Chmura wiedzy

Powiedzmy, że: 5 usług monitorowania opinii firmy

Recenzje produktów, skargi i sugestie pojawiają się w dowolnym miejscu - w mediach, blogach, sieciach społecznościowych. Aby nie tracić czasu na ich wyszukiwanie, możesz skorzystać z usług automatycznego monitorowania. H&F stworzył pięć popularnych serwisów analizujących rosyjskojęzyczne recenzje. Nie można jednak całkowicie zrezygnować z ręcznego monitorowania - program przeskakuje.

SemanticForce

Platforma do monitorowania i analizy różnych mediów online. Możesz samodzielnie korzystać z systemu, wybierając jeden z płatnych pakietów narzędzi. Bezpłatny okres próbny jest zapewniony przez 14 dni. Możesz zamówić jednorazowe badanie „pod klucz”.

 

Vladimir GERNESHY

Digital Strategy & Creative Director w OMD Optimum Media

Łączymy SemanticForce od około półtora roku - wybraliśmy go, ponieważ pozwala nam monitorować nie tylko media społecznościowe, ale także zasoby wiadomości i strony internetowe. Informacje zwrotne od serwisu. Dobrej jakości raporty. Na początku użytkowania nie było wystarczającej liczby instrukcji wideo do pracy z usługą, więc zamiast kilku godzin ustnych wyjaśnień mogliśmy obejrzeć krótki film pokazujący funkcje i możliwości.

Próbowaliśmy także używać YouScan w trybie testowym. Wydawało się, że był bardziej odpowiedni do „zabawy” i nie bardzo pomagał w pracy.

 

Anastasia TARATINA

Dyrektor ds. Komunikacji, OneTwoTrip

Korzystamy z systemu SemanticForce od ponad roku. Przy wyborze brano pod uwagę doświadczenie, a także możliwości technologiczne, wygodny interfejs, zestaw narzędzi do analizy pola informacyjnego. OneTwoTrip jest bardzo ważne, aby monitorować wszystkie możliwe odniesienia do firmy i usług. Pod tym względem SemanticForce jest dla nas odpowiedni, ponieważ wykorzystuje ponad dziesięć technologii wyszukiwania do zbierania referencji, w tym własnych rozwiązań. Narzędzia te pozwalają objąć wszystkie rodzaje mediów internetowych - w szczególności fora, strony z recenzjami, komentarze na temat publikacji w sieciach społecznościowych. Zbiór referencji pośrednich z witryn jest bardzo dobrze wdrożony (gdy nazwa marki nie jest bezpośrednio wymieniona, ale zakłada się). Wdrożono integrację z Klout, dzięki czemu można zobaczyć stopień wpływu autora na Twitterze oraz ocenić znaczenie i wartość wzmianki. Wygodnie jest robić raporty analityczne samodzielnie, korzystając z wewnętrznych zasobów firmy, lub pracownicy SemanticForce mogą to robić za rozsądne pieniądze. Jeśli chodzi o rzeczy, które warto sfinalizować, jest to możliwość samodzielnego wybierania, modyfikowania lub dodawania obiektów monitorowania.

Youscan

System monitorowania rosyjskojęzycznych mediów społecznościowych. Usługa oferuje cztery rodzaje płatnych usług od 165 do 1499 USD miesięcznie. Każdy z pakietów można przetestować za darmo przez dwa tygodnie. Ponadto system oferuje usługi własnych analityków.

 

Alexey BELTSOV

Digital Manager, Eventum Premo Event Agency

Za pomocą YouScan możesz rozwiązać wiele problemów: znaleźć interesujące wiadomości lub treści tworzone przez użytkowników, które można pięknie dostosować i przedstawić, zidentyfikować negatywne i odpowiedzieć w odpowiednim czasie. Z niedociągnięć można zauważyć, że przy ręcznym monitorowaniu czasami można znaleźć więcej informacji, ale, jak rozumiem, jest to nieuniknione w żadnym systemie. W przeciwnym razie wszystko jest bardzo wygodne. Wymagana jest analiza porównawcza wzmianek o firmie i konkurentach, a poza tym za poprzedni miesiąc - proszę. Piękna grafika, ładny interfejs. Wszystko można łatwo dostosować i wyeksportować. Ponadto chłopaki stale się rozwijają, ich system staje się lepszy i wygodniejszy, co jest ważne, gdy konkurenci są w pogotowiu.

Brandspotter

Narzędzie do monitorowania reputacji marki w sieciach społecznościowych. Zapewnia płatne konta dla firm i agencji w cenie 40 000 rubli miesięcznie. Okres próbny - 10 dni. Możesz zamówić raport analityczny: standardowy miesięczny będzie kosztował te same 40 000 rubli.

 

Anastasia ZHIDKOVA

PR-manager, sieć sklepów jubilerskich „Diva”

Jako platforma do monitorowania działalności naszej firmy w mediach społecznościowych używamy BrandSpotter. Wcześniej korzystałem z bezpłatnej usługi Google Alert, ale doszedłem do wniosku, że to nie wystarczy. Na podstawie wyników przetargu rozpoczęliśmy współpracę z BrandSpotter. Wrażenia są ogólnie pozytywne, strona jest wygodna w użyciu, można śledzić opinie o firmie jako pracodawcy, o usłudze, osobno o naszych kolekcjach odzieży i promocjach. Sama usługa jest prosta, interfejs jest intuicyjny. W kontaktach z menedżerami firm nie ma też problemów - zespół pracuje sprawnie i wydajnie.

 

Anton MOLODTSOV

Założyciel Agencji Marketingu Edukacyjnego

Korzystałem z usługi BrandSpotter, kiedy byłem zastępcą dyrektora PR w Wyższej Szkole Ekonomicznej. Byliśmy aktywnie zainteresowani dyskusjami na blogach. W końcu HSE to ogromna korporacja ekspertów, do której przywiązuje się uwagę dziennikarzy i blogerów piszących o ekonomii, edukacji, życiu naukowym i stanowieniu prawa. BrandSpotter jest więc przyzwoitym narzędziem. Otrzymaliśmy pełną informację wyraźnie, szybko, nie przegapiliśmy ważnych okazji i byliśmy pewni, że oprowadzono nas po tym, co dzieje się w blogosferze. Doskonała analityka, miesięczny raport analityczny pozwala zrozumieć obraz, nawet dla tych, którzy są daleko od Internetu.

Iqbuzz

Usługa oferuje trzy rodzaje planów taryfowych od 4900 do 21 000 rubli miesięcznie. Bezpłatny dostęp trwa siedem dni. Z usług dodatkowych - raporty analityczne, tworzenie kategorii i klasyfikacja recenzji.

 

Glukharyova SVETLANA

Dyrektor cyfrowy, Studio oneTOUCH

Przed IQBuzz udało nam się wypróbować kilka usług, ale nadal na tym poprzestaliśmy. Ogólnie rzecz biorąc, usługa nam odpowiada, ale oprócz tego nadal stosujemy monitorowanie ręczne, ponieważ automatyczne systemy mają dość trudności z ustaleniem tonu wypowiedzi w języku rosyjskim. I niestety, IQBuzz nie znajduje niektórych głównych mediów.

 

Alexey MINAEV

kierownik marketingu, serwis rezerwacji hotelowych HRS (Rosja)

Zdarzyło mi się pracować z dwoma systemami monitorowania: YouScan i IQBuzz. Początkowo korzystałem z YouScan. Jest bardzo wygodny i przyjemny pod względem interfejsu i użyteczności, jednak w testach porównawczych przegrał z IQBuzz. Głównym kryterium dla mnie była liczba istotnych odniesień do identycznie określonych warunków wyszukiwania. Po przejściu na IQBuzz użyłem go tylko. Z plusów można zauważyć bardzo dobre poszukiwanie wzmianek, gotowość zespołu do zmiany produktu i udzielania szybkiej opinii, dodawania robotów wyszukujących lub łączenia dodatkowych forów, licznych raportów i tonalności czterech poziomów (pozytywny, neutralny, negatywny i mieszany), co jest dla mnie bardzo wygodne. Z minusów - stosunkowo ciężki interfejs. Po drodze korzystam z dodatkowych usług, takich jak alerty Google i Mentions.net - nie ma wielu referencji i żadna z tych usług nie daje pełnego obrazu, niestety.

Jagajam

Ta usługa, w przeciwieństwie do czterech poprzednich, zapewnia statystyki tylko dla społeczności i grup w sieciach społecznościowych (Twitter, Facebook i VKontakte). Dostępne są cztery plany taryfowe. Jednym z nich jest „Trial”, można go używać bezpłatnie przez dwa tygodnie.

 

Sergey RODIONOV

Menedżer mediów społecznościowych, Enter

Po raz pierwszy dowiedzieliśmy się o systemie JagaJam w lipcu tego roku. Poprosiliśmy ich o konto testowe, a następnie formuły obliczeniowe - to, co zobaczyliśmy, było dla nas w porządku. W październiku zleciliśmy duże badanie i wkrótce opublikujemy jego wyniki. Jesteśmy zadowoleni z pracy wykonanej przez JagaJam. Z tej usługi można korzystać w dowolny sposób: oblicz liczbę botów w grupie, porównaj aktywność w społecznościach. Ogranicza cię tylko wyobraźnia. Ponieważ usługa jest wciąż młoda, może mieć pewne wady - na przykład w naszym raporcie wystąpiła rozbieżność z powodu błędu w formule - ale ogólnie nikt nie udziela tak szczegółowych analiz na rynku rosyjskim.

 

Alexander BAKEEV

Dyrektor SMM, agencja reklamowa DDB Rosja

Pytanie o wybór systemu monitorowania jest tym, co odpowiada danej osobie: jeśli lubi pracować z raportami w Excelu, wybierze SemanticForce. Zawsze znajdą się osoby, które lubią szybkość reakcji i będą korzystać z wyszukiwania Yandex na blogach i alertach Google. Te narzędzia są bezpłatne, wystarczy je poprawnie skonfigurować. Służy do monitorowania danych i odpowiedzi z tylko jednego systemu monitorowania - utopii. Aby uzyskać najbardziej szczegółowy obraz, zwykle używaj kilku takich systemów.

Gromadząc opinie o firmie, nie zapominaj, że Runet pod tym względem bardzo różni się od anglojęzycznego Internetu. Rosjanie rzadko mówią pozytywnie o produkcie, który lubią. Przeczytaj więcej o negatywnych doświadczeniach. Zasadniczo rzadziej wystawiamy opinie. Dla anglojęzycznego Internetu istnieje proporcja: 1/9/90 (jedna osoba pisze post, dziewięć komentarzy i dziewięćdziesiąt przeczytanych). W rosyjskim Internecie wszystko jest znacznie bardziej pesymistyczne: 1 pisze, 9 komentuje i 900 czyta. Rosjanom bardzo trudno jest zintegrować z tego rodzaju komunikacją.

Ilustracja na okładce: Juhan Sonin / flickr.com

Tekst: Anastasia Manuylova

Obejrzyj wideo: Jak zdobyć pierwszy 1000 zaangażowanych fanów na Facebooku? - Katarzyna Granops-Szkoda (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Najdziwniejsze patenty znanych firm
Skrzynie

Najdziwniejsze patenty znanych firm

Pewnego dnia największy producent samolotów Airbus opatentował foteliki rowerowe do samolotów. Jednocześnie kierownictwo firmy przyspieszyło, aby zapewnić wystraszonych pasażerów, że nie zamierza jeszcze wprowadzić nowego produktu do produkcji. Airbus opatentował wynalazek w rezerwie, próbując przewidzieć, które technologie będą poszukiwane w przyszłości.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej
Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia
Skrzynie

Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia

Fast Company: Jak właściwie opisać siebie i swoją pracę W czasopiśmie Fast Company opublikowano artykuł, w którym bardzo ważne jest, aby używać właściwych słów w odniesieniu do swojej pracy. Jeśli zastąpisz wyrażenie „muszę” słowem „chcę”, życie będzie lśniło nowymi kolorami, jak napisano w publikacji. Amber Re, założyciel i dyrektor generalny Centrum Psychologicznego Bold Academy, opracował Słownik niekonwencjonalny, który zawiera nowe definicje najczęstszych słów.
Czytaj Więcej
Eugene napisał „System Kudrina”
Skrzynie

Eugene napisał „System Kudrina”

H&F czyta jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę dziennikarza Jewgienija Pismennaya na temat centralnej postaci polityki gospodarczej Putina, Aleksieja Kudrina. Opowiadając historię byłego Ministra Finansów, autor odtwarza przełomowe wydarzenia rosyjskiej polityki ostatnich 20 lat z punktu widzenia ich bezpośredniego uczestnika.
Czytaj Więcej