Chmura wiedzy

Słownik rosyjskiego przedsiębiorcy Bullshit Bingo: Crowdfunding

Finansowanie społecznościowe

 

Z angielskiego Finansowanie przez tłum

Czyli: forma zbiorowej inwestycji online w tworzenie produktu lub usługi

Przykład użycia

 

„Tylko frajerzy używają kickstartera, finansujemy społecznościowo poprzez Fundable”

„Sam Siem Nakraudfandil Ferrari”

  

Finansowanie społecznościowe jest zasadniczo zautomatyzowaną formą żebractwa. Istnieją dziesiątki, jeśli nie setki usług, w których dzięki dobrym ludziom w Internecie możesz sfinansować wszystko, od generatora pola skrętnego po nowe piersi. Możliwe jest przekazywanie nieznajomym pieniędzy za wątpliwy pomysł zarówno za pośrednictwem płatności mobilnych, jak i aplikacji Facebook i VKontakte, nie wspominając już o tradycyjnych przelewach bankowych. Niektóre ważne cechy finansowania społecznościowego: po pierwsze, wnioskodawcy nigdy nie są odpowiedzialni za jakość, a nawet istnienie obiecanego produktu lub usługi. Po drugie, odpowiednie usługi pobierają dla siebie pewien procent darowizn (a także, zgodnie z niektórymi informacjami, często przewijają dodatkowe pieniądze przed przekazaniem ich do adresata) - to znaczy finansowanie społecznościowe samo w sobie i nie jest obciążone żadnymi kosztami początkowymi. Po trzecie, większość usług crowdfundingowych nie przyjmuje wniosków z Rosji, chociaż chętnie przyjmują pieniądze - nawet usługa postmodernistyczna pojawiła się „za procent partii opublikujemy Twój projekt na Kickstarter.com, który również przyjmie swój procent później”.

Wreszcie, finansowanie społecznościowe, w przeciwieństwie do tradycyjnego inwestowania, jest bardzo słabo uregulowane przepisami bankowymi: z grubsza mówiąc, jeśli twój dawca prosi o twoją darowiznę, nie ma piersi, ale coś innego, nie ma na co narzekać.

W Rosji finansowanie społecznościowe jest również bardzo zainteresowane start-upami, kilkakrotnie wysyłanymi już przez profesjonalnych inwestorów oraz dziwnymi ludźmi zbierającymi pieniądze na nowe tłumaczenie fantastycznej sagi Philipa Jose Farmera (jedna z prawdziwych partii niedawno zamkniętego projektu RuStarter). Finansowanie społecznościowe delikatnie masuje głębokie zaufanie części populacji, że wystarczy wymyślić jakiś pomysł, w jaki sposób pieniądze płyną jak rzeka. Najbardziej niesamowite jest to, że naprawdę płyną, choć nie zawsze i nie dla wszystkich. Jednocześnie finansowanie społecznościowe gwałtownie rozkwitło w ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat, czyli w samym środku kryzysu finansowego. Kiedy wydaje się, że umożliwienie kosmitom realizacji szalonych pomysłów powinno całkowicie zniknąć ze struktury wydatków rozsądnego człowieka. Niemniej jednak w chwili obecnej w ramach usługi finansowania społecznościowego Planeta.ru zebrano ponad dwadzieścia tysięcy dolarów darowizn na publikację wersji DVD sztuki Grishkovetsa „+1”.

Alternatywna opcja

Wszystko jest dość proste: istnieje tak wiele tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, aniołów, siderów i tym podobnych, że o wiele trudniej NIE zdobyć pieniędzy na wdrożenie dobrego pomysłu. Słowo kluczowe jest dobre. Wbrew powszechnej opinii startupów inwestorzy prawie zawsze doskonale wiedzą, co robią, i często inwestują w projekty pieniężne, które nie są zbyt oczywiste, ale na pierwszy rzut oka w dłuższej perspektywie. Dlatego wydaje się, że finansowanie społecznościowe w najlepszym przypadku rozpieszcza, aw najgorszym - oszustwo (patrz szczegółowa publikacja na ten temat).

Przypomnij sobie, że sam pomysł nic nie kosztuje i nie jest chroniony przez prawo, a przynajmniej podstawowy prototyp usługi lub produktu można wykonać bez pieniędzy lub biorąc minimum od rodziny i przyjaciół. Istnieją tysiące udanych firm utworzonych w tak staromodny sposób. Nie ma udanych firm finansowanych z crowdfundingu.

 

Obejrzyj wideo: Jak zarabiać na CROWDFUNDINGU? 12 Co to jest Equity crowdfunding? Beesfund (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej