Chmura wiedzy

Koszyk, zdjęcie, karton: jakie usługi kuponowe dadzą Twojej firmie

Działalność związana z kuponami działa w następujący sposób: usługa jest uzgodniona z firmą
o udzielaniu rabatów dla klientów w zamian za gwarancję uzyskania pewnej liczby tych samych klientów. Epidemia kuponowa w Rosji rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy założyciel witryn dyskontowych Groupon wszedł na rynek. W tym roku projekt ma dziesiątki analogów, a ilość sprzedanych kuponów, według InSales, potroiła się i wyniosła 7 miliardów rubli. Co piąty użytkownik kupił kilka certyfikatów miesięcznie. Przedsiębiorcy chętnie eksperymentowali z kuponami, ale miesiąc temu zadzwonił pierwszy dzwonek - BigBuzzy złożył wniosek o upadłość.

Publiczność BigBuzzy wynosiła 126 000 osób dziennie, serwis zajął czwarte miejsce wśród kuponów krajowych. Problemy zaczęły się od rabatu na iPhone 4S. W ciągu dziesięciu dni udało im się sprzedać 7600 kuponów i zarobić 170 milionów rubli, ale wielu konsumentów nie mogło dostać swoich smartfonów. Nastąpiły roszczenia klientów i partnerów, dzięki którym BigBuzzy przestał płacić.

H&F zbadał bazę Najwyższego Sądu Arbitrażowego w Rosji i stwierdził, że wiele pozwów wniosło podobne roszczenia: średnia kwota wynosi od 200 000 do 300 000 rubli.

Co więc kupony mogą dać Twojej firmie? Ich warunki są zwykle takie same: średnia zniżka wynosi 50%. Płatność kuponu - 30% pozostałej kwoty. W ten sposób można zarabiać tylko poprzez podniesienie początkowej marży towarowej. Ale jako narzędzie marketingowe, które przyciąga nowych klientów, kupony wymagają przemyślanego użycia. Oto kilka historii pokazujących ich zalety i wady.

 

Przebieg akcji jest nieprzewidywalny

Wraz z usługami kuponowymi Olga Pankratova, sklep internetowy z niezwykłymi towarami Top-Buy-Shop, przeprowadziła ponad dwa tuziny promocji. Zasadniczo firma zaoferowała zakup powiązanych produktów z 50-procentową zniżką - zabawne parasole lub ręcznie robione mydła - które nie sprzedają się bardzo szybko. Oznacza to, że chodziło o dostawy po cenach hurtowych towarów przechowywanych w magazynie.

Sklep internetowy nie był gotowy na lawinę połączeń: pracownicy spali po kolei, kilka godzin dziennie, kurierzy nie mogli poradzić sobie z ilością zamówień. W następnym działaniu uwzględniono błędy i na kilka dni „sprzedaży kuponów” zatrudniono dodatkowych pracowników, głównie operatorów call center. Dodatkowe koszty były uzasadnione. Firma nie tylko odzyskuje inwestycje poczynione w związku z planowaną aktywną sprzedażą, ale także uzyskuje 30% wzrost sprzedaży w innych kategoriach: oprócz parasoli klienci kupowali mydło.

Zapasy długotrwałe są obarczone dodatkowymi kosztami

Elena, prywatny kosmetolog z Jekaterynburga, na forum tematycznym Netkuponam.ru mówi, że właściciele jednego z lokalnych kuponów poszli do niej sami. Elena nie była gotowa obsłużyć całego przepływu klientów i przyciągnęła drugiego mistrza do pracy. Przez pierwsze trzy tygodnie dwumiesięcznej kampanii kosmetolodzy pracowali siedem dni w tygodniu. Czwarty starali się skrócić czas trwania akcji. Ale nic z tego nie wyszło: sprzedaż kuponów zakończyła się tylko w wyznaczonym czasie.

Salony piękności, salony spa, centra medyczne i inne przedsiębiorstwa, w których najważniejsza jest jakość obsługi, sensowne jest zawieranie umów z kuponem tylko w dwóch przypadkach: jeśli miejsce zostało właśnie otwarte, a personel stoi bezczynnie, lub jeśli coś poszło nie tak i regularni klienci przestali przyjść. „Często zdarza się, że z powodu napływu odwiedzających z kuponami usługa jest wykonywana w każdym razie, czas jej wykonania jest skrócony, mistrzowie okazują brak szacunku dla„ freeloaderów ”, wyjaśnia Svetlana Goodrit, współwłaścicielka salonu piękności w Moskwie.„ Ostatecznie wpływa to negatywnie na reputację sam salon nie przyciąga, ale wręcz przeciwnie, odpycha klientów ”.

Zwracany jest tylko niewielki odsetek klientów

Studio internetowe „Koszula na zamówienie” pojawiło się w Iżewsku w 2009 roku, zostało stworzone przez byłego urzędnika bankowego Wasilija Muntyana. Obserwując rosnącą popularność usług kuponowych, Muntean postanowił spróbować z nimi pracować. Postanowiłem umieścić oferty na kilku stronach jednocześnie - Bubigator, Kupikupon, Vygoda i Groupon. Najkorzystniejsze warunki zostały zaoferowane biznesmenowi w pierwszej firmie. „Bubigator” w zasadzie nie pobierał dodatkowego wynagrodzenia i szybko przeniósł wszystkie otrzymane środki na konto „Koszula”.

 

Kwota rabatu wynosi minus połowa kosztu,
kupony nie idą za mniej.

 

Sklep sprzedał standardowe koszule po 4000 rubli za akcję za 2000. Właściciele pracowni nie mieli żadnych ograniczeń materiałowych. Był tylko jeden warunek: pokrycie kosztów. Przedsiębiorcy udało się odzyskać początkowe koszty, ale wraz ze wzrostem bazy klientów nic z tego nie wyszło. Według obliczeń Muntean tylko 10% klientów ze zniżkami zdecydowało się na drugie zamówienie.

Przygotuj się, że zobowiązania umowne mogą nie zostać wypełnione

Podobnie jak w przypadku BigBuzzy, jeśli kupon nie przekazuje pieniędzy, istnieje duża szansa, że ​​jest on na skraju bankructwa. Sądząc z danych Netkuponam.ru, strony Vigoda.ru i Alkupone.ru powodują najwięcej skarg. Na przykład sklep internetowy toy5.ru w Sankt Petersburgu czekał przez sześć miesięcy na opłacenie rachunków za magazyn, który zakończył się w lutym 2012 r. - Latające ryby Air Swimmers zostały sprzedane na vigoda.ru za kupony. Firmy dwukrotnie zmieniły swojego menedżera i wyjaśniły, że księgowy przypadkowo popełnił błąd w liście płac. W tej chwili sytuacja nie została rozwiązana, ale Toy5 nie spieszy się ze złożeniem pozwu, mając nadzieję, że pójdzie do sądu z innymi obrażonymi partnerami - sklepem internetowym Nicole i dostawą kwiatów Bouquet.

 

Kupony często przyciągają niewłaściwych klientów, których lubisz

Dyrektor generalny grupy restauracyjnej Conquest w Nowosybirsku, Natalia Bogatova, uważa, że ​​praca z kuponami może przynieść korzyści, jeśli nie zgodzisz się na ich warunki i narzucisz własne. „Kiedy po raz pierwszy podjęliśmy taką akcję, otrzymywaliśmy negatywne opinie od stałych gości”, wspomina na blogu Bogatova. „Po pierwsze, odbiorcy w formacie nie zawsze byli w instytucji, było wielu ludzi, którzy chcieli jeść za darmo, a po drugie, zwykli goście nie mogli dostać stół, ponieważ wszystko zostało zajęte przez kupony. ”

Bogatova daje opcje rozwiązania problemu. Jeśli posiadacze kuponów nalegają, aby zniżka dotyczyła całego menu, restauracja powinna rozróżniać grupy „jedzenie” i „napoje” i zapewniać zniżki tylko na dania i napoje, aby klient mógł zamówić alkohol lub herbatę za pełną opłatą. Prace należy wykonać w przedsprzedaży, aby wszyscy klienci z kuponem nie pojawili się tego samego dnia - należy to uzgodnić w warunkach promocji. Po trzecie, musisz ustawić minimalny rozmiar konta - pomoże to pozbyć się czyichś odbiorców.

Jednak korzystanie z kuponów jest opłacalne dla większości placówek gastronomicznych - nie mają żadnych skarg ani w sądzie, ani na forach tematycznych. Zniżki pomagają im zwiększyć świadomość marki, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku lokali z dala od hałaśliwych ulic. Punktowe strajki mają sens - niewielu restauratorów decyduje się na kilka promocji z rzędu, ponieważ kupony z trudem pokrywają koszty posiłku. Na stronach ze zniżkami prawie niemożliwe jest znalezienie placówek, które zostały otwarte ponad rok temu.

Tekst: Alexandra Mertsalova

Zdjęcie na okładce: Gordon Joly / flickr.com

Obejrzyj wideo: 31 PIĘKNYCH TEKTUROWYCH PROJEKTÓW (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej