Chmura wiedzy

Szpiegostwo przemysłowe: 8 usług szpiegowania konkurencji

Semrush

SEMrush to usługa do analizy konkurencyjnych witryn, źródeł ruchu, słów kluczowych, w których konkurenci są promowani do Google. Ma wiele analogów (na przykład rosyjski SpyWords i amerykańska Alexa i Rywalizuj), ale SEMrush jest szczególnie chwalony za jakość i dokładność danych. Jeśli wpiszesz zapytanie w witrynie, możesz uzyskać informacje o podobnych i podobnych zapytaniach i natychmiast określić fikcyjne słowa, poziom konkurencji, średni koszt kliknięcia w AdWords, liczbę stron dla każdego żądania. Następnie możesz sprawdzić, które witryny najlepiej obsługują to żądanie, zobaczyć, jak to robią, ile płacą, które słowa kluczowe generują największy ruch, i wykorzystać to do własnych zainteresowań. Usługa pokaże również, jak stałe jest zainteresowanie żądaniem, to znaczy pomaga zrozumieć, które słowa są teraz popularne, a które nie.

Korzystając z SEMrush, możesz ocenić ruch na różnych stronach, na przykład, aby wyciągnąć wnioski na temat popularności określonego produktu i zrozumieć, ile pieniędzy konkurent wydaje na jego promocję. Pozwala porównać do pięciu witryn jednocześnie dla różnych parametrów: liczby słów kluczowych i reklam, ruchu w sieci wyszukiwania, szacowanego kosztu itp. Usługa zbuduje wykres lub wykres kołowy na podstawie tych danych, aby wyniki były bardziej wizualne. Niedawno pojawiła się funkcja „śledzenia pozycji”, która pozwala monitorować codzienne zmiany w miejscach konkurencji w wydawaniu Google pod kątem słów kluczowych, które są dla Ciebie ważne. Przykład usługi można znaleźć tutaj i tutaj. Najpopularniejsza taryfa kosztuje 70 USD miesięcznie.

Maszyna powrotna

Unikalny projekt, o którym być może nigdy nie słyszałeś o sklepach z informacjami o przeszłości Internetu. Dzięki Wayback Machine możesz zobaczyć, jak wyglądała strona twojego konkurenta miesiąc lub nawet pięć lat temu, i przeanalizować dokonane zmiany. Możesz nawet zobaczyć strony, które już zostały zamknięte. Zawartość stron nie jest ustalana codziennie, ale często. Aby wybrać okres zainteresowania, wystarczy wprowadzić nazwę domeny do paska wyszukiwania w witrynie i zaznaczyć datę, w której „zdjęcia” zostały zrobione w wyświetlonym kalendarzu. Jeśli chcesz wiedzieć o każdej zmianie, która nastąpiła w witrynie konkurenta, odpowiednia jest inna usługa - Copernic Tracker. Instalując go, możesz otrzymywać codzienne powiadomienia o tym, co się wydarzyło w interesującej Cię witrynie. Na przykład informuje o pojawieniu się nowych produktów w katalogu lub zmianie tekstu na stronie głównej. W powiadomieniach będą zrzuty ekranu stron ze zmianami zaznaczonymi na żółto. Możesz skonfigurować usługę, aby otrzymywać je natychmiast po zmianach, a nie raz dziennie. Możesz ustawić filtry powiadomień dla określonych słów. Kosztuje tylko 50 USD.

Ahrefs

Bardzo podobne Ahrefs i Open Site Explorer pomagają analizować zewnętrzne linki do strony twojego konkurenta. Ahrefs jest bardziej odpowiedni dla rosyjskich użytkowników, ponieważ działa poprawnie z alfabetem cyrylicy, to znaczy poprawnie wyświetla rosyjski tekst w linkach. Po wprowadzeniu nazwy strony konkurenta w pasku wyszukiwania usługa najpierw pokazuje całkowitą liczbę linków i ich źródeł, wykres ich aktywności oraz listę kotwic.

Jeśli się rozejrzysz, możesz zrozumieć, gdzie znajduje się potencjalna grupa odbiorców Twojego produktu, która wcześniej była przed tobą ukryta. Analiza linków wyjaśni również, które tematy, wiadomości i produkty są najbardziej zainteresowane twoją publicznością. Możesz zobaczyć, dla jakich żądań pozycja rośnie i dla których maleje. Oczywiście istnieje funkcja porównywania witryn (do pięciu na raz). Na podstawie tych danych możesz generować raporty wskazujące najpopularniejsze domeny odsyłające, kotwice witryn, subdomeny i najczęściej odwiedzane strony witryny, a także inne informacje. Możliwe jest sprawdzenie, o które zapytania wyszukiwane pozycje witryny wzrosły, a które spadły w pewnym okresie. Najpopularniejsza taryfa Ahrefs kosztuje 80 USD miesięcznie, ale niektóre funkcje są dostępne bezpłatnie po rejestracji.

Porada

Rosyjska usługa o przerażającej nazwie „AdVse.ru” i dość ponurym interfejsie pomaga analizować kampanie reklamowe konkurencji. Przewaga tej usługi nad jej anglojęzycznymi odpowiednikami polega na tym, że oprócz Google współpracuje również z Yandex. Witryna najpierw oferuje określenie, kto jest twoim konkurentem, i pokazanie, jakie zapytania wyświetlają jego reklamy. Następnie na podstawie tych danych generuj raporty.

Informacje z pierwszego raportu mogą pomóc w obniżeniu kosztów reklamy dla wyszukiwarek, które, jak wiadomo, zależą od poziomu konkurencji. Usługa pozwala ocenić stopień konkurencji: raport podaje adresy witryn, których reklamy znaleziono w wynikach wyszukiwania Yandex i Google w odpowiedzi na prośby o zainteresowanie.

Drugi raport wykonuje odwrotne zadanie. Jeśli znasz strony konkurujących firm, pomoże ci uzyskać listę zapytań, w odpowiedzi na które ich reklamy były wyświetlane w Yandex i Google. Istnieją trzy rodzaje bezpłatnych raportów: definicja słów o niskiej wydajności (słowa stop), wybór najbardziej skutecznych słów do promocji, a także szybkie porównanie konkurujących stron. Płatne raporty statystyczne kosztują od 20 do 350 rubli, w zależności od liczby analizowanych domen lub zapytań.

Builtwith

Jeśli czasami patrzysz na stronę konkurenta i zastanawiasz się, z czego jest wykonana i jakie technologie są w niej stosowane, ta usługa pomoże ci uzyskać dostęp do „wnętrzności” strony. Aby to zrobić, wprowadź nazwę domeny - możesz uzyskać informacje o serwerze, używanym CMS, frameworku, platformach reklamowych, systemach analitycznych i analitycznych SEO, widżetach. Możesz również uzyskać informacje o bibliotekach JavaScript na stronie, kanałach RSS / Atom, wersjach CSS / HTML oraz o tym, jakie kodowanie jest używane na stronie. Wszystko to można znaleźć za darmo. Wersja płatna (od 295 USD) pozwoli na poważniejszą analizę dużej liczby witryn. Spróbuj także porównać witrynę konkurenta z własną pod względem czytelności zamieszczonych na nich tekstów. Możesz to zrobić na wiele sposobów, na przykład korzystając z usługi Readability.info. Pomoże ocenić jakość tekstów przy użyciu kilku wiarygodnych metod naukowych.

Brandspotter

Usługi monitorowania mediów społecznościowych w zasadzie nie dostarczają bezpośrednich informacji o działaniach konkurencji, ale pokazują, w jaki sposób ludzie na nie reagują. Możesz porównać, o kim mówią więcej, za jakie błędy każdy z uczestników rynku skarcił i za które chwalą. Istnieje jednak kilka innych ważnych funkcji tych usług, które pomagają zarządzać reputacją firmy.

Dość często menedżerowie PR wykorzystują marketing partyzancki, wprowadzają do sieci „agentów wpływu”, którzy zostawiają fałszywe recenzje na temat swojej firmy. Dzięki BrandSpotter możesz zobaczyć przepływ takich recenzji, jeśli takie istnieją. Łapie podejrzane komentarze i konta użytkowników w sieciach społecznościowych, które zbyt często wspominają o marce.

Czasami agenci konkurencji nie tylko chwalą swój produkt, ale także karcą twój. Na przykład zaczynają plotki, że ogony szczurów znajdują się w produkowanym przez ciebie pokarmie dla niemowląt. Dzięki BrandSpotter zrozumiesz, czy konkurenci stosują takie zabronione ruchy, i będziesz mieć szansę szybko sobie z nimi poradzić. Inna funkcja, która może się przydać w wywiadach konkurencyjnych, dotyczy pracy z personelem. Obecnie istnieje wiele społeczności i forów, na których pracownicy firmy najczęściej anonimowo dzielą się opiniami na temat swoich pracodawców. BrandSpotter to wszystko uchwyci i możesz się wiele dowiedzieć o wewnętrznej kuchni konkurenta. Jedno konto BrandSpotter kosztuje od 43 697 do 50 400 rubli miesięcznie, bez VAT. Cena zależy od rabatu agenta, liczby kont i okresu płatności.

Iqbuzz

System IQBuzz rejestruje wszelkie wzmianki o marce konkurenta w mediach społecznościowych. Nawet jeśli użytkownik usunie informacje, nadal pozostaną w systemie. Odebrane wiadomości można podzielić według tonów: pozytywny, negatywny, mieszany i neutralny. Raport podsumowujący pokazuje cały obraz dla każdej grupy: liczbę postów dziennie, całkowity zasięg, liczbę unikalnych autorów i zasobów, szczytowe dyskusje, najlepsze źródła, blogi i autorów.

Za pomocą raportów możesz analizować ogólną wzmiankę o markach przez określony czas w różnych witrynach. IQBuzz pomaga znaleźć liderów opinii, śledzić szczyty aktywności w Internecie, budować wykresy porównania marek na wiele sposobów. Między innymi można zidentyfikować zdarzenia informacyjne grupujące dokumenty według tematów. Ta funkcja pozwala zrozumieć, o czym dokładnie rozmawiają ludzie.

Nie jest konieczne ciągłe odwiedzanie strony internetowej IQBuzz w celu uzyskania nowych informacji o konkurentach. Możesz skonfigurować dystrybucję regularnych raportów do swojej poczty. Do pracy z usługą odpowiednie są przeglądarki mobilne współpracujące z witrynami flash. Najwygodniej jest używać maskonura i fotonu. Możesz przetestować usługę za darmo przez siedem dni. Wersja płatna kosztuje od 4 900 rubli miesięcznie.

SemanticForce

System SemanticForce prowadzi ogólny monitoring pola informacyjnego i aktywności medialnej konkurentów, nie tylko w mediach społecznościowych, ale także w mediach internetowych. Możesz skonfigurować wyszukiwanie według słów kluczowych i fraz, monitorować grupy i strony konkurentów na Facebooku, VKontakte, Google+ i LinkedIn. Uważa się, że na VKontakte system ma jedną z najlepszych powłok na rynku. Informuje również o wszelkich zmianach na stronach konkurentów, na przykład w zakresie cen, co pomaga na bieżąco śledzić wszystkie ich wiadomości.

SemanticForce monitoruje aktywność pracowników firmy. Za pomocą technologii ProfileForce system znajduje inne konta użytkowników i strony pod adresem e-mail lub jednym z kont w sieci społecznościowej. Yandex ma podobną technologię.

Korzystając z usługi, możesz także śledzić strony z wolnymi miejscami pracy, aby monitorować zmiany personelu w konkurencyjnych firmach. Aby uzyskać pełnoprawną inteligencję konkurencyjną, konieczne jest monitorowanie nie tylko organizacji, ale także całej branży, aby być świadomym wiadomości i monitorować pojawienie się nowych graczy na rynku. SemanticForce wdraża technologię automatycznego wykrywania nazwanych obiektów, która pozwoli nam uchwycić pojawienie się nowych firm. Kolejną cechą systemu jest „Semantic Navigator”, który wizualnie wyświetla informacje o polu medialnym, głównych konkurentach i tonie wzmianek.

Obejrzyj wideo: Źródła w wywiadzie gospodarczym (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej