Skrzynie

Essentialism: Jak nauczyć się mówić „nie”

Dlaczego to słowo nie jest ważne?

Wyobraź sobie szafę. Wszystkie ubrania podzieliłeś na dwie części: „musisz uratować” i „prawdopodobnie nadszedł czas, aby je wyrzucić”. Pozbycie się starych ubrań nie jest łatwe. Występuje rozdzierająca niechęć, strach przed „a co, jeśli się przyda?” i żałuję, że rzuciłem taką kurtkę z szerokimi ramionami i ostrymi klapami. Jest to normalne: badania pokazują, że cenimy rzeczy, które już posiadamy, są znacznie wyższe niż ich prawdziwa godność i trudniej nam odmówić. Jeśli nie jesteś gotowy rozstać się z metaforyczną kurtką, zadaj sobie pytanie: „Gdybym go jeszcze nie miał, ile byłbym gotowy kupić?” Lub w odniesieniu do biznesu: „Gdybym nie miał takiej okazji, co mogę zrobić, aby ją zdobyć?”

Oczywiście znalezienie siły, by powiedzieć „nie” alternatywom - często bardzo dobrym pod względem pracy i prywatności - jest nieskończenie trudniejsze niż wyrzucenie starych ubrań. Ale trzeba je znaleźć, ponieważ za każdym razem, gdy nie możesz zrezygnować z czegoś nieznaczącego, tak naprawdę odmawiasz wyboru. Gdy tylko odmówimy podjęcia decyzji, co zrobić, ktoś inny wybiera dla nas. Albo dokonamy świadomego wyboru, albo inni popchną nas w kierunku, w którym nie chcemy iść.

Oddziel decyzję od związku

Często uważamy, że będąc w dobrych stosunkach z kimś, jesteśmy zobowiązani odpowiedzieć na jego prośbę „tak”. Czasami wydaje się to tak oczywiste, że zapominamy, że faktyczne odrzucenie wniosku nie oznacza odrzucenia osoby. Gdy oddzielimy się od siebie, możemy podjąć właściwą decyzję, a następnie znaleźć w sobie odwagę i współczucie, aby ją wyrazić.

Skoncentruj się na kompromisach

Im więcej myślimy o tym, co robimy, kiedy mówimy „tak”, tym łatwiej jest powiedzieć „nie”. Jeśli nie mamy pojęcia o kolejnych kosztach (innymi słowy, o wartości tego, co musimy zrezygnować), bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę tego, co nieistotne, gdy myślimy, że możemy zrobić wszystko. Nie, nie możemy. Elegancki nie wyrasta z dokładnego, ale niewypowiedzianego obliczenia wartości kompromisu.

Wymień popularność na szacunek

Słowo „nie” zwykle ma krótkotrwały wpływ na relacje.
W końcu, kiedy ktoś prosi o coś i nie otrzymuje go, jego natychmiastową reakcją jest irytacja, rozczarowanie, a nawet gniew. Taka wada jest oczywista. Potencjał wzrostu jest jednak znacznie mniej oczywisty. Ponieważ początkowe rozdrażnienie, rozczarowanie lub gniew łagodzą się z czasem i zastępuje je szacunek. Skuteczne odrzucenie pokazuje ludziom, że nasz czas jest bardzo cenny. To odróżnia profesjonalistę od amatora. Esencjaliści akceptują to, że nie zawsze mogą lubić wszystkich. Jak ujął to aktor Bill Cosby: „Nie znam klucza do sukcesu, ale kluczem do niepowodzenia jest próba zadowolenia wszystkich”. Tak, w krótkoterminowej perspektywie społecznej szacunek, rozsądek i elegancki brak mogą kosztować dużo. Ale na dłuższą metę szacunek jest znacznie cenniejszy niż popularność.

Unikaj niepewności

Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził miejsce drugiej strony w takich sytuacjach, wie, że jasne „Odmówię” jest znacznie lepsze niż wymijające odpowiedzi, takie jak „Spróbuję wykonać tę pracę” lub „Mogę spróbować”, gdy jest jasne, że w rzeczywistości mógł mieć. „Nieokreślony” nie oznacza „elegancki”, a opóźnienie ostatecznej odmowy tylko skomplikuje sprawę, a druga strona będzie obrażona znacznie bardziej.

Jak grzecznie odmówić

Używaj szerokiej gamy zwrotów, aby konsekwentnie i grzecznie odmawiać.

Niezręczna pauza. Zamiast być kontrolowanym przez groźbę niezręcznej ciszy, zostań jego właścicielem. Użyj go jako narzędzia. Działa tylko twarzą w twarz, ale kiedy zostaniesz o coś poproszony, po prostu zrób sobie krótką przerwę. Policz do trzech przed podjęciem decyzji. Lub, jeśli czujesz się odważny w sobie, poczekaj, aż druga osoba wypełni pustkę, która się pojawiła.

Miękkie „nie” (lub „nie, ale”). Niedawno otrzymałem list z zaproszeniem do picia kawy. Odpowiedziałem: „W tej chwili jestem pochłonięty pracą nad książką. Ale chciałbym się spotkać, jak tylko skończę książkę. Daj mi znać, czy będziesz wolny pod koniec lata”. E-mail to dobry sposób na nauczenie się, jak powiedzieć „nie”, ale ponieważ daje możliwość przemyślenia i przerobienia odmowy w najbardziej elegancki sposób. Ponadto wielu uważa, że ​​odległość poczty zmniejsza strach przed zawstydzeniem.

„Najpierw sprawdzę harmonogram”. Jeden z moich przyjaciół, przywódca, odkrył kiedyś, że różni ludzie poświęcają jej cały dzień. Nie mogła nikomu odpowiedzieć „nie”. Wszystko zmieniło się, gdy nauczyła się używać nowej frazy: „Najpierw sprawdzę mój harmonogram”. To dało jej czas na przemyślenie i odpowiedź, że niestety nic nie zadziała. Taka odpowiedź pozwoliła jej odzyskać kontrolę nad własnymi decyzjami, zamiast pochopnie zgodzić się na wszelkie prośby.

Użyj automatycznej odpowiedzi w wiadomości e-mail. Otrzymanie automatycznej odpowiedzi, gdy ktoś podróżuje lub jest po prostu nieobecny w biurze, jest całkowicie naturalne i oczekiwane. W rzeczywistości jest to najbardziej akceptowalne społecznie „nie” ze wszystkich możliwych. W końcu ludzie nie mówią, że nie chcą odpowiedzieć na twój list; wyjaśniają tylko, że nie mogą odpowiedzieć przez pewien czas. Po co więc ograniczać się do weekendu? Kiedy pisałem tę książkę, ustawiłem automatyczną odpowiedź z tematem „Monastycyzm” i następującym tekstem: „Drodzy przyjaciele, pracuję nad nową książką, która jest potwornie czasochłonna. Niestety nie jestem w stanie odpowiadać na listy, jak chciałbym zrobiłbym. Przepraszam za to. Greg. ” A ty co myślisz Najwyraźniej ludzie w niezwykły sposób przystosowali się do mojej chwilowej nieobecności i do tego, że nie odpowiadam na ich listy.

Odpowiedź: „Tak. Co powinienem wykluczyć z zadań priorytetowych?” Odmawianie przełożonemu wielu wydaje się prawie nie do pomyślenia, a nawet śmieszne. Jednak powiedzenie „tak” oznacza zagrożenie dla Twojej możliwości inwestowania jak najwięcej. Zgłaszanie tego kierownictwu również staje się Twoją odpowiedzialnością. W takich przypadkach odpowiedź „nie” jest nie tylko rozsądna - jest niezbędna. Jednym skutecznym sposobem jest przypomnienie szefowi, co musisz zaniedbać w przypadku zgody, i pozwolenie mu na znalezienie kompromisu.

Odmawiaj z humorem. Niedawno znajomy wysłał mi wiadomość, w której zasugerował dołączenie do szkolenia przed maratonem. Moja odpowiedź była prosta: „Nie!” Zaśmiał się i nawet nie pomyślał, że się obrazi.

Użyj frazy „Proszę użyć X. I jestem gotowy, aby zrobić Y”. Na przykład: „Możesz zabrać mój samochód w dowolnym momencie. Upewnię się, że kluczyki są zawsze na swoim miejscu”. Przez to mówicie także: „Nie mogę cię zabrać osobiście”. Zgłaszasz, że tego nie zrobisz, ale wyrażasz zaprzeczenie pod względem tego, co jesteś gotowy zrobić. To świetny sposób, aby odpowiedzieć na prośbę, którą chciałbyś spełnić tylko częściowo, nie poświęcając na to całej energii. Szczególnie podoba mi się to sformułowanie, ponieważ wyraża szacunek dla nieodłącznej zdolności Twojej i drugiej osoby do wyboru. To przypomina obu stronom o ich opcjach.

Nie mogę tego zrobić, ale X jest prawdopodobnie zainteresowany. To sugeruje, że nasza pomoc jest z pewnością bezcenna, ale często prośby ludzi są takie, że nie dbają o to, kto pomaga, tylko o pomoc.

Powiedzenie „nie” to nie tylko umiejętność drugorzędna. Na początku, jak w przypadku każdej zdolności, nasze doświadczenie jest ograniczone. Jesteśmy nowi w możliwości odmowy. Następnie uczymy się kilku podstawowych sztuczek. Popełnianie błędów Uczenie się od nich. Wymyślamy nowe metody. Nadal ćwiczymy. Po chwili pojawia się cały repertuar „nie” i doskonalimy swoje umiejętności w jednym z rodzajów sztuki społecznej. Możemy obsłużyć prawie każdą prośbę od każdego i możemy to zrobić z wdziękiem i godnością.

Książka dostarczona przez Manna, Iwanowa i Ferbera

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej