Chmura wiedzy

Karty na stole: „Mapa drogowa” Dmitrija Miedwiediewa pomoże małym firmom

 

 

Svetlana MALAKHOVA

prawnik, założyciel projektu „I love SP”

 
 

Dzięki planowi działania do 2018 r. Rosja powinna znaleźć się w dwudziestce najlepszych krajów w rankingu Doing Business pod względem „rejestracji przedsiębiorstw”. Choć zajmujemy w nim skromne 101 miejsce.

Plan działania ma na celu skrócenie terminów, obniżenie kosztów i zmniejszenie liczby procedur wymaganych do rejestracji. Monitorowanie i kontrola jego realizacji będą przeprowadzane co kwartał. Jeśli spojrzymy na wszystko optymistycznie, być może będziemy w stanie spełnić wolę Miedwiediewa. „Optymistyczne” oznacza na przykład zapomnienie, że od początku roku prawie 300 000 indywidualnych przedsiębiorców, czyli 7% ogólnej liczby, przestało działać z powodu gwałtownego wzrostu składek ubezpieczeniowych.

Proces rejestracji firmy od dawna wymagał optymalizacji, a mapa drogowa ma na celu pomóc. Dotyczy to głównie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC), ale będzie miało pozytywny wpływ na rejestrację innych osób prawnych i indywidualnych przedsiębiorców. Co zatem planuje się zmienić, jak to się teraz dzieje i jakie pytania pozostały bez odpowiedzi?

 
 

Cele mapy drogowej

 
 

Benchmark

 

Prąd
wartość

 

2015
rok

 

2018
rok

Pozycja
w rankingu Doing Business dotyczącym rejestracji przedsiębiorstw

 

101

 

60

 

20

Procedury (ilość)

 

8

 

5

 

3

Czas trwania (dni)

 

18

 

7

 

5

Koszt (rub.)

 

6100

 

4000

 

4000

 
 

Kapitał zakładowy

Do sierpnia 2013 r. Planowane jest zniesienie wymogu wpłaty kapitału docelowego o co najmniej połowę w momencie rejestracji państwowej i wyznaczenie nowego terminu jej zapłaty - w ciągu dwóch miesięcy.

Co to znaczy Minimalny dozwolony kapitał LLC wynosi 10 000 rubli. Można go zapłacić zarówno pieniędzmi, jak i majątkiem. Jeśli wybierzesz to drugie, wystarczy to odzwierciedlić w decyzji o stworzeniu i przekazaniu społeczeństwu drukarki, stołu, krzesła, komputera lub czegoś innego. Jeśli chcesz wpłacić kapitał autoryzowany w gotówce, musisz otworzyć rachunek oszczędnościowy w banku i wpłacić tam wymaganą kwotę. Po rejestracji konto oszczędnościowe można ponownie wydać na konto rozliczeniowe, a zdeponowane środki można wykorzystać na opłacenie czynszu, zakup towarów itp.

W momencie rejestracji stanowej, tj. Po przedłożeniu dokumentów organowi rejestracyjnemu, kapitał autoryzowany musi zostać wpłacony co najmniej w połowie. A po rejestracji jest kolejny rok na spłatę reszty.

Teraz wymóg ten ma zostać anulowany, a następnie, płacąc za kapitał czarterowy w pieniądzach, nie będzie konieczne otwieranie konta oszczędnościowego w banku, a jeśli płacisz majątkiem, złóż niepotrzebne dokumenty. Rezultatem będzie anulowanie jednej procedury i skrócenie jednego dnia.

Czartery modeli

Do grudnia 2013 r. Planowane jest wprowadzenie modeli kart, które nie będą musiały być przedstawiane przy rejestracji. W decyzji o utworzeniu osoby prawnej możliwe będzie jedynie wskazanie, że działa ona zgodnie z taką kartą. W rezultacie liczba dokumentów wymaganych do rejestracji zostanie zmniejszona, a ryzyko odmowy z powodu błędów technicznych zostanie zmniejszone.

Teraz, przy rejestracji LLC, karta jest obowiązkowa. Prawo zawiera listę informacji, które powinien zawierać. Jeśli nie ma takich informacji, rejestracji można odmówić. Ale w większości czartery po prostu powielają przepisy, które są już w prawie. Więc o co chodzi?

Drukuj

Do grudnia 2014 r. Planowane jest zniesienie obowiązkowej pieczęci osób prawnych podczas procesu rejestracji państwowej.

Natychmiast po rejestracji pieczęć dla LLC nie jest już potrzebna, ale jest niezbędna do dalszych działań. Na przykład nie możesz otworzyć rachunku bieżącego bez niego. Średnio koszt drukowania wynosi 600-1 000 rubli. Anulowanie drukowania nie tylko zmniejszy liczbę procedur i warunków, ale także zmniejszy koszty rejestracji.

Formularz wniosku notarialnego

Do lipca 2013 r. Planuje się wyeliminować konieczność poświadczenia notarialnego podpisu we wniosku, jeżeli wnioskodawca osobiście przedłoży dokumenty organowi rejestracyjnemu.

Podobna norma od dawna obowiązuje indywidualnych przedsiębiorców. Jeśli planujesz wysłać dokumenty pocztą, nadal musisz zweryfikować podpis u notariusza.

Koszt notarialny wynosi 1000-2 000 rubli, a dla LLC jest zwykle wyższy niż dla indywidualnego przedsiębiorcy.

„Agenci rejestracji”

Do grudnia 2014 r. Planowane jest wprowadzenie instytucji „agentów rejestracyjnych”, którzy będą mogli występować jako prawnicy, banki i notariusze. Ich zadaniem będzie weryfikacja tożsamości założycieli osoby prawnej lub indywidualnego przedsiębiorcy, otrzymywanie dokumentów i przekazywanie ich do organu rejestracyjnego.

Aby uzyskać pomoc, zwracają się teraz do pośredników podczas rejestracji, koszt ich usług zaczyna się od 3000 rubli, ale w tym przypadku i tak nie można się obejść bez notariusza. Instytut „agentów rejestracyjnych” zapewni przedsiębiorcom alternatywę dla kontaktowania się z organami państwowymi i znacznie usprawni procedurę rejestracji z pomocą pośredników.

Powiadomienie o otwarciu konta

Do grudnia 2013 r. Planowane jest zniesienie obowiązku przedsiębiorców informowania organów podatkowych i funduszy o otwieraniu i zamykaniu rachunków bankowych.

Teraz organy państwowe są o tym powiadamiane jednocześnie przez banki i przedsiębiorców. Co więcej, w przypadku tych ostatnich, za naruszenie terminu wysłania powiadomień każdemu z organów przysługuje grzywna w wysokości 5000 rubli, a także odpowiedzialność administracyjna. Rezultatem będzie anulowanie innej procedury i skrócenie terminu o kolejny dzień.

Ponadto plan działania przewiduje przejście na elektroniczne zarządzanie dokumentami, skracając czas rejestracji firmy w funduszach (zamiast pięciu do jednego dnia w 2018 r.), Skracając czas współpracy międzyagencyjnej, rozszerzając możliwości rejestracji online i promując przedsiębiorczość w mediach. Planowane jest nawet utworzenie call-center, w którym wszelkie konsultacje można uzyskać telefonicznie, w formie komunikacji wideo i audio lub czatować z konsultantem. Teraz, kiedy organy podatkowe prawie się nie przedostają, wydaje się, że pochodzi to ze świata fantasy.

Ale nie można rozwiązać pytania z „legalnym adresem” LLC w „mapie drogowej”. A jeśli nie jesteś z Moskwy, ale chcesz otworzyć tutaj własną firmę, będziesz musiał wynająć biuro lub zapłacić 14 000 rubli rocznie za „legalny adres”, na który zostanie wysłana Twoja korespondencja.

 

Oryginalny obraz z Shutterstock

Obejrzyj wideo: Parzel & Siwers feat. Tomiko, Ania Kandeger - Karty na stol (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej