Ludzie w mieście

Autorzy znanych haseł reklamowych

Wyrażenia „Gdzie byłeś? - pił piwo ...”, „A ty wlewasz i odchodzisz”, „Kto idzie za Klinskim?” pamiętajcie o wszystkich, którzy przynajmniej czasami włączali telewizor w 2000 roku. Nowoczesne hasła reklamowe nie są tak niezapomniane, ale niektóre z nich stają się memami. Najnowszym przykładem jest reklama pikantnych hamburgerów „Nie denerwuj się!”, Która z powodu publicznego oburzenia trafiła do Federalnej Służby Antymonopolowej w celu weryfikacji. Życie wokół znalazło autorów słynnych haseł i zapytało ich, jak myślą o wszystkim i co dzieje się z reklamą krajową.

Ludmiła Bausheva

Dyrektor kreatywny Contrapunto

Zasadniczo wśród reklamodawców można spotkać osoby z każdego zawodu - od artystów po prawników. Są tacy, którzy przychodzą na stażystów i osiągają najwyższe pozycje. Wszystkie obecne instytucje edukacyjne nie są poważnym wykształceniem: nie ma metodologii, nie ma też wysokiej jakości kadry nauczycielskiej. Obecnie zawody reklamowe można szkolić tylko w terenie. Mam wykształcenie nauczycielskie, początkowo pracowałem w dziale księgowości, ale wiele zrobiłem dla zespołu kreatywnego. Kiedy dyrektor kreatywny to zobaczył, zabrała mnie do siebie jako copywriter.

Jak rozwija się kampania

Kreatywne tworzenie zaczyna się od krótkiego opisu od klienta - może to być jedna strona lub książka o wielkości małej historii. Agencja zatrudnia strategów, którzy dopracowują i dopracowują, tłumaczą dla grupy kreatywnej. Zazwyczaj krótki opis znajduje się na kilku slajdach, w których opisano zadania biznesowe, strategiczne i komunikacyjne, otoczenie konkurencyjne, grupę docelową, sam produkt lub usługę, format przesłania pomysłu.

Zespół kreatywny składa się z copywriter i dyrektora artystycznego. Prawdopodobnie jeden jest dobrze zorientowany w Photoshopie i ilustracjach, drugi - działa ze słowem biżuterii. Zespół ma na myśli to, że pomysły można natychmiast przetestować u partnera. On albo przyjmuje, albo odrzuca, albo kontynuuje i rozwija się. Czasami zdarza się, że jeden z nich wymyśla, a drugi tylko wizualizuje, a czasem jest szczęśliwa kombinacja okoliczności, w których ludzie się uzupełniają.

Technologia wynalezienia składa się z niektórych etapów. Pierwszym etapem jest zebranie informacji: badanie briefu, produktu klienta, dyskusja. Po zebraniu podstawowych informacji kreatywna para spotyka się i omawia pomysły. Bez względu na to, ile czasu (godzina, dwa tygodnie lub miesiąc), proces jest taki sam: zbieranie informacji, omawianie i przekazywanie pomysłów. Po pojawieniu się pomysłów musisz zrobić sobie przerwę, a następnie spojrzeć świeżo i zrozumieć, że 90% nie jest odpowiednie. Dobrze, gdy mózg odłącza się od myśli „co wymyślić, co wymyślić”, wtedy pomysł może przyjść sam. Dwie grupy kreatywne mogą pracować nad projektem: jeśli nie dostaniesz nic dobrego, druga będzie w porządku. Czasami pięć lub sześć par pracuje nad przetargami: zespoły muszą być powielane ze względów bezpieczeństwa.

Poniżej znajduje się przegląd wewnętrzny z resztą zespołu - dyrektorem kreatywnym, strategami i menedżerami kont. Taki rodzaj prowizji sprawdza, czy pomysł jest oryginalny, dokładny i czy pasuje do briefu. Potem albo wszystko zostaje zabite, a kreacja zaczyna się od nowa, albo coś zostawiają i wysyłają do korekty. Wyrafinowanie może być nieskończone. Skrypt jest zawsze przetwarzany - jeśli nie w ramach agencji, to z pewnością przez klienta. Tylko raz nawet nie skończyłem do końca, a skrypt został już zatwierdzony.

I dobrze, gdy wszystko zostanie zabite! Wolne miejsce na świeże pomysły. Jeśli mówią, że pomysły pojawiają się na odprawie, to kompletny nonsens. Takie pomysły będą powierzchowne i najprawdopodobniej drugorzędne.

„Moja rodzina”

Każdy piorunujący pomysł rodzi się z potu i krwi. A jeśli nie wydano na to mnóstwo czasu i nerwów, to jest to coś złego. Klip z sokiem „Moja rodzina” był jednym z moich pierwszych projektów w BBDO w Moskwie. Docelową grupą docelową soku są kobiety z rodziny, które cały czas poświęcają mężowi, bawią się z dziećmi, wymyślają coś w domu. W pracy piją herbatę. Sytuacja była niespójna, ponieważ dwie kobiety z ambicjami zawodowymi - ja i mój partner, dyrektor artystyczny Natalya Bazina, mogliśmy wykonywać pracę twórczą.

Wszystkie informacje zostały zebrane zarówno o docelowej publiczności, jak i o soku, na którego opakowaniu było zdjęcie z niebieskookimi blondynkami i podpis „Moja rodzina”. Generalnie nie było jasne, na czym oprzeć ten pomysł, poza tym, że nazywa się to sokiem. Strateg z wielką miłością opisał docelowych odbiorców, ale kiedy zapytaliśmy, dlaczego kupili ten sok, odpowiedziała: „Ponieważ nazywa się to„ Moja rodzina ”!” Nagrywałem śmieszne rodzinne przypadki przyjaciół, torturowaliśmy historie, ale nic nie mogliśmy wymyślić.

Po kolejnej prezentacji, półtora miesiąca po odprawie, zacząłem szlochać i postanowiłem zrezygnować. Z tym zamiarem w piątek poszła do domu. W sobotę i niedzielę, całkowicie odłączone od wszystkiego, rzeźbione lalki wykonane z gliny polimerowej. W niedzielę wieczorem o godzinie 11 pomyślałem, że prawdopodobnie nie zrezygnuję i spróbuję coś skomponować. Uznałem, że konieczne jest zrobienie nie jednego filmu, ale kilku serii. Następnie, w 2002 roku, nie było jeszcze reklam.

Rano wpadłem na pomysł zrobienia serii filmów o rodzinie, w których porozmawiamy o różnych sytuacjach w domu: żartobliwie, bez skandali i nadużyć. Wyrażenie „Wlej i odejdź” oczywiście nie jest hasłem. Ta fraza jest frazą, która pozostaje w pamięci i stanowi część dialogu. Został zaczerpnięty z życia, z nagłówka „Dzieci mówią”, widziałem go i przerobiłem. Jak zrozumieć, że fraza będzie uskrzydlona? Śmieją się z niej podczas dyskusji. Najczęściej ludzie siedzą z martwymi twarzami i mówią: „Cóż, to zabawne”. To na pewno nie będzie fraza catch. A jeśli pokój wybuchnie śmiechem, to ma szansę.

Jarosław Kucherow

były dyrektor generalny Lowe Adventa i JWT Rosja

O hasłach

Zarówno „koniec to bajkowa korona”, a hasło jest pojemnym wyrazem całej kampanii reklamowej. W haśle ważnym są dwa elementy - semantyczny i werbalny. Udany slogan wiernie przekazuje istotę tego, co chcieli powiedzieć przez reklamę, brzmi dobrze i zapamiętany. Praca nad hasłem jest nieodłączna od pracy nad całą kampanią.

Jeśli podoba Ci się hasło podczas procesu rozwoju, spodziewaj się, że stanie się znane, ale nie ma tutaj gwarancji. W drugiej kampanii Klinsky'ego zaproponowaliśmy dwa hasła do testowania: „Kto śledzi Klinsky'ego?” oraz „Klinskoe and Co. Young business”. Wybraliśmy pierwszą, podobało nam się, ale nie mogliśmy przewidzieć, że następnego dnia kampania stanie się sławna i cały kraj ją zacytuje. To hasło podążyło do ludzi, dziś będzie się nazywać memem.

Na początku XXI wieku kategoria napojów była silnym motorem branży reklamowej zarówno pod względem skali, jak i jakości kreatywności. Wielu reklamodawców i marek walczyło o widza. W szczycie sezonu piwnego 10-15 marek piwa można było reklamować w telewizji. Dlatego kreatywne jasne piwo było bardzo ważne. Ta sama sytuacja dotyczyła soków.

Kiedy zaczęliśmy współpracować z firmą Multon, bogatego soku jeszcze nie było. Klient wpadł na pomysł wprowadzenia rosyjskiego soku premium. Zaczęliśmy wymyślać nazwę: rozbiliśmy prześcieradło na kolumny i przypomnieliśmy sobie bez znaczenia, ale piękne obce słowa, piękne i znaczące i tym podobne. Wypełniliśmy każdą z wielu opcji, a w pewnym momencie copywriter Pavel Mordyukov wypowiedział słowo bogaty. Nie można było powiedzieć dokładnie, co to było - inspiracja lub rezultat faktu, że siedzieliśmy przez kilka godzin i dręczyliśmy się dziesiątkami opcji. Klient natychmiast zakochał się w tej nazwie, w tym czasie wymyślono unikalne białe opakowanie (prawie wszystkie paczki były wtedy zielone), duże litery na skraju paczki. Umieściliśmy Richa jako część stylu życia nowoczesnego człowieka sukcesu. W reklamach chcieliśmy unikać sztuczek z sokami do picia. Następnie autor tekstów Albert Nekrasov (błogosławiona pamięć o nim) wymyślił zdanie: „Życie jest czymś dobrym. Polub to, czy nie”.

Dlaczego nowoczesna reklama jest tak nudna

Dlaczego hasła z 2000 roku pozostają w mojej pamięci, ale niewiele pamiętam z czasów współczesnych? Hasło to nie funkcjonuje samodzielnie, więc jest to pytanie dla całej branży. Reklama staje się coraz bardziej bezużyteczna, ma coraz mniej niezwykłe ryzykowne ruchy. W ostatnich latach wartości konserwatywne, tradycjonalizm, brak szacunku dla uczuć wierzących, brak profanacji uczuć patriotycznych i tak dalej były w centrum dyskursu publicznego.

W filmie „Grubas” aktor Sasha Semchev w garniturze astronauty nie dotarł do rakiety, ponieważ usiadł, aby napić się piwa ze swoimi towarzyszami, pracownikami kosmodromu. Nie zdążył na start, zobaczył wysoką delegację rządową, rakietę lecącą w niebo, zabrzmiał dialog: „Gdzie byłeś? - pił piwo…”. Nawet wtedy powiedzieli, że przestrzeń jest święta, ale wideo nadawało się na antenie. Dziś nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której ktoś mógłby zacząć kręcić film o kosmosie, mógłbym pokazać w nim generała, który krzyczy: „Gdzie byłeś?”

Ludzie na kanałach są ubezpieczeni. Menedżerowie po stronie klienta są również reasekurowani, ponieważ rozumieją: możesz podjąć niezwykle błyskotliwą decyzję, wydać pieniądze, a wtedy nie pójdzie to na antenę. Wszyscy boją się popełnić błąd, zrobić zły krok. Dlatego włączysz telewizor, zobaczysz reklamę czekolady i jest wspaniała rodzina, w której istnieją harmonijne relacje. Kolejne produkty mleczne, co oznacza, że ​​istnieje wspaniała rodzina, w której istnieją harmonijne relacje. Jeśli reklamują kurczaka, to - wspaniała rodzina, w której harmonijne relacje.

Dobry twórca powinien przełamać wzorce. Powiedziano nam, że udana reklama jest niemożliwa, a główną rolę odgrywa ogromny grubas, który zawsze się spóźnia i wygląda jak kretyn. Ale złamaliśmy szablon i była to niezwykle udana kampania reklamowa. W dzisiejszych czasach ludzie widzą głównie reklamy, które budzą w nich stereotypowe myślenie. Jeśli pokazujesz film o rodzinie, a jest tylko matka i córka, powstaje pytanie - co to za niekompletna rodzina? Gdzie jest tata Jeśli dodasz córkę, zapytają, dlaczego nie ma małego synka. W rezultacie w każdym filmie rodzina, w której mama się uśmiecha, dzieci są urocze, a tata jest wysportowany i wysportowany. I mały pies biegnący w pobliżu.

O korzystaniu z pomysłów

Nie jest tajemnicą, że informacje dla klientów często się pokrywają, ponieważ wartości docelowych odbiorców są dość podobne. Na przykład dwa lata temu miałeś krótki opis odnoszących sukcesy młodych profesjonalistów z obszarów miejskich, którzy muszą być przekonani, że zdrowy tryb życia jest dobry. Dzisiaj możesz mieć takie same wytyczne. Od czasu do czasu nie ma nic przestępczego w dostaniu się do twojej klatki piersiowej z niezrealizowanymi pomysłami. Jeśli nie kupi tego klient, możesz z niego bezpiecznie korzystać.

Michaił Kudaszkin

Dyrektor wykonawczy, Leo Burnett Group Rosja

Hasło Igrzysk Olimpijskich

Dobre hasło to zawsze coś, o czym się pamięta i które długo siedzi w głowie. Powinien być bardzo dobrze dopasowany do marki, produktu lub usługi, dla których jest wykonany. W przeciwnym razie hasła takie jak „To coś więcej niż filozofia”. Na przykład „Życie wokół. Więcej niż filozofia”.

Hasło „Hot. Winter. Yours” zostało wymyślone przez zespół Sashy Ovsyankin, który pracował nad tym projektem. Było wiele innych opcji, których teraz nawet nie pamiętam. Nasze hasło jest dynamiczne - ma zachowaną strukturę, ale jeden element może się zmienić. W tym sloganie część „Zima. Twoja” była stała, a pierwsze słowo mogło być inne. W tym czasie widziałem tak wiele opcji korzystania z niego, że stało się jasne: jest to bezpośredni hit. Slogan stał się memem. Najważniejszą rzeczą, którą może osiągnąć reklamodawca, jest to, że ludzie bez Twojego udziału zaczynają odtwarzać to, co sam wymyśliłeś.

Wariant hasła „Hot. Cool. Yours” jest kwestią tłumaczenia. Tłumaczenie jest zawsze kompromisem formy i treści. Nie ma czegoś takiego, co można idealnie przekazać zarówno formę, jak i treść, zawsze poświęcasz jedno lub drugie. Bezwzględna korespondencja dotyczy wyłącznie terminologii: mówią ci słowo „hipopotam”, a ty tłumaczysz na „hipopotam”. Ale jeśli tłumaczysz słowo „stół” za pomocą słowa tabela, Anglik reprezentuje jeden stół, a rosyjski reprezentuje inny. Nie ma uniwersalnych zasad: trzeba poczuć język i spróbować znaleźć odpowiednik. Dlatego niektóre hasła nie zostały do ​​tej pory przetłumaczone. Just Do It nie ma odpowiednika w żadnym kraju.

O pracy zespołu kreatywnego

Rolą dyrektora kreatywnego jest nie ingerowanie w pracę, jeśli idzie, a jeśli nie, to kieruj i pomagaj. Wyjaśnienie, jak rodzi się pomysł, jest bardzo trudne. Na początek copywriter bierze ze sobą notatnik i ołówek i szkicuje pomysły. Może wymyślić średnio 50 pomysłów, przynieść dziesięć dyrektorowi kreatywnemu, a klient dostanie trzy, nie więcej.

Na to zawsze jest za mało czasu. Dwa tygodnie to dobry czas dla Rosji, ale w Europie jest więcej czasu na opracowanie pomysłu. Mogą zaplanować kampanię, która rozpocznie się dopiero za rok. W Rosji zwykle lokowanie mediów zostało już zakupione i musisz być na czas.

Po raz pierwszy klient prawie nigdy niczego nie przyjmuje ani nie przyjmuje ogólnego kierunku, a następnie rozpoczyna się praca nad konkretnymi szczegółami. Nie ma prawie takiej rzeczy, że wymyśliłeś scenariusz, a powiedziano by ci „oddaj go z powrotem do produkcji”. Bardzo dawno temu przeprowadziliśmy kampanię taryfową Jeans dla MTS i współpracowaliśmy bezpośrednio z dwiema osobami, które podjęły decyzje. Przynieśliśmy skrypt, poprawiliśmy po drodze i wszystko poszło do produkcji. To jest wyjątek od reguły. Zwykle jest wiele komentarzy na temat tekstu i części wizualnej, do tego stopnia, że ​​możesz omówić odcień koloru swetra postaci przez długi czas. Wszystkim ludziom wydaje się, że rozumieją, jak robić reklamy. To samo, co matematyk przyszedłby do mnie i przyniósł formuły, a ja powiedziałbym mu: „Ponówmy to tutaj”.

Roman Zimonin

copywriter agencji reklamowej Fistashki

„Nie denerwuj się!”

Wszystko zaczęło się od kosmosu. Z Burger King współpracujemy od półtora roku, początkowo zajmując się utrzymywaniem kont firmowych w sieciach społecznościowych. Musieliśmy rozmawiać o cheeseburgerze, ale nie inwestuj w to dużo. Potem znaleźliśmy historię portu kosmicznego Vostochny (pracownicy nie otrzymywali tam pieniędzy) i pomyśleliśmy, że Burger King mógłby zostać sponsorem portu kosmicznego, gdyby cheeseburger wyruszył w kosmos. Opracowaliśmy widok przestrzenny cheeseburgera w tubie, przynieśliśmy list do Dyrekcji Roskosmos podpisany przez Dyrektora Generalnego Burger King, a następnie wysłaliśmy materiały do ​​reporterów. To wystarczyło, by Vedomosti, Kommersant, Life i inni zaczęli o tym mówić.

Była też historia z jednym z postów na stronie firmy na Facebooku, która była u szczytu wyścigu o Oscary. Umieściliśmy na tacy zdjęcie ze zwykłym wapperem i zwrot „Nauczyliśmy się smaków członków Oscarów!” - to była wskazówka, że ​​jury Oscara nie nominowało żadnego czarnego aktora w 2016 roku. Ale w sieciach społecznościowych zauważyli nie ten żart, ale słowo „członkowie”. Później usunęliśmy to słowo, ale historia zmian na Facebooku została zachowana. To była okazja do dyskusji. Zdaliśmy sobie zatem sprawę, że post można wyjąć z sieci społecznościowej za pomocą niewielkich inwestycji, aby uzyskać dobre relacje z mediami - wymaga to prowokacji.

Europejskiej siedzibie Burger Kinga spodobała się historia kosmosu, więc dano nam carte blanche na trwającą miesiąc kampanię wopper. Kampania z hasłem „Nie eskaluj!” był skrypt. Miało to zacząć się 1 kwietnia jako żart. Wiedzieliśmy, że wezmą to i piszą. Ale trzeba było go wprowadzić wcześniej, ponieważ produkt zakończył się kilka dni po rozpoczęciu kampanii.

Oczywiście mieliśmy trzy normalne pomysły dotyczące praw autorskich do naftalenu i czwarty pomysł w stylu „dlaczego klient zostanie zwolniony z pracy”. W zespole były spory, ale ani przez sekundę nie wątpiłem, że chciałem zrealizować tę historię z irytacją, i przynieśliśmy ją jako bonus.

Zastanawialiśmy się, jaka może być reakcja publiczności i jak możemy szybko zareagować. Przyrzekliśmy fundusze na grzywny do FAS, chociaż ostatecznie nie mieli żadnych skarg.Inspiracja i kilka godzin zajęło mi sformułowanie wszystkiego i upewnienie się, że pomysł nie zawiera pustych miejsc. Dobre pomysły i powinny rodzić się szybko. Zdecydowaliśmy, że jeśli powiemy o tym klientowi, na pewno nie będzie gorzej - przynajmniej wszyscy będziemy się razem śmiać.

Gdy budżet kampanii reklamowej wynosi 20-30 milionów rubli, możesz wydać pół miliona, aby zbadać reakcję użytkowników. Ale przy budżecie 1,5-2 milionów rubli nie ma dodatkowych 500 tysięcy. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​prawie wszystkie kampanie cyfrowe działają bez testu. Jeśli masz małe budżety w stosunku do konkurencji, musisz podjąć ryzyko. W rezultacie wyniki tej kampanii były porównywalne z wynikami reklamy telewizyjnej.

O prowokacjach w reklamie

Wiele skorzystaliśmy z tej kampanii. Przybywają do nas copywriterzy, którzy są zainspirowani kampanią Burger King i chcą z nami współpracować.

Burger King był gotowy na rzeczy, których inne marki nie były gotowe. Chociaż po tej kampanii wielu przychodzi z prośbą o coś podobnego. Istnieją poważne marki z długą historią, z własnymi przewodnikami, które określają jasne zasady, ale lubią kampanię „Patrz, nie denerwuj się!”. Była prośba o chęć robienia rzeczy, które wywołują emocje.

Wyznaczamy pewien trend w stylu reklamy. To tak, jak w przypadku fast foodów: wszyscy wokoło mówią, że jest szkodliwy, ale chcą go jeść i jeść. Chociaż prowokacje i fast foody są dobre z umiarem. Dlatego staramy się zachować równowagę i zmienić amplitudę interakcji z publicznością: chuligańskie historie w komunikacji powinny przeplatać się z pozytywnymi kampaniami.

Andrey Amlinsky

założyciel agencji reklamowej „AMLINSKY - strategie kreatywne”

O hasłach

To zabawne, ale hasło „Pomysł - miej IKEA” jest uważane za główne hasło dwudziestej rocznicy. W 2002 r. W Chimki pojawił się duży niebieski sześcian o bardzo dziwnej szwedzkiej nazwie. Ideą IKEA było to, że nie był to sklep meblowy, ale sklep z rozwiązaniami. Jeśli masz pomysł, aby zaprosić krewnych na wizytę lub umówić się na urodziny, IKEA ma odpowiedź. Jedna litera jest zmieniana, ale buduje całe znaczenie. Trudno jest znaleźć bardziej zwięzłe rozwiązanie. Ponadto odzwierciedla to również charakter marki - walnięcie i rozwiązanie problemu.

IKEA szuka najlepszych zasobów po okazyjnej cenie, więc nie ma dużej agencji, a na każdym rynku działa określony zespół. Hasło to jest założycielem rosyjskiego prawa autorskiego. Ale nie o to chodzi w tekście. IKEA to bardzo silna marka o ogromnym uroku i miliardach zainwestowana w strategię marketingową. I nadaje wagę słowom. Przypadkowo Rosja mogła wyciągnąć wnioski z tej lekcji marketingu.

Kiedy przeprowadzaliśmy kampanię Snickers, w kraju nie było kategorii przekąsek. Marka przyszła do nas, gdy miała już swoją pierwszą nieudaną kampanię. Tam pracownik i kolektywny rolnik powiedzieli, że jedzą Snickers na lunch - i to w kraju, w którym czasami je śniadanie z barszczem z wódką. Koncepcja nowego „Snickers” była w formule Stay on the Scene - „Stay in the game”. Chodziło o to, że po raz pierwszy od czasów radzieckich, grając w piłkę nożną, nie trzeba wracać do domu. Nikt nie krzyczy: „Lesha, zjedz lunch!” - ponieważ masz Snickers. Tak narodziło się słowo „Snickersney” - neologizm zwartej przekąski.

O agencji

Kreatywna postać jest nerwowo spacerująca po pokoju, miażdżąca papiery i próbująca dostać się do plastikowego kosza, bębniąca po klawiaturze maszyny do pisania, a potem komputera. Ale większość pomysłów przychodzi mi do głowy, więc jestem bardzo czystą osobą.

Jeśli jest poprawny brief i istnieją umiejętności, nie można myśleć o sloganie przez pięć miesięcy. To bardzo przypomina chińską praktykę: ludzkie ciało składa się z punktów, na które można wpływać. Aby uzyskać prawdziwego mistrza, kliknij jeden z nich.

Zazwyczaj agencja jest miejscem w patosie, aby zaimponować nowemu klientowi. W nim niektórzy kreatywni ludzie w tajemniczy sposób chodzą do modnych szafek. Na pierwszym spotkaniu słynny dyrektor kreatywny przychodzi do klienta, ale potem krótkie leci do stołu dla początkującego copywriter. Za to wszystko płaci się dużo pieniędzy, a zamiast tego prezentowane są roboczogodziny dyrektora artystycznego i copywritera. Okazuje się, że nie wynik jest ważny, ale ile wysiłku włożono w to zadanie. Pracując w dużych rosyjskich i zachodnich agencjach, postanowiłem zrobić odwrotnie. Teraz mam małe zaplecze, moja agencja jest tam, gdzie jestem w Berlinie lub Moskwie. Zachodni klienci są bardziej systemowi, ale nieśmiali, a Rosjanie bardziej lekkomyślni, ale trudno im podejmować konsekwentne działania.

O nowoczesnej reklamie

Reklama to świat dorosłych i ich sposób myślenia. Na plakacie reklamującym odkurzacz i hasło „Sosu za grosz” nie ma ani wyprostowanego penisa, ani scen erotycznych. Chcemy powiedzieć, że tani odkurzacz działa dobrze. Ostrość jest tylko taka, że ​​mówi się na pewno. A potem gra zaczyna się od świadomości - tych skojarzeń, które rodzą się u ludzi.

Oczywiście jest to prowokująca rzecz. Ale są różne stopnie prowokacji. Istnieje niegrzeczna, wulgarna, chamska reklama - i te rzeczy należy rozróżnić. Jestem ostatnim markotnym reklamodawcą awanturnika. W mojej reklamie nie ma nic powyższego, ludzie sami wymyślają wszystko.

Nie powinieneś czekać na ostrą reklamę, to już przeszłość. Społeczeństwo pokryte jest złotym liściem. Ludzie nadal chodzą do klubów, ale teraz wisi tam hasło „Kochaj swojego sąsiada”. Dzisiejsza ostrość jest już nie w sloganach, ale w obrazach, autentyczności, wydajności. Pojawia się nowa antropologia: język wysycha, a oczy stają się większe. Możemy dyskutować o etyce haseł od dawna, ale teraz dziewczyna, która zbiera 200 tysięcy polubień, mówi: „Oto mój tyłek, a tu jest papier toaletowy, jest bardzo miękki i fajny”. Może te hasła nie są poniżające?

Z jednej strony reklama jest wszechstronna, z drugiej - bardzo dziwna, tabu, ograniczona rytuałami. Weź niebieską wodę kapiącą na elektrody lub nieludzki język agencji, znany przez Pelevina i Begbedera. We współczesnej reklamie wszystkie ryzyka są zmniejszone, dzięki czemu kanały przegapiły go, podczas gdy stara się sprzedawać i być dynamicznym. Skala tych ograniczeń jest wyczerpująca. W tym stanie agencje reklamowe są jak samochód ze wszystkimi poduszkami powietrznymi, ale powinien nadal się poruszać.

Obejrzyj wideo: Szczere HASŁA REKLAMOWE (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie w mieście, Następny Artykuł

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami
Chmura wiedzy

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami

Dziś zamaskowani przestępcy Barack Obama i Guy Fawkes obrabowali sklep spożywczy Kurochka Ryaba w Krasnodarze: zabrali z sejfu 20 000 rubli. Wcześniej ktoś w tych samych maskach przyniósł biżuterię o wartości 1 miliona rubli ze sklepu jubilerskiego. H&F pamiętał, kogo napastnicy lubią się ubierać, gdy wyruszają do rabowania sklepów.
Czytaj Więcej
Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych
Chmura wiedzy

Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych

Finanse i ubezpieczenia Eric Schmidt, CEO Google SEO i współwłaściciel Civis Analytics, ostatnio zauważył, że ubezpieczenie jest najbardziej oczywistą aplikacją dla dużych zbiorów danych. Firmy zbierają wszystkie dane o osobie należącej do domeny publicznej i składają mu ofertę dotyczącą ubezpieczenia osobistego. Na przykład, jeśli jesteś fanem sportów ekstremalnych i regularnie jeździsz na wakacje, ubezpieczyciele mogą dowiedzieć się i sprzedać niezbędną usługę we właściwym czasie.
Czytaj Więcej
Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera
Chmura wiedzy

Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera

Codecademy Najpopularniejsza usługa w dziedzinie programowania szkoleń od zera, która otrzymała kilka znaczących rund finansowania. Znany z tego, że jest całkowicie darmowy i zaprojektowany specjalnie dla tych, którzy nic nie rozumieją w programowaniu. Uczy podstawowych zasad pracy z JavaScript, HTML i CSS, Python i Ruby.
Czytaj Więcej