Skrzynie

„Depresja jest anulowana”: Jak pokonać bluesa

Przeżyj ponownie swoje uczucia

Depresja jest próbą uniknięcia doznań. To, co osoba z depresją uważa za swój charakter i osobowość, jest w dużej mierze wynikiem wielu lat stosowania autodestrukcyjnych mechanizmów obronnych, które próbują odizolować go od bolesnych lub niepokojących emocji. Ale emocje niosą ważną informację o życiu. Jeśli spróbujesz ich uniknąć, marnuje to naszą energię mentalną i pozbawia nas sygnałów życiowych. Ponadto nie możemy uniknąć tylko nieprzyjemnych emocji, więc tęsknimy za dobrem. Sami się znieczulamy - rozwija się przygnębienie.

Pomysł, że nie powinniśmy czuć się tak, jak się czujemy, jest bez znaczenia i niebezpieczny: niszczy naszą samoocenę jak kwas. W rzeczywistości uczucia wcale nie muszą się bać. Ograniczają się. Najsilniejsze radości i najostrzejsze bóle nigdy nie trwają długo, a depresja może trwać przez całe życie. Jesteśmy jak boja na wodzie: fale mogą nas przewrócić, ale dzięki wewnętrznej równowadze balanser w końcu powróci do stabilnej pozycji. Wyrażanie stłumionych uczuć, jeśli to właściwe, może złagodzić nastrój depresyjny. Dobry płacz, zdrowy argument, uczciwe dochodzenie praw, uważne badanie ukrytych uczuć - wszystko to pomoże poczuć się lepiej. Ale uważaj, gdzie je wyrażasz - koniecznie znajdź niezbędne wsparcie i zrozumienie.

Uświadom sobie przyczynę smutku

Jeśli nasz nastrój się zmienia, zawsze istnieją ku temu powody. Coś się dzieje i sprawia, że ​​czujemy się tak, a nie inaczej. Nawet kiedy wpadamy w epizod głębokiej depresji i wiemy, że jego głębokość jest nieproporcjonalna do wydarzenia, które zmieniło nasz nastrój, może uspokoić fakt, że wydarzenie naprawdę miało miejsce. Mamy powód, aby tak się czuć. Nie jesteśmy szaleni.

Jeśli w to nie wierzysz lub nie możesz zidentyfikować czynników powodujących zmiany nastroju, regularnie przechowuj dziennik nastrojów.

Żeby to wiedzieć robi jesteśmy źli
poczucie siebie to pierwszy krok
do wyzdrowienia

Już wkrótce zaczniesz penetrować głębiny reakcji obronnych i zauważysz w szczególności, że depresja, która uderzyła cię jak błyskawica z niebieskiej nocy ostatniej nocy, prawdopodobnie jest w jakiś sposób związana z trudną rozmową z matką zeszłego ranka. Do wieczora „zapomniałeś” o rozmowie, ale dziennik nastrojów ci o tym przypomni.

Wiedza o tym, co sprawia, że ​​czujemy się źle, jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Kiedy zrozumiesz przyczynę rozczarowania, pamiętaj, że masz tylko trzy opcje: zmienić, uniknąć, zaakceptować. Przede wszystkim spróbuj zmienić sytuację lub jej unikać, a jeśli jest to niemożliwe, pracuj nad tym, jak ją zaakceptować.

Unikaj pułapek emocjonalnych

Spędzamy zbyt dużo czasu, próbując kontrolować to, nad czym nie mamy kontroli, a dzięki świadomości możemy zrozumieć, kiedy pracujemy bezczynnie. Jeśli znajdziesz się w stresującej sytuacji i poczujesz rozdrażnienie, musisz zadać sobie dwa pytania: jak ważne jest to w kontekście mojego życia i co naprawdę można z tym zrobić.

Może się okazać, że wiele rzeczy, które nas dotyczą, nie są tak ważne - wpadamy w pułapkę emocjonalnej infekcji i tracimy orientację lub współczujemy próbując zmienić to, czego nie jesteśmy w stanie zmienić. Musimy nauczyć się zatrzymywać, powstrzymać przypływ adrenaliny, z powodu którego odczuwamy kryzys, i musimy sobie z tym poradzić.

Zmień swoje nawyki myślenia

Staraj się nie zapominać, że twoje podstawowe założenia dotyczące życia i ciebie są zabarwione chorobami. Widzisz świat przez ciemne okulary. Jesteś pesymistą. Wierzysz, że złe wydarzenia są trwałe, wskazujące i występują z Twojej winy, a dobro jest tymczasowe, ma ograniczoną skalę i jest po prostu wynikiem przypadku, ale nie można świadomie na to pozwolić. Z tego powodu prawdopodobnie nie jesteś wystarczająco przygotowany, łatwo się poddajesz i nie odnosisz tak wielkich sukcesów jak ludzie, których myślenie nie jest przytłoczone depresją.

Najbardziej tragiczne jest to, że prawdopodobnie kierujesz ten depresyjny umysł do siebie. Pamiętaj o wszystkich swoich porażkach i sukcesach innych ludzi. W dosłownym sensie nie pamiętasz swoich własnych zwycięstw i prawdopodobnie uważasz się za nie podobnego do wszystkich innych, ale słabego, wadliwego, wstydliwego. Nie bierzesz pod uwagę, że nie możesz być w miejscu innej osoby. Pewność, której zazdrościsz, może być jedynie przykrywką dla słabości; umiejętności, których tak bardzo pragniesz, kształtują trening i ciężka praca; sukces, którego pragniesz, może przynieść wysoką cenę.

Ten sposób myślenia jest po prostu złym nawykiem i możesz go zmienić. Skorzystaj z pamiętnika dysfunkcyjnych myśli lub dowolnego podobnego narzędzia, które pomoże zidentyfikować specyficzne nawyki myślenia depresyjnego. Znajdź wewnętrznego krytyka i ucisz go. Za każdym razem, gdy słyszysz jego głos, przypominaj sobie: „Są to złe połączenia w moim mózgu, to narzucona myśl, to z dzieciństwa. To nie ja, to nie jest prawda o mnie”.

Priorytetyzuj

Im więcej czasu poświęcisz na działania, które pozwalają uzyskać z życia to, czego naprawdę chcesz, tym szczęśliwsze będą twoje dni. Im więcej czasu będziesz robić rzeczy trywialne lub nieważne, tym bardziej będziesz nieszczęśliwy. Ale nie możesz uzyskać wszystkiego, czego chcesz, i nie można zadowolić wszystkich. Musisz dokonać wyboru.

Jedyny sposób, aby się przyzwyczaić baw się dobrze - Pracuj z dumą. Jest niewygodne czuć, ale dzięki praktyce
możesz się do tego przyzwyczaić

Pomyśl o tym, jak twoje umiejętności depresyjne uniemożliwiają ci osiągnięcie celów: zbyt szybko się poddajesz, rozprasza cię gniew i strach, nie możesz się skoncentrować; ze względu na miękką naturę pozwalasz innym na ingerowanie w twoje życie i uniemożliwiasz osiągnięcie pożądanego rezultatu; opanowałeś sztukę zwlekania tak bardzo, że nawet nie zaczynasz czegoś zmieniać? Złość się na siebie. Nie pozwól sobie na podążanie za swoimi złymi nawykami i poważnie podążaj za własnymi priorytetami.

Zadbaj o siebie

Naucz się dobrze bawić. Większość z nas nie jest szczególnie szczęśliwa, a kiedy okresowo się z nią spotykamy, nawet się boimy. Należy podejść do niego ostrożnie. Jedynym sposobem na przyzwyczajenie się do zabawy jest praca na dumie. Jest to niewygodne uczucie, ale dzięki praktyce możesz się do tego przyzwyczaić. Każdego dnia znajdź kilka minut, aby zrobić listę trzech najbardziej atrakcyjnych osiągnięć w swoim notatniku. Po tygodniu przejrzyj listę spraw, które przyniosły satysfakcję. Jeśli doświadczyłeś dumy, prawdopodobnie poczujesz się trochę nieswojo. Nie wchodź w teorię, dlaczego osobie trudno jest czuć dumę - po prostu pozbądź się tego dyskomfortu na kilka minut, a zobaczysz, że wkrótce zniknie całkowicie. Dzięki praktyce wkrótce zaczniesz czuć się trochę lepiej o sobie.

Innym sposobem jest zwrócenie uwagi na małe radości. Większość z nas z depresją nie wie, jak być „w czasie teraźniejszym”: zamiast zwracać uwagę na to, co naprawdę dzieje się wokół nas, martwimy się o to, co będzie dalej, lub źle się czujemy z tego, co wydarzyło się wcześniej. Ten nawyk można również zmienić. Kultywuj zrozumienie tego, jak umysł zabiera cię od teraźniejszości. Jeśli to zauważysz, odzyskaj się. Zwracaj więcej uwagi na swoje uczucia, a nie na myśli. Podążaj za smakiem jedzenia, dźwiękami wieczoru, gdy telewizor jest wyłączony, kolorami wokół ciebie. Zrób wszystko, aby życie było przyjemniejsze. Naucz się relaksować. Graj, gdy tylko jest to możliwe. Obserwuj swoje ciało i naucz się go słuchać. Jedz pyszne i zdrowe potrawy. Nie nadużywaj alkoholu. Zaniedbując zdrowie lub krzywdząc nasze ciało, przejawiamy wobec siebie pasywną agresję, traktujemy siebie jako niegodnych miłości.

Czatuj dobrze

Musimy porzucić ideę, że kochani nas zrozumieją tylko dlatego, że kochają. Jeśli nie powiesz komuś o swoich pragnieniach, nie oczekuj, że je spełni. Jeśli nie powiesz ludziom o swoich uczuciach, dziwne jest oczekiwanie, że nas zrozumieją. Musimy nauczyć się mówić w bezpośrednim, jednoznacznym języku, abyśmy mówili i jak zbiegło się. Musimy być odpowiedzialni i uważnie słuchać tego, co mówią nam inni. Jeśli coś nie jest jasne, poproś o wyjaśnienie.

Pamiętajcie, że my, ludzie w depresji, zwykle łatwo się poddajemy. Przestajemy mówić, gdy wydaje się, że nie można przekonująco przekazać naszych myśli. Czujemy się przywiązani do języka, jesteśmy źli i mamy wrażenie, że nas nie rozumieją, nękają nas, do poczucia beznadziejności. Zamiast tego spróbuj się zatrzymać.

Ludzie w depresji boją się intymności bardziej niż inni. Jesteśmy załóż maskę ponieważ jesteśmy pewni: nasz prawda ja trzeba się wstydzić
nic nie kosztuje

Skoncentruj się na swoich uczuciach i wyrażaj je w formie zdań zaimkiem „I”. Musimy nauczyć się korzystać z mocy metakomunikacji, aby porozmawiać o tym, jak mówimy: „Czy rozumiem cię poprawnie?”, „Wyjaśniłem, co mam na myśli?”, „Wydaje mi się, że twoje słowa są sprzeczne i nie wiem, jak na nie zareagować. „ Zwykle uważamy, że komunikacja jest tylko tematem rozmowy. Komunikacja to jednak kompleks relacji między zaangażowanymi stronami. Prostota i otwartość okazują szacunek i troskę, powodują wzajemność. Bycie nieśmiałym i wycofanym można łatwo pomylić z brakiem szacunku lub wrogością.

Naucz się intymności

Intymność pozwala ci otworzyć się na inną osobę, zobaczyć się ze wszystkimi wadami - tego najbardziej pragniemy i boimy się w naszych związkach. To bardziej proces niż jednorazowe zdarzenie lub warunek. Rozmawialiśmy o powszechnej potrzebie równowagi między intymnością a autonomią, ale wszyscy pacjenci z depresją, których znałem, potrzebowali więcej intymności. Ona leczy.

Ludzie w depresji boją się intymności bardziej niż inni. Zakładamy maskę, ponieważ jesteśmy pewni: nasze prawdziwe ja powinno się wstydzić, to nic nie kosztuje. Dzięki długiej praktyce zaczynamy nosić tę maskę przez cały czas i nikt nie wie, co myślimy, co jest w środku. Możemy oszukać wszystkich wokół nas i wydawać się lojalnymi, hojnymi i troskliwymi, a głęboko w naszych sercach będziemy mieć pewność, że to wszystko jest grą. Ale jeśli robisz to przez całe życie, kogo żartujesz? Gdzie jest prawdziwe ja - ta osoba, którą wszyscy kochają, lub ukryte w sobie tajne ja? Potwierdzam, że pokazujesz światu teraźniejszość. Jesteś za to odpowiedzialny. Wewnętrzne „ja” jest artefaktem depresji, poczucia winy i wstydu, niczym więcej niż sztuczką mózgu, ale może zdominować życie, jeśli nikomu o tym nie powiemy.

Jeśli tylko otworzysz się i pokażesz swoim bliskim nasze tajne lęki, wątpliwości, niedoskonałości, możesz przejść przez korygujące doświadczenie emocjonalne - będziesz kochany i akceptowany, pomimo tajemnic, których się wstydzisz. Różnica między naszym publicznym a tajnym „ja” maleje, a później może całkowicie zniknąć, a my staniemy się harmonijną całością. Bez tajemnic - bez wstydu.

Szukaj pomocy, kiedy jej potrzebujesz

Naucz się rozpoznawać sygnały wskazujące, że popadasz w depresję. Te wczesne objawy różnią się u różnych osób: możesz mieć problemy ze snem lub mieć trudności z koncentracją lub stać się zły i drażliwy. Nie mów, że wszystko minie. Nie przekonuj się do bycia silnym. Zwykła wizyta u terapeuty może wystarczyć, aby zatrzymać upadek.

Utwórz wcześniej system wsparcia. Nawiąż kontakt z terapeutą, któremu możesz zaufać i który rozumie depresję. Jeśli leki ci pomogą, nie przestawaj ich przyjmować, ponieważ uważasz, że jest to oznaka słabości. Jest to niebezpieczna, destrukcyjna autosugestia. Znajdź lub stwórz grupę wsparcia i odwiedzaj ją regularnie. Poświęć swoich bliskich swoim planom, zastanów się nad „wstępnymi rozkazami”, których powinni przestrzegać, jeśli naprawdę zachorujesz. Pamiętaj, że jeśli wstydzisz się szukać pomocy, jest to objaw twojej choroby. Bądź mądrzejszy niż depresja.

Książka dostarczona przez Manna, Iwanowa i Ferbera

Obejrzyj wideo: LUBIN. Dyscyplinarka anulowana (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej