Chmura wiedzy

Trudności z rachunkowością: komu należy powierzyć księgowość?

Pavel Orlovsky

Ekspert usług dla małych firm „Księgowość. Kontur”

Sam księgowy

Podczas gdy firma dopiero zaczyna się rozkręcać, możesz samodzielnie próbować prowadzić rejestr. Nie ma wielu operacji, chcę obniżyć koszty, dlatego bardzo wygodnie jest trzymać wszystkie procesy biznesowe w tych samych wiarygodnych rękach - naszych własnych.

Plusy

- Nie trzeba wydawać pieniędzy na usługi księgowe.

- Mimowolnie musisz zrozumieć rachunkowość i podatki - to nieocenione doświadczenie znacznie pomoże w dalszym rozwoju biznesu.

- Na samym początku cena błędu zwykle nie jest tak wysoka.

Wady

- Znaczną część czasu, który można poświęcić na rozwój firmy, poświęca się „papierkowej robocie”.

- Błędy są nieuniknione, więc powinieneś być przygotowany na to, że istnieje szansa na karę grzywny.

- Często nie ma nikogo, kto mógłby prosić o radę na temat ich działań / braku działania.

Przydatne wskazówki

- Wybierz specjalny system podatkowy, w którym obliczanie podatków i sprawozdawczość są łatwiejsze.

- Nie próbuj optymalizować podatków, przynajmniej dopóki nie będzie jasne, że optymalizacja jest naprawdę bardziej opłacalna niż możliwe konsekwencje podatkowe. Państwo nie jest głupcem.

- Korzystaj ze zrozumiałych usług internetowych dla przedsiębiorców, upraszczając, ale nie komplikując pracy księgowej (na przykład naszej).

- Jeśli nie zamierzasz zostać międzynarodową korporacją w najbliższym otoczeniu
rok - otwórz adres IP, a nie LLC. To znacznie uprości księgowość i zmniejszy obciążenie podatkowe.

- Sprawdzaj zmiany w prawie.

Kiedy powiedzieć STOP?

- Jeśli czas poświęcony na prowadzenie ksiąg rachunkowych jest bardzo drogi. Jak pokazuje nasze doświadczenie, średnio na rozkwit przedsiębiorcy zajmuje od 10 do 50% czasu pracy.

„Jeśli cena Twoich błędów jest znacznie wyższa niż oszczędność kosztów konserwacji”.

- Jeśli rozumiesz, że rozwój biznesu spowoduje znaczne trudności w rachunkowości. Na przykład zaczynasz pracę z obcokrajowcami.

Outsourcing Accountant

Możesz zdecydować o zawarciu umowy z księgowością usług. Lub znajdź niezależnego księgowego.

Plusy

- Koszt usług świadczonych przez firmy outsourcingowe i „bezpłatnych księgowych” to zazwyczaj praca akordowa. Możesz się targować.

- Nie ma kosztów zapewnienia księgowemu miejsca pracy, zakupu specjalnych programów, artykułów piśmiennych.

- Nie musisz sam robić księgowości, zwalniając czas na pracę „zgodnie z przeznaczeniem”.

- Rachunkowość usług, podobnie jak niezależny księgowy, działa bez urlopów i zwolnień lekarskich.

Wady

- Praca zdalna prawie zawsze oznacza problemy z komunikacją. Cierpi na tym skuteczność podejmowania decyzji i poprawiania błędów.

- Brak indywidualnego podejścia do klienta: „Musisz przekazać raporty - dobrze, ale w przeciwnym razie sam to wymyśl”. Firmy outsourcingowe mogą prowadzić Cię od jednego specjalisty do drugiego.

- Nie można wykluczyć możliwości wprowadzenia dodatkowych linii w cenie - warto dokładnie przestudiować umowę i ceny. W przeciwnym razie oszczędności ostatecznie się nie zmienią.

- Problem z poufnością informacji również ma swoje miejsce. Jeśli baza klientów nagle odejdzie pod nos, bardzo trudno będzie udowodnić, że „drenaż” pochodzi z serwisowania.

Przydatne wskazówki

- Zwróć należytą uwagę na wybór usługowych lub zewnętrznych księgowych. Nie daj się w ręce pierwszego przybysza.

- Na brzegu uzgodnij wszystkie niuanse związane z wielkością świadczonych usług i ich płatności. Wszystkie (!) Warunki są zapisane w umowie. Przynajmniej w pierwszym roku nie trać z oczu działań usługowych - przygotuj się na to, że za pierwszym razem musisz wszystko dokładnie sprawdzić.

- Zalecam, aby umowa zawierała klauzulę dotyczącą poufności informacji. Oczywiście nie będzie żadnej gwarancji, ale i tak jest z nim lepiej niż bez niego.

- Bardzo niepożądane jest przekazywanie kontroli pieniędzy podmiotom zewnętrznym (na przykład dostęp do rachunków bankowych).

- Cóż, ostatnia wskazówka: przesyłaj informacje w odpowiednim czasie. W ostatnich dniach raportowania nikt nie będzie siedział przez kilka dni specjalnie dla Ciebie. Albo tak będzie, ale za nierealną cenę.

Kiedy powiedzieć STOP?

- Nie możesz kontrolować działań outsourcera. Opóźnienie w wymianie informacji staje się bardzo znaczące dla firmy. Tracisz pieniądze z powodu braku reakcji.

- Innym powodem jest wolumen, a zatem cena usług osiągnęła poziom, na którym można zatrudnić księgowego na pełny etat.

- Istnieją niestandardowe operacje, które wymagają księgowego „dla siebie”.

- Jeśli zdałeś sobie sprawę, że życie firmy bez własnego księgowego jest już niemożliwe, warto je zdobyć.

Zatrudnij księgowego

Plusy

- Pojawi się osoba, która będzie pracować tylko dla ciebie i dla ciebie.

- Umiejętność znalezienia specjalisty „dla siebie”. Możesz rozważyć optymalizację wydatków podatkowych.

- Maksymalna wydajność w rozwiązywaniu problemów.

- Jest ktoś, z kim można się skonsultować w trudnych sytuacjach. Rozwiązywanie problemów i odpowiedzialność za te rozwiązania są teraz profesjonalne.

Wady

- Koszt utrzymania księgowego w państwie. I to nie tylko wynagrodzenie, ale także podatki, składki, zwolnienia lekarskie itp. Aby pracownik otrzymał „pod ręką”, możesz pomnożyć przez 1,5.

- Koszty zapewnienia księgowemu oprogramowania rozliczeniowego i księgowego, systemów odniesienia prawnego, materiałów biurowych i, oczywiście, miejsca pracy.

- Znalezienie właściwej osoby to niezwykle kosztowny proces.

Przydatne wskazówki

- Na selekcję kandydatów należy zwrócić szczególną uwagę. Prawie cały sukces tego przedsięwzięcia zależy od tego wyboru. Jeśli zrobisz to losowo - wszyscy profesjonaliści zmienią się w minusy.

- Księgowy jest jak prawnik: jego wiedza i umiejętności składają się z ogólnego bagażu i ciągłego samokształcenia. Jeśli kandydat powie Ci, że nie potrzebuje referencyjnego systemu prawnego - zastanów się. Prawodawstwo w zakresie rachunkowości i zmian w rachunkowości podatkowej co najmniej raz na kwartał. Nie możesz uczyć księgowego przez wiele lat.

- Nie oczekuj, że za niewielką pensję będziesz mógł uzyskać pracę dobrej jakości. Praca dobrego księgowego jest zawsze warta pieniędzy. Rozważ z góry swoje możliwości w przypadku zwolnienia chorobowego, urlopu macierzyńskiego lub, w końcu, zwolnienia księgowego. Zawsze powinien nastąpić awaria.

- Najpierw spójrz na pracę nowego specjalisty. Pozostawienie pracy niezaznaczonej oznacza narażenie się na znaczące ryzyko w przyszłości. Współpracuj z nim, postaraj się przynajmniej powierzchownie zrozumieć istotę jego procesów i liczb w raportach - nie będzie to zbyteczne.

- Warto również obserwować obciążenie godzinami pracy księgowego. Jeśli księgowy stale przekazuje informacje ze znacznym opóźnieniem, warto rozważyć skorzystanie z pomocy asystenta. Praca nad zużyciem daje krótkotrwały zysk.

Kiedy powiedzieć STOP?

- Jeśli nawet z księgowym ciągle dostajesz grzywny, nie chodzi o podejście, ale o konkretnego księgowego (oczywiście pod warunkiem, że zostaną stworzone wszystkie warunki do jego normalnej pracy).

- Przed wyjazdem pamiętaj o zebraniu zgromadzonych informacji.

I wreszcie

Prawidłowa organizacja procesu księgowego pomoże zachować i zwiększyć kapitał, a z powodu złego wyboru firma może zbankrutować.

 

Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Obejrzyj wideo: PDA WYKŁADY - Komu powierzyć prowadzenie księgowości (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej