Chmura wiedzy

Połóż się na reklamie: jakie cechy osobiste są najczęściej wskazywane w CV

 

Każdego roku serwis społecznościowy LinkedIn tworzy listę słów, które pojawiają się w każdej sekundzie. Tradycyjnie najważniejsze są „kreatywność” i „wydajność”. Zachodni menedżerowie i kierownicy HR, którzy wykorzystują swoich kandydatów, są od razu klasyfikowani jako „przewidywalni” i starają się nie zapraszać na rozmowę kwalifikacyjną.

Analitycy LinkedIn co roku zalecają unikanie słów z pierwszej dziesiątki w CV, a osoby poszukujące pracy są posłuszne. W rezultacie w 2012 r. „Dobre umiejętności komunikacyjne” zniknęły z listy irytujących słów, ale pojawiła się nowa jakość - „odpowiedzialna”.

Na prośbę H&F rosyjska firma Superjob przeanalizowała bazę 8 milionów CV. Dowiedzieliśmy się, jakie cechy najczęściej przypisywali wnioskodawcom w 2012 r., Jakie słowa należy usunąć z CV w 2013 r., A które, przeciwnie, można by częściej używać.

Jak się okazało, nieco mniej niż jedna trzecia (27,9%) wnioskodawców wypełnia kolumnę „Osobiste cechy”. Co zaskakujące, najczęściej osoby aktywnie poszukujące pracy wskazują w życiorysie, że mają „analityczny sposób myślenia”, istnieje 480 000 osób, czyli 8,32% osób, które na ogół piszą w życiorysie coś innego niż miejsce ostatniej pracy.

„Kreatywność” była na czwartym miejscu, uczciwość - na siódmym poczucie humoru jako godności przy zatrudnianiu pracy wskazywało 40 000 osób, dziesięć było zamkniętych na jakość „koncentracji na kliencie” - 16 000 z 8 milionów ludzi uważa, że ​​to ma.

 

 


 

Po podzieleniu CV na obszary działalności, analitycy Superjob dowiedzieli się, jakie słowa są najczęściej używane przez różnych specjalistów. Trudno nazwać to niespodzianką, że ludzie, którzy aspirują do kierownictwa najwyższego szczebla, nazywają swój „analityczny sposób myślenia” ich główną zaletą. Bardziej interesujące jest to, że tylko 1% najlepszych pracowników w swoich życiorysach wskazało „zdolność do przekonania”. Najwyraźniej większość z nich nie planuje brać udziału w negocjacjach ani bronić swojej strategii przed inwestorami i akcjonariuszami. Dwie inne niepopularne cechy w tej kategorii to „koncentracja na kliencie” (0,6%) i „poczucie humoru” (1,3%).

Sądząc po próbie Superjob, projektanci mogą pochwalić się tylko „kreatywnym myśleniem” (21,8%), tylko 4% projektantów wskazuje, że dobrze dogadują się z zespołem i są w stanie pracować w zespole, inne cechy osobiste pojawiają się w mniej niż 2% CV.

Pracownicy wydawnictw i środków masowego przekazu nazywają „kreatywność” swoją główną jakością (19,6%), drugie miejsce w ich życiorysie to „nastawienie analityczne” (10,8%), a trzecie to „zdolność organizacyjna” (5,9%) . Znów „koncentracja na kliencie” (0,2%) nie jest liczona ponownie, reklamodawcy powinni zostać ostrzeżeni.

Personel pracujący prawie nie wskazuje cech osobistych w podsumowaniu, najwyraźniej biorąc pod uwagę, że dla tokarza zdolność do pracy w zespole nie jest tak ważna. W tej kategorii, jedynej spośród 29 badanych, główną jakość uważa się za „pracowitość” (wskazaną w 2% CV), a cechę tę nie wskazał żaden kandydat - „koncentracja na kliencie” jest nieodłączną cechą 0% pracowników.

Ta jakość nie zyskała nawet 1% w żadnej kategorii, nawet eksperci w dziedzinie hoteli i gastronomii wskazują ją tylko w 0,5% przypadków, co stanowi ten sam wskaźnik wśród lekarzy, farmaceutów i weterynarzy.

 

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej