Chmura wiedzy

Składanie zamówień: 4 usługi chmurowe do zarządzania przedsiębiorstwem

Basecamp: najłatwiejszy w obsłudze

Basecamp, jedna z pierwszych usług zarządzania projektami, pojawiła się w 2004 roku. Jego twórcami są amerykańska firma 37signals, jedynym językiem interfejsu jest angielski. Okres próbny użytkowania wynosi 45 dni, a następnie klient może wybrać jedną z czterech płatnych wersji o kosztach od 20 do 150 USD. Główna różnica między tymi wersjami polega na liczbie możliwych projektów i ilości pamięci przewidzianej do pobierania plików. W każdym razie nie ma ograniczeń dotyczących liczby użytkowników. W każdym utworzonym projekcie możesz prowadzić dyskusję, dodawać tekst lub inne dokumenty, organizować arkusz zadań i kalendarz. Administrator może kontrolować stopień gotowości projektu i śledzić aktywność każdego uczestnika. Basecamp jest bardziej odpowiedni do komunikacji z pracownikami niż do pełnego zarządzania projektami.

Egor Gilev

Współzałożyciel studia projektowego „Turbomilk”

„Prawdopodobnie byliśmy jednym z pierwszych użytkowników Basešamp w Rosji. Zanim zainteresowaliśmy się Basecamp, próbowaliśmy użyć phpCollab, ale bez większego sukcesu. Później wypróbowaliśmy alternatywne rozwiązania, ale nie znaleźliśmy niczego, co skłoniłoby Basecamp do rezygnacji. Główną zaletą jest łatwość wdrożenia. Jest to jeden z powodów popularności: bardzo niski próg wejścia. Możesz zacząć go używać natychmiast, bez gromadzenia się. Nowi pracownicy i przedstawiciele klientów firmy łatwo się łączą i szybko wycofują. Basecamp stał się praktycznie standardem branżowym. kticheski wszystkich naszych przyjaciół i partnerów była Basecamp.

Minusem prostoty jest niemożność dostosowania usługi do własnych potrzeb. Albo akceptujesz taką, jaka jest, lub szukasz innego rozwiązania. Łatwo jest opublikować wiadomość, wypełnić zdjęcie, napisać komentarz, ale z czasem może być dość trudno dowiedzieć się, gdzie jest przechowywany, kto odpowiedział na co i na co ostatecznie zdecydował. ”

Megaplan: najbardziej różnorodny

Megaplan jest w rzeczywistości rosyjskim odpowiednikiem Basecamp, wydanym w 2008 roku. Początkowo usługa specjalizowała się w zarządzaniu projektami, ale potem dodano narzędzia do automatyzacji sprzedaży, interakcji z klientami i planowania finansowego. Teraz możesz rozpocząć pracę z 30-dniowym okresem próbnym, a następnie przejść do jednej z trzech płatnych opcji. Pierwszy to tylko zarządzanie zadaniami i ludźmi, drugi pozwala monitorować postęp transakcji i prowadzić rejestr klientów. Trzecia opcja proponuje zintegrowane zarządzanie firmą, które obejmuje zadania, transakcje i rachunkowość finansową. We wszystkich przypadkach użytkownik może wynająć konto lub (po jednorazowej płatności) zainstalować „Megaplan” na swoim serwerze. Za usługi można płacić za pomocą pieniądza elektronicznego.

Irina Melechina

 

Założyciel 12dots Web Studio

 

„Używamy Megaplan od 2008 roku. To nie był problem, nigdy nie upadł. Jest wygodny w pracy zarówno z pracownikami i zadaniami, jak i nowymi klientami. Wcześniej korzystaliśmy wyłącznie z zarządzania projektami, ale teraz pojawił się tam CRM - usługi, lejek sprzedaży, transakcje. Nie prowadzimy księgowości, ponieważ jesteśmy zarejestrowani jako indywidualni przedsiębiorcy i tylko LLC może to robić w Megaplan. Jesteśmy zadowoleni z kosztów usług, działamy jako najemcy i płacimy rocznie za każdego pracownika. Poza Megaplan z Próbowaliśmy także podobnych usług qTrack, n idź do niego i postanowił nie ".

Bitrix24: dla fanów pojedynczych stron

Bitrix24 został uruchomiony na początku 2012 roku. Usługa zapewnia każdemu użytkownikowi firmy osobną stronę do optymalizacji. Z narzędzi warto zwrócić uwagę na pojedynczy kanał wydarzeń w portalu, przycisk Lubię to i mikroblogowanie. Podobnie jak w przypadku innych usług, istnieją funkcje do ustalania celów, planowania i kontroli, CRM. Możesz pracować z portalem ze wszystkich urządzeń mobilnych. Istnieją trzy zestawy usług (minimum jest bezpłatne). Dla małych firm lub zespołów projektowych do 12 osób Bitrix24 nic nie kosztuje. Jednak nawet dla dużych firm, które potrzebują systemów rozliczania czasu pracy, raportów i planistów spotkań, będzie to kosztować nie więcej niż 10 000 rubli miesięcznie dla całej organizacji.

Evgeny Burchin

 

CEO firma marketingowa „InterMedia Service”

 

„Współpracujemy z Bitrix24 od lutego 2012 r. Do tego momentu korzystaliśmy z qTrack. Na serwerze wszystko jest dość wygodne, istnieje duża lista różnych narzędzi. Oprócz standardowych funkcji istnieje także funkcja śledzenia czasu: możesz zobaczyć, który z pracowników spędza ile czasu praca i kto co zrobił. Istnieje tabela pracowników, na której można sporządzać raporty. Dostępna jest funkcja utrzymywania harmonogramu absencji. Dla wszystkich uczestników projektu opracowywany jest kalendarz ważnych wydarzeń - na przykład spotkania i spotkania. M zhno utrzymać konto klienta, dodać bez zakładania konta, jeśli wymagana jest ich obecność ".

Przekrój: najbardziej wyspecjalizowany

Utworzono sekcję roboczą do zarządzania projektami, ale może ona także przeprowadzać operacje finansowe. Program ma wersję mobilną. Po pierwsze, klient otrzymuje 30 bezpłatnych dni użytkowania, a następnie wybiera jedną z pięciu płatnych wersji. Różnią się ilością miejsca do przechowywania informacji, liczbą projektów oraz listą dostępnych funkcji, takich jak zegar lub wykres Gantta. Liczba użytkowników nie jest nigdzie ograniczona. Twórcy serwisu w dużej mierze polegali na wadach Basecamp: na przykład zmniejszyli koszty swoich usług o połowę, dodali wizualny edytor tekstu, połączyli wiadomości z zadaniami.

Sergey Evseev

 

Dyrektor techniczny, Const Lab Web Development Studio

 

„Sekcja robocza jest wygodna do pracy z klientami - jest dla nich prosta i zrozumiała. W innych usługach klienci często nie mogą zrozumieć - na przykład zadania (na przykład, jeśli nigdy tego nie zrobili). Jest to bardzo wygodne dla wszystkich, aby komunikować się ze sobą: wcześniej w zasadzie korespondowałem z klientami pocztą, musiałem skopiować całą listę odbiorców, co jest niewygodne. Teraz każdy projekt ma swój własny czat, wiadomości docierają do wszystkich od razu. Ogólnie rzecz biorąc, nie było żadnych skarg od klientów, ale nasi projektanci okresowo nie mają niektórych funkcji. Dla n wręcz przeciwnie, są zbyt proste. 7-9 pracowników stale korzysta z Worksection. Nie było problemów ”.

Tekst: Anastasia Manuylova

Zdjęcie na okładce: Paweł Marciniak / flickr.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Rzeczy tygodnia: Szaliki
Styl

Rzeczy tygodnia: Szaliki

Uniqlo, 399 s. 60% akryl, 40% wełna atrium, Zemlyanoy Val, 33 +7 (495) 970-15-55 Topman, 359 str. 100% akrylowy „europejski” plac stacji Kijów, 2 +7 (495) 980-51-72 Penfield, 1500 str. 100% bawełny Fott Stoleshnikov per., 7, str. 5 +7 (926) 082-84-85 Henrik Vibskov, 5,200 str. 60% jedwab, 40% bawełna "Kuznetsky Most 20" Kuznetsky Most, 20 +7 (495) 623-78-88 Johnstons, 2900 str.
Czytaj Więcej
Wszystko związane: czapki, rękawiczki, szaliki na lodowisku
Styl

Wszystko związane: czapki, rękawiczki, szaliki na lodowisku

W tym roku znacznie łatwiej było znaleźć ciekawe rzeczy do jazdy na łyżwach: w samym Parku Gorky pojawiły się jednocześnie trzy linie zimowych ubrań i różnych akcesoriów: czapki, mitenki, skarpetki, szaliki, a nawet swetry. Wokół życie odkryło, kto produkuje rzeczy na lodowiska, ile kosztują i z czego są wykonane.
Czytaj Więcej
Rzeczy dla domu: wybór projektanta Nikolai Nikitina
Styl

Rzeczy dla domu: wybór projektanta Nikolai Nikitina

Życie wokół kontynuuje rubryka poświęcona wnętrzom i wyposażeniu domu. Projektanci wybierają w sklepach internetowych dziesięć rzeczy, które mogą być przydatne na farmie lub po prostu stać się częścią wnętrza, a także wyjaśnić, co im się podobają. W nowym numerze - architekt i projektant Nikolay Nikitin, który kieruje Story Store.
Czytaj Więcej
Wystąpienie: Sveta Bekasova, kurator
Styl

Wystąpienie: Sveta Bekasova, kurator

Co tydzień redakcja prosi jednego ze znajomych mieszkańców Petersburga, aby robił zdjęcia na ulicy i powiedział im, jakie marki ma na sobie, gdzie je kupił i gdzie zwykle woli kupować ubrania. W nowym numerze - kurator i dyrektor artystyczny przyszłego baru w „Piętro” Sveta Bekasova, którego życie sfotografowano na dachu Ligowskiego, 74.
Czytaj Więcej