Chmura wiedzy

Element podstawowy: 5 najlepszych rosyjskich systemów CRM

CRM (Customer Relationship Management) to system zarządzania relacjami z klientami, który pozwala uporządkować wszystkie związane z nimi informacje. Jest to zasadniczo baza danych klientów. Może przypomnieć ci, kiedy jedno z nich ma urodziny, powiedzieć, na jakim etapie jest podpisanie umowy. Jest to konieczne w przypadku firm, które mają wielu klientów lub wiele małych zadań związanych z jednym kontrahentem.

Większość systemów CRM pozwala analizować informacje na ich temat i budować ścieżki sprzedaży. Głównym problemem wszystkich takich aplikacji jest to, że wymagają one bardzo długiej instalacji: czasami może to potrwać pół roku. Istnieją dziesiątki systemów CRM w Rosji. H&F wybrał najwygodniejszy z nich.

Megaplan

Usługa zarządzania projektami Megaplan weszła na rynek w 2008 roku. Później dodano do niego narzędzia do automatyzacji sprzedaży, planowania finansowego i interakcji z klientami. CRM „Megaplan” pozwala przechowywać wszystkie informacje o klientach w ustrukturyzowanej bazie danych oraz monitorować zdarzenia i związane z nimi zadania. Możesz utworzyć login gościa w systemie dla klienta, omówić z nim projekt i wystawić fakturę bezpośrednio w systemie.

Megaplan pozwala również na skonfigurowanie schematu sprzedaży o dowolnej złożoności lub użycie jednego z gotowych schematów. Korzystając z funkcji zarządzania transakcjami, możesz śledzić pracę konkretnych menedżerów i działu sprzedaży jako całości, rejestrować przychody, wydatki i transakcje gotówkowe z każdym kontrahentem. Niestety systemu nie można nazwać prostym i zrozumiałym, co przyznają sami twórcy. Jest to jednak problem w przypadku większości CRM.

Megaplan można przetestować w ciągu miesiąca. Dostępna jest darmowa wersja - CRM Free. Ma ograniczenia dotyczące ilości dokumentów, rachunków, transakcji i liczby użytkowników. Licencja na płatną wersję kosztuje 435 rubli miesięcznie. Przy płatnościach przez sześć miesięcy i rok przysługują rabaty odpowiednio w wysokości 10 i 15 procent.

 

Irina MELEKHINA

Założyciel 12dots Design Studio

Korzystamy z tego systemu od półtora roku. Mamy płatną wersję i pięć osób jest połączonych. Nie jest to dla nas bardzo wygodne, ponieważ mamy uproszczone konto, a tam wszystko jest zrobione dla LLC i IP. Oznacza to, że połowa funkcji związanych z kontami i aktami jest natychmiast usuwana. Utrzymujemy w nim bazę klientów, bardzo wygodnie jest tam przetwarzać spotkania i połączenia. Plik jest dodawany do każdego klienta, do którego dodawane są kontakty. Są tam „Sprawy”, w których możesz pobrać plik klienta, ustawić status i status transakcji. Możesz dodać dane bankowe, które zostaną automatycznie dołączone podczas fakturowania. Dogodnie są one dostępne w dowolnym momencie. Możesz przechowywać informacje o transakcjach: co jest wysyłane, co nie jest wysyłane, kto jest winien, ile pracy jest opłacane. Możesz zbierać raporty. Ale nie korzystamy ze ścieżki sprzedaży.

Bitrix24

„Bitrix24” - rozwój firmy „1C-Bitrix”, uruchomiony na początku 2012 roku. CRM jest dostarczany jako pakiet usług wraz z zarządzaniem zadaniami i dokumentami. System służy do śledzenia potencjalnych i obecnych klientów, partnerów, a nawet odbiorców komunikatów prasowych. CRM można zintegrować ze sklepem internetowym i przetwarzać zamówienia bezpośrednio w systemie. System ma wbudowany katalog towarów i usług. Możliwa jest również integracja z pocztą: dane z korespondencji firmowej będą automatycznie wprowadzane do CRM. Możliwe jest ustawienie zadań dla personelu przetwarzającego transakcje.

System pozwala prześledzić ścieżkę od tzw. „Leadu” do zawarcia transakcji. Ołów może stanowić dowolne zainteresowanie, „wskazówka”, początkowy kontakt z potencjalnym klientem. Dane o tym są wprowadzane do systemu, a odpowiedzialny menedżer i status są mu przypisywane. Następnie należy go przekształcić w „Kontakt”, „Firma”, „Transakcja”.

CRM rejestruje wszystkie zdarzenia i czynności wykonywane po drodze. Ponadto system umożliwia kompilowanie raportów analizujących skuteczność tych działań. Do analizy sprzedaży CRM zawiera osiem przykładowych raportów. Istnieje możliwość bezpłatnego przetestowania systemu, po którym użytkownik może wybrać jedną z dwóch płatnych taryf. Pierwszy z nich - „Zespół” - będzie kosztował 4 990 rubli miesięcznie i nie ogranicza liczby użytkowników. Następny - „Firma” - będzie kosztował 9 990 rubli miesięcznie. Dodano do niej funkcje takie jak śledzenie czasu, tworzenie spotkań, harmonogramów, raportów i własnej domeny.

 

Evgeny BURCHIN

Dyrektor generalny studia internetowego „InterMedia Service”

Po pierwsze, system jest wygodny, ponieważ ma możliwość szybkiego przetwarzania transakcji. Bardzo ważne jest dla mnie tworzenie raportów sprzedaży: możesz natychmiast zbudować harmonogram i zobaczyć, które transakcje zostały zakończone, dla których prawdopodobieństwo zawarcia jest większe niż 50%. Po drugie, w przeciwieństwie do innych systemów, możesz tutaj zarządzać nie tylko transakcjami, ale także zintegrować system ze sklepem internetowym opartym na platformie 1C-Bitrix. Następnie wszystkie aplikacje natychmiast przejdą do systemu CRM i będzie można je przetwarzać szybciej. Możesz dodawać kontakty, dane do plików klienta, natychmiast wystawiać faktury bez otwierania „Księgowości 1C”, co oznacza, że ​​przeprowadzanie transakcji finansowych jest dość wygodne. Wszystkie dane firmy, różne informacje o pracownikach, dane mogą być również przechowywane w programie.

AmoCRM

Kolejny system rozliczania klientów, amoCRM, istnieje na rynku od 2008 roku. Główną różnicą jest to, że szkielet w nim nie jest plikiem klienta, ale plikiem transakcji. amoCRM pozwala liderowi monitorować pracę menedżerów: zobaczyć liczbę wykonanych połączeń, zaplanowanych i odbytych spotkań, wyniki negocjacji. Wszystkie zmiany, które nastąpiły w ciągu dnia, są podsumowane w raporcie „Wydarzenia”. Baza danych informacji o klientach ma funkcję przypomnienia o następnym kontakcie. Ważną zaletą amoCRM jest funkcja marketingu bezpośredniego. System jest zintegrowany z usługami, które umożliwiają przeprowadzanie wysyłek pocztowych i SMS-owych. Pozwala także na zbudowanie lejka sprzedażowego. AmoCRM ma darmową wersję i cztery płatne. Ich koszt waha się od 350 do 3000 rubli miesięcznie. Istnieje specjalna oferta „Rozwiązanie biznesowe” za 49 000 rubli, która obejmuje skonfigurowanie i wdrożenie CRM dla konkretnej firmy oraz trzymiesięczny abonament na maksymalną wersję taryfy.

 

Nikita MIKHEENKOV

Dyrektor ds. Rozwoju agencji interaktywnej Nimax

Korzystamy z tego systemu od dwóch lat. Pierwotnie wybrany ze względu na swoją prostotę. Takie systemy są bardzo długie i trudne do wyboru, i nie wiadomo, czy pracownikom się spodoba. A wdrożenie jest jeszcze trudniejsze. Głównym problemem jest to, że musisz zmusić ludzi do tego, albo sami powinni z niego skorzystać. Pierwszy sposób jest mało obiecujący, aw przypadku złożonych systemów masz go tylko, ponieważ ludzie nie chcą z nimi pracować. Menedżerowie lubili pracować z tym systemem i to wszystko - proces się rozpoczął. Próbowaliśmy Megaplan, Bitrix24, jednego z zachodnich analogów, ale w rezultacie zatrzymaliśmy się na amoCRM. Pracuje w nim pięć osób, kierownicy sprzedaży. Podstawowa struktura każdego CRM jest taka sama, ale ta ma bardzo dobre statystyki i lejek sprzedażowy, który może oglądać każdy pracownik. Oprócz podstawowej rachunkowości pozwala to również przewidywać. Wiele z tych systemów musi być dostosowywanych do konkretnej firmy przez długi czas, ale początkowo nie jest to nic zbędnego.

RosBusinessSoft

RosBusinessSoft to rosyjski internetowy system CRM dla małych i średnich firm. Szczególnie odpowiedni dla firm handlowych. Dostęp do systemu odbywa się za pośrednictwem bezpiecznego kanału komunikacji, nie tylko za pomocą komputera, ale także za pośrednictwem urządzeń mobilnych iPhone, iPad, Android. Program można zintegrować z 1C-Accounting, sklepem internetowym, witryną korporacyjną, bankiem klienta i usługą e-mail. Dzięki integracji z 1C możesz przechowywać raporty księgowe bez wychodzenia z systemu, wyświetlać informacje operacyjne o przyjęciu towaru do magazynu, płatności rachunków, aktualizacji cen. Zamówienia produktów z witryny automatycznie wchodzą w CRM.

Dzięki funkcjom „Księgowość magazynu” i „Logistyka” menedżerowie w czasie rzeczywistym mogą monitorować stopień gotowości towarów do wysyłki w magazynie i sprawdzać status dostawy. Możesz tworzyć raporty robocze, w podstawowej wersji produktu dostępnych jest 40 gotowych szablonów. Do tworzenia wykresów używana jest biblioteka graficzna usługi Yandex.Metrica. Podobnie jak trzy poprzednie programy, RBS zapewnia bezpłatny dostęp do swojego produktu: dostępna jest 30-dniowa wersja demonstracyjna. Koszt licencji na jedno miejsce wynosi 5000 rubli, przy czym rozpoczyna się zakup rabatu na więcej niż pięć miejsc.

 

Sergey PERSHIN

ICharter Commercial Reservation Director

Zainstalowaliśmy ten system rok temu, a instalacja zajęła nam około sześciu miesięcy. Wybierając program, skupiliśmy się przede wszystkim na cenie, dodatkowo przyciągnęła nas możliwość pełnego dostosowania go do naszych potrzeb. Używamy tego programu głównie do prowadzenia klientów, kontrolowania transakcji i tworzenia raportów. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że tworzenie raportów w nim jest bardzo wygodne. Nie mieliśmy żadnych trudności w ciągu roku pracy z nią.

ManageEngine ServiceDesk

ManageEngine Service Desk Plus jest produktem firmy Zoho Corporation. Istnieje zarówno jako aplikacja internetowa, jak i usługa SaaS. Pierwotnie był pomyślany jako narzędzie dla pracowników wsparcia technicznego, ale może być również z powodzeniem stosowany jako system CRM. Składa się z kilku połączonych bloków, pozwala prowadzić klientów, przetwarzać zamówienia, śledzić zakupy i zarządzać umowami. Komunikacja z klientami odbywa się online za pośrednictwem formularza internetowego lub e-maila. Możesz także tworzyć raporty w systemie za pomocą gotowych szablonów. Kompatybilny z różnymi wersjami Windows i Linux. Interfejs programu jest dostępny w języku angielskim i rosyjskim. Witryna firmy zawiera bezpłatną 30-dniową wersję demonstracyjną. Minimalny koszt programu zaczyna się od 450 USD.

 

Grigorij LAMINA

Inżynier ATS

Nasz system ManageEngine kosztuje około czterech miesięcy. Zainstalowanie go zajęło naszemu administratorowi systemu około tygodnia, a następnie przeszkolił resztę personelu. Teraz korzysta z niego sześć osób. Jak dotąd wszystko nam odpowiada, choć rozumiemy, że nie korzystamy jeszcze z całej funkcjonalności i właśnie się uczymy. Teraz używamy systemu do korespondencji z klientami oraz do zapewnienia wsparcia technicznego. Przetwarzamy również zamówienia w nim. Ten system nie jest połączony z naszą witryną, dlatego zamówienia należy wprowadzać ręcznie. W ofercie komercyjnej wystawiamy faktury nie w niej, ale w systemie „MySklad”. Jeszcze nie nauczyliśmy jej, jak tworzyć ostateczne dokumenty wymieniające pozycje towarów.

Tekst: Anastasia Manuylova

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej