Chmura wiedzy

5 porad dla rosyjskich przedsiębiorców od Jacka Trouta

Jack TRUTH

 

Założyciel i prezes firmy konsultingowej Trout & Partners, twórca koncepcji pozycjonowania marki

 

Przyspiesz jak Chińczycy

Rosja i Chiny mają podobne problemy. Chiny od dawna produkują tanie towary konsumpcyjne - niemarkowe towary konsumpcyjne i teraz próbują odejść od tej praktyki i nauczyć się, jak sprzedawać i zacząć działać na rynku marek. W Rosji dzieje się to samo, tylko przez długi czas koncentrowałeś się na ropie i gazie. Tutaj przejście na rynek marketingowy przebiega wolniej niż w Chinach, ale zawsze istnieje szansa na przyspieszenie.

Rosjanie są trochę paranoiczni. Trzeba to leczyć

Moja firma ma bardzo silne przedstawicielstwo w Chinach i doradzamy tam młodym przedsiębiorcom. Podczas mojego życia dużo podróżowałem z różnymi krajami z wykładami i wiem, że są dwie osoby, które mają bardzo rozwinięty gen przedsiębiorczości - Chińczycy i Hindusi. Rosyjskiego biznesu nie ma we krwi, ale to nie znaczy, że nie mogą nauczyć się robić biznesu. Najważniejsze jest otwarcie się na nową wiedzę i wyczucie rynku innowacji. W czym problem z Rosjanami? Są trochę paranoikiem i nikomu nie ufają. Doradziłem tutaj kilku firmom, doradziłem, jak się zachować, jaką strategię wybrać. Skinęli głowami, zgodzili się, ale nic nie zrobili. Chińczycy uciekają, by zastosować tę radę w praktyce, a Rosjanie są zbyt konserwatywni i nieufni. Nowa generacja będzie mogła to zmienić.

Przywołaj swoją markę

Ważne jest, aby młodzi przedsiębiorcy pamiętali kilka prostych rzeczy. Po pierwsze: jeśli masz mało pieniędzy, zacznij robić coś prostego, ale spróbuj wymyślić wyjątkowy pomysł i stworzyć bardzo dobry produkt. Jeśli chcesz wyprodukować silniki do samolotów odrzutowych, czas na rynek będzie długi, a koszty będą bardzo wysokie, więc przez pewien czas nie będziesz musiał się bać konkurentów. Jeśli zaczniesz robić coś prostego i taniego, setki ludzi mogą odebrać i powtórzyć Twój pomysł. Dlatego też drugą rzeczą, którą należy zrobić, jest wymyślenie legendy swojej marki, sformułowanie, kim jesteś, dlaczego jesteś najlepszy dla kogo produkujesz swój produkt oraz zrozumienie, jak znaleźć i zdobyć uwagę klienta.

 

Branding to reputacja firmy, co musisz robić od samego początku.

 

W Ameryce istnieje taki problem: 9 na 10 pomysłów nie kręci, ponieważ rynek jest bardzo nasycony we wszystkich segmentach. Dlatego wraz z faktem, że musisz uczynić swój produkt bardzo dobrym, idealnie najlepszym, będziesz musiał natychmiast zacząć wprowadzać swoje imię do umysłów konsumentów. Najłatwiej jest to zrobić małym przedsiębiorcom za pośrednictwem sieci społecznościowych.

Szukaj charyzmatycznego przywódcy

Firma zdecydowanie potrzebuje silnego charyzmatycznego lidera, który jest w stanie wyjaśnić zespołowi, gdzie się przenieść. Najbardziej uderzającym i unikalnym przykładem takiego lidera jest Steve Jobs, który miał niesamowite wyczucie designu, bardzo dobrze rozumiał znaczenie marketingu i był motorem jego firmy. Lider może być cieniem. Te same oferty pracy trafiły do ​​publicznej wiadomości tylko w tych momentach, gdy było to ważne dla PR firmy Apple - podczas prezentacji nowych produktów lub w sytuacjach kryzysowych. Jeśli nie masz wystarczającej charyzmy, zatrudnij osobę zarządzającą reżyserem, która dobrze rozumie twoje pomysły i może prowadzić ludzi.

Mam przykład lidera, który bardzo dobrze rozumiał, dokąd zmierza i jak musi rozwijać firmę. To Herb Keller, twórca Southwest Airlines, amerykańskiej taniej linii lotniczej. Jego firma zawsze rozwijała się krok po kroku, powoli poruszając się po kraju. W pewnym momencie potrzebował wyjścia na północny wschód, a ja powiedziałem Kellerowi: „Herb, w regionie jest linia lotnicza, która nie radzi sobie zbyt dobrze, jest na sprzedaż. Ma węzeł komunikacyjny i terminale w różnych miastach, natychmiast podbijesz cały północny wschód. ” „Tak” zgodził się Herb. „Terminale są dobre i mógłbym kupić tę firmę. Ale muszę ją kupić z samolotami i ludźmi, ale ich nie lubię. Nie pasują do Southwest Airlines”. Byłem zaskoczony: jak dobrze zna swój produkt i rozumie, jaka jest jego firma. Wszyscy jego konkurenci zbankrutowali, nawet American Airlines. A Keller pływa na powierzchni.

Użyj efektu skali

To, czego brakuje wam i Chińczykom, to Dolina Krzemowa. Potrzebujesz generatora nowych pomysłów. I oczywiście, aby rząd przestał chwytać interes za gardło, ale jest zainteresowany rozwojem ducha przedsiębiorczości. W Chinach problem ten został rozwiązany, a rząd tworzy szkoły biznesu i wprowadza nowe programy nauczania na uniwersytetach.

Ponadto w Chinach istnieje efekt skali. Powiedziano mi, że jeden właściciel farmy świń w Chinach kupił Rolls-Royce'a. Byłem zaskoczony: jaki jest udział tego rolnika w rynku? Odpowiedzieli mi - 2%. W USA właściciel farmy świń, która ma 2% rynku, prowadzi zardzewiałą ciężarówkę. A tutaj 2% rynku to 2 miliardy dolarów, ale Rosja ma także ogromne terytorium i wielu ludzi, a także korzyści skali.

Tekst: Anna Gryazeva

Wywiad zorganizowany przez Global Point Agency Saint Petersburg

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej