Ciekawe

Zero do jednego: tworzenie silnej firmy

DOM PUBLIKACJI:
Alpina Publisher, 2014

Nie słuchaj klientów

Jeśli przyszłość jest dla ciebie niejasna, a jej los zależy od przypadku, bez wątpienia podejmiesz próby wpłynięcia na nią niemożliwym zadaniem. Postawa wobec przyszłości niedostępna dla naszych wpływów wyjaśnia być może najbardziej okrutną tendencję, którą obserwujemy w dzisiejszym świecie. Nawet w Dolinie Krzemowej, twierdzy inżynieryjnego myślenia, pojawiły się modne wezwania do tworzenia „startupów o minimalnych potrzebach”, które mogą „ewoluować” i „dostosowywać się” do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Przyszłym przedsiębiorcom sugeruje się, że nie mogą dowiedzieć się niczego z góry: zaproponowano nam wysłuchanie opinii klientów na temat tego, czego potrzebują, nie dążyć do niczego więcej niż „minimalnie opłacalnego produktu” i dążyć do sukcesu poprzez niekończące się powtórzenia i drobne poprawki.

Zmieniając trochę już stworzone przez kogoś, możesz osiągnąć lokalne maksimum, ale nigdy nie osiągniesz globalnego maksimum. Możesz utworzyć lepszą wersję aplikacji, która pozwala użytkownikom zamawiać papier toaletowy na iPhonie. Ale niewielkie poprawki w przypadku braku odważnego planu nie pozwolą ci przejść od zera do jednego. Biznes jest najbardziej nieodpowiednim miejscem na nieskończenie optymistyczne podejście do życia: nie masz nadziei, że Twój biznes odniesie sukces, jeśli nie będziesz miał planu opisującego drogę do sukcesu? Apple opracowało i wdrożyło szczegółowe wieloletnie plany rozwoju nowych produktów i ich efektywnej sprzedaży. Zapomnij o „minimalnie opłacalnych produktach”! Już w 1976 r., Tworząc Apple, Jobs doskonale rozumiał: aby zmienić świat, musisz dokładnie zaplanować każdy krok - i nie słuchać opinii grup fokusowych i kopiować sukcesy innych ludzi.

Kontroluj swoich ludzi

Nie można naprawić startupu, w którym popełniali błędy od samego początku. Rozpoczęcie ma szczególne znaczenie. Jest jakościowo różny od wszystkiego, co wydarzy się później. W tej firmie są podobne do stanu. Nieprawidłowe decyzje podjęte na wczesnym etapie - na przykład wybór nieodpowiedniego partnera lub zatrudnienie złych pracowników - mogą później być bardzo trudne do naprawienia; może być wymagany kryzys porównywalny do bankructwa. Twoim zadaniem jako założyciela firmy jest prawidłowe położenie fundamentu: nie można zbudować wspaniałej firmy na wypaczonym fundamencie.

Jeden z anarchistów z Doliny Krzemowej powiedziałby: możesz osiągnąć całkowitą jednomyślność, jeśli zatrudnisz odpowiednich ludzi i zapewnisz im komfort kreatywności, umożliwiając wszystkim samodzielne działanie. Pomysły intuicyjnego wglądu, a nawet niekontrolowanego chaosu w firmie rzekomo przyczyniają się do zniszczenia reguł stworzonych i narzuconych przez bezwładny, przestarzały świat. Rzeczywiście „gdyby ludzie byli aniołami, żaden rząd nie byłby potrzebny”.

Pamiętaj: jeśli dana osoba nie jest właścicielem pakiet akcji Twoja firma i nie otrzymuje regularne wynagrodzenie przy jej kasie wprowadza niezgodę do dzieła

Ale firmy anarchistyczne tracą z oczu fakt, że ludzie nie są aniołami. Dlatego wymagania założycieli i inwestorów dotyczące biznesu powinny być zawsze dokładnie rejestrowane. Aby firma mogła się przenieść, potrzebujesz dobrego zespołu, ale potrzebujesz także struktury - zapewni to jedność działania całego zespołu w perspektywie długoterminowej.

Ogólna zasada jest taka: wszyscy twoi pracownicy powinni być zatrudnieni na pełny etat. Czasami zasada ta musi zostać naruszona: na przykład sensowne jest zaangażowanie prawników i księgowych z zewnątrz. Niemniej jednak pamiętaj: jeśli dana osoba nie jest właścicielem udziałów w firmie i nie otrzymuje stałego wynagrodzenia w kasie, wprowadza frustrację do pracy. Będąc zasadniczo osobami z zewnątrz, tacy pracownicy z trudem osiągają krótkoterminowe zyski, a nie pomagają ci położyć podwaliny pod większe przyszłe zarobki. Dlatego zaangażowanie konsultantów z zewnątrz nie przynosi efektu. Lepiej unikać nawet pracy zdalnej, ponieważ niekonsekwencja może łatwo wkradać się w działania każdego zespołu, który nie spędza całego dnia roboczego razem, dzień po dniu, w tym samym biurze. Decyzja o tym, czy przyciągnąć osobę do zespołu, powinna być jednoznaczna - tak lub nie.

Rozłóż role

Najlepszą rzeczą, jaką zrobiłem jako kierownik PayPal, było uczynienie każdego pracownika odpowiedzialnym za jedną rzecz. Każde z zadań było czysto indywidualne, a pracownicy wiedzieli: Ocenię ich wkład według tego, jak sobie z tym poradzą. Zacząłem tę praktykę, aby uprościć moje przywództwo w ludziach, ale później zauważyłem inny podstawowy skutek tej praktyki: pewność ról zmniejsza liczbę konfliktów. Najczęściej potyczki między kolegami wynikają z konkurencji w wykonywaniu tych samych obowiązków. W przypadku startupów problem ten jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ na wczesnych etapach rozwoju rola każdego pracownika jest określana tylko w przybliżeniu.

Eliminując wszelkie możliwości konkurencji, pomagasz ustanowić silne relacje między pracownikami, które wykraczają poza ściśle zawodowe. Powiem ci więcej: cisza i spokój w zespole są absolutnie niezbędne, aby startup mógł przetrwać. Jeśli start-up wypala się, często przypisujemy to machinacjom rywalów złoczyńców i konkurencyjnego ekosystemu. Ale każda firma jest ekosystemem samym w sobie, a walka w niej grup sprawia, że ​​jest podatna na zagrożenia zewnętrzne. Konflikty wewnątrz korporacyjne są jak choroba autoimmunologiczna: zapalenie płuc może formalnie spowodować śmierć, ale na pierwszy rzut oka nie rozpoznasz prawdziwej przyczyny.

Płać sobie najmniej

Będąc inwestorem dla setek startupów, zauważyłem jeden jasny i niezniszczalny wzór: im niższe wynagrodzenie prezesa, tym lepiej dla firmy. Być może ta liczba wydaje się absurdalna w porównaniu z jego poprzednią pensją w Google, być może musi zapłacić znaczne kwoty za kredyt hipoteczny lub zapłacić rachunki z prywatnej szkoły z alarmującą liczbą zer - wszystko to nie ma znaczenia. Wysoka pensja zmusi go do utrzymania obecnego stanu rzeczy - w tym oczywiście własnej pensji - zamiast identyfikowania problemów z zespołem i ich rozwiązywania. Natomiast dyrektor generalny z niewielką pensją dołoży wszelkich starań, aby zwiększyć wartość firmy.

Ponadto niskie wynagrodzenie dyrektora wyznacza poprzeczkę dla innych pracowników. Aaron Levy, założyciel Box.net, zawsze starał się, aby jego pensja pozostała najniższa w firmie.

Uruchomienie powinno zacząć działaćbardzo mały rynek. Powód jest prosty: łatwiej go wziąć ekskluzywna pozycja na małym rynku niż na dużym

Cztery lata po założeniu firmy nadal mieszkał dwa bloki od biura w mieszkaniu, gdzie był tylko materac z mebli. Jednocześnie wszyscy pracownicy, bez wyjątku, widząc jego oddanie sprawie, dobrowolnie lub nieświadomie zostali nią zarażeni.

Będzie to również skuteczny środek, pokazujący, jaki jest obecny pułap wynagrodzeń w firmie. Wysokie wynagrodzenia pozwalają pracownikom uwierzyć, że firma ma już wysoką wartość rynkową - zamiast tracić czas i wysiłek, aby zwiększyć swoją wartość w przyszłości. Premie w tym sensie są nieco lepsze niż wynagrodzenie - przynajmniej zależą od tego, jak dobrze osoba wykonała swoją pracę. Ale nawet tak zwany system motywacyjny wynagrodzeń skłania nas do myślenia w najbliższej przyszłości i dążenia do krótkoterminowych zysków. Wszelkie płatności gotówkowe dotyczą jeszcze dzisiaj, a nie jutra.

Staraj się zostać monopolistą

Start-up powinien zacząć działać na bardzo małym rynku. Wyjaśnienie jest proste: łatwiej jest zająć pozycję monopolisty na małym rynku niż na dużym. Niemniej jednak mały rynek różni się od nieistniejącego. Idealną grupą docelową dla startupów jest niewielka grupa ludzi, którzy trzymają się razem i którzy są obsługiwani przez niezbyt wielu konkurentów lub wcale.

Duży rynek to zły wybór; gorszy może być tylko duży rynek, o który konkuruje już kilka firm. Dlatego, słysząc uzasadnienie przedsiębiorców o potrzebie odgryzienia 1% rynku o wartości 100 miliardów dolarów, musisz szybko odsunąć się na bok. W praktyce, mając do czynienia z tak dużym rynkiem, albo nie będziesz w stanie znaleźć udanej pozycji do startu, albo konkurencja będzie tak zacięta, że ​​nie będziesz w stanie wygrać tak bardzo 1%. Ale nawet jeśli uda ci się zdobyć swój mały kawałek rynku, najlepsze, na co możesz liczyć, to przetrwanie: jeśli masz wielu konkurentów, twoje dochody będą bliskie zeru.

Nie konkurować

Zdolność do prawidłowego zaplanowania konsekwentnego wyjścia na różne rynki wciąż jest rzadko doceniana. Stopniowy rozwój wymaga dyscypliny. Jednak firmy odnoszące największe sukcesy budują strategię rozwoju, biorąc pod uwagę główną zasadę dalszego rozwoju: najpierw ustanawiają monopol na oddzielnym rynku niszowym, a następnie przenoszą swój wpływ na powiązane rynki. Jeśli głównym powodem istnienia twojego biznesu jest konfrontacja z firmami, które wcześniej weszły na rynek, to nie ma w nim nic naprawdę nowego i prawdopodobnie nie będziesz w stanie przekształcić go w monopol. W PayPal nigdy nie próbowaliśmy walczyć bezpośrednio z żadnym dużym konkurentem.

Rzeczywiście, popularyzując płatności internetowe, ugryzliśmy się w Visa: kupując online, możesz korzystać z PayPal zamiast z karty kredytowej w zwykłym supermarkecie. Ale przyczyniając się do ogólnej ekspansji rynku płatności bezgotówkowych, daliśmy Visa znacznie więcej możliwości niż odebrano. W rezultacie dynamika rynku okazała się pozytywna - w przeciwieństwie do zmagań Napstera z amerykańskim przemysłem nagraniowym, kiedy suma wszystkich jego komponentów była wyraźnie negatywna. Planując wejście na sąsiednie rynki, nie idź tam z bombą: staraj się unikać konkurencji w jak największym stopniu.

Obejrzyj wideo: Jak pozyskałem pieniądze na start firm? Dawid Piątkowski (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Jak zarabiać tańcząc zgiełk
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać tańcząc zgiełk

Zawodowi tancerze Anastasia Lokshina i Darik Lyon spotkali się na zajęciach mistrzowskich, popularnym tańcu w parach. Nastya jest dwukrotnym mistrzem Rosji, Darik jest pięciokrotnym mistrzem Szwajcarii i wicemistrzem Europy i świata. Wkrótce zdecydowali, że mogą rozwinąć zgiełk na całym świecie. Student inicjatywy Nastyi, Witalij Kryukow, podjął inicjatywę, aby pomóc w realizacji tego pomysłu.
Czytaj Więcej
TFT.aero: Flight Simulator for Advertising
Wykonane przeze mnie

TFT.aero: Flight Simulator for Advertising

Przedsiębiorca Jewgienij Juszczkin próbował zrealizować swoje dziecięce marzenie i stworzył symulator lotu w hangarze na Kutuzovsky Prospekt. Samochód zasłynął w kręgach entuzjastów lotnictwa i zaczął generować dochód. Teraz przychód z lotów TFT.aero w dobry weekend może wynosić 300 000 rubli. Jednocześnie Yushkin ma nadzieję zarabiać na sprzedaży swoich symulatorów firmom zainteresowanym reklamą - pierwszy nabywca został już znaleziony.
Czytaj Więcej
Jak zarabiać na dostawie raków
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na dostawie raków

Cztery lata temu moskiewski biznesmen Andrei Smirnov, który instalował plastikowe okna i organizował wakacje, otworzył sklep internetowy z dostawą raków. Następnie wśród jego konkurentów były półlegalne firmy, które przewoziły towary w bagażnikach samochodów. Z czasem zaczął dostarczać raki do barów piwnych, restauracji i sklepów.
Czytaj Więcej
Quadro Electric: Po co budować zabawny biznes w poważnej branży
Wykonane przeze mnie

Quadro Electric: Po co budować zabawny biznes w poważnej branży

Petersburgers Vladimir Mlynchik, Artyom Denisov, Anton Krasilchuk i Dmitry Gurevich weszli na rynek pomiarów elektrycznych, koncentrując się na promocji w Internecie, dumpingu i audycie energii. Teraz ich firma zarabia około 50 milionów rubli rocznie; klientami są Gazprom, Łukoil, Lotnisko Pułkowo. BIZNESOWA KULA DATA OTWARCIA Energia Energia Budżet na wrzesień 2009 r. Na uruchomienie 20 000 rubli WITRYNA www.
Czytaj Więcej