Ludzie w mieście

Mieszkańcy mikro-mieszkań w Moskwie i regionie moskiewskim

Życie wokół Petersburga ostatnio mówiło o zwartym życiu Petersburga mieszkającego w mieszkaniach studyjnych. Nagrywaliśmy monologi ludzi z regionu moskiewskiego, którzy mieszkają we własnych lub wynajmowanych mieszkaniach o powierzchni od 21 do 26 metrów kwadratowych. Powiedzieli nam, dlaczego wybrali tak mały dom i jak przystosowali się do zatłoczenia.

Jak małe rodziny ustąpiły miejsca „putinkom”

„Wydaje się to śmieszne, ale ludzie to rozumieją”. Tak więc wicepremier Igor Shuvalov zareagował na 20-metrowe mieszkanie, które pokazano mu podczas wizyty w Tatarstanie. Taka oferta wydawała się zabawna oficjalnym, tymczasem studia o powierzchni do 30 metrów kwadratowych w budowanych kompleksach są jednym z najpopularniejszych formatów mieszkaniowych. Głównym powodem jest przystępna cena. Taka nieruchomość kosztuje od 2 do 4 milionów rubli. Chociaż deweloperzy starają się nie przekraczać granicy dziesięciu metrów kwadratowych (jest to norma księgowa powierzchni mieszkalnej na osobę), minimalny dopuszczalny materiał mieszkalny nie jest zdefiniowany, dlatego zarówno w nowych budynkach, jak i na rynku wtórnym można znaleźć mieszkania o powierzchni 13-15 metrów kwadratowych.

Historia małych mieszkań w Moskwie rozpoczęła się natychmiast po rewolucji. Następnie w klasztorach, koszarach, budynkach mieszkalnych i rezydencjach urządzano mieszkania komunalne dla migrantów ze wsi i koszar. „Następnie pomysł utopijnych socjalistów, aby stworzyć„ nowego masowego człowieka ”, doprowadził do koncepcji falangi - formy mieszkania, w której obywatele mogliby przyzwyczaić się do kolektywizmu i uwolnić się od wszelkich drobnych i prywatnych, trudów pracy domowej i więzi rodzinnych”, mówi Ekaterina Grigoryeva, Wiodący nauczyciel Brytyjskiej Wyższej Szkoły Projektowania i główny architekt Projektu E. Kolejnym etapem były właśnie domy gminne, których lokatorzy mieli wspólnie wychowywać swoje dzieci, przygotowywać jedzenie i wypoczywać kulturalnie w specjalnym Eden dla tej strefy. W takich celach mieszkalnych nie było pryszniców i kuchni, przez co ich łączna powierzchnia zmniejszyła się. Po II wojnie światowej sytuacja z brakami mieszkaniowymi ponownie się pogorszyła, a do 1957 r. Powstały standardowe projekty tanich domów - znane Chruszczowa. Ale nawet w nich powierzchnia najbardziej kompaktowych mieszkań utrzymywano na 30 metrach kwadratowych. W tamtych czasach naprawdę małymi mieszkaniami były schroniska - małe rodziny, których powierzchnia mieszkań zaczynała się od 21 metrów kwadratowych. W czasie, gdy nie kupowali mieszkań, a otrzymywali tylko od państwa, takie mieszkania były uważane za bardziej tymczasowe, ale w wyniku prywatyzacji spadły na rynek nieruchomości i pozostają na nim do dziś.

W typowych domach panelowych późniejszych serii prawie nie było odnushki o powierzchni 20 metrów kwadratowych, kompaktowe studia pojawiły się tylko w nowoczesnych nowych budynkach, które zostały już nazwane „putinkami” i „chelovejniki”. Według INTRO Analytics w ciągu ostatnich kilku lat deweloperzy coraz częściej wdrażają takie mieszkania w projekty. Aby nie odstraszyć potencjalnych nabywców słowami „małe” i „małe”, takie propozycje są czasami nazywane inteligentnymi mieszkaniami. Deweloperzy mają pewien obraz swoich potencjalnych nabywców: młodzi ludzie poniżej 35 roku życia lub pary bezdzietne, które po raz pierwszy kupują mieszkanie na własny pobyt, a przy wyborze koncentrują się na dostępności transportowej i kosztach. Dyrektor generalny agencji nieruchomości BIG Realty, Svetlana Lapshina, zauważa, że ​​kompaktowe apartamenty są zwykle interesujące nie tylko dla młodych ludzi, ale także dla gości, a także osób, które zmieniają miejsce zamieszkania po rozwodzie, oraz starszych rodziców, którzy sami przeprowadzają się ze swoich dzieci. Urban Group identyfikuje kolejny segment nabywców - są to inwestorzy, którzy potrzebują mieszkania do wynajęcia.

Wybór zakwaterowania

Pochodzę z Krasnodaru, gdzie mieszkałem z rodzicami w dużym mieszkaniu w nowym domu, w którym było wystarczająco dużo miejsca dla każdego, nawet kota. Naprawdę lubię południe Rosji, ale w pewnym momencie musiałem się przeprowadzić: w całym mieście były trzy lub cztery duże banki i chciałem dalej rosnąć. Kiedy zaproponowano mi pracę w Moskwie, zgodziłem się i przeprowadziłem.

To było w 2015 roku. Przyniosłem ze sobą tylko minimum niezbędne, ale stopniowo zarastałem. Kiedy to zrozumiał, działał radykalnie - zabrał wszystko, co niepotrzebne, do śmieci. Nigdy nie rozumiałem ludzi, którzy przechowują jedną nartę na balkonie! Moje pierwsze doświadczenie z wynajmem mieszkań nie odniosło wielkiego sukcesu, najwyraźniej zareagowałem na to niedbale. W ogóle nie posprzątał mieszkania i porządnie je zaśmiecił, łazienka była cała w żółtych plamach, łóżko było zepsute. Kiedy gospodyni przyszła mnie sprawdzić, była po prostu przerażona. Potem postanowiłem rozpocząć życie od zera i przenieść się.

Podobał mi się wygląd domów w kompleksie mieszkalnym w Krasnogorsku, w którym teraz mieszkam. Porównują się korzystnie ze wszystkim, co zbudowano w pobliżu. Postanowiłem wynająć tutaj mieszkanie. Mój starszy brat i rodzina mieszkają w tej samej okolicy, ma żonę i troje dzieci, jedno bardzo małe. Mają duże mieszkanie - 120 metrów kwadratowych. Niedawno rodzice przyszli do wnuków i wynajęliśmy obok nich osobne studio, aby nikomu nie przeszkadzać.

Aranżacja mieszkania

W tym mieszkaniu zostałem pierwszym najemcą i podoba mi się to. Muszę powiedzieć, że zanim wynajmowałem poprzednie mieszkanie gospodyni, nie spałem do trzeciej nad ranem, porządkując wszystko. W rezultacie usunął wszystkie śmieci, a nawet zamknął łóżko. Z obecną kochanką spotkaliśmy się tylko raz, podpisując umowę. Przez sześć miesięcy żyłem bez czeków. Gospodyni kupiła to mieszkanie specjalnie na wynajem, ma kilka mieszkań w jednym kompleksie mieszkalnym. Ona sama mieszka za granicą, co miesiąc wysyłam pieniądze na jej kartę. Wynajęcie mieszkania kosztuje 28 tysięcy rubli, daję kolejne 1,5 tysiąca za mieszkanie komunalne - to jest bardzo małe.

Teraz moja podłoga jest zaludniona nieco mniej niż w połowie: z jednej strony mieszka młoda para, z drugiej nie ma nikogo. Sądząc po ludziach, których widzę na podwórku, mieszkają tu nie tylko młodzi ludzie, ale także pary w średnim wieku, a na miejscu przed domem zawsze jest wiele dzieci.

Kiedy przyjechałem, naprawa była już tutaj zrobiona, był telewizor, mikrofalówka, sofa, lodówka i meble kuchenne. Kupiłem tylko meble w pokoju, odkurzacz, powolną kuchenkę, toster. Natychmiast polubiłem sytuację i nic nie zmieniłem. Zdecydowałem: skoro jest tu tak dobrze, po co śmiecić wszystko ponownie. Teraz raz w tygodniu staram się porządkować rzeczy, co drugi dzień stabilnie odkurzam: włączam muzykę w tle i robię porządki.

Ciasne życie

Dzięki stojakowi miałem dwie strefy: w jednej odpoczywam, a druga służy jako kuchnia. Chociaż wszystko tutaj nie nadaje się do poważnego gotowania: szafki wiszą nisko nad piecem, a nad nim nie ma okapu. Mam garnki i patelnie, ale są bezczynne, ponieważ nie wiem, jak ich używać, od ponad pięciu lat gotuję tylko w powolnej kuchence.


Nie widzę żadnych wad niewielkiego obszaru mieszkalnego:

inny pokój byłby zbyteczny


Nie spędzam dużo czasu w mieszkaniu, pracuję cały dzień, a kolejne dwie godziny spędzam w drodze. Staram się też spędzać dni wolne w domu. Nie widzę też żadnych niedogodności związanych z niewielką powierzchnią mieszkalną: jeszcze jeden pokój byłby zbyteczny. Teraz praktycznie nie mam mało funkcjonalnych rzeczy, tylko coś niezapomnianego: Chanuka i waza z Jerozolimy, obraz namalowany przez mojego ojca, rośliny, które podarowała moja matka (teraz muszę je podlać). Na wszystko jest wystarczająco dużo miejsca, jedyne, co nie miałbym nic przeciwko posiadaniu dobrego odtwarzacza winylu i gromadzenia płyt. Ale tutaj pytanie raczej nie dotyczy przestrzeni, ale pieniędzy: dla takiego hobby musisz być bogaty.

Nawet jeśli jeden z przyjaciół jest w Moskwie i prosi o wejście, nie będzie żadnych problemów. Sofa rozkłada się i staje się wystarczająco dużym łóżkiem. Latem przyszedł przyjaciel, ale przyjechaliśmy dopiero rano i po prostu odcięliśmy się, nie dbaliśmy o miejsce do spania. W Moskwie nadal nie mam przyjaciół, komunikuję się tylko z kolegami w pracy, więc nie ma nikogo, kto by mnie zaprosił. Nawiasem mówiąc, dziewczyny też tu nie ma, ale nie mam nic przeciwko poznaniu się, myślę, że jest tu wystarczająco miejsca dla dwóch osób.

Wybór zakwaterowania

Mieszkamy razem od czterech lat i najpierw wynajęliśmy małe mieszkanie w Kommunarka. Potem postanowili kupić coś własnego, znaleźli dobrą opcję w kompleksie mieszkalnym na tym samym obszarze. Pasował nam zarówno pod względem ceny, jak i lokalizacji, zaufaliśmy deweloperowi. Kupiliśmy mieszkanie za 3,8 miliona rubli w końcowym etapie budowy, kiedy do oddania do użytku pozostało kilka miesięcy. Za te same pieniądze w tej lokalizacji można było znaleźć większe mieszkanie, ale nie w nowych domach.

Kiedyś wynajęliśmy dom w VDNKh i pamiętając stary dom, nieodpowiednich sąsiadów, brudne werandy, zapach mieszkania, w którym ktoś już mieszkał, zdecydowaliśmy, że chcemy mieszkać w nowym budynku. Jesteśmy przyzwyczajeni do Kommunarka, stąd wygodnie jest zabrać się do pracy. Przyjrzeliśmy się wielu ofertom, przyciągnęło nas to, że mieszkanie było już sprzedawane z całkowitą naprawą, to znaczy, że nie będziemy musieli łączyć płatności czynszu i spłat kredytu hipotecznego przez długi czas. Należy rozumieć, że małe mieszkania są poszukiwane nie dlatego, że ludziom się to podoba, po prostu pomaga rozwiązać problem mieszkaniowy.

Aranżacja mieszkania

Podobał nam się pomysł wykorzystania każdego centymetra przestrzeni i wyposażenia mieszkania w formacie smart-place. To było wyzwanie. Ponieważ jesteśmy bardzo blisko IKEA, wszystkie meble, które mamy stamtąd. W rzeczywistości w pokoju jest tylko pięć mebli i wszystkie są dość zwarte, nie mamy nic zbędnego. Nie mogę powiedzieć, że jest tłoczno i ​​niewygodnie, staraliśmy się robić wszystko w jasnych kolorach, dodawać lustrzane powierzchnie.

Dokonaliśmy trudnego wyboru - porzuciliśmy sofę na rzecz łóżka. Długo cierpieli z tego powodu, zdając sobie sprawę, że sofa jest wygodniejsza i oszczędza miejsce, ale wygrał zdrowy sen. Myśleliśmy, że nie możemy codziennie składać i rozkładać sofy, mieliśmy już podobne doświadczenie.

Regał pełni ważną funkcję - oddziela obszar, w którym śpimy, i kuchnię-salon. Jeśli chodzi o rozmieszczenie rzeczy, mieliśmy szczęście: mamy bardzo duży korytarz, w którym zrobiliśmy szafę. Więc w obszarze, w którym spędzamy czas, praktycznie nie ma rzeczy. Nie korzystaliśmy z żadnych innowacyjnych narzędzi do przechowywania i organizacji przestrzeni. To po prostu nie ma sensu! Po co kupować mieszkanie za 3 miliony i płacić kolejny milion za łóżka pełzające ze ściany lub sufitu? Jeśli masz dodatkowe pieniądze, powinieneś kupić mieszkanie droższe i większe i umieścić w nim normalne meble.

Ciasne życie

Jeśli dana osoba potrzebuje dużej przestrzeni, a ściany naciskają na nią, nie ma sensu wybierać mieszkań takich jak nasze. Dla osób cierpiących na klaustrofobię w kraju są trzypokojowe apartamenty i własne domy. Chociaż wszystko bardzo zależy od wewnętrznej zawartości: możesz zagracać do 100 metrów w taki sposób, że życie w nim będzie niewygodne.

Praca zajmuje nam cały dzień, a wieczorem jesteśmy daleko od domu. Prawdopodobnie, jak wszyscy przeciętni młodzi ludzie, w rzeczywistości śpimy tylko w mieszkaniu. Czasami możemy odpocząć w domu, ale nie potrzebujesz dużo miejsca do oglądania programów telewizyjnych, wystarczy łóżko i laptop u boku. Często też nie jemy w domu. Czasami sami go gotujemy, jedyne, że nie mamy piekarnika, po prostu go nie potrzebujemy. Ale jest powolna kuchenka.


Jeśli któryś z nas chce być sam, zwykle śmiejemy się i mówimy:

„Idziesz do kuchni”. A kuchnia jest tutaj, za półką


Kilka razy gościliśmy gości, zastanawialiśmy się przez chwilę i kupiliśmy składane krzesła. Cztery osoby mogą wygodnie tu zostać. Ale oczywiście w dużej firmie nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby usiąść, porozmawiać, wypić lampkę wina lub filiżankę herbaty. Nawiasem mówiąc, ograniczona liczba metrów kwadratowych pozwala taktownie odmówić wszystkim, którzy chcą zostać z nami, a nie w hotelu. Ale jeśli nadal istnieje pilna potrzeba umieszczenia kogoś, mamy materac powietrzny, który można umieścić na korytarzu. Żyje z nami dobrze odżywiony kot, ale jak wiadomo, koty są płynne, nie potrzebują wcale dużo miejsca i przenikają w dowolne miejsca. Podczas gdy nie jesteśmy w domu przez cały dzień, kot ma do dyspozycji całe łóżko, a przez panoramiczne okna może obserwować, co dzieje się na ulicy.

Planujemy dzieci, ale wszystko to stanie się w ścianach innego mieszkania lub nawet własnego domu. Jeśli mówimy o powiększeniu rodziny, obszar ten należy zwiększyć. Trudno wyobrazić sobie życie z dzieckiem w tym mieszkaniu, będzie niewygodne.

Wybór zakwaterowania

Mieszkam w tym mieszkaniu już od trzech miesięcy, płacę 32 tysiące rubli za czynsz, kolejny tysiąc za rachunki za media. Wybrałem mieszkanie według kilku kryteriów. Przede wszystkim ważne było dla mnie, aby dom znajdował się w odległości spaceru od pracy, a ta lokalizacja w pobliżu metra Dynamo była dla mnie świetna. Potem chciałem, aby mieszkanie było jednopokojowe, nie chciałem dzielić mieszkania z sąsiadami. Nie szukałem „opcji babci”, ale przyzwoitego remontu i nie było cienkich ścian i okropnej słyszalności, jak ma to miejsce w wielu domach.

Zmieniłem już kilka mieszkań. Mieszkała na Chistye Prudy, gdzie mój jedyny pokój przypominał całe mieszkanie. Następnie przeprowadziła się na autostradzie entuzjastów do stalinowskiego domu, wynajęła absolutnie martwe mieszkanie za 25 tysięcy rubli, tę samą „opcję babci”. Potem było mieszkanie w Izmaylovo: duże, ale jakoś niewygodne. I od razu spodobało mi się to mieszkanie, czułem, że to mi odpowiada, być może również dlatego, że mieliśmy wiele wspólnego z gospodynią.

Poruszałem się w dość stresujących warunkach. Początkowo zamierzała mieszkać ze swoim przyjacielem gejem, ale kiedy minął tydzień przed eksmisją ze starego mieszkania, zaczęły się pewne trudności. Przyjaciel zawarł pokój ze swoim chłopakiem, a ja nie miałem żadnych odpowiednich opcji. Ale miałem szczęście i już następnego dnia znalazłem to mieszkanie.

Aranżacja mieszkania

Dom ma ciekawy układ: jedno wejście, długie korytarze po lewej i prawej stronie oraz po obu stronach mieszkania, jak oddziały w szpitalu. Te mieszkania zostały przekazane pracownikom w latach 70. Ale teraz większość stanowią nowi najemcy, którzy kupili mieszkanie lub wynajmują.

Mieszkanie jest bardzo przemyślane. W kuchni znajduje się specjalne miejsce na krzesła, w którym można je wsunąć, jest stół, który unosi się i naprawia, ale lubię siedzieć na wielkim parapecie. Okna z podwójnymi szybami są zainstalowane tak, aby było ciepło, znajduje się zmywarka do naczyń i pralka, klimatyzacja. Jedyna ściana w pokoju jest prawie pusta i zajmuje tylko miejsce. Zamiast tego mam wieszak, na którym wygodnie jest przechowywać ubrania i buty.

Ciasne życie

Nie lubię śmieci i nigdy nie noszę ze sobą żadnych wspomnień z przeszłości, ale wyrzucam lub oddaję stare rzeczy. Nie mam ubrań, które kupiłem dziesięć lat temu, ponieważ szafa jest ciągle aktualizowana. Sprzątanie takiego mieszkania zajmuje 15 minut. Chociaż nawet na to czasami nie mam wystarczająco dużo czasu. Przyjeżdżam o 11 wieczorem i zasypiam prawie w strojach ulicznych.


Kiedy gotuję, włączam okap, w pokoju nie ma zapachów i jestem na nie bardzo wrażliwa. Staram się nie gotować czegoś takiego jak krewetki w sosie czosnkowym, w przeciwnym razie cała ganek się o tym dowie. W domu właśnie jem śniadanie, wystarczy gotować owsiankę


Dla jednej osoby, a nawet tej, która śpi tylko w domu, takie mieszkanie wystarczy. Przez pięć lat, które mieszkam w Moskwie, nie pamiętam ani jednego dnia, który spędziłbym cały dzień w domu, z wyjątkiem choroby. Lubię żyć sam, to mój świadomy wybór. Naprawdę nie lubię gości i nigdy nie zapraszam nikogo. Dużo pracuję, a wieczorem chcę pozostać w ciszy i nie bawić mojego sąsiada. Więc moje mieszkanie jest miejscem odpoczynku. A strach przed małymi przestrzeniami, w rzeczywistości w ludzkiej głowie, możesz przyzwyczaić się do wszystkiego.

Obejrzyj wideo: Oglądamy mikro kawalerkę 25 m2 oraz mieszkanie z dużym tarasem - Osiedle Chełmońskiego Mosina (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie w mieście, Następny Artykuł

Ile kosztuje pogrzebanie osoby w Moskwie
Liczby pierwsze

Ile kosztuje pogrzebanie osoby w Moskwie

Prawdopodobnie nie jest przesadą stwierdzenie, że każda osoba przynajmniej raz w życiu stoi przed koniecznością pochowania kogoś: krewnego, bliskiego przyjaciela lub przyjaciela. Jednocześnie śmierć i pochówek pozostają tematem tabu, jednym z głównych nierozwiązanych rytuałów kultury, a gdy staje się wobec nich bezpośrednio, człowiek często nie wie, jak się zachować.
Czytaj Więcej
Znacznie taniej latać na wakacjach późnym latem
Liczby pierwsze

Znacznie taniej latać na wakacjach późnym latem

Pisaliśmy już, że bardziej opłaca się odpoczywać we wrześniu niż w lecie. Ale jesień jest bardziej podatna na złą pogodę. Rozwiązaniem kompromisowym jest odlecieć pod koniec lata i spędzić ostatnie dni sierpnia i początku września na wakacjach. Ceny będą już niższe, a pogoda będzie nadal latem. Specjaliści serwisu „Tutu.
Czytaj Więcej
Ile kosztuje gra<br>ślub w Moskwie?
Liczby pierwsze

Ile kosztuje gra
ślub w Moskwie?

Według statystyk rocznie w Moskwie zawieranych jest około stu tysięcy małżeństw. Pomimo kryzysu wciąż nie oszczędzają pieniędzy na weselach, ponieważ ten dzień powinien stać się jednym z najszczęśliwszych i najbardziej niezapomnianych w życiu. Limuzyny Hummer, bujne krynoliny, wykluczenia panny młodej na lądowaniu i sesje zdjęciowe z gołębiami to już przeszłość.
Czytaj Więcej
Jakich posłańców używają Rosjanie
Liczby pierwsze

Jakich posłańców używają Rosjanie

Na prośbę Life around Megafon przeanalizował, z czego korzystają komunikatory komórkowe i sieci społecznościowe w całej Rosji. W szczególności okazało się, że główną siecią społecznościową, którą ludzie czytają ze smartfonów, jest VKontakte (37,5%), a następnie Odnoklassniki (19,1%), Instagram (16,8%), Twitter (10 , 5%) i Facebook (9,1%).
Czytaj Więcej