Skrzynie

Moc empatii: jak komunikować się ze złożonymi ludźmi

DOM PUBLIKACJI
„Mann, Iwanow i Ferber”, 2014

Wszyscy, popadając w konflikt, znajdujemy się w niewoli uprzedzeń. Mechanizmy wewnętrzne chronią i wzmacniają nasz wizerunek. Rozpoznanie własnego zła lub słabości jest niezwykle trudnym zadaniem dla wielu ludzi. Nawet założenie „mogę się mylić” - i tego właśnie wymaga od ciebie elastyczność myślenia - już powoduje odczuwalny dyskomfort. Nie walcz z własną obroną. Pozwól sobie pomyśleć, że w tej sytuacji masz 90% racji. Możesz nawet założyć, że masz 100% racji. Ale wciąż zadaj sobie pytanie: „Jakie parametry tej sytuacji (moje zachowanie, moje reakcje, uczucia) mogę kontrolować, aby to zmienić?”

Uświadomienie sobie, że czyjś obraz świata jest wynikiem subiektywnej percepcji, pomaga odejść od zwykłego punktu widzenia i spojrzeć na sytuację innymi oczami. Aby przezwyciężyć podmiotowość myślenia w zastoju, możesz zadać sobie następujące pytania. Jakie dane zgromadziłem, skłoniły mnie do myślenia w taki sposób? Co zauważyli inni ludzie i zaczęli myśleć tak, jak myślą? Jak interpretować dane? Jak inna osoba może je interpretować? Jakie początkowe postawy wpływają na moje zrozumienie sytuacji?

Nie rozłączaj skrótów

Często tendencyjny, zniekształcony i zbyt uproszczony opis drugiej strony. Dzieci w tym względzie są niezwykle proste. Jeśli zapytasz uczniów, dlaczego surowy nauczyciel odrabia tak wiele prac domowych, odpowiedzą: „Ponieważ ona jest zła” lub „Ponieważ nas nienawidzi”. Taka reakcja nie jest zaskakująca w ustach dziecka, ale dorośli czasami myślą w podobny sposób - raz w stagnacji łatwo jest wrócić do modelu zachowania dziecka.

Kiedy nie podoba nam się to, co robi druga osoba, przypisujemy mu nieskomplikowaną rolę w najprostszym scenariuszu: „On po prostu nie lubi planować”, „Jest zdezorganizowana”, „Chce kontrolować wszystkich”, „Jest samolubna”. Nazywam to zjawisko podwójną nieświadomością - osoba nie zdaje sobie sprawy z punktu widzenia innej osoby i nie zdaje sobie sprawy, że nie jest tego świadoma. Tak więc pierwszym krokiem do przezwyciężenia zastoju jest wątpliwość. Bardzo ważne jest rozwinięcie nawyku wątpliwości: czy rozumiem rozmówcę poprawnie?

Powiedz innymi słowy

Istnieje sposób na lepsze zrozumienie czyjegoś punktu widzenia, nawet w czasie konfliktu. Nazywam tę metodę „Opowiedz inną historię”. To tak, jakby łatwo powiedzieć inną wersję tego, co się dzieje - wystarczy opisać sytuację z perspektywy drugiej strony. Ale kiedy próbujesz to zrobić, ciągle mieszasz własne uwagi. Jak więc musisz nauczyć się mówić inną wersję, nawet neutralnym tonem, ale z „odwrotnym nastawieniem”, czyli preferowaniem czyjegoś punktu widzenia. Dokładnie tak, jak powiedziałby jej inny. Ta technika pomaga osiągnąć elastyczność myślenia i jest niezwykle przydatna do zmiany perspektywy i konstruktywnej komunikacji.

Postaw inną osobę w centrum historii. Oznacza to, że należy położyć nacisk na to, co najważniejsze dla tej osoby, na pytania i problemy, które dotyczą jej bardziej niż innych. Niech drugi będzie głównym bohaterem. Zwykle osoba postrzega siebie jako pozytywną postać, czyniącą dobro. Dlatego, aby zrozumieć jego wersję sytuacji, wyobraź sobie, że odgrywa w niej szlachetną rolę. Wyobraź sobie, że jesteś złoczyńcą. Kiedy opowiadasz komuś wersję historii, musisz pamiętać, że nadal jesteś aktorem, ale tylko twoja rola nie jest taka sama jak we własnej wersji. Zmieniasz miejsca - masz tutaj rolę wspierającą, główną rolę odgrywa rozmówca. Jest bohaterem, który ratuje świat, a ty jesteś podstępnym złoczyńcą, z którym trzeba walczyć. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku konfliktu: przeciwnik mianuje cię złoczyńcą i przypisuje ci nieestetyczne motywy twojego zachowania.

Zbuduj dialog

W zdecydowanej większości przypadków stagnacja wymaga otwartej rozmowy. Na początek przyznaj, że druga osoba ma wyjątkowy punkt widzenia, który również odpowiada jego naturze, tak jak twój punkt widzenia odpowiada twojej naturze. Uznanie tego wskazuje na szacunek dla rozmówcy. Oznacza to, że traktujesz go jako równego i chociaż możesz się z nim nie zgodzić, uważaj jego punkt widzenia za wart uwagi. Możesz zacząć w ten sposób: „Chcę poprawić naszą komunikację i zdaję sobie sprawę, że mamy bardzo różne pomysły na temat prowadzenia trudnych rozmów”.

Następnie opisz historię innej osoby przed udostępnieniem swojej. Istnieje wielka pokusa, aby natychmiast wyrzucić to, co nagromadziło się w tobie, ale rozsądnie jest najpierw krótko przedstawić punkt widzenia drugiej strony. Dlaczego Najpierw sprawdzisz, czy poprawnie wyobrażasz sobie czyjąś wersję. Jeśli się nie pomylisz, możesz przejść dalej. Jeśli popełnisz błąd, rozmówca poprawi cię. Ta poprawka będzie pierwszą wskazówką, jak on widzi sytuację. Nie ma sensu budować komunikacji, której podstawą jest nieporozumienie. Po drugie, mówiąc o wersji innej osoby, pokażesz, że rozumiesz tę drugą osobę. Ludzie, czując, że są rozumiani, znacznie chętniej słuchają innego punktu widzenia. W przeciwnym razie będą wytrwale szukać sposobu wyrażenia swojej opinii, a nie słuchać twojej. Możesz zacząć w ten sposób: „Myślałem o tym, jak możesz patrzeć na rzeczy i chcę podzielić się z Tobą tym, co udało mi się zrozumieć. Daj mi znać, jeśli dobrze Cię rozumiem lub przegapiłem coś ważnego”.

Po określeniu punktu widzenia innej osoby i otrzymaniu jego zgody możesz podzielić się swoim punktem widzenia. Ważne jest przekazanie rozmówcy w zrozumiałej formie: Twoim celem jest podzielenie się z nim swoją perspektywą, a nie pokonanie go w sporze lub umniejszenie jego punktu widzenia. Przypomnij mu, że różnice zdań są naturalne i że ma on swoje własne powody myślenia na swój sposób, tak jak ty masz własne. Możesz zacząć prezentować swój punkt widzenia w następujący sposób: „Chcę podzielić się tym, jak patrzę na rzeczy i słyszę twoją reakcję. Oczywiste jest, że widzimy sytuację na różne sposoby, i to jest normalne. Mam nadzieję, że będę w stanie lepiej zrozumieć twoje poglądy i pomóc aby dowiedzieć się więcej o swoim. Moim celem nie jest mieć rację, ale rozumieć i być rozumianym ”.

I wreszcie, podczas rozmowy warto przełączyć się z jednej perspektywy na drugą, tzn. Podczas prezentacji swojej wersji zwróć uwagę na punkty, w których odbiega ona od wersji drugiej strony, nie zapominając o podkreśleniu zasadności czyjegoś punktu widzenia. Wyrazista kombinacja obu perspektyw - stojąc obok siebie na równych stopach - wzmacnia wrażenie, że jesteś otwarty na inny punkt widzenia, chociaż możesz się z tym nie zgodzić. Biorąc pod uwagę dialog jako wymianę poglądów, a nie spór, w którym musi być zwycięzca i przegrany i gdzie jeden punkt widzenia musi być z pewnością bardziej poprawny niż inny, stłumisz instynktowne pragnienie obrony i promowania bardziej swobodnej komunikacji. To z kolei prowadzi do poprawy relacji i skutecznego rozwiązania problemu.

Obejrzyj wideo: David Icke łączenia punktów, EP6 z napisami w języku polskim (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej