Skrzynie

„Maksymalna koncentracja”: Jak przestać odwracać uwagę od biznesu

DOM PUBLIKACJI
„Mann, Iwanow i Farber”, 2014

Miłej zabawy

Istnieje związek między uwagą a stymulacją, którego zrozumienie pozwala kontrolować siebie. Uwaga jest osłabiona, gdy nie jesteś wystarczająco podekscytowany lub zbyt podekscytowany. Osoba koncentruje się najlepiej, gdy poziom stymulacji jest dokładnie taki, jaki jest potrzebny. Psychologowie mają termin „poziom aktywności umysłowej”, który służy między innymi do opisania, jak bardzo adrenalina wpływa obecnie na układ nerwowy. Z kolei poziom adrenaliny zależy od podniecenia. Kiedy stymulacja jest prawidłowa, jesteś w stanie zrelaksowanej koncentracji - mięśnie są rozluźnione, a twój umysł jest w gotowości.

Uwaga psychologowie nazywają ten stan optymalnym pobudzeniem. W takim przypadku czujesz się zmotywowany, pewny siebie i skoncentrowany. Wyobraź sobie - robisz coś, co naprawdę sprawia przyjemność: czytasz fascynującą książkę; spacerując po lesie lub podróżując do nowego interesującego miejsca. Świadomość jest jasna i czujesz się zainteresowany. W tym stanie bycie ostrożnym nic nie kosztuje. Uwaga poprawia się wraz ze wzrostem motywacji (lub pobudzenia) do pewnego limitu. Gdy poziom motywacji staje się zbyt wysoki, wynik pogarsza się.

Określ cel

Naucz się siedzieć i ciężko pracować, kiedy najbardziej chcesz skakać i biegać. Pierwszym krokiem jest potraktowanie sprawy jako czegoś osobistego. Twój szef, nauczyciel lub partner jest zainteresowany wykonaną pracą, ale najważniejsze jest, aby zrozumieć: dlaczego to robisz? Może chcesz „zarabiać pieniądze”, „uzyskać dobrą ocenę”, „być dumnym ze swojej pracy”, „zadowolić klienta”, „zamknąć umowę”. Gdy brakuje Ci stymulacji, powtarzaj wybraną przyczynę w kółko. Niech to będzie twoja motywacyjna mantra.

Zrób sobie przerwę

Strategicznie wykorzystując przerwę, porównaj swój obecny poziom stymulacji z poziomem, którego potrzebujesz, aby pozostać w strefie koncentracji. Jeśli praca, którą wykonujesz, jest nudna (musisz wbić dane do tabeli, napisać raport techniczny), wybierz wytchnienie, które zwiększy poziom adrenaliny. Zrób coś, co doda Ci energii i entuzjazmu. Jeśli jesteś w domu, włącz radio i zatańcz. W biurze idź na górę, rozmawiając przez telefon z przyjacielem. Jeśli prowadzony biznes wywiera na ciebie presję psychiczną (rozwiązujesz sytuację konfliktową lub pracujesz jako kontroler ruchu lotniczego), zrób sobie przerwę, aby się uspokoić i zrelaksować. Jeśli jesteś w domu, idź na podwórko lub podlewaj kwiaty. Jeśli jesteś w biurze, wyjdź i usiądź w samochodzie lub w pokoju relaksacyjnym, zamknij oczy, posłuchaj spokojnej muzyki.

A jeśli twoja praca jest monotonna i miażdżąca psychicznie? Wyobraź sobie, że przygotowujesz się do bardzo ważnego egzaminu lub zbierasz dokumenty na poważny proces. Jedna część ciebie jest znudzona, druga odczuwa stres emocjonalny. W takich sytuacjach potrzebujesz przerwy, która jednocześnie stymuluje i relaksuje. Na przykład możesz wyjść na zewnątrz i po prostu rozgrzać się. W rzeczywistości istnieje element stymulujący w każdej przerwie, ponieważ każda nowość stymuluje. Wszelkie działania inne niż te, w których jesteś obecnie zaangażowany, mogą cię pocieszyć.

Właściwa wielozadaniowość

Świadoma wielozadaniowość to celowa strategia robienia kilku rzeczy naraz. Wybierasz wielozadaniowość, aby zwiększyć zasięg uwagi, a jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że stajesz się mniej produktywny. Gdy uruchamiasz zbyt wiele programów na komputerze w tym samym czasie, zaczyna działać wolniej. To samo dzieje się z nami. Świadoma wielozadaniowość bierze to pod uwagę. Przyjmujesz do wiadomości i akceptujesz to, że ze względu na lepszą koncentrację uwagi tracisz produktywność, ale nadal idziesz na całość.

Podczas wykonywania poważnej, długoterminowej pracy umysłowej często musisz pocieszyć się, aby poprawić koncentrację. Jeśli czytasz skomplikowaną rozprawę, weź jasny marker i zaznacz ważne miejsca podczas czytania. Jeśli chcesz zapamiętać informacje na nudnym spotkaniu lub lekcji, zapisz więcej, narysuj grafikę i zdjęcia. Jeśli każde słowo ma znaczenie na męczącym spotkaniu, zapisz wszystko szczegółowo, jak urzędnik sądowy. Papier i ołówek to najlepsze narzędzia do koncentracji.

Jeśli jesteś spięty lub zbyt aktywny, powinieneś podjąć wysiłek fizyczny i umysłowy, aby się uspokoić. Pomoże to w ćwiczeniach relaksacyjnych, rozmowie z dobrym przyjacielem, ulubionej muzyce i zdjęciach, które uspokoją i przywrócą komfort emocjonalny.

Pozbądź się winy

Często słyszę od pacjentów: „Czuję taką presję. Nie można nie sprawdzać poczty ani zabierać telefonu. Nie mam już czasu osobistego. Wydaje mi się, że odebrano mi wolność”. Gdy ktoś pyta: „Dlaczego nie podniosłeś telefonu?” - czujemy się winni i usprawiedliwiamy się: „Byłem na spotkaniu” lub „W telefonie zabrakło prądu”. Zapominamy, że mamy prawo po prostu wyłączyć dźwięk bez poczucia winy. Korzystanie z nowych technologii nie oznacza, że ​​nie możesz się z nimi rozstać ani przez chwilę.

Ważne jest, aby określić granice. Jeśli ktoś zarzuci ci, że nie odbierasz telefonu, nie zmuszaj się do przeprosin. Pewność siebie zaczyna się od tego, że znasz swoje prawa i nie zapominasz o nich. Ustawiając granice komunikacji, łatwiej jest pozostać w strefie koncentracji i mniej podatny na przeciążenia i wybuchy gniewu. Zamiast znosić ingerencję z zewnątrz i złościć się na niemożność jej zatrzymania, możesz ograniczyć go do poziomu, który możesz znieść.

Naucz się mówić nie

Teraz musisz nauczyć się odpowiadać nie. Wyłącz dźwięk. Nie odbieraj połączeń. Wyjdź z internetu. Zawieś znak na drzwiach szafki. Jeśli ktoś pojawi się bez ostrzeżenia, możesz powiedzieć: „Muszę dokończyć pracę”. Pewność siebie oznacza, że ​​możesz powiedzieć innym „nie”, dlatego ważne jest, aby nauczyć się mówić „nie” sobie. Kiedy telefon dzwoni, odczuwasz impuls do działania. Im dłużej dzwoni, tym większy strach przed nieodebranym połączeniem. Przy dużym wyborze strach przed utratą czegoś jest prawie nieunikniony. On siedzi w twojej podświadomości. Co jeśli na innych setkach kanałów jest coś ciekawszego? Musisz zadać sobie pytanie: „Czego najbardziej chcę?” Kiedy telefon dzwoni, musisz sam zdecydować: „Czy chcę teraz odebrać telefon?”

Boimy się odmawiać innym z obawy przed utratą okazji, poczucia winy lub nawyku bycia miłym. Ale sztuki mówienia „nie” można się nauczyć. Kiedy proponowana jest alternatywa, łatwiej jest odmówić i zaakceptować odrzucenie. To kolejny przykład zastępowania myśli: celowo wybierasz myśl o tym, co możesz dostać później, zamiast myśleć o tym, czego nie możesz teraz uzyskać. Przejście od deprywacji do posiadania w przyszłości jest dobrym antidotum na strach przed utratą czegoś. Kiedy musisz powiedzieć sobie „nie”, zwróć uwagę na to, co możesz powiedzieć „tak”. Powiedz sobie: „Nie mogę teraz rozmawiać przez telefon, ale zadzwonię do przyjaciół w weekend”.

Naprzemiennie trudne i łatwe

Niektórzy mówią, że nie lubią dyscypliny i rutyny, ponieważ plany pozbawiają ich spontaniczności. Często oznacza to: „Nie chcę tego wykorzystać” lub „Zaczekam, może będzie lepsza okazja”. W istocie wszyscy rozumiemy, że jeśli projekt lub firma jest naprawdę ważna i chcemy je wdrożyć bez zbędnego stresu, plan jest obowiązkowy. Plan napisany na papierze jest ważny. Często wydaje się osobie, że pamięta informacje lepiej niż w rzeczywistości. Naukowcy nazywają tę zasadę „zmieniającymi się perspektywami” - tendencją do wierzenia, że ​​można łatwo zapamiętać coś tylko dlatego, że się o tym teraz wie.

Jeśli zawsze tworzysz listę rzeczy do zrobienia, prawdopodobnie zauważyłeś, że czasami wprowadzasz proste rzeczy, aby odwrócić uwagę. Nie ma w tym nic złego, taka strategia jest skuteczna. Zapisz, czego potrzebujesz, aby podlać kwiaty, wyostrzyć ołówki i wyczyścić ekspres do kawy. Takie działania będą unikaniem, jeśli oprócz nich nic nie zrobisz. Jeśli traktujesz je jak rozgrzewkę, jest to kompetentna technika psychologiczna. Sukces oznacza nowy sukces. Po zakończeniu sprawy z listy poczujesz przypływ dopaminy. Inną skuteczną strategią jest zastępowanie zabawnych zajęć i nudnych obowiązków. Jeśli długie wykonywanie monotonnych zadań pozbawi cię wszelkiego entuzjazmu, zaplanuj obok wykonywania bardziej aktywnej pracy, która podniesie poziom adrenaliny.

Powiedz sobie właściwe słowa

Podświadomość nie rozumie cząsteczek „nie”. Jeśli powiesz sobie: „nie zadzieraj”, usłyszysz tylko „zadzieraj”. Zamiast tego powiedz: „praca”, „kontynuuj”. Oto kilka uniwersalnych słów, które pomogą ci: skoncentruj się, bądź ostrożny, spotkaj się, trzymaj się. Pojemne zwroty odnoszące się do twojego obecnego zawodu są potężnymi samoregulatorami, ponieważ, jak tylko nazwiesz akcję, mózg zanurzy cię w nią.

Następnym razem, gdy poczujesz, że nie masz dość siły, by kontynuować, zamknij na chwilę oczy i pamiętaj o swoich bliskich. Wyobraź sobie, co ci mówią: „Możesz”. Albo po prostu mentalnie nazwij ich po imieniu i wyobraź sobie, jak się do ciebie uśmiechają.

Psychologowie sportowi uczą sportowców używania „słów nastroju” jako autosugestii do dostrojenia we właściwy sposób. Na przykład, aby czuć się silniejszym, powinieneś powtarzać sobie słowa: „potężny”, „siła”, „moc”, „wytrzymałość”. Aby poczuć się bardziej pewnie, możesz powiedzieć: „odważny”, „najlepszy”, „bez zarzutu”, „pewny siebie”. Zaznacz słowa, które Twoim zdaniem pomogą ci pozostać w stanie skupienia i dodaj swoje: spokój, koncentracja, koncentracja, mam czas, mogę.

Obejrzyj wideo: God of War. Raising Kratos. "Making Of" Documentary (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej