Chmura wiedzy

Igor Denisov (Actis Wunderman) o promocji lokalnego biznesu w sieciach społecznościowych

Igor DENISOW

 

Szef mediów społecznościowych
Actis Wunderman

 

Ukierunkowane reklamy w sieciach społecznościowych to jeden z najbardziej zrozumiałych i uczciwych sposobów promowania firmy. Możesz samodzielnie obsługiwać małe kampanie reklamowe, a na żywo będą pochodzić ludzie z reklam, a to zależy tylko od twoich umiejętności, czy staną się Twoimi klientami, a nawet fanami.

Co to są reklamy w mediach społecznościowych?

Poznałeś ich, jeśli trochę używasz VKontakte lub Facebooka. Na VK.com zawieszają się w lewej kolumnie pod menu. Na Facebooku - w prawej kolumnie, a czasem nawet pojawiają się w kanale wiadomości na stronie głównej.

VKontakte nie uderza w różnorodne formaty takich reklam. Klasyczny blok tekstowo-graficzny to małe zdjęcie i ten sam tekst. Nie tak dawno stało się możliwe wstawienie filmu zamiast zdjęcia (z YouTube lub przesłanego bezpośrednio do sieci społecznościowej).

Facebook opiera się na reklamach społecznościowych (jest to często nazywane reklamami ukierunkowanymi), więc różnorodność formatów i ich umiejscowienie może zadowolić reklamodawcę (choć niezbyt zadowolony przeciętnego użytkownika).

Klasyczne reklamy nie różnią się formatem od „VKontakte”: ten sam tekst i obraz. Można je znaleźć w prawej kolumnie na stronie głównej i po prawej stronie „osi czasu” użytkowników i stron biznesowych. Reklamy premium („reklamy premium”) - format, który pozwala używać dowolnego postu na stronie firmy jako reklamy. Użytkownicy będą mogli zobaczyć to w prawej kolumnie i na kanale wiadomości.

Który schemat płatności wybrać: przez wrażenia lub kliknięcia?

Jeśli Twoim celem jest wprowadzenie nowego produktu lub usługi i chcesz, aby jak najwięcej osób wiedziało o tym, skorzystaj z wyświetleń pay-per-view. Koszt wyświetlenia jest znacznie niższy niż koszt kliknięcia linku. Załóżmy, że otwierasz sieć kawiarni lub sprzedajesz książki w sklepie offline, ruch w witrynie nie jest dla Ciebie szczególnie ważny - musisz być świadomy swojego produktu i po niego przyjechać. W takim przypadku, jeśli uruchomisz prostą stronę promocyjną w sieci społecznościowej i zareklamujesz ją na banerach, będziesz mógł powiadomić dużą liczbę osób o otwarciu.

 

Jeśli chcesz kliknąć link do swojej witryny
lub grupa, użyj płatności po kliknięciu.

 

Załóżmy, że potrzebujesz zamówień w sklepie internetowym lub obserwujących w grupie dotyczących podróży do Tajlandii. Potrzebujesz ludzi, aby przejść do strony, przejść do witryny i dokonać zakupów. Koszt kliknięcia jest wyższy i aby zmienić gościa w klienta, musisz stworzyć odpowiednią stronę lub treść w grupie, ale jeśli masz pewność, że już dobrze poinformowałeś wszystkich o swoim produkcie, pracuj w tym formacie.

Cała Rosja czy stacja metra Puszkinskaya?

Możliwości VKontakte pozwolą Ci wyświetlać reklamy mieszkańcom nie tylko określonego miasta (które ogólnie jest obecnie powszechne we wszystkich systemach reklamy ukierunkowanej), ale w przypadku Moskwy i niektórych innych miast nawet mieszkańcom obszarów wokół niektórych stacji metra. Nie licz na to, że wokół tej samej stacji metra Pushkinskaya będzie wielu użytkowników. Ale nie korzystaj z okazji, jeśli Twoja firma jest silnie przywiązana do terytorium, tylko przegrany.

Stosunkowo niewielka baza rosyjskich geo-punktów na Facebooku nie pozwoli ci szczególnie precyzyjnie kierować reklam. Ponadto pozycja Facebooka w regionach Rosji jest niezwykle słaba. W rezultacie Facebook jest przydatny w dwóch przypadkach: 1) Jeśli Twoja firma koncentruje się na mieszkańcach dwóch stolic, ponadto całego miasta, a nie jego oddzielnych części. 2) Twoja firma natychmiast zasługuje na uwagę mieszkańców całej Rosji. Chociaż w tym drugim przypadku wśród zgromadzonych odbiorców nadal dominują Moskale i Petersburgowie.

Jakie ograniczenia są ustawione reklama?

Oprócz naturalnych zakazów reklamy narkotyków, broni i innych podobnych produktów o charakterze innym niż masowe, istnieje szereg szczególnych warunków.

Na przykład nie możesz reklamować alkoholu i papierosów w VKontakte: dzięki założycielowi, niepalącemu i nie pijącemu, Pavelowi Durovowi. Nie wiem na pewno stosunku Marka Zuckerberga do takich pokus, ale marki alkoholu na Facebooku czują się swobodniej. Chociaż nadal nie można wyświetlać reklam dzieciom i młodzieży.

Reklamując preparaty medyczne i paramedyczne, przygotuj się na dostarczenie administracji VKontakte dokumentów dotyczących ich rejestracji. Spośród najnowszych innowacji, które nie są jeszcze bardzo sformalizowane, zakazuje się reklamowania „pirackich” treści (muzyki i filmów): reklamując grupę poświęconą np. Określonemu stylowi muzycznemu, przygotuj się na udowodnienie moderatorom, że prawa do muzyki należą do ciebie. (Tak, w ostatnich miesiącach VKontakte zaczęło ostrożnie podejmować kroki w kierunku niezadowolonych właścicieli praw autorskich).

Bogate doświadczenie we współpracy z rosyjskim biznesem sprawiło, że VKontakte wprowadziło zakaz reklamowania towarów i usług płatnych SMS-em, a także wszelkiego rodzaju hazardu. Jeśli Twój projekt przynajmniej częściowo przypomina serwis randkowy, nie będziesz w stanie stworzyć reklamy bez uprzedniej zgody administracji.

 

Kolejną cechą VKontakte jest zakaz
na „poke”.

 

Reklamy powinny docierać do odbiorców wyłącznie na „Ciebie”. Ogólnie rzecz biorąc, sieć społecznościowa jest zadowolona z czystości języka rosyjskiego: naruszenie zasad pisowni i interpunkcji, literówek, zamków i innych osobliwości w reklamach nie będzie działać.

Ani na VKontakte, ani na Facebooku nie próbuj sugerować, że wiesz za dużo o użytkowniku. „Pożyczki dla mężczyzn w wieku 25 lat”, „Tylko dla pracowników Microsoftu”, „Czy jesteś Murzynem? - Takie ogłoszenia nie będą działać, użytkownik nie powinien widzieć żadnych oznak swojego wieku, koloru skóry, choroby ani innych oznak osobistych. Chociaż możesz to zrobić, aby docelowi odbiorcy widzieli to w ustawieniach kierowania reklamy.

Obie sieci społecznościowe mogą nagle sprawdzić reklamowany obiekt pod kątem „dobrej wiary”. Facebook w regulaminie dla reklamodawców wyjaśnia, że ​​wprowadzanie użytkownika w błąd w tekście reklamy będzie karane w najszerszym zakresie. Nie próbuj reklamować się z namiętnie mrugającą dziewczyną i apelem, aby do niej zadzwonić, reklamując sklep internetowy odkurzaczy.

VKontakte prawdopodobnie uniemożliwi Ci rozpoczęcie kampanii reklamowej, jeśli podejrzewasz, że witryna rozprzestrzenia wirusy, phishing i inne sztuczki. Jeśli reklama jest kierowana do grupy, a grupa umieszcza linki do takich stron (myślisz, oszukiwałeś?), Grupa zostanie zablokowana. Stosowanie tej reguły nie jest jeszcze wszędzie obserwowane, ale jeśli zaczniesz mieć problemy z reklamą, nie obrażaj się.

Formalne zasady VKontakte dotyczące reklamy można znaleźć tutaj.

Ile będą mnie kosztować reklamy w sieci społecznościowej?

Reklamy społecznościowe nie są najtańszą metodą promocji. Jednocześnie jego ostateczna skuteczność (koszt kontaktu, koszt odwiedzin strony) jest nadal znacznie niższa niż w przypadku klasycznych banerów reklamowych i nieco niższa niż reklama kontekstowa.

Na początek w obu sieciach społecznościowych istnieje system aukcyjny: im wyższa cena za kliknięcie lub wyświetlenie, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy Cię zauważą. Podczas tworzenia reklamy zostaniesz poinformowany o granicach zalecanych cen, biorąc pod uwagę wybrane przez Ciebie kierowanie. A jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, lepiej postawić najwyższą z zalecanych.

Bardzo trudno jest podać średnią cenę kampanii reklamowej: wszystko zależy w dużym stopniu od wybranego rodzaju kierowania. Na przykład przy najpopularniejszych parametrach koszt jednego członka grupy na VKontakte wynosi od 30 do 60 rubli, na Facebooku - od 70 i więcej. Im węższe ustawienie docelowe, tym więcej ostatecznie będziesz musiał zapłacić - zarówno za członka grupy lub użytkownika witryny, jak i za samo obejrzenie reklamy.

Duże firmy wydają miliony, a nawet dziesiątki milionów rubli rocznie tylko na przyciąganie użytkowników. Jeśli warkoczesz lub wykonujesz tatuaże w małym miasteczku i chcesz mieć dwóch lub trzech klientów dziennie, możesz wydać kilka tysięcy lub dziesiątki tysięcy rubli.

Dlaczego warto zaangażować agencję reklamową w kampanię dla Ciebie?

Masz nowy produkt, a do właściwej promocji musisz opracować bardzo poważną kampanię reklamową. Agencje wymyślą też kreatywny pomysł, który będzie za wszystkimi reklamami, napiszą poprawne teksty i przygotują piękne zdjęcia.

Agencje mogą działać z różnymi reklamami. Kampania reklamowa może składać się z setek reklam tworzonych dla różnych grup odbiorców i samodzielnie będziesz musiał skonfigurować i śledzić zbyt wiele reklam. Podczas kampanii możesz eksperymentować z tekstami i zdjęciami, oceniając skuteczność. Kampanie na dużą skalę są lepsze dla oddanego specjalisty lub nawet całego zespołu.

Agencje są w stanie zoptymalizować kampanie. - gra z ceną reklam, zmieniając ją w zależności od liczby „konkurencyjnych” reklam, które zostały utworzone w tym samym czasie, czy już opublikowana wiadomość działa dobrze i tak dalej. W ten sposób agencja pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, nawet pobierając dodatkową opłatę za twoje usługi.

Dlaczego nie czy powinieneś zaangażować agencję reklamową w kampanię dla ciebie?

Dla małej firmy - Ty sam lub ktoś z Twojego zespołu, spędzając kilka godzin dziennie, możesz dobrze wykonać kampanię reklamową. Interfejs do tworzenia reklam jest umiarkowanie prosty - zarówno na VKontakte, jak i na Facebooku. Statystyki dotyczące skuteczności reklam są dość szczegółowe i zrozumiałe. Za kilka tygodni poczujesz się tak komfortowo, że możesz rozmawiać o funkcjach, a nawet sztuczkach takich reklam z partnerami i konkurentami.

Niewiele agencji ma wystarczającą wiedzę. do zarządzania reklamami w sieciach społecznościowych. Próbują to zrobić ci, którzy wcześniej umieszczali tylko banery, specjaliści od reklamy kontekstowej, eksperci SEO i agencje SMM. Większość z nich ma problemy ze zrozumieniem jednej lub drugiej strony reklam społecznościowych: ktoś nie wie lub jest zbyt leniwy, aby zoptymalizować kampanie, inni uruchamiają kampanię z płatnością za wyświetlenie, chociaż kliknięcia byłyby bardziej skuteczne.

Ilustracja: Maria Shishova

Obejrzyj wideo: ASHAmazing Cats. Actis Wunderman for Nokia Russia (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami
Chmura wiedzy

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami

Dziś zamaskowani przestępcy Barack Obama i Guy Fawkes obrabowali sklep spożywczy Kurochka Ryaba w Krasnodarze: zabrali z sejfu 20 000 rubli. Wcześniej ktoś w tych samych maskach przyniósł biżuterię o wartości 1 miliona rubli ze sklepu jubilerskiego. H&F pamiętał, kogo napastnicy lubią się ubierać, gdy wyruszają do rabowania sklepów.
Czytaj Więcej
Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych
Chmura wiedzy

Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych

Finanse i ubezpieczenia Eric Schmidt, CEO Google SEO i współwłaściciel Civis Analytics, ostatnio zauważył, że ubezpieczenie jest najbardziej oczywistą aplikacją dla dużych zbiorów danych. Firmy zbierają wszystkie dane o osobie należącej do domeny publicznej i składają mu ofertę dotyczącą ubezpieczenia osobistego. Na przykład, jeśli jesteś fanem sportów ekstremalnych i regularnie jeździsz na wakacje, ubezpieczyciele mogą dowiedzieć się i sprzedać niezbędną usługę we właściwym czasie.
Czytaj Więcej
Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera
Chmura wiedzy

Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera

Codecademy Najpopularniejsza usługa w dziedzinie programowania szkoleń od zera, która otrzymała kilka znaczących rund finansowania. Znany z tego, że jest całkowicie darmowy i zaprojektowany specjalnie dla tych, którzy nic nie rozumieją w programowaniu. Uczy podstawowych zasad pracy z JavaScript, HTML i CSS, Python i Ruby.
Czytaj Więcej