyć

Z czasem odkryłem, że niezależnie od szkolenia, doświadczenia i wykształcenia wielu innych przedsiębiorców, takich jak ja, studiowało metodą prób i błędów. Kiedy zakładali firmę, nie mieli odpowiedzi na pytania i wiedzy niezbędnej do stworzenia udanej firmy. Otrzymali je wykonując codzienną pracę. Uczenie się w szkole życia i zdobywanie kopnięć nie zawsze jest przyjemne, ale stanowi integralną część rozwoju każdej firmy. Ta szkoła nie udziela odpowiedzi. Raczej trenuje po drodze. Silne uderzenia wielu osób prowadzą do rozpaczy i zdecydowanie zmniejszają ambicje. Jedyną pociechą jest myśl, że zarówno zdobyte doświadczenie, jak i strajki pomogą ci lepiej pracować w przyszłości.

Nigdy nie skończycie szkoły życia, ponieważ w biznesie zawsze pojawiają się problemy. Możesz rozpocząć działalność z jasnym celem, ciężko pracując, ale raczej nie osiągniesz swojego celu w linii prostej. Problemy pojawiają się ciągle i wielu z nich nie można przewidzieć. Zasadniczo są one powiązane z dostawcami, gotówką i ludźmi. Jakoś zdarzyło się, że zawsze rozumiałem: moje podejście jest moim wyborem. Oczywiście mogłem mieć negatywne odczucia w każdej trudnej sytuacji, ale postanowiłem potraktować problemy jako okazję do nauczenia się czegoś nowego.

Ciągle wymyślaj nowe rzeczy.

Aby osiągnąć maksymalny zysk z firmy, musisz zwiększyć sprzedaż. Aby zwiększyć sprzedaż, potrzebujesz więcej klientów. Aby przyciągnąć klientów, którzy stale do Ciebie wracają, musisz ulepszyć swój biznes. Wszystkie odnoszące sukcesy firmy oferują klientom coś cennego, ale to nie wystarczy. Klienci oceniają, co i ile otrzymują. Ich kryteria decyzyjne przy ponownym zakupie są bardzo proste. Chcą lepiej, szybciej i taniej! Nawet jeśli jesteś wystarczająco inteligentny, aby zbudować idealny biznes za pierwszym razem, a Twój produkt lub usługa jest idealna dla klientów, po pewnym czasie Twoja pozycja zostanie osłabiona, ponieważ rynek nie stoi w miejscu. Twój produkt lub usługa może być wyjątkowa, ale nikt nie powstrzymał dalszych innowacji. Nigdy nie zapominaj: zostając właścicielem firmy, automatycznie angażujesz się w stałą konkurencję z rynkiem, na którym pojawiają się ulepszenia, i bez względu na to, na jakim jesteś poziomie, wprowadzanie ulepszeń jest codzienną koniecznością.

W Subway ciągle zmieniamy rzeczy, w większości zmiany są tak małe, że nawet nie powinieneś o nich rozmawiać. Na przykład zaczęliśmy od sprzedaży siedmiu odmian zimnych kanapek o długości 30 centymetrów. Potem zaoferowali kanapki o połowę mniej. Później wprowadzono sałatki. Początkowo używaliśmy tylko białego chleba, ale potem dodaliśmy inne rodzaje, a następnie linię pieczywa dla smakoszy, sosów i dodatków. I tak dalej. W ciągu roku wprowadzamy do tysiąca innowacji. Patrząc wstecz, moglibyśmy powiedzieć, że tylko dziesięć z nich było ważnych, to znaczy doprowadziło do prawdziwych zmian. Jeśli wiesz z góry, jakie ulepszenia przyniosą najlepsze rezultaty! Ale nie możesz zmierzyć wyniku, dopóki nie podejmiesz działania, dlatego jesteś zmuszony zrobić wszystko tak szybko, jak to możliwe, a jednocześnie nie powodować chaosu w firmie.

Zaufaj swoim ludziom

Wyniki biznesowe są określane przez opisy stanowisk, stopień przekazania uprawnień zgodnie z potrzebami firmy i odpowiednich ludzi do każdego zadania. Przede wszystkim każda firma powinna być dobrze skonstruowana, aby sprostać potrzebom firmy. Następnie musisz być w stanie przenieść uprawnienia i odpowiedzialność. Na koniec zatrudnij najlepszych ludzi do wykonania, a następnie naucz ich i zachowaj. I oczywiście musisz w nie wierzyć! Na pierwszych etapach tworzenia biznesu nie byłem na to gotowy. Z jednej strony nie przywiązywałem należytej wagi do zatrudniania, z drugiej strony miałem wiele problemów, zawsze pełnych pracy. Na szczęście w końcu zdałem sobie sprawę, że jedynym właściwym sposobem jest ustalenie priorytetów spraw i przydzielenie ich innym.

Myślę, że większość z nas wewnętrznie opiera się przekazaniu władzy. Najpierw musimy zrobić wszystko z rzędu. Wiemy, co należy zrobić, chcemy, aby wszystko było zrobione dobrze i zgodnie z naszym przekonaniem. Błąd polega na tym, że wydaje nam się, że nikt nie może lepiej. Myślę, że większość ludzi w mojej firmie robi inne rzeczy lepiej niż ja. Dlaczego Czasami dlatego, że mają wiedzę, albo z powodu osobistych cech, albo z powodu umiejętności rozwiązywania problemów, albo z powodu tego, jak koncentrują się na szczegółach, lub z powodu inteligencji, lub po prostu z powodu czasu, który mogą poświęcić się pracy. Liderzy mogą utrudniać ruch w kierunku celu. Czasami oni, jako poborcy opłat, stale zmuszają ich do zatrzymywania się lub po prostu ingerują w ruch uliczny. Wszyscy czekają, aż będą kontynuować. Musisz przygotować ludzi do wniesienia wkładu w swój biznes. Zapewnij każdemu zasoby i wsparcie, których osobiście potrzebuje, i wzmocnij ich rolę, a następnie zejdź im z drogi i daj im możliwość wykonania pracy.

Weź pożyczkę na czas

Główną zasadą biznesu jest zawsze mieć pieniądze i nigdy, nigdy nie wydawać ich całkowicie. Bądź oszczędny, weź pieniądze, które jesteś winien jak najszybciej i pożycz je, zanim będziesz ich potrzebować. Pamiętaj, że pracownicy działu kredytowego banku przestrzegają dwóch podstawowych zasad:

Zasada numer 1. Jeśli ty są potrzebne pieniądze, wtedy nie otrzymasz.

Zasada numer 2. Jeśli ty nie potrzebne pieniądze, możesz je łatwo zdobyć.

Na pierwszy rzut oka te zasady wydawały mi się pozbawione sensu, myślę, że ty też. Ale to są reguły i musisz je tylko znać. Dlaczego Kiedy ty trzeba pożyczać pieniądze, nic nie dostaniesz. Błąd synchronizacji. Ale bądź ostrożny: nie obciążaj się zbytnio długiem, nie używaj pożyczki jako narzędzia do kompensowania słabych wyników biznesowych; nie przekraczaj granic i nie bierz tego.

Śledź jakość

Stopień, w jakim spełniamy i przekraczamy oczekiwania klientów, prowadzi do wielokrotnych zakupów naszych towarów. Kiedyś sami to zrobiliśmy okropnie! Zasadniczo zrozumiałem, jak zawrzeć umowę. Kiedy przyszedł klient, przyjął zamówienie, natychmiast zrobił kanapkę i podał ją przez ladę. Co najważniejsze, dokładność i szybkość. Wziąłem pieniądze, uśmiechnąłem się, podziękowałem i to wszystko. Nie zastanawiałem się, jakie usługi świadczę. Wiedziałem, że jadalnia powinna być czysta i czyściłem ją między przybyciem klientów i po zamknięciu. Wtedy pomyślałem, że to wystarczy.

Wiedziałem, że kanapki powinny pochodzić ze świeżych bułek, ale nie zawsze tak robiłem. Klient mógł dziś dostać świeżą bułkę, a jutro nie tyle. Często po zamknięciu miałem niesprzedane bułki. W tym czasie były warte pięć centów za sztukę. Ponieważ mieliśmy trochę pieniędzy, a nasza pierwsza restauracja zarabiała mało, ważne było, abyśmy sprzedali wszystkie nasze zapasy i niczego nie wyrzucali. To właściwie błąd. Oszczędność pięciu centów to zysk krótkoterminowy, ale na dłuższą metę powoduje to straty.

Pozyskiwanie nowych klientów każdego dnia jest jedną z najważniejszych lekcji biznesu, ponieważ klienci to biznes. Właściwie to twój jedyny zasób. Wartość Twojej firmy jest wprost proporcjonalna do liczby klientów, których będziesz w stanie zainteresować i utrzymać.

Książka jest dostarczana przez Manna, Iwanowa i Ferbera.

Obejrzyj wideo: Ks. Piotr Pawlukiewicz - Zacznij rozwiązywanie problemu od małej rzeczy: od powołania rybaków (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej