Chmura wiedzy

Wczesny wzrost: 4 największe dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Microsoft Seed Fund

wielkość grantu

 

Od 30 000 $ do 100 000 $

dla kogo

 

Dla początkujących firm informatycznych tworzących oprogramowanie, usługi internetowe, technologie przechowywania w chmurze. Od 2012 r. Wydano mikrogranty w wysokości 10 000 USD na projekty, które można wdrożyć w krótkim czasie (na przykład aplikacje mobilne). Fundusz udziela dotacji wyłącznie na stworzenie lub udoskonalenie produktu i nie finansuje marketingu i reklamy. Wymagania: wykwalifikowany zespół, dojrzałość technologiczna i przedsiębiorcza, uczestnictwo w programie Microsoft BizSpark oraz wykorzystanie najnowszych technologii Microsoft (Windows Azure, Windows Phone, Windows 8, Kinect).

jak zdobyć

 

Pierwszym etapem konkursu jest wejście na „krótką listę”. Wybór odbywa się zgodnie z informacjami podanymi we wniosku. Drugi etap to wywiad telefoniczny / skype z autorami projektów, którzy zostali zakwalifikowani. Na podstawie wyników opracowuje się ocenę i dopuszcza się 4-7 projektów przed wystąpieniem na posiedzeniu komisji selekcyjnej.
Trzeci etap to sama prezentacja. Następnie projekt jest zatwierdzany i wypłacana jest dotacja.

 

Alexey KOSTYRYA

Założyciel serwisu geolokalizacyjnego ePythia

" Nasza aplikacja została bardzo szybko sprawdzona. Przekazaliśmy go tuż przed upływem terminu iw ciągu trzech tygodni podjęto pozytywną decyzję. Wszystkie te etapy zostały ukończone w niecały miesiąc, co oczywiście zrobiło na nas wrażenie. Kolejną przyjemną rzeczą jest skład komisji funduszu: znani inwestorzy typu venture, szefowie dużych funduszy. Spróbuj więc zrobić prezentację inwestycyjną. Nie opieraj się na opisie pomysłu, mów o problemie, rynku, perspektywach, zespole. Jeśli uda ci się zainfekować komisję z ufnością w sukces, wszystko się ułoży. Raportowanie minimum ”.

 

Vladimir PLATOV

Penxy Online Presentation Sales Manager

" Dwa lata temu zostaliśmy członkiem programu BizSpark i skorzystaliśmy z oprogramowania Microsoft zaprojektowanego specjalnie dla startupów. Dosłownie za tydzień eksperci pozytywnie podsumowali i umówili się z komisją. Poprosiliśmy o przesłanie prezentacji projektu. Na zlecenie zadawano nam pytania dotyczące zespołu, sposobów komercjalizacji, strategii konkurencyjnych i rynku sprzedaży. Eksperci byli głównie przedstawicielami rosyjskich funduszy venture venture. Przydzielono nam 70 000 USD Dotacja została przekazana osobom fizycznym za pośrednictwem organizacji partnerskiej Microsoft i została z nimi zawarta umowa. Podatki od kwoty nie zostały zapłacone. „Okresowo komunikujemy się nieformalnie z jego ofiarodawcami i rozmawiamy o wynikach, a oni z kolei dzielą się przydatnymi wskazówkami”.

 

Fundusz Promocji Małych Firmw dziedzinie nauki i techniki

wielkość grantu

 

Do 1 miliona rubli w ramach programu Start i 200 000 rubli rocznie przez dwa lata w ramach programu U.M.N.I.K.

dla kogo

 

Dla małych przedsiębiorstw lub przedsiębiorców zajmujących się komercjalizacją osiągnięć naukowych w pięciu obszarach wiedzy: IT, medycyna przyszłości, nowoczesne materiały i technologie do ich tworzenia, nowe urządzenia i systemy sprzętowe oraz biotechnologie.

jak zdobyć

 

Wybierz konkurencyjny wybór aplikacji. Wyboru dokonują rady ekspertów podczas wydarzeń organizowanych przez instytucje edukacyjne (uniwersytety, instytuty badawcze itp.). Dotacja wypłacana jest w czterech etapach, z których każdy trwa średnio trzy miesiące. Dzięki dotacji firma będzie musiała zapłacić podatek dochodowy i podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Taras KOSIK

Twórca Gravitonus Office Workstation

" Po pierwsze radziłbym rozmawiać z komisją w języku ludzkim. Bez względu na to, jak skomplikowany i zaawansowany technologicznie może być twój produkt, jego pomysł można opowiedzieć w prostym języku bez zaumi. Po drugie, nie bój się własnych oczekiwań. Jeśli zdecydujesz się zniewolić świat, po prostu powiedz sędziom, w przeciwnym razie możesz być niedoceniany. Tutaj marność nie jest wadą. Po trzecie, nie bój się zasięgnąć porady eksperta.

Fundusz jest nietypową rosyjską organizacją, jest tu trochę biurokracji. Raporty należy składać cztery razy w roku, ale można to zrobić za pomocą formularza online. Musisz spełnić główny warunek - aby zakończyć wszystkie prace na czas.

Radzę również zaplanować z wyprzedzeniem swoje działania na rok i pozyskać stałych dostawców, kontrahentów i kontrahentów. Jednym z warunków otrzymania grantu jest zgrany zespół. Obecność eksperta z wyspecjalizowanej dziedziny nauki znacznie zwiększy szansę na sukces. ”

Dotacje z Fundacji Skolkovo

wielkość grantu

 

Mini-granty do 5 milionów rubli, do 150 milionów rubli

dla kogo

 

Mieszkańcy Skolkovo to innowacyjne firmy, które komercjalizują osiągnięcia naukowe w jednym z pięciu priorytetowych obszarów: IT, energooszczędne, kosmiczne, biomedyczne i nuklearne.

jak zdobyć

 

Przygotuj pakiet dokumentów: memorandum, prezentację, mapę drogową projektu, plan finansowy, szacunki projektu i jego uzasadnienie. Najpierw wniosek musi przejść zatwierdzenie w klastrze, a następnie trafia do usługi przyznania grantu, gdzie przechodzi należytą staranność, weryfikację prawdziwości przesłanych informacji. Następnie aplikacja jest oceniana przez ekspertów, co daje jej ocenę od 1 do 10 punktów. Jeśli średni wynik jest wyższy niż 5 punktów, wniosek trafia do komisji grantowej. Jeśli niższy - wyeliminowany. Ostatnim akordem jest komitet, w skład którego wchodzi 12-14 osób: zarówno zewnętrzni, niezależni eksperci, jak i pracownicy funduszy, często jej prezydent Viktor Vekselberg. Decyzje podejmowane są zwykłą większością głosów. Z reguły jeśli projekt dotrze do komitetu, prawdopodobieństwo nieotrzymania dotacji jest bardzo małe.

 

Vladimir ELIN

Twórca wynalazców i instrumentów, autor projektu Intersoft Eurasia

„W listopadzie 2011 r. Otrzymałem od Skolkovo 1,35 mln rubli. Odebranie dokumentów, uzyskanie statusu rezydenta gromady jądrowej i zatwierdzenie dotacji zajęło mi 2,5 miesiąca. Ponadto mój wniosek został rozpatrzony i zatwierdzony bez mojej zgody zaangażowanie fizyczne.

Aplikacja powinna mówić o wynalazku, zapewniać analizę rynku, opisywać prototyp i projekt produktu. Staraj się pisać zrozumiałymi słowami, bez przeciążania ekspertów niepotrzebnymi szczegółami technicznymi. Pamiętaj, że nie tylko wyspecjalizowani eksperci, ale także eksperci z innych dziedzin ocenią aplikację, więc powinieneś pisać tak inteligentnie, jak to możliwe. Wniosek o wynalazek lub jego model roboczy należy również dołączyć do dokumentów o dofinansowanie. Zaświadczenie od Rospatent po otrzymaniu wniosku jest wystarczające.

W odniesieniu do sprawozdawczości Skolkovo wymaga udokumentowanych dowodów rozwoju przydzielonych środków. Jeśli nie wiesz, jak samemu prowadzić konta, lepiej udać się do usługi abonenckiej z księgowym (można to zrobić w samym Skolkovo). Dotacja będzie musiała zapłacić podatek ”.

 

Andrey POTAPOV

CEO Sputnix, twórca systemów sterowania dla statków kosmicznych

" Zostaliśmy rezydentem pod koniec 2011 roku. Naszym głównym projektem jest stworzenie systemów serwisowych dla małych statków kosmicznych o wadze 10-15 kg. Eksperci przyznali swoje oceny i umówili się z komisją. Obejmuje ludzi na poziomie dyrektorów wykonawczych i partnerów Skolkovo. Najbardziej interesował ich model biznesowy. W rezultacie decyzja komitetu była pozytywna, a kwota przydzielona we wniosku została przydzielona na projekt. Zgodnie z prawem zostało to sformułowane jako umowa o dotację między firmą a funduszem. Podatki od tej kwoty nie zostały zapłacone. Każdy etap projektu zakończy się pisemnym raportem, wystąpieniem do komisji i weryfikacją dokumentów. ”

Rząd Moskwy - dla małych firm

wielkość grantu

 

Do 500 000 rubli.

dla kogo

 

Dotacja przeznaczona jest dla firm, których wiek nie przekracza dwóch lat kalendarzowych. Firmy nie powinny angażować się w handel hurtowy i detaliczny, hazard, produkcję i sprzedaż wyrobów akcyzowych i minerałów.

jak zdobyć

 

Aby ubiegać się o dofinansowanie do Departamentu Nauki, Polityki Przemysłowej i Przedsiębiorczości firmy, konieczne jest złożenie wniosku, którego podstawą jest opis projektu, jego parametry, technologie, metody, warunki i cechy realizacji. Zgłoszenia przyjmowane są w centrach rozwoju biznesu. Po zatwierdzeniu projektu wydział jest zobowiązany do zawarcia umowy ze zwycięską firmą w ciągu 15 dni.

Raportowanie

 

W trakcie prac nad projektem przedsiębiorca jest zobowiązany do przedłożenia departamentowi dokumentów dotyczących wydatkowania środków budżetowych, finansowania projektu na własny koszt oraz wdrażania wskaźników społeczno-ekonomicznych przewidzianych w studium wykonalności.

 

Lidia Tsarenko

Business Angel, współzałożyciel firmy usługowej Premium Telecom

"Sam przeszedłem procedurę otrzymywania dotacji od rządu moskiewskiego. Teraz, jako anioł biznesu, stwarzam możliwość otrzymywania dotacji na każdy inwestowany projekt. Dla mnie jest to 500 000 rubli dochodu przy krótkim czasie na wypełnienie pakietu dokumentów, opisu projektu i biznesplanu. Dziś praca działu jest ugruntowana, a pieniądze po decyzji komisji są przekazywane w ciągu miesiąca. Wniosek uznaje się również za nie dłuższy niż 30 dni. Moja główna rada dla kandydatów to być prawdziwymi przedsiębiorcami, wierzyć w swój projekt i mieć świadomość tego, co robisz i dlaczego ”.

Tekst: Elena Timokhina, Stasya Manuylova

Zdjęcie na okładce: flickr.com/amagill

Obejrzyj wideo: Selvita: O biotechnologii i tworzeniu leków na raka - Paweł Przewięźlikowski i Krzysztof Brzózka, (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej