Chmura wiedzy

Przejdź przez „dolinę śmierci”: 5 biznesmenów o trudnościach na starcie

Jak dwukrotnie przeżyć „Dolinę Śmierci” i nie bać się kryzysu

 

Boris ROTENSTEIN

Dyrektor 100 kredytów: wybór kredytu
i przesłanie wniosku o pożyczkę do banku

„Po otwarciu witryny w 2007 r. I szybkim zebraniu pierwszego strumienia wniosków kredytowych (potencjalnych klientów) musieliśmy sprzedać tych klientów bankom. W ramach testu przeprowadziliśmy bezpłatną dostawę potencjalnych klientów do jednego z największych rosyjskich banków. Trzy miesiące później zostaliśmy poinformowani, że Żaden z 3000 klientów dostarczonych do banku nie otrzymał pożyczki, zdaliśmy sobie sprawę, że po prostu nie chcieli nas spłacić, przestali współpracować z bankami i oferowali swoje usługi pośrednikom kredytowym. Pierwsza umowa została zawarta w maju 2008 r., Zaledwie dziewięć miesięcy po rozpoczęciu , Praca z cre brokerzy itnymi okazały się skuteczne, a sprzedaż gwałtownie wzrosła.

Dolina Śmierci jednak się nie skończyła. Gdy tylko znaleźliśmy dobry kanał sprzedaży, wybuchł kryzys finansowy. Po kilku dniach stało się jasne, że starej firmy już nie ma. Banki prawie całkowicie zaprzestały udzielania pożyczek, a ludzie w warunkach niestabilności nie byli gotowi zaciągać pożyczek. Przeszliśmy na ubezpieczenie samochodu, ale sześć miesięcy później stało się jasne, że generowanie leadów ubezpieczeniowych jest znacznie mniej obiecujące niż kredyt. Potrzeba zapłaty sprawiła, że ​​ludzie byli bardziej wybredni co do jakości usług, co niestety nie zależało od nas.

Zimą 2010 r. Kredyty zaczęły się odradzać, a „100 kredytów” ponownie przeszło na pracę z potencjalnymi klientami. Pierwszy klient po kryzysie - DeltaCredit Bank - pojawił się dość szybko. Banki zdały sobie sprawę, że generowanie ołowiu jest najtańszą alternatywą dla zwykłej reklamy. Od tego momentu firma zaczęła szybko się rozwijać. W 2011 roku nasze obroty wyniosły 17 milionów rubli, w tym roku spodziewamy się 50 milionów ”.

 

Dlaczego dwóch założycieli jest lepszych niż jeden

 

Zhanna SHARIPOVA

Założyciel projektu Dish.fm, usługa rekomendacji
na jedzenie i restauracje

„Jednym z najtrudniejszych zadań było zbudowanie zespołu profesjonalistów, którzy byli w ogniu, aby stworzyć super produkt. Lepiej jest być wyjątkowo szczerym z zespołem na etapie, w którym omawia się potencjalną współpracę. Szczerze i konkretnie ostrzegamy nowego pracownika, że ​​jest to startup ze wszystkimi konsekwencjami: dużo pracy, problemy z finansowaniem; być może będziesz musiał przerobić wszystko, co zostało zrobione wcześniej.

„Dolina Śmierci” to huśtawka: czasami wydaje się, że zmienimy świat na zawsze, a czasem nie jest jasne, jak przetrwamy kolejny tydzień. Doszedłem do wniosku, że obecność nie jednego założyciela, ale dwóch lub trzech, bardzo pomaga w kryzysie. Kiedy pojawia się trudna sytuacja, ktoś sam musi zobaczyć światło na końcu tunelu i energetyzować cały zespół. Uruchomienie działa tylko dzięki energii założycieli: jak tylko się skończy, biznes też się skończy ”.

Jak zachować optymizm, tracąc pieniądze

 

Vadim DEDOV

Współzałożyciel firmy outsourcingowej KS-International

„Najtrudniejszy okres w rozwoju naszej firmy przypadł na drugi lub trzeci miesiąc istnienia, kiedy mieliśmy do czynienia z dużymi lukami gotówkowymi. Wtedy nadal nie myśleliśmy o dywersyfikacji i mieliśmy tylko jednego klienta - najlepszą cenę. Duże stopy wzrostu ( miesięcznie rośnie o około 30-40%) zmniejszyło marżę naszej firmy, a faktycznie wszystkie pieniądze, które otrzymaliśmy od klienta, trafiły do ​​obiegu.

Oczywiście trudności finansowe nie mogły wpłynąć na atmosferę w zespole: czasami mieliśmy poważne spory. Cieszę się jednak, że udało nam się zachować optymistyczne nastawienie i dobre relacje. Ktoś sam zawsze potrafił zachować spokój. Ważne było to, że nikt nie zachowywał się oportunistycznie. Kiedy nie mieliśmy wystarczającej ilości pieniędzy na wynagrodzenia, po prostu podzieliliśmy przez trzy kwoty, które pozostały po zapłaceniu wszystkich bieżących wydatków. Rozwój firmy zawsze był dla nas na pierwszym miejscu. Stopniowo problem został rozwiązany, po pierwsze, poprzez optymalizację bieżących wydatków i zmniejszenie kapitału obrotowego; po drugie, przyciągając nowych klientów ”.

 

Co zrobić z znudzonymi pracownikami

 

Wiaczesław SEMENCHUK

Założyciel projektu Art Bureau Creators: Advertising and SMM

„Jeden z najtrudniejszych okresów w rozwoju studia miał miejsce, gdy bardzo duży klient odmówił świadczenia naszych usług, zapewniając ponad 30% stabilnego dochodu studia. Oczywiście odejście klienta wywołało recesję finansową, co doprowadziło do opóźnień w płatnościach, zmniejszenia aktywności reklamowej i tak dalej Udało nam się wyjść z kryzysu cztery miesiące później, otwierając nowy kierunek związany z reklamą w sieciach społecznościowych, a także zawierając taktyczną umowę z dużym holdingiem Element (od którego studio zerwało w 2011 roku po finale ale wstała).

Dla mnie osobiście głównym problemem była odpowiedzialność psychologiczna pracowników. Są jak dzieci, za które jestem odpowiedzialny. Zawsze pracowaliśmy nie tylko dla pieniędzy. W czasach kryzysu staraliśmy się, aby pracownicy nie siedzieli bezczynnie i nie odczuwali trudności finansowych. Uruchomiliśmy nawet programy charytatywne w celu opracowania stron dla kościołów prawosławnych. Ludzie zajęli się nowymi interesującymi zadaniami, odpoczęli od projektów komercyjnych i zajęci byli dobrym biznesem ”.

 

Z kim się komunikować, aby nie stracić wiary w siebie

 

Alexey AYLAROV

CEO Zingaya, pozwalając
dzwonić bezpośrednio z witryn

„Prawdopodobnie najtrudniejszym etapem rozwoju jest czas od uruchomienia do pojawienia się pierwszych klientów, kiedy projekt praktycznie nie ma potwierdzenia popytu na rynku. Czy masz pieniądze, czy nie, ten etap niepewności sprawia, że ​​zastanawiasz się, co robisz źle. Najbardziej nieprzyjemne jest to, kiedy Twój produkt nie reaguje tak aktywnie, jak planujesz, i zadajesz sobie pytanie: „Czy zrobiłem coś, czego tak naprawdę nikt nie potrzebuje?”. Tylko pierwsi prawdziwi klienci i wyniki pomagają poradzić sobie z tym uczuciem. Każda firma ma to ucho Zajmuje to różny czas w zależności od produktu i gotowości rynku do zaakceptowania tego produktu.

Przed otrzymaniem inwestycji nasz zespół składał się z trzech założycieli, którzy wierzyli w projekt, więc nie trzeba było nikogo utrzymywać ani motywować. Aby nie stracić serca, musisz komunikować się z właściwymi ludźmi, którzy w ciebie wierzą i pomagać dobrą radą. Dla nas Esther Dyson stała się taką osobą, która następnie zainwestowała w nasz projekt i nadal nam pomaga. Lekcja, którą wyciągnęliśmy z naszej własnej Doliny Śmierci, polega na tym, aby z góry rozpocząć współpracę z potencjalnymi klientami, nawet jeśli produkt nie jest jeszcze dostępny. ”

Tekst: Elena Timokhina

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej